Author photoSimona Schreinerová 05.09.2023 18:39

Unikátna stavba otvára svoje brány. Ružinovská škola dostala nový pavilón, zlepší situáciu v školstve

Mestská časť Ružinov patrí medzi najvyhľadávanejšie lokality na bývanie, čomu zodpovedá aj rastúci počet obyvateľov, vrátane rodín s deťmi. Kapacity vzdelávacích zariadení sa roky nezvyšovali, čo spôsobovalo problémy s umiestňovaním detí do škôl. Aj z tohto dôvodu vznikol na Základnej škole (ZŠ) Ostredková unikátny pavilón.

Zdroj: Dúha, a.s. / Martin Chren - starosta Ružinova

Zdroj: Dúha, a.s. / Martin Chren - starosta Ružinova

Výstavba jednej z najmodernejších a jedinečných stavieb svojho druhu v Bratislave trvala takmer rok. Aktuálne je ale už stavba skolaudovaná a očakáva stovky žiakov. Tí sa budú učiť v celkom nových a ekologických priestoroch. Nová kvalitná telocvičňa bude taktiež slúžiť žiakom školy na Ostredkovej v Ružinove.

Školský pavilón má sedem tried, dve odborné učebne, kabinety a šatne. Pri vstupe sa nachádza vrátnica, nová moderná telocvičňa má kapacitu do 500 osôb. Okrem toho, že ju budú využívať žiaci na hodiny telesnej výchovy, bude určená aj na rôzne športové a tanečné podujatia zo strany verejnosti. Dokonca spĺňa požiadavky na organizáciu svetového šampionátu spoločenských tancov, škola Ostredky sa totiž zúčastňuje aj takýchto podujatí.

Ekologickú stránku stavby zvýrazňuje vykurovanie výhradne tepelnými čerpadlami a fotovoltika na zelenej streche školy. Ekologicky je riešený tiež odtok dažďovej vody, ktorý je odchytávaný do nádrže a drenáže a spätne sa používa na postrek zelených plôch. Nechýbajú bezbariérové hygienické zariadenia, sprchy a technická miestnosť.

Galéria

 • Zdroj: Martin Chren - starosta Ružinova
 • Zdroj: Martin Chren - starosta Ružinova
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.
 • Zdroj: Dúha, a.s.

Z nového pavilónu vyjadrila v minulosti nadšenie aj riaditeľka ZŠ Ostredková Erika Drgoňová. „Ide o veľmi nadčasový projekt, ktorý tu bude stále. Aj vtedy, keď demografická krivka opäť klesne a bude menej detí. Vtedy tu môže vzniknúť priestor pre vytvorenie krúžkovej popoludňajšej činnosti, tréningy a mnohé ďalšie,” uviedla. Keď sa škola na Ostredkoch otvorila, mala 25 kmeňových tried a odborné učebne. Až 800 žiakov sa učilo na doobedné a poobedné smeny. Všetky odborné učebne, kabinety a iné priestory sa museli prerobiť na triedy, aby žiaci mohli chodiť do školy naraz.

Pavilón základnej školy na Ostredkovej sa stáva ukážkou efektívnej výstavby aj vďaka použitým materiálom. Výstavba z ľahkej oceľovej konštrukcie Pinnacle je rýchla a efektívna, čo je jeden z dôvodov, prečo výstavba netrvala ani rok.

Zhotoviteľom bola spoločnosť Dúha a.s. „Tento projekt považujem za dôležitý míľnik v klasickom stavebníctve na Slovensku pre inovatívny a rýchly spôsob montáže, a to aj v nepriaznivom počasí," povedal ešte v marci manažér pre montáž oceľových konštrukcií Dúha a.s. Marco Hochel. „Konštrukcia bola postavená do dvoch mesiacov aktívnej montáže. Ide o suchý proces výstavby, montážou panelových stien vytvoríme objekt, ktorý sa následne vyplní izoláciou (zateplením), pokračuje sa opláštením.“ Takéto stavebné riešenie je možné použiť pre stavby do desať podlaží alebo ako nadstavba na existujúcu stavbu, zhotoviteľ tak vidí jeho využitie aj v iných projektoch.

Ružinov nie je jediná mestská časť, ktorá čelí akútnemu nedostatku miest pre žiakov na svojich školách. Keďže chýbali finančné prostriedky na výraznejšie rekonštrukcie či nebodaj výstavbu nových školských zariadení, perspektíva nebola práve ružová. Situácia sa ale zmenila v posledných rokoch.

Bratislavský samosprávny kraj totiž obdržal financie v rozsahu 63 miliónov eur z eurofondov, z ktorých bol financovaný aj pavilón na Ostredkovej. Peniaze ale budú slúžiť na navýšenie kapacít väčšieho počtu základných škôl, kde stále chýbajú tisícky miest. 

 

Dokončená bola aj rekonštrukcia základnej školy na Plickovej, jedna z najkvalitnejších investícií svojho druhu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bratislavským školám sa tak v poslednom období dostáva značných investícií, výsledkom ktorých je modernizácia aj zvyšovanie kapacít. Jedným z pozitívnych príkladov je základná škola Plickova v Rači. Išlo o klasickú typovú základnú školu, ktorá bola už dávnejšie pre zlý stav vyradená zo siete. Samospráva sa však rozhodla pre jej komplexnú modernizáciu. Rekonštrukcia bola oficiálne dokončená ešte pred začiatkom prázdnin. 

„Dnes nám bola doručená kolaudácia rekonštrukcie budovy ZŠ Plickova,“ oznámil koncom júna Michal Drotován, starosta mestskej časti Bratislava – Rača. „Skončil sa tak príbeh, ktorý sa začal vo februári 2019, kedy málokto veril, že sa v Rači ešte obnoví škola na Plickovej. Bol to veľmi náročný projekt a aktuálne na Slovensku sa stavia alebo rekonštruuje minimum verejných budov v hodnotách nad 5 mil. eur + DPH.“ Školský rok v obnovenej škole samospráva odštartovala za prítomnosti prezidentky SR Zuzany Čaputovej. 

Projekt vypracovala známa kancelária Pantograph, víťaz viacerých architektonických súťaží, ktorá sa v poslednom období viac venuje aj školstvu. Mestská časť si na zámer zobrala úver, časť financií získala z eurofondov alebo grantu Ministerstva školstva. Celkový rozpočet dosiahol 5,6 milióna eur.

Rekonštruovaná škola má 25 tried a 10 špecializovaných učební pre 600 žiakov. Okrem učební sa tu nachádza aj jedáleň, kuchyňa, menšia telocvičňa, určená najmä na gymnastiku, väčšia telocvičňa a tanečná sála. K výnimočným riešeniam patrí rešpektovanie súčasných trendov vo vzdelávaní. Zvýšili sa požiadavky na vyššiu zážitkovosť výuky aj podporu kreativity žiakov. Budova je plne bezbariérová a inkluzívna, pričom študovať tu budú môcť aj žiaci s poruchou autistického spektra. 

Ružinov che významnosťou investícií Rači konkurovať. Okrem školy na Ostredkovej totiž buduje aj druhý nový pavilón na Medzilaboreckej, ktorý zvýši kapacitu školy z 511 žiakov na 740. Vedenie Ružinova tvrdí, že sa nejedná len o dostavbu, ale o plnohodnotnú novú základnú školu. Pribúda tu dvojpodlažná budova s deviatimi triedami a samostatný pavilón s telocvičňou. Expanziou prechádza aj existujúca jedáleň a vymenia sa prestrešenia nad chodníkmi medzi jednotlivými budovami, ktoré sú v zlom stave.

Ďalšie investície smerovali na rekonštrukciu ZŠ Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch. Škola získa nové triedy aj obnovený školský areál. Úprav sa dočkala aj ZŠ a MŠ v Záhorskej Bystrici, mestská časť chce navyše zrekonštruovať bývalú strednú školu elektrotechnickú (Elektrovod) na novú základnú školu. Nový pavilón sa buduje na škole na Odborárskej a na Cádrovej v Novom Meste a nadstavba vzniká na škole na Dubovej v Starom Meste. Zlepšenia sa realizujú v Devínskej Novej Vsi, Lamači či Rusovciach.

Prúdiace financie do školských zariadení sú určite dobrou správou. Situácii s nedostatkom kapacít a kvalite školstva by však určite prospela aj intenzívnejšia výstavba úplne nových škôl, čo je stále prakticky nevídané. Samosprávy a riaditelia škôl sa v súčasnosti snažia hasiť akútne problémy rekonštrukciami či prístavbami. Minimálnou latkou nech sú projekty z Ružinova a Rače - hoci priestoru pre zlepšenie je stále omnoho viac. 

 

(YIM.BA, DÚHA, a.s.)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube