Author photoAdrian Gubčo 26.03.2020 09:19

Zhotoviteľ pre hrubú stavbu Eurovey je známy, projekt začne čoskoro rásť

Developer J&T Real Estate vybral zhotoviteľa pre hrubú stavbu rozšírenia multifunkčného komplexu Eurovea. Ten sa čoskoro zapojí do výstavby jednej z najväčších stavieb v Bratislave, ktorej súčasťou je aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower. Development tak začne konečne rásť.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Nová etapa vo výstavbe Eurovey sa spustí už v najbližších dňoch, kedy spoločnosť VHS-PS prevezme svoju časť staveniska, na čo o niekoľko týždňov nadviaže združenie EUROVEA 2, pozostávajúce z vedúceho člena, spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. a spoločnosti SYTIQ a.s. Firmy rozbehnú práce na budovaní základových dosiek a železobetónových nosných konštrukcií, teda skeletu jednotlivých stavebných objektov.

Prvé práce sa na mieste rozšírenia Eurovey rozbehli už v marci 2019, kedy boli súčasťou odstraňovania environmentálnej záťaže. Medzičasom vznikla na pozemku stavebná jama s rozmermi 300x100 metrov a hĺbkou 14 metrov. Samotná výstavba sa rozbehla po nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia v decembri 2019.

Táto prvá časť realizácie projektu pozostávala predovšetkým z vŕtania pilót, ktoré budú súčasťou základov stavby. Spoločnosť BAUER ich vyvŕta takmer 1,4-tisíc s celkovou dĺžkou približne 22 kilometrov. Ide o zásadný krok k tomu, aby bola zaručená stabilita celého projektu.

„Výstavba rozšírenia Eurovea sa posúva do fázy, v ktorej sa odrazí z úrovne základovej škáry a bude rásť až na úroveň prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. „Proces viacročných príprav v neustálej komunikácii s architektmi, inžiniermi, urbanistami a ďalšími odborníkmi, so zástupcami mesta aj mestských častí, so susedmi aj ostatnou verejnosťou, tak nadobudne svoj vzhľad a štruktúru.“

Výstavbu by nemala ohroziť ani pandémia koronavírusu. Developer na svojich staveniskách, vrátane Eurovey, sprísnil bezpečnostné a hygienické opatrenia, k čomu patrí zvýšená dezinfekcia, používanie ochranných pomôcok či meranie teploty pri vstupe na stavenisko. JTRE potvrdzuje, že situáciu neustále sleduje a jednotlivé kroky vyhodnocuje.

Na druhej strane, v stanovisku pre TASR developer nevylúčil, že sa realizácia môže utlmiť, keďže absorpcia problémov je obmedzená. „Uvedomujeme si zodpovednosť za bezpečnosť zamestnancov a partnerov, potrebu našich kolegov a externistov postarať sa o svoje deti, kým sú zatvorené školy, aj situáciu zahraničných dodávateľov v súvislosti s uzavretím hraníc,“ vysvetľuje Pavel Pelikán. „Myslíme však aj na to, že mnohých pracovníkov by zastavenie prác pripravilo o jediný príjem.“

Najbližšia doba tak ukáže, či sa naozaj podarí naplno rozbehnúť výstavbu tohto mimoriadne významného a viditeľného projektu, ktorý zásadne zmení podobu Bratislavy.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Veľkosť, umiestnenie, funkcie, vyvolané investície a v neposlednom rade aj architektúra robia z Eurovey II jeden z kľúčových developmentov v transformácii Bratislavy na metropolu veľkomestského charakteru. Jej rozšírením sa zväčší najatraktívnejšia časť nového centra Bratislavy a bratislavský downtown získa svoju „korunu“ v podobe s prehľadom najvyššej veže v meste.

Eurovea II pozostáva zo šestice stavebných objektov. Prvým z nich je dvojpodlažná podzemná garáž, nad ktorou bude trojpodlažné nákupné centrum, dvojica kancelárskych objektov Pribinova X a Pribinova Y a dvojica obytných blokov Eurovea Riverside a Eurovea Tower. Okrem toho by sa mala predĺžiť nábrežná promenáda a park, pod Mostom Apollo vznikne „activity park“ a Pribinova ulica prejde veľkorysou prestavbou.

V rozšírenej Eurovei pribudne 25-tisíc metrov štvorcových nákupných plôch v obchodnej galérii, 18-tisíc metrov štvorcových kancelárií vznikne v budove Pribinova X a 22-tisíc metrov štvorcových v Pribinovej Y. Druhá menovaná budova by mala spĺňať kritériá pre certifikáciu BREEAM Outstanding, čo je najvyššia úroveň v tomto systéme. Bytov a apartmánov by malo vzniknúť 485, z toho 96 v Eurovea Riverside a 389 v Eurovea Tower.

Developer spustil predaj bytov a apartmánov v lete, doteraz vypredal už 65% rezidencií. Cenovo pritom ide o jedny z najdrajších ponúkaných nových bytov v celom meste. Najdrahší však paradoxne nie je byt v 160 metrov vysokom mrakodrape, ale exkluzívny penthouse v nižšej budove Riverside. Každopádne, aj v Eurovea Tower vzniknú na najvyšších podlažiach panoramatické byty, ktoré ani neboli vložené do ponuky.

Návrh projektu vychádza z pera „dvornej kancelárie“ developera, ateliéru GFI. JTRE uprednostnilo návrh GFI pred viacerými riešeniami od popredných svetových architektov. Nová Eurovea do veľkej miery nadviaže na prvú etapu, bude však preberať aj niektoré motívy z okolia (napríklad fasáda budovy Pribinova X bude pripomínať fasádu Pribinovej 19, tiež od GFI). Špecifickú podobu bude mať Eurovea Tower, ktorá je vnímaná ako ikona celého projektu aj Bratislavy.

Dôležitým aspektom projektu je riešenie verejných priestranstiev a dopravy. Developer sa rozhodol zveriť podobu exteriérových plôch španielskej kancelárii BB+GG, vedenej architektkou Beth Galí. Tá patrí k renomovaným svetovým expertkám na verejný priestor a postupne tvorí víziu nielen pre Euroveu, ale aj celú širšiu zónu Eurovea City.

Súčasťou jej zadania je aj úspešné implementovanie novej električkovej trate do priestoru Pribinovej ulice, ktorá bude viesť ďalej po Košickej ulici do Ružinova. Pravdepodobne definitívnu podobu Pribinovej odhalil developer len v posledných dňoch.

V prípade, že pandémia neprinesie až tak zásadné zdržania, alebo sa zameškané podarí dostihnúť po skončení aktuálneho spoločenského útlmu, budú prvé časti komplexu hotové už v roku 2022. Týka sa to najm nákupného centra či kancelárskych budov, kým symbol rozšírenej Eurovey, mrakodrap Eurovea Tower, bude dokončený až v roku 2023.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Eurovea II spoločne s Vydricou patria momentálne asi k najvýraznejším bratislavským projektom, ktoré sú v ranej fáze výstavby a sú tak pandémiou ohrozené viac ako už dokončované developmenty. Pre zmenu charakateru Bratislavy ide o kľúčové zámery, ich odsúvanie by bolo, aj napriek určitým výhradám, veľkým negatívom.

JTRE však patrí k našim najväčším a najsilnejším developerom, ktorý má dostatok kapitálu na ďalší rozvoj svojich projektov, preto sa netreba obávať, že by ekonomická kríza ohrozila samotnú existenciu firmy. Tá prežila aj poslednú krízu, na konci ktorej rozbehla vtedy jeden z najväčších projektov v Bratislava, Panorama Towers. V každom prípade sa tak Eurovea skôr či neskôr zrealizuje.

Nakoniec, pomerne úspešný predaj bytov je už teraz dostatočným argumentom, rovnako ako predpokladaný úspech rozšírenia nákupného centra, kde má byť aj prvý slovenský Primark. Eurovea ostáva pre developera vlajkovou loďou, preto očakávam, že pôjde o jeden z tých projektov, na ktorý bude klásť dôraz.

Hlavné mesto tak začne čoskoro získavať svoj prvý mrakodrap. Výškou 160, resp. 168 metrov ďaleko prevýši všetky ostatné veže v okolí a bude výraznou vizuálnou dominantou celej Bratislavy. Dopomôže tomu aj prémiová poloha na nábreží rieky, čo budove dodá široký priestor, z ktorého bude priamo vnímateľná a nebude skrytá v zástavbe. Silne viditeľná bude budova z viacerých zásadných bodov, okrem výhľadov z Bratislavského hradu či Slavína aj z oboch strán nábrežia alebo z Námestia SNP.

Prítomnosť tak silného prvku v obraze mesta potvrdí meniaci sa charakter Bratislavy, ktorá je už dnes mestom výškových budov, čím je v regióne strednej a východnej Európy výnimočná (spolu s Varšavou či Moskvou, čo sú však obrovské metropoly). Tento vývoj, ktorý prebieha najmä v posledných rokoch, však potrebuje svoj symbol a akúsi bodku za prvou etapou vzniku downtownu.

Tým bude práve Eurovea Tower. Príchod nových dodávateľov a aktivita developera napriek pandémii sú zásadnými krokmi k tomu, aby sa táto ikona zrealizovala. Už v roku 2023 sa tak Bratislava stane nielen mestom výškových budov, ale aj mestom mrakodrapov.

 

Pozrite si doterajší priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube