Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.10.2019 13:25

Pokračovanie Eurovey má stavebné povolenie, Bratislava definitívne získa prvý mrakodrap

Jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, zámer rozšírenia polyfunkčného komplexu Eurovea, obdržal stavebné povolenie. Hlavné mesto Slovenska tak nezíska len zväčšenie populárneho nábrežného developmentu, ale aj historicky prvý mrakodrap.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

Oznámenie o udelení stavebného povolenia zverejnila mestská časť Ružinov na úradnej tabuli, keďže práve Stavebný úrad v tejto mestskej časti projekt posudzoval. Ukončil sa tak dlhý a náročný povoľovací proces, ktorý priniesol kontroverzie a viacero odvolaní. Výstavbe projektu tak nič nestojí ceste a tá sa spustí okamžite po ukončení aktuálneho odstraňovania environmentálnej záťaže a výkope stavebnej jamy.

Developer J&T Real Estate zámer rozšírenia Eurovey predstavil prvýkrát ešte v roku 2016, v priebehu roka 2017 potvrdil aj výšku veže Eurovea Tower. Tá dosiahne 160 metrov po atiku, resp. 168 po architektonický vrchol, čím predstihne druhú najvyššiu budovu, Nivy Tower, až o 43 metrov. Okrem veže má vzniknúť aj rozšírenie nákupného centra, rezidenčná časť orientovaná na nábrežie Dunaja a administratíva orientovaná na Pribinovu ulicu. Samotná ulica prejde prestavbou na mestskú triedu, pričom sa uvažuje aj nad realizáciou električkovej trate.

Takto mohutný projekt sa stretol nielen s podporou, ale aj s odporom časti verejnosti. Proti územnému rozhodnutiu prišlo niekoľko odvolaní, najvážnejšie od mestskej časti Bratislava – Ružinov, ktorá napadla fakt, že projekt posudzovala mestská časť Bratislava – Staré Mesto, hoci prevažná časť developmentu sa nachádza v Ružinove, ale aj súlad projektu s Územným plánom. Okresný úrad tejto námietke nevyhovel, posudzovanie sa však každopádne neskôr prenieslo na Ružinov.

Ten rozhodol pomerne rýchlo, čo je dané aj tým, že viacero pracovníkov staromestského úradu prešlo pod Ružinov. Práce na samotnom projekte sa spustia pravdepodobne v novembri, výstavba by mala prebiehať do roka 2023. 

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Bratislavu tak čaká totálna transformácia jedného z najvýznamnejších prázdnych pozemkov v Hlavnom meste, po ktorej dôjde k zmene obrazu slovenskej metropoly. Mrakodrap bude v panoráme mesta mimoriadne výrazný a stane sa kľúčovým orientačným bodom a mestotvorným prvkom, zvlášť v dotyku s rozsiahlehym otvoreným priestorom, popri ktorom výška vynikne o to viac – tokom Dunaja.

Hoci architektúra veže z pera kancelárie GFI nie je v globálnom ani európskom kontexte výnimočná, ide jednoznačne o modernú stavbu v súdobom štýle, prispôsobenú lokálnym podmienkam a požiadavkám slovenského klienta. Developer vežu marketuje ako jedno z najprestížnejších miest v Bratislave na bývanie a podľa kuloárnych informácií, o byty je skutočne záujem.

V Eurovea Tower by ich malo byť 389, k čomu sa pridáva ďalších 96 rezidencií v nižších objektoch Eurovea Riverside. Okrem toho má vzniknúť približne 40-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch v objektoch Pribinova X a Pribinova Y, a 25-tisíc metrov štvorcových v rozšírenej nákupnej galérii.

Kľúčovým prvkom projektu budú aj nové verejné priestranstvá, najmä na nábreží Dunaja a na Pribinovej, ale aj pod Mostom Apollo. Návrh verejných priestranstiev má na starosti popredná kancelária BB+GG, vedená španielskou architektkou Beth Galí. Kvalitu priestoru ovplyvní aj možné umiestnenie električkovej trate, Hlavné mesto sa má k tejto otázke vyjadriť už v priebehu tejto jesene, t.j. v horizonte niekoľkých týždňov.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Je možné debatovať o kvalite návrhu, ktorý má nepochybne mnoho chýb a mohol byť ešte na vyššej úrovni, zvlášť ak sa ukazuje, že bratislavský trh je schopný zaplatiť za bývanie aj pri nasadených cenách, ktoré sú mimoriadne vysoké. Sám projektu vyčítam, že sa išlo podľa návrhu GFI a nie podľa iných, ktoré mal developer k dispozícii a z dlhodobého hľadiska by možno boli výhodnejšie. Faktom však ostáva, že prínos rozšírenia Eurovey pre Bratislavu, minimálne v symbolickej rovine, môže byť veľký.

Úspešné vybudovanie prvého reálneho mrakodrapu bude zavŕšením cesty, ktorá sa prvýkrát načrtla ešte v 60-tych rokoch 20. storočia, kedy sa urbanisti začali zaoberať myšlienkou Priečnej osi, ktorá by bola tvorená veľkolepým bulvárom, spájajúcim Hlavnú stanicu s novým centrom na nábreží Dunaja. Okolo neho mali vzniknúť atraktívne verejné stavby a výškové budovy. Veľkorysá myšlienka sa realizovala len vo fragmentoch – teraz však dostane svoje vyvrcholenie.

Zároveň pôjde o dovŕšenie transformácie, ktorou Bratislava v posledných troch desaťročiach prechádza. V roku 1993 sa po dlhých dvoch storočiach stala hlavným mestom nezávislej krajiny a konečne sa nemusela vyvíjať v tieni iných metropol. Výsledkom je vznik pomerne unikátnej koncentrácie výškových budov a špecifického výrazu nového centra mesta, ktorý je obrazom sebavedomia investorov aj spoločnosti.

Dá sa len predpokladať, že keď sa bude v budúcnosti hovoriť o úspechoch, ktoré v rámci transformácie Slovensko dosiahlo, ilustračným obrázkom nebude pohľad na diaľnice alebo univerzity, ale práve zobrazenie panorámy novej Bratislavy. Eurovea Tower bude na týchto obrázkoch už čoskoro ústredným prvkom.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

J&T Real Estate otestovalo fasádu mrakodrapu Eurovea Tower

11.09.2020 20:57:00 Adrian Gubčo

Developer JTRE napreduje vo výstavbe prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý bude v mnohých ohľadoch na naše pomery výnimočný. Okrem výšky, ktorá bude pri 46 podlažiach dosahovať 168 metrov, sú to aj extrémne podmienky, ktorým bude stavba čeliť. Preto developer prezradil, ako sa s vplyvmi počasia plánuje vysporiadať.

Čítať viac

Novinky z Eurovea City

27.08.2020 16:25:00 Adrian Gubčo

Eurovea City, teda územie medzi Landererovou ulicou a dunajským nábrežím, bude po plnom dobudovaní kľúčovou časťou nového centra Bratislavy. Najväčším projektom je rozšírenie multifunkčného projektu Eurovea, v príprave sa však posúvajú aj ďalšie developmenty, ako je zámer Ganz House alebo výšková budova East Tower. Zónu developuje spoločnosť J&T Real Estate.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube