Author photoAdrian Gubčo 15.10.2023 14:40

Strecha Bratislavy sa odhaľuje. Výhľady z Eurovea Tower ukazujú mesto ako na dlani

Eurovea Tower je s prehľadom najvyššou budovou v Bratislave aj na Slovensku. Developer J&T Real Estate dal novej dominante mesta rezidenčnú funkciu, pričom výhľady z vrchných podlaží sú zásadným benefitom. Ojedinelú príležitosť vidieť metropolu z nebývalej výšky mala počas tohto víkendu aj verejnosť v rámci Dňa otvorených dverí.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Výstavba 160 (resp. 168) metrov vysokej veže so 46 podlažiami začala na konci roka 2019 a dnes sa chýli k úplnému záveru. Prvý žeriav sa na stavbe objavil v máji 2020, vo februári 2021 začali pribúdať prvé nadzemné podlažia. V júni 2022 prevýšila budova všetky ostatné bratislavské veže a 30. novembra 2022 dosiahla plnú výšku, čo bolo oslávené vztýčením glajchy. Dnes je v procese kolaudácie a prvé rezidencie sa začnú majiteľom odovzdávať na jar budúceho roka.

Tých je napokon až 408 (pôvodne sa hovorilo o 389) a všetky sa budú vyznačovať pomerne vysokým štandardom. Medzi nimi však bude 45 ešte luxusnejších, ktoré vzniknú na najvyšších podlažiach. Záujem o byty a apartmány v mrakodrape bol vysoký – drvivá väčšina je už vypredaná. Týka sa to aj najprestížnejších rezidencií na vrchole mrakodrapu.

Práve tieto priestory developer otvoril v priebehu tohto víkendu verejnosti v rámci Dňa otvorených dverí v Eurovea Tower. Rezervácie pre vstup sa minuli už v priebehu ôsmich minút. „Veľký záujem verejnosti o prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower sme vnímali od začiatku výstavby. S blížiacim sa dokončením sa ľudia pýtali na možnosť navštíviť najvyššie poschodie a vychutnať si unikátny výhľad, aký poznajú zo svetových metropol,“ vysvetľuje dôvod organizácie DOD výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Galéria

 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Fotografia z 19.09.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ide o pomerne jedinečnú príležitosť, keďže veža nebude mať stálu vyhliadku. „Vyhliadky bývajú umiestnené na mrakodrapoch s administratívnou, hotelovou alebo inou verejnou funkciou, nie je zvyčajné, aby boli na bytových budovách ako je Eurovea Tower,“ pripomína Pelikán. „Preto sme ľuďom chceli vyjsť v ústrety a poskytnúť túto možnosť pred dokončením a odovzdaním bytov. Takýto enormný záujem však prekvapil aj nás.“

JTRE využilo príležitosť aj na prezentáciu informácií o budove, ktorá je v slovenskom kontexte jedinečná. Ide o prvý mrakodrap, keďže štandardne uznávaná hranica (podľa špecializovanej organizácie CTBUH) pre mrakodrap je 150 metrov. Druhá Nivy Tower má 125 metrov. Eurovea Tower disponuje mimoriadne rýchlymi výťahmi (prejdú 6 metrov za sekundu), od päty pilóty po maják má stavba 215,5 metra a terasa najvyššieho podlažia je v nadmorskej výške 293 metrov, čo je o meter viac, ako cíp hviezdy na soche vojaka na monumente Slavín

Architektúru veže, ako aj celého projektu Eurovea II, ktorého je súčasťou, stvárnila kancelária GFI. Okrem mrakodrapu pribudlo aj rozšírenie nákupného centra Eurovea, druhá rezidenčná budova Eurovea Riverside, kancelárske budovy Pribinova 34 a Pribinova 40, predĺženie nábrežnej promenády a upravená Pribinova ulica. Development je dnes tesne pred celkovým dokončením.

Pre JTRE ide zásadný krok v prestavbe celého územia, pričom schému nazýva Eurovea City. Pribudnúť by mali ďalšie rezidenčné aj kancelárske projekty. Nie je pritom vylúčené, že Eurovea Tower si svoj titul najvyššej budovy neužije dlho. V rovine úvah je ešte vyššia veža, ktorá by so svojou výškou okolo 250 metrov mohla byť jednou z najvyšších v Európskej únii. Plány nielen tohto developera sú prísľubom, že sa okolie veže bude ešte dramaticky meniť.

 

Fotografie z 13.10.2023. Pozrite si výstavbu projektu Eurovea II vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube