Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.05.2019 10:00

Príprava projektu Eurovea 2 postupuje

Príprava jedného z najväčších a najvýznamnejších projektov v Bratislave, druhej časti nábrežného developmentu Eurovea, napreduje. Okrem prípravných prác súvisiacich s odstraňovaním environmentálnej záťaže na pozemku sa už developer, spoločnosť J&T Real Estate, pripravuje na spustenie predaja bytov v bytovej časti multifunkčného komplexu.

Article Big

Developer o niektorých novinkách informoval v rámci technologického veľtrhu IXPO, na ktorom predstavil 3D model 46-podlažného a 160 (resp. 168) metrov vysokého mrakodrapu Eurovea Tower, ale aj virtuálnu realitu celého projektu, ktorej súčasťou boli dva vzorové byty umiestnené vo veži. Model aj virtuálna realita budú slúžiť predovšetkým na prezentačné účely po oficiálnom spustení predaja.

K tomu by malo prísť v priebehu leta, hoci exkluzívni klienti JTRE už majú podľa všetkého prístup k výberu jednotlivých jednotiek. Prvé byty by už tak mali byť zajednané, hoci developer odmietol špecifikovať, aké a v ktorej budove. V rámci Eurovey II sa budú rezidencie totiž nachádzať v dvoch častiach – v mrakodrape Eurovea Tower, kde vznikne 389 bytov a apartmánov, a v nábrežných domoch Riverside s 96 bytmi či apartmánmi.

Štandard zatiaľ nebol špecifikovaný a ani byty vo virtuálnom modeli neboli v ňom zariadené. Trúfnem si však odhadnúť, že jeho úroveň bude vcelku vysoká – určite by sa minimálne v časti rezidencií mali vyskytnúť vyššie stropy, jednotky budú disponovať vysokými oknami a byty a apartmány v mrakodrape budú mať k dispozícii niekoľko prvkov vybavenosti, v Bratislave skôr nezvyčajných – okrem veľkej lobby to je aj privátny wellness alebo banketová miestnosť.

Každopádne, pochybnosti vyvoláva umiestnenie pásových balkónov po obvode fasády, ktoré budú v danej výške pri veternosti, ktorá je pre Bratislavu typická, len málo použiteľné. V mestách, kde rastú niektoré z najlepších rezidenčných mrakodrapov súčasnosti, napríklad v Londýne či v New Yorku, sa už od realizácie balkónov upúšťa, ich vznik v rámci Eurovea Tower však súvisí s požiadavkami slovenského trhu. Pre celkovú estetickú úroveň mrakodrapu je to škoda.  

 

Model Eurovey sa bude nachádzať v prezentačnom centre JTRE v River Parku

 

Architektúra Eurovea Tower, ako aj Eurovey ako celku je vo všeobecnosti moderná, ale nedosahuje úrovne, ktorá by ju oprávňovala nazývať ikonickou. Vzhľadom na fakt, že vznik mrakodrapu nie je v Bratislave každodennou záležitosťou, to je nevyužitá príležitosť. Architektúru má na starosti kancelária GFI, ktorú si developer vybral po súťaži, kde jej konkurovali mená ako Zaha Hadid alebo Daniel Libeskind.

V tejto chvíli je však do istej miery ešte otázkou, či vôbec Eurovea II v navrhnutej podobe vznikne. Projekt stále nemá právoplatné územné rozhodnutie, keďže voči nemu prišli odvolania, v súčasnosti preverované Okresným úradom. Developer na rozhodnutie úradu stále čaká, no s ohľadom na fakt, že Magistrát Hlavného mesta SR Bratislava opakovane potvrdil súlad projektu s Územným plánom, je len málo dôvodov predpokladať, že by odvolania, narážajúce na rozsah projektu, uspeli.

Napriek tomu si však projekt, kde okrem spomínaných 485 rezidencií vznikne aj 40-tisíc metrov štvorcových kancelárií v dvoch administratívnych objektoch a 25-tisíc metrov štvorcových retailu v rozšírenom nákupnom centre (vďaka čomu dosiahne výmera obchodných prevádzok v celej zóne Eurovea City takmer 100-tisíc metrov štvorcových) vyžaduje zvýšené nároky na zabezpečenie dopravnej obsluhy. JTRE však v tomto smere potvrdzuje svoj záväzok podieľať sa na výstavbe električkovej trate po Pribinovej a Košickej ulici.

Aj vďaka tomu sa má Pribinova premeniť na kompletnú ulicu a formu akéhosi mestského bulváru so širokými chodníkmi, cestnou komunikáciou, cyklotrasou vedenou v stredovom pruhu a električkovou traťou. Návrh ulice bol zverený španielskej architektke Beth Galí a v tejto chvíli by už mal byť viacmenej sfinalizovaný v podobe, aká bola už predtým prezentovaná. Definitívne ujasnená by ešte zrejme nemala byť podoba nábrežnej promenády, najviditeľnejší prvok – železničná vlečka do prístavu – však ostáva zachovaná.

 

Aktuálny postup prípravných prác - 26.4.2019

 

S ohľadom na naťahujúce sa povoľovanie ešte nie je možné presne povedať, kedy sa spustí samotná výstavba projektu, hoci pre developera by bolo najideálnejšie, aby mohol začať okamžite po čistení environmentálnej záťaže. Ak by sa výstavba v tomto čase reálne spustila, dokončenie Eurovea II sa predpokladá v roku 2022. Viacmenej ukončené je už čistenie pozemku po bývalej tlačiarni Versus, kde bude počas výstavby Eurovey zariadenie staveniska. V budúcnosti tu vyrastie kancelárska veža East Tower, ktorá bude výškou zhruba kopírovať susednú Tower 115

Pre Bratislavu bude projekt predstavovať výrazný vizuálny a funkčný vstup, ktorý posilní význam priestoru medzi Landererovou ulicou a riekou Dunaj ako kľúčovej časti nového komerčného centra mesta. Hlavné mesto Slovenska získa výškovú dominantu, ktorá ostane pravdepodobne nejakú dobu neprekonaná a napriek kritike, symbol svojej transformácie z druhoradého mesta v rámci väčšieho štátu na sebavedomú a modernú metropolu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Autorom modelu je Subdigital
  • Autorom modelu je Subdigital
  • Autorom modelu je Subdigital
  • Postup prác 29.6.2019
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Výstavba Eurovey postupuje, mrakodrap Eurovea Tower je už na úrovni terénu

23.12.2020 12:15:17 Adrian Gubčo

Stavebné práce na jednom z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, rozšírení polyfunkčného komplexu Eurovea, napredujú v mimoriadne rýchlom tempe. V niektorých častiach súboru sa už zhotovujú prvé nadzemné podlažia. Týka sa to aj budúcej dominanty projektu: mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý začína rásť a čoskoro si vydobyje špeciálne postavenie v panoráme metropoly.

Čítať viac

Eurovea II rastie, jej obsluha ostáva otázna

18.11.2020 11:35:26 Adrian Gubčo

S postupom prác na výstavbe Eurovea II je čoraz zrejmejší enormný rozsah tohto projektu. Spoločne s ostatnými pripravovanými zámermi v oblasti, známymi ako Eurovea City, tak vznikne mimoriadne aktívne srdce nového centra Bratislavy. Napriek tomu sa neustále vedú diskusie o umiestnení električkovej trate, pričom kameňom úrazu je striedmo využívaný priestor pred SND.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Štvrť Bory má novú podobu. Jej súčasťou je aj električková trať.

Bory neighborhood has a new look. There is also a new tram track planned.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urbanism #bory

@penta_real_estate
Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
Pozrieť viac

YouTube