Author photoAndrej Sárközi 20.01.2023 12:00

Nové nábrežie je blízko k dokončeniu, Eurovea Tower prejde na poslednú chvíľu zmenami

Multifunkčný development Eurovea 2 sa blíži do finále. Mohutný súbor je pokračovaním predošlej etapy projektu, ktorá sa okamžite po svojom otvorení stala jednou z najpopulárnejších novodobých realizácií v Bratislave. Aktuálne sú pred dokončením všetky objekty vrátane mrakodrapu, nákupného centra či bytových domov. Najvyššia stavba v krajine ohlásila zmeny na poslednú chvíľu, ktoré dávajú lepšiu predstavu o jej budúcej podobe.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Development od J&T Real Estate spája bývanie, kancelárie a rozšírenie obchodného centra. Developer si samozrejme sľubuje najväčšiu návštevnosť od posledného menovaného, súčasťou nákupnej galérie bude aj najväčší foodcourt v Bratislave. Dôležitou súčasťou developmentu sú však aj bývanie a kancelárie, ktoré budú Euroveu zapájať harmonickejšie do mestského prostredia. Výstavba sa začala na prelome rokov 2019 a 2020 a po troch rokoch sa chýli k svojmu záveru.

Prirodzene, najviac pozornosti púta najvyššia budova v hlavnom meste, mrakodrap Eurovea Tower. Výšku 168 metrov momentálne neprekoná žiadna budova v krajine. Práve na tento objekt, v dokumentácii označený ako stavba číslo 05 – Bytový dom veža, vydal miestny úrad povolenie na zmenu stavby pred dokončením. Taktiež bola zverejnená informácia o začatí kolaudačného konania na mrakodrap Eurovea Tower. Kolaudačným procesom prechádza aj stavba číslo 03 Bytový dom / Nábrežie, marketingovo Eurovea Riverside.

V mrakodrape, ktorý dosiahol plnú výšku na prelome novembra a decembra, sa zmeny týkajú prvého podzemného podlažia. Zrušia sa samostatné VIP garáže, ktoré budú nahradené klasickými parkovacími miestami. Na 43. podlaží sa rozdeľuje jeden byt na dve bytové jednotky. Zmeny sa však týkajú najmä najnižšie položených nebytových priestorov. Konkrétne ide o nehnuteľnosti na prvom až štvrtom nadzemnom podlaží, ktoré sa spájajú do jedného viacpodlažného nebytového priestoru. Bude sa tu nachádzať zubná klinika Schill Dental Clinic, ktorá je v hlavnom meste pomerne známou zubnou ordináciou.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate

Na prízemí kliniky sa bude nachádzať vstupná hala s recepciou a zázemím – čakárňou, pracoviskom RTG a hygienickým zázemím. Tretie a štvrté nadzemné podlažie bude tvoriť budúca časť prevádzky zubnej kliniky, kde je navrhnutá druhá recepcia a čakáreň, ale aj hygienické zázemie a jednotlivé zubné ambulancie. Situované tu budú šatne zamestnancov, denná miestnosť, zubná technika, skladové a technologické priestory. 

Návrh na povolenie na predčasné užívanie sa týka troch podzemných podlaží a dvoch nadzemných. Pri stavbe číslo 03 Bytový dom / Nábrežie sa návrh kolaudačného rozhodnutia týka celého bytového domu vrátane všetkých zariadení ako výťahy alebo eskalátory.

Eurovea Tower však nie je stopercentne hotová. Potrebné je dokončiť posledné podlažia mrakodrapu, ktoré ešte nemajú ukončené práce na fasáde. Developer naznačuje, že po dokončení by mohla veža elegantne dotvárať nočnú panorámu mesta - vo vertikálnych hliníkových pásoch je totiž osadené LED osvetlenie. Zhotoviť ostáva priestor lobby, ktorý bude zasklený až po dokončení prác na vrchole budovy.

Veľa práce ešte ostáva dokončiť v interiéroch bytov a apartmánov. Projektový manažér developmentu Ľuboš Kaštan pre YIM.BA nedávno uviedol, že ide o dynamický proces výstavby. Na prvých obytných podlažiach sa totiž kladú parkety, avšak na horných ešte stavebník leje betón. Naplánovaný je tu vznik približne štyristo jednotiek vysokého štandardu s vyššími stropmi. Za jednu z výhod je označovaná aj terasa, ktorá je súčasťou každej rezidencie. Ďalším benefitom bývania v mrakodrape budú výhľady, veľkorysá vstupná lobby, prechod suchou nohou do nákupného centra v Eurovei a samozrejme aj umiestnenie v populárnej lokalite Bratislavy. Vďaka tomu sa predalo už takmer 90% bytov.

Súčasťou Eurovea 2 budú aj administratívne budovy, ktoré sú aktuálne v najpokročilejšej fáze celého developmentu. Stavebník tu ku koncu roka pracoval na vstupných lobby, osadení vstupov a pripravoval sa na spustenie vykurovania objektov. Nasledovať by malo zariaďovanie jednotlivých priestorov. V budove Pribinova X bude 18.000 m2 kancelárskych plôch, v Pribinovej Y 22.000. 

Napreduje aj realizácia rozšírenia nákupného centra, ktoré bude po dokončení najväčším nákupným centrom na Slovensku s výmerou 85-tisíc metrov štvorcových. Vznikne tak pokračovanie galérie s vyústením na dunajskej promenáde priamo pod mrakodrapom. Tu sa vykonávajú interiérové úpravy, dokončené sú rozvody vody a elektriny, prebieha montáž svietidiel a vzduchotechnika je v procese oživovania a kontroly. Jednotliví nájomcovia prirpavujú svoje priestory, otvorenie je napokon očakávané už čoskoro - v apríli tohto roka. 

Napokon, podľa developera nastal pokrok aj v príprave verejného priestoru promenády. Popri budovách vznikne aktívny parter s predĺžením série reštaurácií ako v prvej etape. Nanešťastie, zelený park, ktorý je tak populárny v staršej časti, nebude spadať až k Dunaju, keďže mu bude brániť železničná vlečka do Zimného prístavu. Navyše sa zdá, že tu bude umiestnená aj komunikácia do Skladu č. 7. Aktuálne sa tu nachádza asfaltová cesta, ktorá snáď bude transformovaná na dláždenú. Kúsok po kúsku sa realizuje nový priestor na Pribinovej ulici. 

 

Práce na Pribinovej ulici. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Eurovea 2 sa tak blíži k svojmu dokončeniu a zmenami prechádza aj jej najvýraznejšia časť. Schill Dental Clinic je známa zubná klinika a umiestnením v v mrakodrape získa reprezentatívne miesto pre svoje pôsobenie. Nie je tajomstvom, že si ju nebude môcť dovoliť každý. To je však plne v súlade s exkluzívnym vyznením veľkej časti projektu - napokon, byty a apartmány v Eurovei patria k najdrahším v meste. 

Mohutný komplex už čoskoro dotvorí a predĺži bratislavské nábrežie. Žiť, zabávať sa a pracovať tu budú desaťtisíce ľudí. JTRE spolu s mestom by sem preto chceli dotiahnuť električkovú trať. V tejto chvíli je však vízia jej vedenia po Pribinovej a Košickej ulici predmetom kontroverzií. Kriticky sa k nej stavia Slovenské národné divadlo (a Ministerstvo kultúry SR), jediná významná verejná inštitúcia v lokalite. Rokovania sú momentálne očividne v slepej uličke, čo sa odrazí na fakte, že Eurovea II bude roky závislá takmer výlučne od automobilovej dopravy. 

Napriek tomu je transformácia lokality pre metropolu veľkým plusom. Zanikne ďalší nevyužitý priestor - v podstate brownfield, zvýši sa úroveň tejto časti mesta a zmení aj jeho obraz. Prvý slovenský mrakodrap sa stal novou dominantou Bratislavy. Celkové dokončenie Eurovey II sa predpokladá už v tomto roku. S jej otvorením sa posilní význam zóny, z ktorej sa stáva jadro nového centra mesta - bratislavského downtownu. 

 

Fotografie z 18.1.2023. Pozrite si výstavbu Eurovey vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube