Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.10.2019 13:25

Pokračovanie Eurovey má stavebné povolenie, Bratislava definitívne získa prvý mrakodrap

Jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, zámer rozšírenia polyfunkčného komplexu Eurovea, obdržal stavebné povolenie. Hlavné mesto Slovenska tak nezíska len zväčšenie populárneho nábrežného developmentu, ale aj historicky prvý mrakodrap.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

Oznámenie o udelení stavebného povolenia zverejnila mestská časť Ružinov na úradnej tabuli, keďže práve Stavebný úrad v tejto mestskej časti projekt posudzoval. Ukončil sa tak dlhý a náročný povoľovací proces, ktorý priniesol kontroverzie a viacero odvolaní. Výstavbe projektu tak nič nestojí ceste a tá sa spustí okamžite po ukončení aktuálneho odstraňovania environmentálnej záťaže a výkope stavebnej jamy.

Developer J&T Real Estate zámer rozšírenia Eurovey predstavil prvýkrát ešte v roku 2016, v priebehu roka 2017 potvrdil aj výšku veže Eurovea Tower. Tá dosiahne 160 metrov po atiku, resp. 168 po architektonický vrchol, čím predstihne druhú najvyššiu budovu, Nivy Tower, až o 43 metrov. Okrem veže má vzniknúť aj rozšírenie nákupného centra, rezidenčná časť orientovaná na nábrežie Dunaja a administratíva orientovaná na Pribinovu ulicu. Samotná ulica prejde prestavbou na mestskú triedu, pričom sa uvažuje aj nad realizáciou električkovej trate.

Takto mohutný projekt sa stretol nielen s podporou, ale aj s odporom časti verejnosti. Proti územnému rozhodnutiu prišlo niekoľko odvolaní, najvážnejšie od mestskej časti Bratislava – Ružinov, ktorá napadla fakt, že projekt posudzovala mestská časť Bratislava – Staré Mesto, hoci prevažná časť developmentu sa nachádza v Ružinove, ale aj súlad projektu s Územným plánom. Okresný úrad tejto námietke nevyhovel, posudzovanie sa však každopádne neskôr prenieslo na Ružinov.

Ten rozhodol pomerne rýchlo, čo je dané aj tým, že viacero pracovníkov staromestského úradu prešlo pod Ružinov. Práce na samotnom projekte sa spustia pravdepodobne v novembri, výstavba by mala prebiehať do roka 2023. 

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Bratislavu tak čaká totálna transformácia jedného z najvýznamnejších prázdnych pozemkov v Hlavnom meste, po ktorej dôjde k zmene obrazu slovenskej metropoly. Mrakodrap bude v panoráme mesta mimoriadne výrazný a stane sa kľúčovým orientačným bodom a mestotvorným prvkom, zvlášť v dotyku s rozsiahlehym otvoreným priestorom, popri ktorom výška vynikne o to viac – tokom Dunaja.

Hoci architektúra veže z pera kancelárie GFI nie je v globálnom ani európskom kontexte výnimočná, ide jednoznačne o modernú stavbu v súdobom štýle, prispôsobenú lokálnym podmienkam a požiadavkám slovenského klienta. Developer vežu marketuje ako jedno z najprestížnejších miest v Bratislave na bývanie a podľa kuloárnych informácií, o byty je skutočne záujem.

V Eurovea Tower by ich malo byť 389, k čomu sa pridáva ďalších 96 rezidencií v nižších objektoch Eurovea Riverside. Okrem toho má vzniknúť približne 40-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch v objektoch Pribinova X a Pribinova Y, a 25-tisíc metrov štvorcových v rozšírenej nákupnej galérii.

Kľúčovým prvkom projektu budú aj nové verejné priestranstvá, najmä na nábreží Dunaja a na Pribinovej, ale aj pod Mostom Apollo. Návrh verejných priestranstiev má na starosti popredná kancelária BB+GG, vedená španielskou architektkou Beth Galí. Kvalitu priestoru ovplyvní aj možné umiestnenie električkovej trate, Hlavné mesto sa má k tejto otázke vyjadriť už v priebehu tejto jesene, t.j. v horizonte niekoľkých týždňov.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Je možné debatovať o kvalite návrhu, ktorý má nepochybne mnoho chýb a mohol byť ešte na vyššej úrovni, zvlášť ak sa ukazuje, že bratislavský trh je schopný zaplatiť za bývanie aj pri nasadených cenách, ktoré sú mimoriadne vysoké. Sám projektu vyčítam, že sa išlo podľa návrhu GFI a nie podľa iných, ktoré mal developer k dispozícii a z dlhodobého hľadiska by možno boli výhodnejšie. Faktom však ostáva, že prínos rozšírenia Eurovey pre Bratislavu, minimálne v symbolickej rovine, môže byť veľký.

Úspešné vybudovanie prvého reálneho mrakodrapu bude zavŕšením cesty, ktorá sa prvýkrát načrtla ešte v 60-tych rokoch 20. storočia, kedy sa urbanisti začali zaoberať myšlienkou Priečnej osi, ktorá by bola tvorená veľkolepým bulvárom, spájajúcim Hlavnú stanicu s novým centrom na nábreží Dunaja. Okolo neho mali vzniknúť atraktívne verejné stavby a výškové budovy. Veľkorysá myšlienka sa realizovala len vo fragmentoch – teraz však dostane svoje vyvrcholenie.

Zároveň pôjde o dovŕšenie transformácie, ktorou Bratislava v posledných troch desaťročiach prechádza. V roku 1993 sa po dlhých dvoch storočiach stala hlavným mestom nezávislej krajiny a konečne sa nemusela vyvíjať v tieni iných metropol. Výsledkom je vznik pomerne unikátnej koncentrácie výškových budov a špecifického výrazu nového centra mesta, ktorý je obrazom sebavedomia investorov aj spoločnosti.

Dá sa len predpokladať, že keď sa bude v budúcnosti hovoriť o úspechoch, ktoré v rámci transformácie Slovensko dosiahlo, ilustračným obrázkom nebude pohľad na diaľnice alebo univerzity, ale práve zobrazenie panorámy novej Bratislavy. Eurovea Tower bude na týchto obrázkoch už čoskoro ústredným prvkom.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Eurovea Tower začne čoskoro získavať nadzemné podlažia

05.02.2021 11:38:00 Adrian Gubčo

Napriek zime, rýchla výstavba momentálne jedného z najmohutnejších projektov v Bratislave nepoľavuje. Rozšírenie Eurovey od J&T Real Estate začína získavať formu a prvé objekty už získavajú nadzemné podlažia. Jedným z nich je aj mrakodrap Eurovea Tower, ktorý zásadne zmení panorámu slovenskej metropoly. V európskom kontexte však nepôjde ani zďaleka o mimoriadne vysokú vežu.

Čítať viac

Výstavba Eurovey postupuje, mrakodrap Eurovea Tower je už na úrovni terénu

23.12.2020 12:15:17 Adrian Gubčo

Stavebné práce na jednom z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, rozšírení polyfunkčného komplexu Eurovea, napredujú v mimoriadne rýchlom tempe. V niektorých častiach súboru sa už zhotovujú prvé nadzemné podlažia. Týka sa to aj budúcej dominanty projektu: mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý začína rásť a čoskoro si vydobyje špeciálne postavenie v panoráme metropoly.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube