YIMBA

Author photoRED 10.08.2022 09:51

Nové Mesto získalo virtuálneho dvojníka, pomôže pri plánovaní

Bratislavské Nové Mesto pokračuje v rozširovaní svojho informačného mapového systému. Ako uviedol jeho hovorca Marek Tettinger, okrem doterajšieho poskytovania dôležitých máp, mapových podkladov a textových informácií spustilo najnovšie aj virtuálny digitálny 3D model mestskej časti. Ide o trojrozmernú digitalizovanú kópiu reality, zahŕňajúcu vyše 12.000 stavieb a zeleň (vrátane stromov), nachádzajúcu sa na obecných pozemkoch.

Zdroj: Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Zdroj: Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Trojrozmerný model Nového Mesta poskytne široké využitie v praxi. Napríklad pri plánovaní či schvaľovaní nových projektov vznikajú neraz obavy, či novostavba nezatieni obyvateľom existujúcich domov svetlo, prípadne či neprídu o doterajší výhľad. „Unikátny trojrozmerný model nám dáva jedinečné možnosti. Vďaka nemu budeme môcť plánovanú budovu virtuálne vložiť do priestoru, pootáčať model z rôznych pohľadov a presne zistiť, aký dopad by mohla mať na danú lokalitu,“ vysvetľuje starosta mestskej časti Rudolf Kusý význam virtuálneho 3D modelu pre rozvoj mestskej časti a dodáva: „Aplikácia vznikla pre potreby efektívnejšieho fungovania pri správe a riadení Nového Mesta a preto, aby sme mohli obyvateľov informovať prehľadným a efektívnym spôsobom.“

Aj keď virtuálna 3D mapa modeluje územie Nového Mesta kompletne, miera podrobného zobrazenia má v nej rozličné úrovne. Kým niektoré zóny – Koliba, Zátišie a časť Tehelného poľa – sú zachytené s presnosťou až do grafických detailov jednotlivých budov ako šikmé strechy alebo štruktúra fasád, v ostatných štvrtiach sú objekty zobrazené s nižším podielom detailu. Nie však natrvalo. „V projekte chceme pokračovať tak, aby detailné zobrazenie mohli záujemcovia využívať pre celé Nové Mesto,“ avizuje GIS koordinátor z oddelenia životného prostredia a územného plánovania novomestského miestneho úradu Peter Kollárik.

Aplikácia, ktorá je dostupná na adrese http://mapy.banm.sk, obsahuje základnú mapu, ako aj ďalšie užitočné webové aplikácie s príslušnými mapami. Okrem predvolenej podkladovej mapy, kde sú zachytené všetky informácie z katastra nehnuteľností – samozrejme tie, ktoré mestská časť mohla zverejniť - majú obyvatelia i návštevníci mestskej časti možnosť prepnúť si základnú mapu na ortofotomapu získanú z leteckého snímkovania alebo na topografickú mapu. Popri klasickom online vyhľadávaní umožňuje 3D aplikácia aj meranie vzdialeností a plôch, navigáciu po katastri Nového Mesta a v prípade potreby aj tlač vyhľadaných informácií – napríklad o vlastníkoch konkrétnych parciel.

Bratislavské Nové Mesto získalo teda svoje virtuálne 3D dvojča, ktorým sa všetky mestské časti hlavného mesta SR pochváliť zatiaľ nemôžu. Najbližšie mesiace a roky ukážu, nakoľko efektívne ho pri hľadaní priesečníka často rozdielnych záujmov samosprávy, developerov a občanov využije a ako bude tento nástroj ďalšiemu rozvoju Nového Mesta užitočný.

 

Zdroje: TASR, SITA, banm.sk

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Bratislava na Google mapách v 3D

13.04.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Google aktualizovala svoju mapu Bratislavy. Hoci v skutočnosti zábery pochádzajú z jesene 2016, kým predošlá verzia mala časť snímkov z jesene 2017, dôležitou novinkou je 3D zobrazenie Bratislavy.

Čítať viac

Aktualizované snímky zo Street View ukazujú masívnu premenu Bratislavy

25.02.2020 08:34:00 Adrian Gubčo

Tak ako v roku 2018, aj v roku 2019 spoločnosť Google vykonala snímkovanie Bratislavy pre svoju službu Street View. Porovnanie medzi rokmi 2014 a 2018 bolo vtedy miestami pomerne radikálne, najnovšie zábery však ponúkajú ešte zaujímavejšie pohľady, keďže snímkovanie bolo tentokrát podrobnejšie. Najnovší Street View jasne ukazuje masívnu dynamiku premien mesta.

Čítať viac

Premeny Bratislavy na Street View

08.10.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Pred pár mesiacmi som upozornil, že tento rok sa v uliciach Bratislavy aj ďalších slovenských miest vyskytnú autá spoločnosti Google, pripravujúce aktualizáciu služby Street View. Prvé výsledky sú na svete a dobre zachytávajú meniacu sa metropolu.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube