Author photoAdrian Gubčo 05.12.2022 13:02

Nový kráľ Bratislavy. Prvý mrakodrap dorástol do plnej výšky

Nová najvyššia budova v Bratislave dosiahla v priebehu uplynulého týždňa plnú výšku. Prvý mrakodrap v metropole aj v štáte je v štádiu hrubej stavby. Výstavba veže od developera J&T Real Estate sa tak dostáva do finále a blíži sa k dokončeniu, očakávanému v priebehu budúceho roka. Hlavné mesto okrem novej dominanty získa aj nové nábrežie.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

V uplynulých dňoch sa na streche Eurovea Tower objavil vianočný stromček – teda štylizovaná glajcha. Ide o tradičný symbol dosiahnutia hrubej stavby. Najvyššia budova mesta aj štátu tak má plnú výšku, a to nielen po atiku, ale aj po architektonický a kompozičný vrchol. Stavebník totiž pristúpil aj k osadeniu koruny, ktorá dodá celej veži jej finálny vzhľad. Budova má teraz už plných 168 metrov (160 metrov po atiku).

Ako konštatuje JTRE, viditeľná už je výsledná štíhla zaoblená zužujúca sa línia veže. Dokončiť ešte ostáva korunu, fasádu na posledných piatich poschodiach a interiéry bytov. „Proces výstavby mrakodrapu je veľmi dynamický. Kým na prvých obytných poschodiach už kladieme parkety, hore ešte lejeme betón,“ hovorí Ľuboš Kaštan, projektový manažér pokračovania Eurovea. „Pri našich výškových budovách si už na to zvykáme a každou jednou sa učíme viac a viac.“ Pre developera ide o najvyššiu budovu v portfóliu. Platí to o zrealizovaných aj plánovaných stavbách.

Developer pri príležitosti dosiahnutia plnej výšky poďakoval projektovému tímu aj zhotoviteľom. Výstavbu prvého mrakodrapu považuje za výnimočnú vec. Architekti veže z kancelárie GFI si zase spomenuli na odmietavé reakcie pri prvej prezentácii mrakodrapu. „A teraz sme tu. Prajem všetkým, aby vám ostala táto perspektíva a nadhľad aj keď zídete dole, a keby ste ich náhodou stratili, vráťte sa sem,“ odporučil Radoslav Grečmal z ateliéru GFI.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate

Eurovea Tower podľa generálneho dodávateľa z firmy STRABAG Pozemné staviteľstvo s.r.o. disponuje viacerými špecifikami. Mimoriadne náročná bola betonáž základovej dosky. Vytiahnutie stavby z úrovne terénu po vrchol trvalo 24 mesiacov. Po dokončení podzemnej časti a podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V začali pribúdať štandardné poschodia tempom v priemere jedno každých 11 dní. Realizácia sa začala na konci roka 2019.

Developer dopĺňa, že v máji 2020 bol vztýčený prvý zo 14 žeriavov. Hlavný žeriav pre Eurovea Tower dosiahol v októbri výšku 200,5 metra. V tomto čase bola vybetónovaná doska 46. podlažia, ktoré je najvyšším rezidenčným podlažím. Nad ním sa nachádza ešte jedno technické.

V Eurovea Tower je naplánovaný vznik približne štyroch stoviek bytov a apartmánov vysokého štandardu a vyššími stropmi. Za jednu z výhod je označovaná terasa, ktorá je súčasťou každej rezidencie. K ďalším benefitom bývania v mrakodrape budú patriť (prirodzene) výhľady, veľkorysá vstupná lobby, prechod suchou nohou do nákupného centra v Eurovei a samozrejme aj umiestnenie v populárnej lokalite Bratislavy. Vďaka tomu sa predalo už takmer 90% bytov.

Ďalšie chce dať investor do predaja s dokončením výstavby, teda v lete budúceho roka. Medzi nimi by sa mohlo objaviť aj niekoľko zo 45 najluxusnejších jednotiek na najvyšších podlažiach. Byty a apartmány v Eurovei patria aj bez toho k jednotkám s najvyšším štandardom v metropole. Nevýhodou však ostáva blízkosť železničnej vlečky do Zimného prístavu, ktorá je aktívna. Súčasťou života v Eurovea Tower tak bude zvuk alebo výhľad na posúvajúce sa nákladné vlaky.

V každom prípade, prvý bratislavský mrakodrap radikálne zmenil panorámu mesta. O desiatky metrov prevyšuje iné veže, preto medzi nimi vyniká. Po architektonickej stránke nepatrí v medzinárodnom kontexte k výnimočným, je však v súlade so súčasnou tvorbou. Metropola doplnením Eurovea Tower mení svoj obraz. Ešte viac to platí v prípade nového komerčného centra Bratislavy, downtownu. Nová veža sa stáva orientačným bodom a do budúcna asi aj jedným zo symbolov rozvoja mesta.

 

Práce na korune veže. Zdroj: J&T Real Estate

 

Okrem mrakodrapu sa k dokončeniu blíži aj zvyšok Eurovey. Polyfunkčný nábrežný development obsahuje rezidenčnú sekciu smerom k rieke, administratívnu, orientovanú do okolitých ulíc, a komerčnú v podobe predĺženia nákupného centra, umiestneného vo vnútrobloku medzi budovami. Vďaka tomuto riešeniu ide o najmestotvornejšie nákupné centrum v Bratislave. Onedlho bude aj najväčším.

Toto rozšírenie prinesie ďalších 25-tisíc metrov štvorcových nákupnej plochy, čím sa celá nákupná galéria v Eurovei rozšíri na 85-tisíc metrov štvorcových. Developer očakáva, že atraktivita výrazne zvýši, k čomu má dopomôcť prvá slovenská predajňa írskeho fast-fashion reťazca Primark, najväčší foodcourt v meste, väčšie kiná a nové obchody, pričom viaceré z nich budú mať v Bratislave svoju premiéru.

Súčasťou komerčnej časti projektu bude zároveň séria nových reštaurácií na nábrežnej promenáde. Tá bude smerovať k uzlovému priestoru na mieste ukončenia nákupnej galérie, vstupu do mrakodrapu a miesta, kde má byť umiestnené výrazné umelecké dielo – Octahedral Body od Viktora Freša.

Rozšírenie verejne prístupného priestoru promenády je ďalšou dôležitou súčasťou projektu. Rozkladať sa má na ploche 25-tisíc metrov štvorcových a okrem zelene tu vzniknú aj športoviská či detské ihriská – časť z nich v priestore pod Mostom Apollo, ktorý bol doteraz nevyužitý a asociálny. Ďalšie kvalitné verejné priestory sa pripravujú na Pribinovej ulici, ktorá sa má zmeniť na „bulvár“ s novým námestím pri vstupe do nákupného centra alebo alejou stromov.

Takmer dokončenou časťou projektu je dvojica kancelárskych objektov. Pribinova X vznikne medzi kinami a vchodom do nákupného centra a obsahovať bude 18-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Pribinova Y má podobu mohutného objektu východne od mrakodrapu Eurovea Tower. Umiestnených tu bude 22-tisíc metrov štvorcových kancelárií. Dobudované sú už nové podzemné parkovacie kapacity, pribudnúť má 1.400 parkovacích miest.

 

Vrchol veže s glajchou. Zdroj: J&T Real Estate

 

Eurovea II je tak jedným z najväčších a najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave. Na mieste, kde doteraz bola len striedma, prípadne žiadna zástavba, sa v roku 2023 otvorí nový kus mesta. Tento dojem sa posilní v najbližších rokoch, keď developer pristúpi k výstavbe aj na severnej strane Pribinovej ulice. Eurovea II je totiž súčasťou širšej schémy Eurovea City, ktorá predpokladá vznik ďalšej minimálne štvorice projektov.

Najmenším z nich je rekonštrukcia a dostavba podnože Tower 115. Tá by mala obsahovať prezentačný pavilón developera a vo väčšej miere sa obracať do okolitých verejných priestranstiev. Druhým najmenším projektom je Ganz House, vydarený polyfunkčný dom, obsahujúci rezidenčnú časť smerom do Pribinovej a administratívnu v nároží Pribinovej a Čulenovej. Relatívne veľkým projektom bude kancelársky komplex Triangel II. Z kategórie veľkých bude administratívno-kongresový súbor East Tower, ktorý prinesie vežu o výške a proporciách Tower 115 popri Košickej ulici. Vytvorí tým nové námestie, ktoré má byť zo severu ohraničené relatívne veľkým kongresovým centrom.

Celá Eurovea City bude realitou možno ešte v priebehu tejto dekády. Žiť, pracovať a zabávať sa tu budú desaťtisíce ľudí denne, keďže ide o skutočné jadro nového centra Bratislavy. JTRE spolu s mestom by sem preto chceli dotiahnuť električkovú trať. V tejto chvíli je však vízia jej vedenia po Pribinovej a Košickej ulici predmetom kontroverzií. Kriticky sa k nej stavia Slovenské národné divadlo (a Ministerstvo kultúry SR), jediná významná verejná inštitúcia v lokalite.

 

Eurovea Tower radikálne zmenila panorámu Bratislavy. Autor: Mário Medzihradský

 

Transformácia tejto lokality aj vznik výraznej výškovej budovy je súčasťou širšieho procesu premeny bývalých priemyselných štvrtí východne od centra Bratislavy. Viacerí urbanisti ho predvídali už v 60-tych rokoch 20. storočia, kedy začali vznikať koncepty tzv. Priečnej osi – veľkého bulváru, ktorý by prepojil Hlavnú železničnú stanicu s nábrežím Dunaja. V praxi sa nerealizoval, vznikli iba krátke úseky. Výstavba Eurovea City však do istej miery nadväzuje na staršie úvahy. Aj kedysi sa totiž naznačovalo, že pri Dunaji by mohli vzniknúť vyššie budovy.

Realita do istej miery predbieha predstavivosť pôvodných urbanistov a architektov. Koncentrácia výškových budov v tejto časti mesta je už dnes pomerne vysoká a do budúcna bude len rásť. Eurovea získa susedov popri Landererovej či Košickej ulici. Dnes nie je známy žiaden projekt, ktorý by ju mal prevýšiť. Vylúčiť sa to však úplne nedá. Niekoľko plôch, kde je teoreticky možné umiestniť podobne vysoký objekt, ešte ostáva.

Eurovea Tower ale nateraz ostáva nespochybniteľným lídrom vo výške. Titul najvyššej budovy Slovenska si nejakú dobu udrží. Historicky budú roky 2022 a 2023 vnímané ako obdobie, kedy sa panoráma mesta posunula na vyššiu úroveň.

 

Fotografie z 3.12.2022. Pozrite si výstavbu Eurovey vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube