Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.03.2020 09:10

Vo Vrakuni vznikne Hradská Gardens

Aj keď Vrakuňa nepatrí k najprestížnejším častiam Bratislavy, aj v tejto mestskej časti postupne rastú nové projekty, o ktoré je na trhu záujem. Zväčša menší developeri reagujú na vysoké ceny nehnuteľností vo vnútornom meste ponukou komornejších projektov, ku ktorým patrí aj Hradská Gardens na rovnomennej ulici.

Article Big

Zdroj: Hradská Gardens

Hradská ulica je hlavnou spojnicou Vrakune s Ružinovom, pričom pretína štvrť, známu ako Nová Vrakuňa. Kedysi sa tu nachádzali len rodinné domy rozložené pozdĺž cesty s dlhými pozemkami využívanými pre hospodárske účely, dnes sa však celá oblasť rozrástla výstavbou nových rodinných a bytových domov. Využívané sú najmä zmieňované pozemky, do ktorých sú vkladané radové rodinné domy alebo bytovky.

Rovnakým prípadom je aj Hradská Gardens, dvojica trojpodlažných bytových domov pozostávajúcich z celkovo štyroch sekcií, vznosne nazývaných viladomy. Domy budú odsunuté od hlavnej cesty a pozemok bude fungovať ako uzavretý, privátny areál. Zo zadnej strany je parcela ohraničená železničnou traťou. 

Každá sekcia obsahuje 7 bytov, prípadne apartmánov. Celkový počet jednotiek je 28, z toho je 20 dvojizbových a 8 trojizbových. Webstránka obsahuje aj predbežný a dnes už neaktuálny cenník, podľa ktorého najlacnejší apartmán vychádzal na 99-tisíc eur s DPH, najdrahší byt na niečo vyše 199-tisíc eur. V najbližších dňoch by sa mal cenník aktualizovať. 

V kontexte Bratislavy by šlo o pomerne nízku sumu, nízky (resp. úplne priemerný) je aj ponúkaný štandard. Časť dispozícií pôsobí trochu netradičným dojmom, architektom sa však podarilo vyhnúť hluchým miestam, v čom oficiálna stránka projektu neklamala. K bývaniu prislúchajú aj parkovacie miesta v celkovom počte 43 stojísk, ktoré sa všetky nachádzajú na teréne. Cena jedného je 6-6,5-tisíc eur.

Hradská Gardens, napriek tomu, že obsahuje názov záhrady, veľa zelene v skutočnosti neponúka. Priestorové pomery pozemkov v lokalite v spojení so snahou o maximalizáciu počtu bytov pri zachovaní podobných proporcií, aké sú pre územie typické, vedú takmer k výraznému zastavaniu pozemkov. Na obmedzený priestor sa navyše umiestňujú parkovacie miesta. Rezidenti tak majú k dispozícii len malé predzáhradky alebo menšie zelené plochy, kde by malo byť detské ihrisko, prípadne komunitný gril.

Nijak výrazne nepôsobí ani architektúra – ba dokonca v kontexte nedávnej architektonickej súťaže na bytový komplex na Terchovskej ulici, ktorý ukázal, že aj dostupné nájomné bytové domy môžu vyzerať dobre (hoci si treba počkať na realizáciu), je hlboko podpriemerná. Autorom je kancelária Abnormal, ktorá inak navrhuje celkom príjemné rodinné domy a interiéry, v tomto prípade sa však projekt veľmi nevydaril.

Developerom projektu je spoločnosť Dextram Facilities, ktorý by mal mať k dispozícii všetky potrebné povolenia. Štart výstavby sa ešte pred vypuknutím pandémie odhadoval na máj 2020, dokončenie v 2Q 2022. Situácia sa však v tomto ohľade môže zmeniť. 

 

Zdroj: Hradská Gardens

 

Hradská Gardens je len jeden z mnohých projektov podobného typu, ktoré v lokalite vyrastajú. Za ich developmentom obyčajne stoja menšie firmy, spoločnosti s odlišným predmetom podnikania, príp. individuálne osoby a podnikatelia, ktoré sa pri predaji spoliehajú na realitné kancelárie, keďže im chýbajú potrebné kapacity. Výsledkom býva v mnohých prípadoch pomerne nízka úroveň architektúry. 

Napriek tomu, ide o ten typ produktu, ktorý sa donedávna predával veľmi dobre, a je celkom možné, že to tak bude aj v blízkej budúcnosti – ak pôjde, v kontexte katastrofálnej dostupnosti bývania v Bratislave, o jednu z mála ako-tak cenovo prijateľných ponúk v novostavbe. Vo Vrakuni v okolí Hradskej ulice budú takéto realizácie vznikať aj napriek blízkosti k zamoreniu v podobe tzv. „Vrakunskej skládky“, ktorá sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od najnovšieho zámeru.

Podobný spôsob developmentu bude asi na dlhší čas typický pre túto mestskú časť, ktorá dopláca na odľahlosť, zlú dopravnú situáciu, negatívny imidž aj environmentálnu záťaž. Situáciu by mohli zlepšiť (okrem úplného odstránenia záťaže) výraznejšie investície do infraštruktúry, revitalizácie verejných priestranstiev alebo špičkového developmentu, ani jeden takýto projekt – teoreticky len s jednou výnimkou v podobe prestavby bývalej panelárne pri Malom Dunaji – sa ale v dohľadnej dobe nechystá.

Potenciál tu pritom je, práve v prítomnosti tohto vodného toku. Na ten treba nazerať ako na najdôležitejší potenciálny smer rozvoja verejného priestoru a vybavenosti a tomu aj podriadiť konkrétne kroky, ktoré musia mať adekvátnu úroveň. Druhým krokom je prísnejšia regulácia podoby nového developmentu, z ktorého by nemusela byť tak viditeľná snaha o maximalizáciu zisku bez ohľadu na architektúru či okolité priestranstvá.

Niektorí developeri by sa mohli inšpirovať prístupom Hlavného mesta, ktoré začína pomaly ukazovať cestu ďalšieho rozvoja dostupného bývania. Ďalšie súťaže a azda už aj realizácie snáď prinesú ešte viac inšpiratívnych príkladov, ktoré dokážu, že kvalita nemusí byť drahá a že aj relatívne dostupné bývanie môže mať uspokojivú úroveň. Napriek kríze už Bratislava dosiahla stupeň vývoja, ktorý jej dovoľuje zameriavať sa nielen na kvantitatívne kritériá.

 

Poznámka: S ohľadom na pandémiu koronavírusu COVID-19 sa môžu mnohé prezentované zámery zmeniť, resp. upraviť termíny výstavby. Informácie preto treba čítať v kontexte aktulnej situácie. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Hradská Gardens
  • Zdroj: Hradská Gardens
  • Zdroj: Hradská Gardens
  • Zdroj: Hradská Gardens
  • Zdroj: Hradská Gardens

Súvisiace články

Hlavné mesto odhaľuje podobu prvého nájomného bytového domu

25.02.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch pripravuje Bratislava konečne reálnu výstavbu nájomných bytov a odhaľuje podobu prvého zámeru – bytového domu na Terchovskej ulici v štvrti Trnávka. Čakanie sa odrazilo na enormnom záujme architektov, ktorí zaslali do architektonickej súťaže až 76 návrhov. Víťazom sa stala brnenská kancelária The Büro.

Čítať viac

Bude Vajnorská zónou štartovacích bytov?

14.11.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí k najdlhším uliciam v Bratislave, vďaka čomu ju ohraničujú rozličné typy zástavby. Kým v úseku od Trnavského mýta po Tomášikovu ulicu, resp. po podjadz popod železničnú trať, ide o mestskú triedu s polyfunkčnou zástavbou, ďalej má okolie ulice industriálny charakter. A práve v tomto území sa plánuje výstavba projektov s dostupnými bytmi.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube