Author photoAdrian Gubčo 03.01.2019 14:10

Pošta na Kramároch sa zmení na Domy Kramáre

Staršia a už pomerne zanedbaná budova pošty na Kramároch prejde radikálnou prestavbou. Z nevzhľadnej stavby s hlavnou fasádou orientovanou do Jelšovej ulice sa stane komplex bytového a apartmánového domu, ktorý rozšíri ponuku nového bývania v stavebne aktívnej štvrti.

Zdroj: Slovcolor

Zdroj: Slovcolor

Pôvodný troj- až päťpodlažný objekt získa výrazný "facelift", ktorý zásadne zmení jeho vzhľad aj charakter. Projekt pozostáva z dvoch hlavných častí – bytového a apartmánového domu. Bytový dom bude orientovaný do Uhrovej a bude tvorený najväčšou, šesťpodlažnou hmotou, kým apartmánový dom s hlavným vstupom vznikne na Jelšovej ulici. Budovu teda okrem prestavby čaká aj nadstavba.

Bytový dom s juhozápadnou orientáciou bude obsahovať 29 bytov, od 1-izbových po 4-izbové, predaný je aktuálne len jeden byt. Ceny sa pohybujú na úrovni približne 2,5-tisíc eur za štvorcový meter, čo je pri priemernom štandardne už relatívne vysoká suma.

Čo sa týka apartmánov, týchto sa v projekte nachádza 31, väčšinou menších výmer, ale aj jeden veľkorysý s rozsiahlou strešnou terasou či viacero apartmánov s vyššou svetlou výškou a vloženým medziposchodím, nazvaných lofty. Ceny za apartmány sú nižšie, niektoré už za približne 2-tisíc eur za meter štvorcový. Predané sú aktuálne dva apartmány, viacero je rezervovaných.

Súčasťou projektu je vybavenosť v podobe nebytových priestorov v parteri, ale aj v suteréne či na druhom podlaží apartmánového domu. Podľa oficiálnej webstránky projektu by sa sem mala vrátiť pošta, ale nachádzať sa tu bude aj trafika, kaviareň, lekáreň, zdravotné stredisko či detské a športové centrum. Vďaka ďalšej vybavenosti v okolí tak obyvatelia nebudú musieť využívať automobily pri ceste za službami, každopádne by však mali mať k dispozícii určitý počet parkovacích miest.

 

Časť budovy je orientovaná do Stromovej ulice, hlavnej osi Kramárov. Zdroj: Slovcolor

 

Developerom projektu je spoločnosť Slovcolor, a.s., ktorá nemá doteraz známe iné projekty. V minulosti bol so spoločnosťou spájaný odchádzajúci minister financií, vtedy ešte štátny tajomník, Peter Kažimír. Autor architektonického konceptu nie je známy.

Celková architektonická úroveň rekonštrukcie je priemerná, stále však ide o zlepšenie oproti predošlému stavu. Pôvodná budova bola už technicky aj morálne zastaralá a zmena jej funkcie je prospešná. Dom obsahuje dostatok vybavenosti, ktorá bude slúžiť nielen obyvateľom domu, ale aj celej okolitej štvrti.

Čo by mohlo dom ešte vylepšiť, je zachovanie umeleckého diela pred hlavným vstupom od akademického sochára Michala Zdraveckého. Podľa vizualizácii sa s jeho inštalovaním na fasáde nepočíta.

Realizácia rekonštrukcie a prestavby by sa mala pomaly už spúšťať, developer avizuje kolaudáciu už v polovici roka 2020. Kramáre tak získajú ďalšiu zmodernizovanú budovu, ktorá prispeje aspoň čiastočne k zatraktívneniu tejto časti mesta.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Slovcolor
  • Zdroj: Slovcolor
  • Zdroj: Slovcolor
  • Zdroj: Slovcolor

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube