Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.05.2019 10:00

Príprava projektu Eurovea 2 postupuje

Príprava jedného z najväčších a najvýznamnejších projektov v Bratislave, druhej časti nábrežného developmentu Eurovea, napreduje. Okrem prípravných prác súvisiacich s odstraňovaním environmentálnej záťaže na pozemku sa už developer, spoločnosť J&T Real Estate, pripravuje na spustenie predaja bytov v bytovej časti multifunkčného komplexu.

Article Big

Developer o niektorých novinkách informoval v rámci technologického veľtrhu IXPO, na ktorom predstavil 3D model 46-podlažného a 160 (resp. 168) metrov vysokého mrakodrapu Eurovea Tower, ale aj virtuálnu realitu celého projektu, ktorej súčasťou boli dva vzorové byty umiestnené vo veži. Model aj virtuálna realita budú slúžiť predovšetkým na prezentačné účely po oficiálnom spustení predaja.

K tomu by malo prísť v priebehu leta, hoci exkluzívni klienti JTRE už majú podľa všetkého prístup k výberu jednotlivých jednotiek. Prvé byty by už tak mali byť zajednané, hoci developer odmietol špecifikovať, aké a v ktorej budove. V rámci Eurovey II sa budú rezidencie totiž nachádzať v dvoch častiach – v mrakodrape Eurovea Tower, kde vznikne 389 bytov a apartmánov, a v nábrežných domoch Riverside s 96 bytmi či apartmánmi.

Štandard zatiaľ nebol špecifikovaný a ani byty vo virtuálnom modeli neboli v ňom zariadené. Trúfnem si však odhadnúť, že jeho úroveň bude vcelku vysoká – určite by sa minimálne v časti rezidencií mali vyskytnúť vyššie stropy, jednotky budú disponovať vysokými oknami a byty a apartmány v mrakodrape budú mať k dispozícii niekoľko prvkov vybavenosti, v Bratislave skôr nezvyčajných – okrem veľkej lobby to je aj privátny wellness alebo banketová miestnosť.

Každopádne, pochybnosti vyvoláva umiestnenie pásových balkónov po obvode fasády, ktoré budú v danej výške pri veternosti, ktorá je pre Bratislavu typická, len málo použiteľné. V mestách, kde rastú niektoré z najlepších rezidenčných mrakodrapov súčasnosti, napríklad v Londýne či v New Yorku, sa už od realizácie balkónov upúšťa, ich vznik v rámci Eurovea Tower však súvisí s požiadavkami slovenského trhu. Pre celkovú estetickú úroveň mrakodrapu je to škoda.  

 

Model Eurovey sa bude nachádzať v prezentačnom centre JTRE v River Parku

 

Architektúra Eurovea Tower, ako aj Eurovey ako celku je vo všeobecnosti moderná, ale nedosahuje úrovne, ktorá by ju oprávňovala nazývať ikonickou. Vzhľadom na fakt, že vznik mrakodrapu nie je v Bratislave každodennou záležitosťou, to je nevyužitá príležitosť. Architektúru má na starosti kancelária GFI, ktorú si developer vybral po súťaži, kde jej konkurovali mená ako Zaha Hadid alebo Daniel Libeskind.

V tejto chvíli je však do istej miery ešte otázkou, či vôbec Eurovea II v navrhnutej podobe vznikne. Projekt stále nemá právoplatné územné rozhodnutie, keďže voči nemu prišli odvolania, v súčasnosti preverované Okresným úradom. Developer na rozhodnutie úradu stále čaká, no s ohľadom na fakt, že Magistrát Hlavného mesta SR Bratislava opakovane potvrdil súlad projektu s Územným plánom, je len málo dôvodov predpokladať, že by odvolania, narážajúce na rozsah projektu, uspeli.

Napriek tomu si však projekt, kde okrem spomínaných 485 rezidencií vznikne aj 40-tisíc metrov štvorcových kancelárií v dvoch administratívnych objektoch a 25-tisíc metrov štvorcových retailu v rozšírenom nákupnom centre (vďaka čomu dosiahne výmera obchodných prevádzok v celej zóne Eurovea City takmer 100-tisíc metrov štvorcových) vyžaduje zvýšené nároky na zabezpečenie dopravnej obsluhy. JTRE však v tomto smere potvrdzuje svoj záväzok podieľať sa na výstavbe električkovej trate po Pribinovej a Košickej ulici.

Aj vďaka tomu sa má Pribinova premeniť na kompletnú ulicu a formu akéhosi mestského bulváru so širokými chodníkmi, cestnou komunikáciou, cyklotrasou vedenou v stredovom pruhu a električkovou traťou. Návrh ulice bol zverený španielskej architektke Beth Galí a v tejto chvíli by už mal byť viacmenej sfinalizovaný v podobe, aká bola už predtým prezentovaná. Definitívne ujasnená by ešte zrejme nemala byť podoba nábrežnej promenády, najviditeľnejší prvok – železničná vlečka do prístavu – však ostáva zachovaná.

 

Aktuálny postup prípravných prác - 26.4.2019

 

S ohľadom na naťahujúce sa povoľovanie ešte nie je možné presne povedať, kedy sa spustí samotná výstavba projektu, hoci pre developera by bolo najideálnejšie, aby mohol začať okamžite po čistení environmentálnej záťaže. Ak by sa výstavba v tomto čase reálne spustila, dokončenie Eurovea II sa predpokladá v roku 2022. Viacmenej ukončené je už čistenie pozemku po bývalej tlačiarni Versus, kde bude počas výstavby Eurovey zariadenie staveniska. V budúcnosti tu vyrastie kancelárska veža East Tower, ktorá bude výškou zhruba kopírovať susednú Tower 115

Pre Bratislavu bude projekt predstavovať výrazný vizuálny a funkčný vstup, ktorý posilní význam priestoru medzi Landererovou ulicou a riekou Dunaj ako kľúčovej časti nového komerčného centra mesta. Hlavné mesto Slovenska získa výškovú dominantu, ktorá ostane pravdepodobne nejakú dobu neprekonaná a napriek kritike, symbol svojej transformácie z druhoradého mesta v rámci väčšieho štátu na sebavedomú a modernú metropolu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Autorom modelu je Subdigital
  • Autorom modelu je Subdigital
  • Autorom modelu je Subdigital
  • Postup prác 29.6.2019
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Eurovea Tower začne čoskoro získavať nadzemné podlažia

05.02.2021 11:38:00 Adrian Gubčo

Napriek zime, rýchla výstavba momentálne jedného z najmohutnejších projektov v Bratislave nepoľavuje. Rozšírenie Eurovey od J&T Real Estate začína získavať formu a prvé objekty už získavajú nadzemné podlažia. Jedným z nich je aj mrakodrap Eurovea Tower, ktorý zásadne zmení panorámu slovenskej metropoly. V európskom kontexte však nepôjde ani zďaleka o mimoriadne vysokú vežu.

Čítať viac

Výstavba Eurovey postupuje, mrakodrap Eurovea Tower je už na úrovni terénu

23.12.2020 12:15:17 Adrian Gubčo

Stavebné práce na jednom z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, rozšírení polyfunkčného komplexu Eurovea, napredujú v mimoriadne rýchlom tempe. V niektorých častiach súboru sa už zhotovujú prvé nadzemné podlažia. Týka sa to aj budúcej dominanty projektu: mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý začína rásť a čoskoro si vydobyje špeciálne postavenie v panoráme metropoly.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube