YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.12.2018 08:30

Green Park bližšie k výstavbe

Jeden z mimoriadne očakávaných, ale aj mimoriadne kontroverzných bratislavských projektov, Green Park, sa postupne blíži k výstavbe. Platnosť nadobudlo záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia, ktoré posúdilo dopady na životné prostredie a odporučillo realizáciu optimálneho variantu.

Zdroj: RV Development 3

Zdroj: RV Development 3

Tým je Variant č. 3, ktorý vznikol ako reakcia na prudký odpor k prvým dvom variantom projektu. Hoci štruktúrou stále pripomína predošlé verzie projektu, lepšie sa vyrovnáva so vzťahom s okolím, obsahuje prísnejšie opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmeny klímy a celkovo obsahuje menšie výmery podlažných plôch či počty parkovacích miest.

Daná podoba je zároveň aj výsledkom masívneho pripomienkovania. Developer, ktorým je spoločnosť Grafobal Group Development prostredníctvom SPV RV Development 3, patriaca do portfólia firiem Ivana Kmotríka, viaceré z požiadaviek rešpektoval. Z Krasovského ulice sa tak stane čiastočná pešia zóna so zjazdným chodníkom a cyklotrasou, ktorá sa napojí na existujúce trasy po nábreží a v smere na Starý most. Parter smerom ku Krasovského bude obsahovať prenajímateľné priestory, celkovo znížená bude aj úroveň garáže.

Napriek tomu je však len málo pravdepodobné, že sa odpor k projektu zníži. Stále totiž prináša na pozemok, situovaný v tesnom dotyku s historickým a populárnym parkom – Sadom Janka Kráľa – masívne hmoty, ktoré v každom prípade pôsobia mimoriadne kontrastne.

 

Mohutné hmoty naproti Sadu Janka Kráľa sú pre mnohých neprijateľné. Zdroj: RV Development 3

 

Komplex pozostáva z podnože, tvoriacej úroveň prvého podzemného podlažia, na ktorej je osadená štvorica šesťpodlažných rezidenčných objektov orientovaných na Sad Janka Kráľa, administratívny komplex s desiatimi nadzemnými podlažiami na východnej strane projektu, no najmä 30-podlažná veža s bytmi a apartmánmi, ktorá dosiahne výšku 99,9 metrov. Tá je orientovaná v severovýchodnej časti pozemku, bude teda najlepšie vnímateľná od nábrežia aj od električkovej trate.

Práve táto výšková dominanta sa stala predmetom najväčšej kritiky, pričom kritici argumentovali tým, že daná hmota ničí vedutu mesta, zasahuje do chránených pohľadov, alebo neobsahuje výškovú gradáciu smerom k Einsteinovej, o akej hovorí navrhovateľ, keďže v takom prípade by musela byť výšková budova osadená na juhovýchodnej strane projektu. Reakcie navrhovateľa sú pomerne nepresvedčivé, ten sa odvoláva na Územný plán a na pripravovaný development na druhej strane električkovej trate.

Tu sa totiž pripravuje projekt oficiálne označovaný ako CMC (Celomestské centrum) Petržalka, známejší pod názvom Nové Lido. Ten navrhuje do polohy naproti veži osadenie podobnej hmoty. Faktom však je, že v skutočnosti Nové Lido reagovalo na Green Park, nie opačne. Výsledkom tak bude akási brána do Petržalky, ale aj výrazná zmena panorámy pri pohľade z ľavého brehu Dunaja.

Vo výsledku bude Green Park obsahovať zhruba 362 bytov a apartmánov, takmer 20-tisíc metrov štvorcových kancelárii a 3-tisíc štvorcových metrov občianskej vybavenosti. Parkovanie je z veľkej časti riešené v podzemí, celkovo vznikne 1.190 parkovacích miest. Architektom je kancelária Expoline.

Kedy sa výstavba spustí, je ešte nejasné. Posudzovanie sa teraz posunie na mestskú časť Petržalka, ktorá síce nemôže projektu úplne zabrániť, ale môže do jeho výslednej podoby ešte zasiahnuť a proces natiahnuť. Vo veľmi optimistickom prípade by sa výstavba mohla naštartovať ku koncu roka 2019, s ohľadom na rezervovaný vzťah vedenia mestskej časti k výstavbe to však nevidím ako úplne pravdepodobné. Ak by k tomu však došlo, dokončenie Green Parku možno očakávať v druhej polovici roka 2021.

 

Jeden z najkritizovanejších pohľadov od Starého mosta. Zdroj: RV Development 3

 

Hoci Green Park pôsobí v tejto chvíli šokujúco, je to predzvesť úplnej transformácie pravého brehu Dunaja. Urbanizácia priestoru medzi dunajskou hrádzou, estakádou zo Starého mosta, Einsteinovou ulicou a Prístavným mostom je strategickým záujmom Bratislavy a budúcim rozšírením jej centra. Súčasťou tejto premeny budú aj vertikálne dominanty, v súlade s charakterom slovenskej metropoly ako mesta výškových budov.

Dá sa redpokladať, že aj Green Park bude vtedy vnímaný ako vhodnejšia súčasť zástavby oproti dnešku. Zamerať sa tak treba na samotný projekt a kvalitu jeho architektúry, čo sa vo výsledku ukáže ako oveľa podstatnejšie ako jeho hmota.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3
  • Zdroj: RV Development 3

Súvisiace články

Green Park čaká na nové povolenia

25.02.2022 17:41:09 Adrian Gubčo

Zámer Green Park, za ktorým stojí spoločnosť Grafobal Group Development, patrí k najočakávanejším projektom v Bratislave. Priamo na pravobrežnom nábreží Dunaja má vzniknúť mohutný polyfunkčný komplex s kanceláriami, obchodmi, ale predovšetkým bývaním. Súčasťou zámeru je aj stometrová výšková budova. Bariérou k zisku povolení bol kontroverzný postup úradov a súvisiace spory. Blíži sa v tomto smere prelom?

Čítať viac

Green Park je na krajskom súde, jeho budúca podoba ostáva nejasná

20.04.2021 17:07:51 Adrian Gubčo

Plánovaný projekt Green Park v dotyku s petržalským nábrežím Dunaja aj Sadom Janka Kráľa je dnes jedným z najkontroverznejších zámerov v Bratislave. To je dané nielen jeho veľkým rozsahom vo vzácnej mestskej polohe, ale aj okolnosťami jeho povoľovania či developerom. O možnom budúcom vzhľade projektu sa bude nakoniec rozhodovať na krajskom súde.

Čítať viac

Green Park prišiel o územné rozhodnutie

17.06.2020 08:46:59 Adrian Gubčo

Vízia výstavby masívneho polyfunkčného komplexu Green Park so štvoricou bytoviek, masívnym bizniscentrom a takmer stometrovou vežou priamo na hranici Sadu Janka Kráľa, sa stáva minulosťou. Ministerstvo dopravy a výstavby dalo za pravdu mestu a mestskej časti, ktoré sa ohradili proti vydaniu územného rozhodnutia zo strany Okresného úradu. Projekt sa tak musí prepracovať. O novinke informoval Denník E.

Čítať viac

Grafobal Group Development v problémoch?

15.04.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Grafobal Group Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu pripravuje v Hlavnom meste viacero veľkých zámerov, vrátane veľmi kontroverzných projektov.  Z kuloárov však v poslednej dobe prenikajú správy, že investor sa spolu s blízkymi firmami údajne snaží niektoré developmenty predať.

Čítať viac

Green Park má územné rozhodnutie napriek nesúhlasu mestskej časti aj Hlavného mesta

13.11.2019 10:42:00 Adrian Gubčo

Jeden z najočakávanejších projektov v Bratislave sa zásadne posúva – Okresný úrad totiž vydal územné rozhodnutie pre projekt Green Park v Petržalke. Tento krok však vyvoláva pochybnosti, keďže tak mestská časť Petržalka, ani Hlavné mesto s projektom nesúhlasia. O posune v príprave informoval Denník E.

Čítať viac

Green Park bude vyzerať inak

25.10.2017 13:45:00 Adrian Gubčo

Pamätáte sa na projekt Green Park, ktorý pred vyše rokom predložila spoločnosť RV Development 3, s.r.o., blízka podnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi st., na posudzovanie EIA? Vzhľadom na rozsah projektu v susedstve vzácneho Sadu Janka Kráľa, zámer vyvolal búrku nevôle a prešiel masívnym pripomienkovaním. Developer teraz predložil upravený variant.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube