YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.07.2019 11:09

Prvá časť Jarabiniek je takmer dokončená

Jeden z transformačných projektov v zóne Mlynské nivy – Západ, Jarabinky, ide do finále. Tesne pred dokončením je prvá a druhá fáza projektu, definitívnu podobu nadobúda štvrtá fáza a po určitom omeškaní sa finalizujú práce aj na tretej etape. Okrem toho, odhaľuje sa už aj podoba výškovej dominanty v podobe veže Jarabinky Grande.

Projekt tak celkovo mešká za pôvodne avizovaným termínom dokončenia už v roku 2018. Na konci minulého roka ešte nedosiahli všetky objekty ani štádium hrubej stavby, nehovoriac o kolaudácii. K tej prichádza až teraz, a taktiež sa to týka len objektov na severnej strane parcely, obrátenej k Jarabinkovej ulici.

Každopádne, princípy projektu ostávajú zachované. Jarabinky sú tvorené súborom sedempodlažných domov, ktoré spoločne vytvárajú dvojicu vnútroblokov, ako aj komerčnú pasáž, ktorá prepojí Jarabinkovú s Mlynskými nivami. Vnútrobloky sú vyvýšené a parkovo upravené a budú slúžiť ako privátny priestor pre rezidentov. V juhozápadnom rohu pozemku sa nachádza výškový akcent v podobe veže Jarabinky Grande, ktorá má 16 nadzemných podlaží.

Projekt je prevažne rezidenčný, nachádza sa tu 385 bytov (z toho 38 vo veži), od jednoizbových po štvorizbové. Voľných ostáva 23 bytov (plus 6 vo veži), až na jednu výnimku (dvojizbovú) sú všetky voľné byty trojizbové. Vo všetkých bytoch sa nachádza balkón alebo terasa, inak je však štandard na priemernej úrovni. Vyšší by mal byť v Jarabinky Grande s flexibilnejšími dispozíciami alebo predprípravou na klimatizáciu.

V čom môže spočívať konkurenčná výhoda projektu oproti mnohým iným bratislavským developmentom, je rozsiahla nákupná pasáž v rámci prvého podlažia, kde by malo vzniknúť až 6,8-tisíc metrov komerčnej plochy, čo je na veľkosť Jarabiniek viac než dostatočné. Developer avizuje, že tu bude prítomná škôlka alebo fitnesscentrum. Viacero priestorov však zatiaľ predaných nebolo, čo by sa však mohlo zmeniť s blížiacim sa termínom dokončenia.

Architektúra Jarabiniek sa dá označiť ako jednoduchá a nevtieravá. Architektonické ocenenia asi nezíska, to však nie je kľúčová kvalita projektu. Nateraz sa črtá ako menej nápadný vstup do prostredia, v súbore, ktorý rešpektuje mierku lokality. Architektom projektu je kancelária SPDe.

Kým prvé objekty sú pred dokončením, výstavba celého projektu bude dokončená pravdepodobne do konca tohto roka. Ročným meškaním však Jarabinky nie sú nepodobobné viacerým iným developmentom v Bratislave, kde sa určité omeškanie stáva (mnohokrát nezavineným) pravidlom.

 

Jarabinky Grande

 

Jarabinky nepatria k najkrajším či najprestížnejším projektom v metropole, napriek tomu prinášajú do lokality, stále vnímanej predovšetkým ako kancelárskej a priemyselnej, potrebnú funkciu bývania. Rozsahom občianskej vybavenosti dopĺňajú celé širšie územie a svojim urbanizmom podnecujú rozvoj priečnych vzťahov medzi Mlynskými nivami a časťami severne od ulice.

Jarabinky tak dobre zapadajú do postupnej premeny lokality, ktorú očakávajú ďalšie investície. V susedstve Jarabiniek by mal vzniknúť obytný súbor Pri Mlynoch, na ktorý developer Iuris usporiadal architektonickú súťaž, kým južne od ulice Mlynské nivy získala významnú akvizíciu spoločnosť YIT Slovakia, ktorá by tu mala v priebehu 20-tych rokov rozvíjať komplexný multifunkčný development. Ďalej od Jarabiniek sa začala výstavba ďalšieho rezidenčného projektu, Discovery Residence.

Všetky tieto projekty sa viažu na ulicu Mlynské nivy, ktorá je v mimoriade zlom stave, šírka uličného koridoru je však dostatočná pre prípadnú prestavbu, ktorej súčasťou by mohla byť električková trať. Hoci Hlavné mesto zatiaľ nemá ujasnené, či a kedy bude v tomto koridore viesť električky, podľa vedenia mestskej časti Ružinov dostal developer HB Reavis, ktorý čoskoro spustí výstavbu Nového Apolla, za úlohu navrhnúť nový profil ulice.

Rozvoj električkovej siete je strategickým záujmom Bratislavy a v poslednej dobe sú signály, že téma je braná veľmi seriózne. Je teda celkom možné, že mimoriadne potrebný projekt bude v horizonte niekoľkých rokov realitou. V takom prípade masívne stúpne hodnota všetkých developmentov v oblasti, vrátane Jarabiniek, keďže sa z Mlynských nív stane ďalšie predĺženie nového centra Bratislavy.

 

Fotografie z 4.7.2019. Pozrite si viac vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Sibareal

Súvisiace články

Jarabinky sú dokončené

07.05.2020 17:33:40 Adrian Gubčo

Približne trinásť rokov od spustenia výstavby je ružinovský projekt Jarabinky konečne dokončený. V pomerne rozsiahlom polyfunkčnom developmente v transformačnom území Mlynských Nív už prebiehajú posledné úpravy, komplex ako taký je však stavebne ukončený. V budúcnosti pôjde o súčasť expandujúceho centra mesta.

Čítať viac

Kedy budú dokončené Jarabinky?

15.11.2019 11:12:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa blíži k dokončeniu. Jarabinky, polyfunkčný súbor zaberajúci celý mestský blok v rozvojovej lokalite Mlynské Nivy – Západ, vyzerajú byť takmer pripravené na odovzdávanie priestorov klientom, napriek tomu kolaudácia projektu viazne.

Čítať viac

Construction update: Jarabinky, 30.10.2018

12.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Jarabinky je jeden z relatívne veľkých projektov, ktoré začínajú získavať finálnu podobu. Polyfunkčný komplex v transformujúcej sa lokalite Mlynské Nivy (Západ) napriek tomu už vykazuje meškanie.

Čítať viac

Construction update: Jarabinky, 11.06.2018

15.06.2018 09:05:00 Adrian Gubčo

V meniacej sa štvrti Nivy - Západ rastie okrem CityParku Ružinov aj ďalší prevažne rezidenčný projekt - Jarabinky, ktorý po dokončení vyplní celý mestský blok a svojim charakterom sa vymedzí spomedzi ostatných lokálnych projektov.

Čítať viac

Construction update: Jarabinky, 9.10.2017

20.10.2017 10:00:00 Adrian Gubčo

Jarabinky patria po CityParku Ružinov k ďalším prevažne rezidenčným projektom, ktoré vznikajú v zóne Nivy, a mali byť dokončené už dávno. Projekt zasiahla kríza a až nedávno ho rozostaval nový developer Sibareal.

Čítať viac

Veža v Jarabinkách sa predstavuje: Jarabinky Grande

11.06.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Developer Sibareal, ktorý buduje projekt Jarabinky, pristúpil k odhaleniu detailov o najvyššej časti nového rezidenčného komplexu - výškovej budovy, ktorú nazval Jarabinky Grande. Pôjde tak o ďalšiu vyššiu stavbu, ktorá doplní panorámu tejto časti Mlynských Nív. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube