Author photoAdrian Gubčo 11.06.2020 16:00

Na Kopčianskej ulici vznikne hotel

Na Kopčianskej ulici v mestskej časti Petržalka by mohol vzniknúť nový hotel. Kladné záväzné stanovisko dostal zámer výstavby osempodlažnej budovy, ktorá prinesie ubytovacie kapacity do lokality, ktorá nie je tradične považovaná za atraktívnu. V skutočnosti sa to však začína postupne meniť, a nový hotel bude ďalšou súčasťou tohto trendu.

Zdroj: K9 / AOCR

Zdroj: K9 / AOCR

Hotel, nazvaný Sphinx, má vzniknúť na mieste dnes už veľmi schátranej priemyselnej haly, ktorá bude asanovaná. Ide o vcelku úzky priestor, stlačený medzi Kopčiansku ulicu a areál železničnej stanice, ktorý je vhodný najmä pre funkciu vybavenosti, keďže bývanie je tu len málo atraktívne. Investor, spoločnosť K9 s.r.o., navyše musel vychádzať z existujúceho Územného plánu, ktorý tu občiansku vybavenosť prikazuje.

Novostavba bude mať osem nadzemných podlaží, dve najvyššie budú ustúpené. Nachádzať sa tu bude recepcia, raňajkáreň, resp. kaviareň, 16 hotelových izieb a dva byty na najvyšších podlažiach. Dopravný prístup má byť zabezpečený zo susedného pozemku so skladmi, ktorý je taktiež vo vlastníctve investora, vznikne tu aj väčšia časť parkovacích kapacít, ktorých bude 18. Pred hotelom má byť stojisko pre taxíky, rekonštrukciou prejde chodník a existujúca cyklotrasa.

Zámer je súčasťou širšieho konceptu, nazvaného Polyfunkčný areál Kopčianska. Predpokladané je tak postupné predstavovanie ďalších projektov, ktoré dotvoria východnú časť Kopčianskej ulice. Čo sa týka hotela, investor pôvodne uvažoval o výstavbe apartmánov, daný plán však kladné záväzné stanovisko nedostal.

Architektonický návrh v obidvoch prípadoch pripravil ateliér AOCR (Ateliér obchodu a cestovného ruchu), ktorý patrí k pomerne oceňovaným pracoviskám. Dostupné vizualizácie sú nízkej kvality, navrhovaný objekt však na prvý pohľad pôsobí zaujímavo. V prostredí Kopčianskej ulice pôjde o vítaný doplnok, keďže lokalita je transformačná a existujúca pôvodná zástavba je vo väčšine prípadov nízkej kvality. Nahradiť ju dobrou architektúrou môže pomôcť nastaviť určitú kvalitatívnu latku, ktorú snáď bude ďalší development prekonávať.

Predvídať dátumy výstavby je nateraz predčasné. Vydanie kladného stanoviska je zásadný krok, nasledovať bude územné a stavebné konanie. Výstavba sa nezačne skôr ako v druhej polovici roka 2021, čo by viedlo k dokončeniu v priebehu roka 2023.

 

Nová Matadorka zmení charakter územia, ktoré bude ďaleko príťažlivejšie. Zdroj: Compass Architekti

 

Hoci developer pôvodne nechcel budovať klasické ubytovacie zariadenie, hotel s 16 izbami nebude patriť k veľkým a má šancu sa uživiť. Dnes pomerne zanedbaná lokalita sa čoskoro výrazne zmení a náznaky budúcej podoby sú viditeľné už dnes. V okolí Kopčianskej sa totiž intenzívne stavia, a ešte viac sa bude v dohľadnej budúcnosti.

Tesne pred dokončením je obytný súbor Matadorka od VI Group, ktorého súčasťou je 86 metrov vysoká výšková budova, ktorá patrí k najvyšším vežiam v Petržalke. V jej susedstve, naproti cez Údernícku ulicu, sa nachádza dvojica o niečo starších veží Vienna Gate, a už v blízkej dobe by sa mala spustiť výstavba série objektov v rámci projektu Kopčianka do Metrostavu. To všetko zmení panorámu a charakter lokality, ktorá sa zmení z výrobnej na polyfunkčnú.

V príprave by mal byť aj veľmi atraktívny zámer Nová Matadorka, ktorý navrhuje prestavbu bývalej petržalskej smaltovne a jej doplnenie o nové bývanie a občiansku vybavenosť, no so zachovaním významnej časti industriálnej stavby. Súčasťou projektu je aj výšková obytná budova, ale aj príťažlivé verejné priestory, vrátane námestíčok či pešej zóny. Architektom sú kancelárie Compass a prudko rastúci Superatelier, ktorý sa prezentuje skvelými úspechmi v architektonických súťažiach.

Najambicióznejší je však zámer, ktorý vznikne síce až na konci Kopčianskej pri rakúskej hranici, jeho dosah však ovplyvní celú širšiu lokalitu – a možno celé mesto. Ide o projekt Nesto od developera Lucron, ktorý ráta so vznikom kreatívnej a ekologickej štvrte, kde by mohlo žiť niekoľko tisíc ľudí a ďalšie tisíce tu budú pracovať. V štvrti má vzniknúť komplexná občianska vybavenosť a za jej architektúrou stojí opäť Compass v spolupráci so Šujan_Stassel a Sadovsky Architects.

Je viac než isté, že priebežne sa budú odhaľovať ďalšie idey, ktoré prispejú k premene tejto časti Petržalky. Kvôli blízkosti k hranici bola dlhšie zaznávaná, teraz sa však otvára investíciám, ktoré z nej urobia možno najmestskejšie pôsobiacu časť pravobrežnej Bratislavy. Táto transformácia bude trvať ešte dlho, na jej konci sa však zmení život v celej Petržalke.

Aj táto mestská časť potom môže byť miestom, priťahujúcim viac návštevníkov. Z menšieho hotela by sa mohla stať výhodná investícia, ktorá preváži pôvodný cieľ v podobe obytnej budovy. Každý ďalší kvalitný projekt v oblasti k zlepšeniu jej výhľadu len pomôže.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Predná strana od Kopčianskej. Zdroj: K9 / AOCR
  • Zadná strana od Kopčianskej. Zdroj: K9 / AOCR

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube