Rekonštrukcia bytu alebo domu dokáže byť náročným procesom, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu. Napriek tomu často nejde podľa plánu a prináša nečakané situácie. Riešenie technických, praktických a vizuálnych aspektov je nenahraditeľnou súčasťou v procese tvorby interiéru. Poznať postupy, spojené s rekonštrukciami, je preto potrebné ešte pred jej začatím.
Autori: Lenka Némethová, Radek Úlehla
Okrem faktorov, ktoré je potrebné zvážiť pri plánovaní rekonštrukcie bývania, aby sa zabezpečil jej hladký priebeh, je dôležitý aj výber materiálov a vizuálna stránka priestoru. Kvalitne zvládnutá rekonštrukcia je investíciou do pohodlia a spokojnosti na mnoho rokov.
Pred začatím akýchkoľvek prác je nevyhnutné stanoviť realistický rozpočet. Mal by zahŕňať nielen náklady na materiály a prácu, ale aj rezervu na prípadné dodatočné výdavky a zmeny počas rekonštrukcie, ideálne vo výške 10% z plánovanej sumy.
Okrem plánu vyžaduje rekonštrukcia aj vopred premyslený dizajn interiéru. Návrh by mal zahŕňať nielen vizuál, ale aj technické podklady so všetky zmenami, ktoré majú prebehnúť. Súčasťou sú dispozičné zmeny vrátane úpravy elektrických rozvodov a vodoinštalácie.
Následne je potrebné uvažovať nad konceptom priestoru. To zahŕňa výber štýlu, farebnosti, materiálov, ale aj nábytkových solitérov. Venovať dostatok času každému kroku a premyslieť aj detaily sa v tomto prípade vyplatí. Rovnako tak môže byť nápomocná konzultácia s architektom alebo interiérovým dizajnérom. Profesionálne rady overia funkčnosť navrhovaných plánov a aj to, či sú realistické.
Základom je zistiť stav nehnuteľnosti, zmapovať potrebné opravy a zamerať sa na možné problémy. To zahŕňa kontrolu podláh, stropov, okien a dverí. Ak sú v byte či dome problémy s vlhkosťou alebo nerovnosťou podlahy či stien, je potrebné vedieť o nich ešte predtým, než práce pokročia. Zároveň je potrebné overiť, či vybavenie spĺňa potrebné bezpečnostné normy.
Výber kvalitných materiálov predstavuje hneď ďalší zásadný krok smerom k úspešnej rekonštrukcii. Investovanie do solídnych komponentov, ako sú podlahy, obklady, dvere a prípadne aj okná, môže výrazne ovplyvniť dlhodobú trvanlivosť a estetiku nehnuteľnosti.
Pri výbere materiálov dbáme preto na ich funkčnosť, trvanlivosť a jednoduchú údržbu. Je tiež vhodné poradiť sa s odborníkmi a uistiť sa, že materiály spĺňajú požiadavky aj potreby členov domácnosti, pričom zároveň neprekročia rozpočet.
Adekvátny prehľad trhu je dôležitý najmä v prípade podláh. Prírodné materiály, napríklad drevo, vyžadujú údržbu, na ktorú často v každodennom zhone nebýva priestor. Alternatívou sú nielen vinylové, ale aj kompozitné podlahy, ktoré ponúkajú rôzne zloženie. Od ekologických korkových, tlmiacich nielen hluk, až po tie s odolným jadrom aj povrchovou vrstvou.
Pokiaľ neplánujeme podlahové kúrenie, pre pohodlie je adekvátnejším riešením podlaha z pocitovo teplejšieho materiálu ako je dlažba. V súčasnosti však existujú flexibilné možnosti vykurovania, vhodné aj pri obnove problematických nehnuteľností. Pokiaľ nie je priestor na štandardné podlahové kúrenie, alternatívou sú tenké infrafólie.
Do interiérových plánov sa odporúča zahrnúť aj úpravy stien. Dekoračné stierky, tapety či iné povrchové úpravy je zvyčajne potrebné naplánovať v rámci hramonogramu tak, aby sa nepoškodili ďalšími prácami alebo naopak neznehodnotili iné materiály.
Pri plánovaní rekonštrukcie je dôležité zohľadniť funkčnosť a ergonomiku. Pri premýšľaní nad dispozíciou a rozmiestňovaním úložného priestoru treba mať na pamäti praktickosť aj užívateľský komfort. Súčasťou návrhu pôdorysu by preto mal byť aj priestor na plnohodnotný prechod, otváranie skríň či pohyb okolo stolov.
Podľa ergonómie na prechod potrebuje človek aspoň 60 cm, na prechod a manipuláciu s vecami aspoň 90 cm, a priestor na vstávanie od stola zvyčajne vyžaduje aspoň 90 cm vrátane stoličky. Taktiež pre prechod a plnohodnotné otvorenie úložiska je potrebných 110-120 cm, najmä v kontexte kuchynskej linky. Pred naplánovaním používania jednotlivých miestností je preto potrebné ujasniť si aj potreby všetkých obyvateľov priestoru.
Po rozvrhnutí nábytku v izbách je zásadným krokom umiestnenie elektrických zásuviek a osvetlenia. Najmä vo vyťažených priestoroch, predovšetkým kuchyni, vždy plánujeme zásuvky tak, aby pokrývali všetky zóny a zároveň náležito zodpovedali rozloženiu spotrebičov. Za zmienku stoja aj výsuvné zásuvky, najmä v kontexte ostrovčeka či nábytkových výsuvov.
Rovnaký princíp platí aj v pracovni, detských izbách a spálni. Pri elektrických zásuvkách platí pravidlo - čím viac, tým lepšie. Plánujeme pritom skutočne zodpovedne. Nezabúdame aj na praktické zásuvky, ako sú tie vysávačové či určené na zapojenie žehličky.
Koordinácia s dodávateľmi a odborníkmi je zásadná pre hladký priebeh rekonštrukcie. Zadefinované dohody a termíny so všetkými zúčastnenými stranami vrátane stavebných firiem, dodávateľov materiálov a remeselníkov pomôže predchádzať nedorozumeniam a oneskoreniam.
Pri rekonštrukcii bytu je na mieste zvážiť aj dlhodobý aspekt udržateľnosti a energetickej efektívnosti. Investovanie do energeticky úsporných riešení, ako sú kvalitné ekologické materiály na primárnych plochách alebo účinné vykurovanie a chladenie či vhodné energetické triedy spotrebičov môže znížiť náklady na energie a prispieť k ochrane životného prostredia. Zohľadnenie týchto faktorov môže tiež zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti.
Okrem ekologického a ekonomického meradla je dôležité myslieť aj na zdravie bývania. Podlahy, nátery, ale aj niektoré nábytkové materiály obsahujú nebezpečné látky ako parabény a ftaláty. Počas prieskumu je preto na mieste hľadať možnosti bez zdraviu škodlivých látok.
Pri plánovaní rekonštrukcie je dobré zvážiť aj svoje budúce potreby, ktoré môžu ovplyvniť užívanie bytu či domu. Plánovanie rodiny znamená, že bude možno potrebný väčší priestor alebo zmena pôdorysu. Zohľadnenie týchto faktorov pomôže vytvoriť flexibilné bývanie, prispôsobiteľné životným situáciám.
Rekonštrukcia bytu je komplexný proces, ktorý si vyžaduje dôkladné plánovanie a prípravu. Stanovenie rozpočtu, plánovanie dispozície a tvorba dizajnu interiéru je len začiatkom. Dôkladné zohľadnenie všetkých aspektov však pomôže vytvoriť funkčný a esteticky príjemný priestor, ktorý bude spĺňať potreby a očakávania jeho obyvateľov.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac