YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.11.2019 15:10

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Výstavba Klingerky sa spustila na začiatku tohto roka po dlho trvajúcom povoľovacom procese. Developer J&T Real Estate mal s ohľadom na námietky účastníkov konania problém získať územné rozhodnutie, odkedy sa však na začiatku leta 2018 podarilo túto situáciu vyriešiť, povoľovanie už malo rýchlejší spád. Od leta 2018 prebiehali prípravné práce spojené s čistením environmentálnej záťaže, ktoré začiatkom roka 2019 plynulo prešli do samotnej výstavby.

Dnes sa už Klingerka, a predovšetkým objekt Klingerka Office, začína vynímať v lokalite Klingerovej kolónie, kde sa doteraz nachádzala len nízkopodlažná zástavba s prevažne rodinnými domami. Tie boli naviazané na Klingerovu továreň na spracovanie juty, ktorá bola v čase svojho fyzického zániku na konci minulej dekády známa ako Gumon. Nová Klingerka radikálne mení mierku prostredia, ktoré nateraz ostáva v transformačnej oblasti ako netradičný reklikt minulosti.

Kompozícia projektu je založená na dvojici elipsovitých veží, nižšej s 11 podlažiami a vyššej s 36, ktoré sú prepojené nadzemným parkovacím domom. Severná časť pozemku smerom k pôvodnej zástavbe je nezastavaná a bude parkovo upravená v snahe o zmiernenie kontrastu medzi výškovou budovou a rodinnými domami. Výstavba je pokročilejšia pri nižšej veži, kde ostáva dobudovať už len tri podlažia, aby dosiahla plnú výšku. V prípade vyššej bola v čase fotenia výstavba na úrovni siedmeho nadzemného podlažia.

Už teraz sú zrejmé masívne dimenzie celého projektu, kde vznikne zrejme najviac bytov v jednej veži na Slovensku. V 115 metrov vysokej budove bude 380 bytov, z ktorých by aktuálne malo byť voľných už len 30. Obrovský počet jednotiek v spojení s menej náročnou technológiou výstavby (priečky, vrátane medzibytových, budú zo sádrokartónu) umožnil väčšie úspory s rozsahu, čomu developer prispôsobil aj štandard, ktorý je inak vcelku uspokojivý. Pomerne dobre sú zvládnuté aj dispozície. Postupne sa však zvyšujú ceny, ktoré sú dnes výrazne vyššie ako v čase spustenia predaja, do čoho ešte treba zarátať parkovacie miesto, ktoré vyjde pri vnútornom parkingu na 27.600 eur.

Kancelárska budova, na druhej strane, nepatrí k najväčším bratislavským projektom a obsahuje „len“ 10,5-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov. Developer ich prezentuje ako „butikové“ kancelárie, určené skôr pre menších exkluzívnych klientov ako veľké korporácie. Klingerka Offices má spĺňať kritéria pre certifikáciu na úrovni BREEAM Excellent, parkovať sa bude na 238 miestach.

Celý projekt je výsledkom práce kancelárie GFI, ktoré sa autorsky spolupodieľa na mnohých projektoch developera. Klingerka však podľa zverejnených materiálov nebude veľmi inovatívna a z hľadiska celkového konceptu je zrejmé, že snaha o maximálny výnos bola v tomto prípade extrémna. Hoci jednotlivé byty môžu byť kvalitné, zvonku bude Klingerka pôsobiť jednoducho ako príliš veľká a do Bratislavy nevhodná.

Dokončenie projektu sa predpokladá v roku 2021 v prípade kancelárskej časti, o niečo neskôr predpokladám dobudovanie rezidenčnej. Svoj titul najvyššej rezidenčnej budovy v Bratislave si udrží len približne rok až dva.

 

Aktuálny stav pozemku pre Klingerku II a III

 

S rastom Klingerky sa postupne začína pozornosť obracať aj na susedný pozemok po bývalom Gumone, ktorý ostáva prakticky prázdny, napriek vynikajúcej polohe v dotyku s významnou komunikáciou. Doteraz posledné odhalené zámery sú ešte z predkrízového obdobia, JTRE, ktoré pozemok vlastní, však už pripravuje vlastný development.

Developer zatiaľ nechce špecifikovať, kedy sa projekt odhalí, všetky náznaky ale svedčia o tom, že by to mohlo byť ešte do konca toho roka. JTRE už pripravuje projekty prekládok inžinierskych sietí v oblasti tak, aby dokázali obslúžiť nielen aktuálne budovanú časť Klingerky, ale aj budúce fázy. Je totiž možné, že development pozdĺž Košickej bude rozdelený na Klingerku II a Klingerku III.

O samotnom výzore projektu ešte nie známeho veľa, je však isté, že jeho západnú stranu bude tvoriť línia električkovej trate spájajúcej Ružinov s novým centrom mesta a Petržalkou, takisto je vysoko pravdepodobné, že v línii Valchárskej ulice vznikne nový priečny prechod územím. Pravdepodobne do križovatky Košickej s Prístavnou a Landererovou bude orientovaná výšková budova, teoreticky ešte vyššia hmota by mohla vzniknúť na mieste dnešnej administratívnej budovy Gumonu.

Pôjde rozhodne o obrovský zámer, čo dokazuje aj fakt, že jeden z najväčších bratislavských developerov ho plánuje rozfázovať. Významom ide o jeden z najdôležitejších bratislavských rozvojových pozemkov, čomu snáď bude zodpovedať aj kvalita návrhu. Za architektúrou stojí opäť GFI, s ohľadom na prvú Klingerku sú preto namieste určité obavy.

Každopádne, týmto projektom sa výrazne dotvorí kľúčová časť nového bratislavského downtownu, ktorý bude mať v čase, kedy možno očakávať dokončovanie druhej etapy Klingerky – teda v polovici 20-tych rokov – už takmer finálnu formu s ukončenými najväčšími projektami. Tejto časti mesta budú dominovať veže s bývaním, kanceláriami a obchodmi, oddelené pravdepodobne veľmi zaťaženými dopravnými líniami.

To zdôrazňuje význam doplnenia kvalitných foriem verejnej a alternatívnej individuálnej dopravy v podobe električkovej trate a kvalitných cyklotrás, ale aj premyslenie výpočtu kapacít križovatiek. Hlavné mesto tvrdí, že robí všetko preto, aby sa začalo týmto novým spôsobom uvažovať, zvlášť v novom centre metropoly.

Ide o enormne dôležitú úlohu – developeri totiž môžu budovať svoje rozsiahle zámery a investovať masívne prostriedky do exteriérových priestranstiev, pokiaľ však budú nespojité a oddelené bariérami, nevznikne ani zďaleka taká dobrá štvrť, ako by mohla pri kvalitnom verejnom priestore. Práve v takých zónach, kde takýto priestor je, sa ľudia chcú a nielen musia pohybovať. A to je niečo, čo sa dá aj ekonomicky vyčísliť. Kvalita verejného priestoru a jeho prepojenie s okolím tak musí byť pri každom developmente jednou z kľúčových priorít.

 

Fotografie z 2.11. Pozrite si viac vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube