YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.08.2022 16:37

Ružinovské Green Atrium má stavebné povolenie

Polyfunkčný projekt Green Atrium, ktorý vyplní doteraz slabo využívané pozemky pri Trnavskej ceste, má stavebné povolenie. Napĺňajú sa tak plány developera Haberl Real Estate, ktorý ešte v priebehu minulého roka avizoval, že výstavbu plánuje spustiť v druhej polovici tohto roka. Nový súbor nadviaže na susednú zástavbu a prispeje rozvoju mestotvorného charakteru Trnavskej cesty.

Zdroj: Haberl Real Estate

Zdroj: Haberl Real Estate

Green Atrium je vo v príprave už niekoľko rokov. Verejne bol predstavený v roku 2017, kedy bola zverejnená dokumentácia v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Tá odhaľovala projekt v tvare bloku so zeleným vnútroblokom, ktorý hmotou i charakterom nadväzoval na susedný development Domino. Ten bol na veľmi dobrej úrovni a lokalitu pozdvihol. To isté sa očakávalo aj od Green Atria, hoci vtedajší developer, JAGR s.r.o., veľa informácií neodhalil, rovnako ako kvalitnejšie vizualizácie.

Napriek tomu zámer postupoval v rámci povoľovacieho konania. Po obdržaní územného rozhodnutia (už v roku 2019) firma projekt predala, pričom novým majiteľom sa stala správcovská spoločnosť 365.invest a novým developerom Green Atrium, a.s., spojený s firmou Haberl Real Estate. Nový developer urobil do pôvodného konceptu len nutné zmeny, aby nebolo potrebné rozbehnúť nové územné konanie. Tie sa týkali najmä zvýšenia štandardu či zmeny dispozícií bytov, ako aj zväčšenia rozsahu zelených plôch. S takto upraveným projektom spoločnosť požiadala o stavebné povolenie.

Ten obdržala od stavebného úradu v mestskej časti Bratislava – Ružinov v uplynulých dňoch. V zmysle povolenia vznikne na pozemku trojica polyfunkčných objektov, nachádzajúcich sa na spoločnej podzemnej garáži, kopírujúcej tvar pozemku. Stavba bude mať tvar písmena U a tvorená je tromi blokmi – severným blokom A (pri Trnavskej ceste) s deviatimi podlažiami (najvyššie je ustúpené), južným blokom B s ôsmimi a vnútorným blokom C s dvomi podlažiami. Jeho prízemie je pod úrovňou vnútrobloku.

V bloku pri Trnavskej ceste bude na prízemí parter so službami a obchodmi, na druhom a treťom podlaží administratíva a na ostatných podlažiach byty. V bloku B budú na prízemí taktiež služby, na druhom podlaží budú byty a apartmány a na zvyšných podlažiach byty. V bloku C sú naplánované apartmány. Celkovo by malo v rámci developmentu vzniknúť 83 bytov a 11 apartmánov. Parkovacích miest bude v projekte 216, z toho bude 199 v garáži.

Bývanie v Green Atriu má patriť k nadštandardnejším. Súčasťou výbavy bytov budú rozsiahlejšie dispozície, už v trojizbových bytoch budú rodičovské spálne disponovať vlastnými kúpeľňami a walk-in šatníkom. V štandarde by mali byť aj drevené parkety, stropné kúrenie a chladenie vďaka tepelným čerpadlám a termoregulácia na diaľku. Väčšina bytov bude orientovaná na juh, teda do vnútrobloku alebo do Teslovej ulice. Do Trnavskej cesty bude orientovaná veľká presklená reflexná fasáda, za ktorou budú pivničné kobky. Rezidenti majú mať k dispozícii aj cyklomiestnosť alebo vysoký podiel parkovacích miest s možnosťou nabíjania.

Developer ešte dávnejšie naznačoval, že predpredaj bytov by sa mal spustiť práve po vydaní stavebného povolenia. Ponuka tak bude zverejnená pravdepodobne v dohľadnej dobe. V najbližších týždňoch by sa zároveň mohli spustiť aj prvé stavebné práce. Stavebník totiž odstránil zvyšky pôvodnej zástavby drobných administratívnych objektov a pozemok vyčistil. Sám Haberl tvrdí, že výstavba začne v treťom kvartáli tohto roku.

Do roka 2025 tak vznikne na Trnavskej ceste novostavba, ktorá prispeje k zmene charakteru zástavby na južnej (juhovýchodnej) strane tejto rušnej mestskej triedy. Green Atrium pri vonkajšom pohľade veľa zo svojich kvalít neodhalí, keďže sa – ako sám developer naznačuje – zvonka vyznačuje minimalistickým dizajnom. Architekti z kancelárie P.S. Arch však údajne pripravili prepracovaný koncept s vysokým potenciálom pre rodinné bývanie.

V každom prípade ide o správny spôsob výstavby. Daná lokalita si takýchto projektov, ktoré postupne scelia zástavbu popri Trnavskej ceste a zmenia jej mierku, zasluhuje ešte viac. To isté možno povedať o jej štruktúre, ktorej súčasťou je vznik intímnejších rekreačných priestranstiev, odhlučnených od ulice a vytvárajúcich zázemie pre komunitný život rezidentov. Takto má vyzerať development v tejto časti Bratislavy.

 

Zdroj: Haberl Real Estate

 

Otázkou ostáva, koľko takýchto projektov v lokalite naozaj vznikne. Prvé povolenie v podobe kladného záväzného stanoviska zatiaľ získal zámer Trnavská cesta 68 od spoločnosti Graduent s.r.o. Má ísť o kombináciu bývania a hotela typu Bed&Breakfast v osempodlažnom dome popri ulici a dvojpodlažnej garáže. Naplánovaných je 18 bytov a 16 izieb. Budova sa bude priamo dotýkať Green Atria z juhozápadnej strany.

Aj v tomto prípade bude výstavbe predchádzať asanácia pôvodnej zástavby. Zbúraná bude budova niekdajšej hygienickej stanice. Developer však nebude stavať na plnú šírku bloku, keďže na Teslovej ulici je už umiestnená individuálna bytová výstavba v podobe niekoľkých rodinných domov. Dá sa predpokladať, že v určitej dobe dôjde aj k prestavbe týchto domov, hoci len sotva s takou mierkou, ako to je pri Green Atriu alebo Domine.

Teslova je totiž ďalšia ulica, ktorá má vysoký potenciál pre prestavbu. Zatiaľ posledným dokončeným projektom je lakonicky nazvaný polyfunkčný súbor Teslova od Inter Development pri križovatke s Bajkalskou, niekoľko rokov predtým to zas bol vydarený dom Nikola House od stavebnej firmy ise. V tejto chvíli by sa malo uvažovať ešte o projekte „Bytový dom Ružinov“ od Atriosu, tento je však podľa všetkého len vo veľmi úvodných štádiách prípravy.

Na ulici je ešte veľmi veľa potenciálnych pozemkov pre výstavbu. V prvom rade ide o celú juhovýchodnú časť ulice východne od Sabinovskej, kde sa dnes nachádzajú len nízke objekty bývalej škôlky alebo samostatných garáží. Dobre navrhnutý projekt by mohol priniesť doslova stovky bytov - a to pri súčasnom zvýšení kvality bývania aj pre okolitých obyvateľov vďaka vytvoreniu nových parkovacích kapacít, služieb (vrátane škôlky) alebo upravených zelených priestranstiev v uzavretejších vnútroblokoch. Doterajšie snahy o výstavbu však zlyhávali na odpore miestnych NIMBYs a komunálnych politikov.

Druhým veľkým potenciálnym priestorom je priemyselný areál medzi Teslovou, Na paši, Prešovskou a Brestovou. Dnes z neho väčšinu vlastní spoločnosť Real Conex s.r.o. a jednotlivé priestory prenajíma rozličným menším firmám. Do budúcna je ale pravdepodobná prestavba. Podľa Územného plánu ide o rozvojové územie s predpokladom rozvoja zmiešaného územia bývania a občianskej vybavenosti. Pre developerov by tak mohlo ísť o zaujímavé miesto pre budúcu investíciu. Ak by dosahovala kvality susednej Borie alebo Eden Parku, pre celú štvrť by to bola dobrá správa.

Rozvoj tejto časti Bratislavy možno podľa môjho názoru očakávať už v tomto desaťročí. Množstvo dostupných pozemkov pre výstavbu bližšie k centru sa rýchlo míňa, pričom ostávajúce parcely sú už do veľkej miery rozobraté medzi najvýznamnejšími hráčmi. Pozornosť investorov sa tak bude presúvať aj sem. Nanešťastie, vo viacerých prípadoch to bude pravdepodobne znamenať aj zrážku s miestnymi komunitami, bez ohľadu na kvalitu projektu.

Pre rozvoj slovenskej metropoly je to však už do veľkej miery typické – takmer každý developer sa musí pripraviť na to, že súčasťou prípravy projektu bude snaha úradov aj časti verejnosti do jeho podoby nejako výraznejšie zasiahnuť. V niektorých prípadoch to má podobu prospešnej spolupráce a komunikácie, inokedy zbytočných obštrukcií. Nanešťastie, tvorba pravidiel, ktoré by viedli k rozvoju skôr prvého prípadu, je obmedzená.

Doplácajú na to aj lokality ako je okolie Trnavskej cesty alebo Teslovej ulice. Vznik konzistentnej a kompaktnej zástavby a využitie potenciálu územia tak ostáva témou ešte na dlhé roky. Aktuálne projekty, napríklad Green Atrium, snáď vhodným spôsobom ukážu, prečo ale ide o záujem nielen investorov alebo architektov, ale aj širšej miestnej a bratislavskej verejnosti.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Haberl Real Estate
  • Zdroj: Haberl Real Estate
  • Zdroj: Haberl Real Estate
  • Situácia. Zdroj: JAGR s.r.o.

Súvisiace články

Green Atrium odhaľuje definitívnu podobu

13.12.2021 13:46:27 Adrian Gubčo

V severnej časti Ružinova, pri Trnavskej ceste, je už dlhšie v príprave projekt Green Atrium. Obytný súbor nadviaže na starší development Domino a prinesie do lokality nové byty, nebytové a obchodné priestory. Zámer pôvodne plánoval developer JAGR s.r.o., teraz ho však prebrala firma Haberl Real Estate. Tá odhalia vizualizácie projektu spolu s harmonogramom, podľa ktorého sa má výstavba spustiť v druhej polovici roka 2022.

Čítať viac

Na Trnavskej ceste pribudnú nové projekty

04.11.2021 13:27:07 Adrian Gubčo

Trnavská cesta patrí k najdlhším a najširším bratislavským triedam, úroveň zástavby v jej okolí je však veľmi rôznorodá. Aspoň čiastočne by sa to však mohlo zmeniť – v priestore medzi Sabinovskou a Tomášikovou sa plánuje hneď dvojica projektov, ktoré nadviažu na existujúcu zástavbu. Ulica tým získa mestotvornejší ráz.

Čítať viac

Novinky z Ružinova, august 2019

15.08.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Ružinov patrí k tým, kde je preferovaná rozvoľnená zástavba pred kompaktnou mestskou štruktúrou. Ide o prežitý koncept, našťastie, viaceré nové developmenty menia dlhodobo slabo využívané pozemky a dávajú im novú funkciu. Podobné transformácie sú potrebné, ak chce mesto Bratislava zlepšiť nielen priestorovú, ale aj ekonomickú a ekologickú efektivitu.

Čítať viac

Projekt Green Atrium má územné rozhodnutie

28.06.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Development v Ružinove rozhodne nespí. Okrem viacero rozbehnutých projektov napreduje aj príprava nových. Okrem včerajšej informácie, že mestská časť vydala územné rozhodnutie pre projekt Nového Apolla, získal rozhodnutie aj rezidenčný súbor Green Atrium od developera JAGR, s.r.o.

Čítať viac

Novinky z Ružinova

14.08.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube