Author photoAdrian Gubčo 18.06.2021 12:31

Na Eurovea Tower už vznikajú štandardné podlažia

Vysoké tempo výstavby projektu Eurovea 2 od developera JTRE pokračuje a prvé časti masívneho multifunkčného súboru sa už blížia k dosiahnutiu štádia hrubej stavby. Najvýraznejšia časť developmentu, budúci prvý bratislavský mrakodrap Eurovea Tower, už navyše začína pridávať štandardné rezidenčné podlažia. Veža teraz začne rýchlo rásť a onedlho bude dominantou nábrežia aj mesta.

Realizácia Eurovey pokročila do takej miery, že sú jednoznačne odlíšiteľné všetky časti stavby – nákupná galéria, administratívne budovy, bývanie na nábreží aj mrakodrap. Veľkorysá mierka projektu je zrejmá zo všetkých uhlov, vrátane Pribinovej ulice, odkiaľ sa dá urobiť predstava o dimenziách budúceho verejného či nástupného priestranstva. Eurovea II je dnes najaktívnejším staveniskom v meste (podľa počtu žeriavov jednoznačne). Prvé časti developmentu dosiahnu maximálnu výšku už v nadchádzajúcich týždňoch.

S postupom výstavby sa rozširuje rozsah aktivít, ktoré na stavenisku prebiehajú. „V súčasnosti sú to predovšetkým armovacie, tesárske a betonárske práce, ale postupne na stavbe pribúdajú už aj výkony v profesiách ako elektroinštalácie alebo technické zariadenia budov,“ hovorí Daniel Suchý, hovorca & Senior PR Manager v J&T Real Estate. „Všetky objekty sú už nad úrovňou terénu a postupne pribúdajú ďalšie podlažia podľa harmonogramu.“ Časť budovy Eurovea Riverside už má napríklad dokončených sedem podlaží z ôsmich.

Najväčšiu pozornosť však púta mrakodrap, ktorý je už teraz vizuálne mimoriadne výrazný. Tempo jeho rastu by sa malo teraz výrazne zvýšiť. „Staviame už prvé štandardné bytové podlažie. Za optimálnych podmienok očakávame ďalšie podlažie každých 11 dní,“ popisuje D. Suchý. Táto fáza nadväzuje na realizáciu náročného zakladania a následne trojice 15-metrových betónových stĺpov v podnoži veže, tvoriacich súčasť hlavnej nosnej konštrukcie budovy. Tento proces trval 1,5 mesiaca. Nad veľkými stĺpmi teraz vznikajú kruhové stĺpy z pohľadového betónu a vysokopevnostnej ocele až do výšky 44. podlažia. Stavebník zároveň buduje aj jadro, po ktorom dokončí zvyšok podlažia.

V najpokročilejšom štádiu výstavby je nákupná galéria, ktorá sa priamo napojí na prvú etapu. Viditeľná je už výstavba oceľovej nosnej konštrukcie v mieste hlavného vchodu, kde vznikne veľký priestor so sklenenou strechou. Práve táto časť projektu by mala ako prvá dosiahnuť štádium hrubej stavby. „Prvé bude dokončené rozšírenie nákupného centra, nasledovať budú rezidencie Eurovea Riverside a administratívne budovy,“ potvrdzuje hovorca JTRE. „Ako posledná bude dokončená hrubá stavba mrakodrapu Eurovea Tower. Priebežne budeme dokončovať aj úpravy križovatiek, vjazdov a komplexnú rekonštrukciu Pribinovej ulice.“

Developer prvé práce na komunikáciách spúšťa už v týchto dňoch. To si vyžiada obmedzenia pre chodcov i cyklistov, JTRE však sľubuje, že na konci dňa dostane verejnosť kvalitnú a príťažlivú ulicu, navrhnutú svetoznámou architektkou Beth Galí. Nachádzať sa tu majú dostatočne široké chodníky, segregovaná cyklotrasa a stromové aleje. 80% automobilovej dopravy bude údajne presunutých pod zem.

V rámci realizácie severnej časti komplexu, obrátenej k Pribinovej ulici, nemožno prehliadnuť postupne vznikajúcu stenu bez okien. Umiestnené by tu totiž mali byť kinosály rozšíreného multiplexu. Z východnej strany s ním bude susediť kancelárska budova Pribinova X, zo západnej sa však otvára priestor medzi pôvodnou a novou časťou kina. Niektoré vizualizácie zobrazovali tento priestor s presklením, ďalšie zas nie. Prípadné zasklenie tejto časti komplexu by bolo dôležité – z Pribinovej by mohol byť umožnený priehľad na vežu Skladu č. 7, charakteristickej pamiatky nábrežia, ktorá prešla v uplynulých mesiacoch rekonštrukciou.

Developer odpovedal na otázku, či bude zachovaný priehľad, mierne vyhýbavo. „Sklad č. 7 bude dominantou promenády. Krásu historickej budovy budú môcť ľudia obdivovať predovšetkým pri prechádzke popri Dunaji a viditeľný bude aj z námestia pri Eurovea Tower, ktoré navrhla barcelonská architektka Beth Galí,“ vysvetlil Daniel Suchý. Dá sa tak len predpokladať, že priestor, kde by mali byť komunikačné prepojenia medzi kinosálami, presklený nebude a priehľad bohužiaľ zanikne.

Dokončenie podstatnej časti Eurovey II sa očakáva už v priebehu roka 2022. Výnimkou je Eurovea Tower, ktorá si na dobudovanie počká do roku 2023.

 

 

Eurovea II je budovaná ako rozšírenie prvej etapy, samá osebe je však obrovská. Nachádzať sa tu bude 485 bytov a apartmánov, 40-tisíc metrov štvorcových kancelárií a 25-tisíc metrov štvorcových retailu v predĺženej obchodnej galérii. Extenzia sa bude otvárať v dobe, kedy v tejto časti Bratislavy (v downtowne) pribudne ďalších 70-tisíc metrov štvorcových retailu v nákupnom centre Stanica Nivy (resp. po novom len Nivy), nehovoriac o prevádzkach v podnoži jednotlivých projektov.

Developer tak bude mať náročnú úlohu osloviť dostatok nájomníkov, ktorí by si v Eurovei otvorili prevádzky. Jeden úspech sa už podaril – vzniknúť by tu mala prvá slovenská pobočka fast-fashion reťazca Primark (čo nepochybne pritiahne množstvo kupujúcich, ako ukazuje aktuálne otvorenie pobočky v Prahe). Aké ďalšie nové značky v Eurovei zakotvia, nie je známe. „Samozrejme, máme newcomers, ale radi by sme to odkomunikovali v rámci našej komunikačnej stratégie k dátumu otvorenia centra,“ uviedla Oľga Hammer, PR & Marketing Manager Eurovea.

Eurovea nešpecifikovala ani aktuálny rozsah prenajatosti nákupného centra. Rozhodne však môže počítať so záujmom o umiestnenie gastronomických prevádzok, predovšetkým na promenáde, ktorá patrí k dôležitým bratislavským rekreačným destináciám. „Foodcourt, Food Hall, reštaurácie a kaviarne na promenáde, čiže gastro segment, je momentálne prenajatý na 90%,“ potvrdzuje O. Hammer. Nový úsek by mal byť v niečom lepší ako pôvodný – výzor terás, ktorý veľmi ubližuje prvej etape, by už mal tentoraz unifikovaný. „Naším zámerom je jednotný dizajn,“ dodáva hovorkyňa Eurovey.

Pre developera bude náročnou úlohou obsadiť aj kancelárske priestory. Ako konkurenčný nástroj využil pri budove Pribinova Y najvyšší stupeň certifikácie udržateľnosti BREEAM Outstanding. Na to môžu reagovať mnohé spoločnosti, ktorým záleží na imidži. 15-podlažná budova bude pomerne mohutná, hoci v susedstve 46-podlažnej Eurovea Tower bude pôsobiť ako drobná.

Na rozdiel od komerčných priestorov, developer očividne nemá žiadne problémy s predajom bytov a apartmánov. Z aktuálnej ponuke je v Eurovea Tower voľných už len 15 apartmánov či ateliérov, v Eurovea Riverside zas 14 bytov. V mrakodrape by malo byť ešte nasadených niekoľko najluxusnejších bytov na najvyšších podlažiach, no nepredpokladám, že by o ne nebol záujem. V tomto smere sa Eurovea črtá ako úspech.

 

Priehľad k veži Skladu č. 7 bude pravdepodobne zastavaný

 

Rozšírenie Eurovey má aj napriek rýchlemu tempu výstavby od dokončenia stále ďaleko, už teraz je však cítiť mohutnosť celého projektu. Eurovea Tower bude na bratislavské pomery skutočne obrovská a – čo je veľmi dôležité – pravdepodobne aj pomerne štíhla, čo veži dodá eleganciu. S výškou 160 (168) metrov presiahne susedné veže skoro o tretinu, takže sa bude medzi nimi v panoráme vynímať. Z úrovne chodca zas prinesie nečakané pohľady z Pribinovej, prvej etapy Eurovey, ale aj z celej Bratislavy.

O architektúre veže aj celého projektu toho už bolo popísaného mnoho. Developer zorganizoval na riešenie developmentu architektonickú súťaž, v ktorej získal široké portfólio návrhov od viacerých významných kancelárií z celého sveta. Niektoré predstavy boli, mierne povedané, až príliš vizionárske, iné však lepšie zodpovedali podmienkam Bratislavy. Realizovaný projekt od kancelárie GFI možno nie je najlepší, ktorý bol k dispozícii, napriek tomu by ale mohol mesto doplniť vcelku dobre.

Eurovea bude po dokončení srdcom zóny Eurovea City, teda kľúčovej časti nového centra metropoly, a bude mať strategickú polohu medzi ďalšími časťami downtownu. Na sever od nej vznikajú zóny Nové Nivy, Sky Park a viacero ďalších projektov, južne od Dunaja zase Nové Lido. Spojené by mali byť promenádnym mostom, na ktorý práve JTRE zorganizuje študentskú súťaž. Po plnom dobudovaní downtownu aj Nového Lida tu bude mohutná štvrť s tisícmi obyvateľov a desiatkami tisíc zamestnancov a návštevníkov.

Aj napriek tomu si však Eurovea zachová primát – korunovaná bude najvyššou budovou v Bratislave. A takou pravdepodobne ešte dlho ostane.

 

Fotografie z 12.6.2021. Pozrite si viac fotiek a priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube