Author photoMartina Gregová 09.07.2024 19:41

Keď architektúra lieči. Psychiatrická liečebňa v Británii je vzorom v tvorbe príjemného prostredia

Vplyv architektúry zdravotníckych zariadení na ľudské zdravie potvrdzuje množstvo relevantých prieskumov. Rovnako dôležitú úlohu pri zotavovaní zohrávajú aj exteriérové priestory v ich okolí. Projekt z britského mesta ukazuje, ako to vyzerá, keď sa týmto častiam zariadení venuje adekvátna pozornosť.

Autor: Martin Forster

Autor: Martin Forster

Vzťah medzi kvalitou architektúry zdravotníckych zariadení a jej vplyvom na ľudské zdravie potvrdzuje čoraz viac prieskumov, realizovaných naprieč rôznymi krajinami. Vo svete v posledných rokoch čoraz častejšie vznikajú aj také zdravotnícke komplexy, ktorých návrh vychádzal priamo z konzultácií so psychológmi a sociológmi.  

Spolupráca medzi psychológom a architektmi sa stala napríklad dôležitou súčasťou projektu Warm Nest, teda pavilónu starostlivosti pre ľudí s rakovinou. Nachádza sa síce v belgickom meste Knokke-Heist, no za jeho návrhom stoja  architekti zo slovenského štúdia ARCHEKTA a belgicko-slovenského štúdia Ark-shelter. „Krásna myšlienka, vyžadujúca si architektúru, ktorá ju dokáže ďalej niesť ako schránka. V plnej miere sme rešpektovali naše zadanie, ktorým bolo vytvoriť priestor pre pacientov s neľahkou diagnózou, vyžadujúcou si veľa psychickej pohody a pokoja,” opisujú tento jedinečný projekt jeho autori. Architektonickú a ideologickú výnimočnosť zariadenia Warm Nest dokazuje aj jeho nominácia na cenu CE ZA AR 2023

Pozitívny trend v tejto oblasti možno pozorovať aj na Slovensku. Medzi víťaznými dielami v rámci prestížneho slovenského interiérového ocenenia INSAID sa v poslednom ročníku nachádzali aj dve zdravotnícke zariadenia. V kategórii Verejný interiér zabodovali vnútorné priestory Nemocnice Bory, ktorých návrh pochádza od štúdia AT26 architects. Špeciálnu Cenu za kreativitu sa rozhodla odborná porota udeliť Revitalizácii vstupných priestorov Neonatológie Univerzitnej nemocnici na Kramároch. 

Galéria

  • Autor: Martin Forster
  • Autor: Martin Forster
  • Autor: Martin Forster
  • Autor: Martin Forster
  • Autor: Martin Forster
  • Autor: Martin Forster
  • Autor: Martin Forster
  • Autor: Martin Forster

Popri čoraz kvalitnejších interiérových riešeniach zdravotníckych zariadení sa odborná diskusia začína obracať aj ku kvalitne navrhnutým exteriérovým priestorom týchto zariadení. V kodanskom zdravotníckom centre Stena Diabetes Center sa ústredným bodom celého návrhu stalo vnútorné átrium. V holandskom meste Weesp zas vzniklo špeciálne zariadenie pre starostlivosť o starších ľudí s demenciou, ktoré pripomína skôr klasickú mestskú štvrť než zdravotnícke zariadenie.  

Na kvalitne navrhnuté exteriérové priestory kládli veľký dôraz aj architekti z Medical Architecture, ktorí stoja za návrhom nového stredne zabezpečeného zariadenia pre duševné zdravie v srdci nemocnice Northgate Park Hospital v britskom meste Morpeth. Na podlažnej ploche takmer 8-tisíc metrov štvorcových tu vznikla široká škála vnútorných a vonkajších priestorov, ktorých návrh vychádzal z konceptu dedinského kampusu.  

Vzhľadom na charakter zdravotníckeho zariadenia bolo podstatnou časťou návrhu vytvoriť také prostredie, ktoré pacientom ponúkne rôznorodné aktivity od relaxu, cez šport až po možnosti socializácie. Klientmi centra sú totiž ľudia so psychickými problémami. Pri takýchto diagnózach je fyzická aktivita a zmysluplné využitie dňa v kombinácií s vytváraním nových sociálnych väzieb jedným z najúčinnejších faktorov, podporujúcich medikamentóznu liečbu.

Ústredným exteriérovým priestorom sa tak stalo rekreačné nádvorie, umiestnené v centre dispozície. V tejto časti zdravotníckeho zariadenia klienti nájdu množstvo zelene, priestory na sedenie v skupinách či niekoľko menších ihrísk pre kolektívne športy. Vďaka terénnym úpravám a takmer neviditeľným bezpečnostným opatreniam tento priestor nepôsobí ani zďaleka ako klasické zariadenie pre pacientov so psychickými poruchami. Práve naopak – vo veľkej miere pripomína bežné verejné priestory našich miest.

„Aby sa zohľadnili potreby pacientov, nádvorie je rozdelené do dvoch odlišných charakterových zón - pasívnej a aktívnej. Pasívna zóna poskytuje príležitosti na oddych medzi rastlinami a trávami. Aktívna zóna zahŕňa 200 metrov dlhú bežeckú/prechádzkovú dráhu, priestory na rôzne kolektívne aktivity a fitness zónu na podporu fyzickej aktivity,” opisujú architekti, ktorí stoja za návrhom celého komplexu.  

Okrem centrálneho nádvoria je súčasťou zariadenia aj niekoľko menších, o niečo súkromnejších exteriérových priestorov. Každé krídlo disponuje dvoma oddychovými átriami a jedným menším športovým átriom. K psychickej pohode tu prispieva aj dostatok zelene, dostatok denného svetla a atraktívne výhľady. Dispozičné riešenie zariadenia so sériou menších nádvorí zároveň zabezpečuje dostatok denného svetla vo vnútorných priestoroch.  

Popri kvalitných exteriérových častiach architekti mysleli aj na tie interiérové. Orientácia súkromných izieb bola navrhnutá tak, aby mal každý pacient ničím nerušený výhľad do okolitej prírody. Súčasťou zariadenia je aj niekoľko spoločných priestorov, ktoré sú zas opticky prepojené s vnútorných dvorom.  

Podľa architektov z Medical Architecture bolo hlavným zámerom tohto unikátneho projektu búranie stigmy okolo duševného zdravia. Práve architektúra a riešenie exteriérových priestorov podľa nich zohráva kľúčovú úlohu pri jej znižovaní. S cieľom vytvoriť pozitívnejší obraz o tomto druhu zariadení bola vybraná aj konzistentná a príjemná paleta materiálov. V interiéroch aj na fasáde budovy sa objavuje drevo, tehly či iné prírodné materiály a odtiene, ktoré búrajú zaužívané stereotypy, že zdravotnícke zariadenie musí byť chladné a neosobné.  

Pre pacientov tak vzniklo prostredie, kde si môžu doslova zregenerovať. Ide o radikálny kontrast oproti slovenským zariadeniam, ktoré svojou architektúrou duševnému zdraviu skôr ubližujú. Ani snaha o dôraz na zeleň nedokáže prekonať nedostatky, ktoré boli súčasťou už pôvodného konceptu zariadení, prípadne išlo typovo o úplne odlišné stavby. Pokiaľ sa má zdravie ľudí skutočne zlepšiť, musí sa architektúra zdravotníckych zariadení dostať do centra pozornosti. 

 

(Medical Architecture, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube