Author photoAdrian Gubčo 15.06.2024 16:56

Unikátne bývanie: Zo zanedbanej vodárne vznikol dom s luxusnými bytmi

Kvalitné bývanie môže vznikať v rozličných objektoch. Najmä v posledných rokoch sú mimoriadne úspešné transformácie starších budov výrobného či skladového charakteru. V tomto prípade však bola vo Vrakuni, na okraji miestneho lesoparku, prebudovaná vodáreň. Po novom tu vznikli byty vysokej úrovne.

Zdroj: Startitup

Zdroj: Startitup

Vrakuňa je spájaná najmä so sídliskom Medzijarky a bytovým domom „Pentagon“, v skutočnosti ale ide o zaujímavú mestskú časť, ktorej súčasťou je aj príjemný Vrakunský lesopark. Ide o lesík, ktorý sa kedysi nachádzal v susedstve Mlynského ramena Dunaja. V jeho susedstve bola v roku 1916 vybudovaná vodáreň, ktorá na prvý pohľad pripomínala štandardný rodinný dom. Išlo však o určitú formu kamufláže.

Vodáreň bola už dlhšiu dobu, od roku 1955, nefunkčná. Zvažovali sa viaceré formy využitia budovy vrátane kancelárií, telocvične alebo skladových priestorov. V roku 2016 však organizácia Industriálnestavby.sk, spojená s firmou ELIMA s.r.o. a architektonickou kanceláriou Cerberi Studio, začala rekonštrukciu objektu. Po novom tu vzniklo bývanie v podobe štyroch bytov a ateliér v pôvodnom suteréne.

Stavebník tvrdí, že mu mimoriadne záleží na zachovaní industriálneho dedičstva. Projekt tak rešpektuje pôvodné hmotové dimenzie originálnej stavby. Vnútri zas na minulosť odkazuje viacerými detailami, napríklad používaním pohľadového betónu, surovej tehly a oceľových konštrukcií, povrchovou elektroinštaláciou, svietidlami či vypínačmi. Špecifický charakter však majú aj samotné byty.

 

 

Príkladom je jeden z trojizbových bytov, ktorý ukazuje potenciál rekonštrukcií starých budov, o ktorých by len sotva niekto povedal, že v nich môže vzniknúť luxusné bývanie. Umiestnený je na druhom podlaží, jeho interiérová plocha je 97,4 m2, terasa má 46,86 m2. Dispozícia nie je celkom typická, čo je s ohľadom na históriu objektu prirodzené, vo výsledku sa s ňou majitelia ale vyrovnali celkom dobre.

Byt v súčasnosti kombinuje exkluzívne materiály a interiérové prvky s množstvom zelene, ktorá sa nenachádza len vonku a na dotyk z terasy, ale aj vnútri bytu. Aj tu je viditeľný odkaz na minulosť – tehlové steny sú dôležitou súčasťou identity rezidencie. V kombinácii s drevenými parketami vo vzore rybej kosti dodáva bytu útulný, no pritom atraktívny trendový charakter.

Ako sa ukazuje, aj vo Vrakuni môže vzniknúť skutočne kvalitné bývanie. Prirodzene, pre ľudí, ktorí poznajú prostredie, to nie je veľmi šokujúce – štvrť Nová Vrakuňa, kde sa projekt nachádza, je tvorený predovšetkým novou zástavbou rodinných domov a menších bytoviek. Niektoré z nich dosahujú decentný štandard vybavenia, ale aj architektúry. Premena vodárne na Brezovej je však skutočne unikátna.

Rozhodnutie investora ísť daným smerom bolo rozhodne lepšie, ako by mala stavba úplne zaniknúť a byť nahradená banálnou novostavbou. Vodáreň má svojskú dušu a históriu, ktorá sa dá napodobniť len sotva. Ide o atraktívnu inšpiráciu aj v prípade iných firiem, ktoré vlastnia obdobné budovy. Rekonštrukcia a zachovanie genia loci môže priniesť omnoho väčší úžitok ako úplne nový objekt.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube