Author photoAdrian Gubčo 31.10.2024 16:38

Judita Jančíková z Danucem Slovensko: Výroba betónu nebude nikdy ekologická, môže byť ale udržateľná

Výroba betónu a cementu je základom, na ktorom stojí celý stavebný sektor. Bez týchto materiálov sa neobíde prakticky žiadna významnejšia stavba na Slovensku alebo v zahraničí. Produkcia betónu sa výrazne podieľa na celkovom vplyve stavebníctva na klimatickú zmenu, preto hľadajú popredné spoločnosti spôsob, ako svoj dosah znížiť. Patrí medzi ne aj Danucem.

Zdroj: Startitup / YIM.BA

Zdroj: Startitup / YIM.BA

Podľa portálu Fakta o klimatu by mal cementárenský priemysel, pokiaľ by bol štátom, tretie najvyššie emisie na svete, hneď po Číne a USA. Na svetových emisiách CO2 sa podieľa približne 8%, čo je štvornásobok emisií leteckej dopravy. Do budúcna sa predpokladá ďalší nárast výroby, keďže svet sa urbanizuje a rastie dopyt po cemente i betóne. Z pohľadu snáh o uhlíkovú neutralitu je to problém.

Táto téma je živá aj na Slovensku – napokon, na betóne je závislý aj slovenský stavebný sektor vrátane budovania nového centra Bratislavy alebo diaľnic, ktorých sieť sa pomaly rozširuje. V krajine je prítomných niekoľko dodávateľov. K najvýznamnejším patrí medzinárodná spoločnosť Danucem, člen skupiny CRH.

O veľkom dopade výroby cementu a betónu na životné prostredie hovorí aj Judita Jančíková, prevádzková manažérka pre betóny v spoločnosti Danucem Slovensko. „Betón nie je ekologický a ani ekologický nikdy nebude,“ priznáva. Spoločnosť preto musí hľadať iný spôsob, ako znížiť svoj dosah na životné prostredie.

 

 

Prostriedkom k tomu má byť nový typ nízkouhlíkového betónu, nazvaného COBION. Uhlík, ktorý vzniká pri jeho tvorbe, sa spoločnosť snaží vrátiť späť do prírody. Vo výsledku tak jeho produkcia nespôsobuje takú záťaž a je v súlade aj s klimatickými cieľmi Európskej únie. Ako v najnovšej Metropole zdôrazňuje Jančíková, Danucem predbehol plány únie doslova o desaťročia.

Metropola je diskusný seriál, ktorý vám YIM.BA prináša v spolupráci s portálom Startitup. V pravidelných rozhovoroch sa budeme rozprávať s developermi, architektmi, politikmi, ľuďmi z neziskového sektora a ďalšími expertmi, ktorí majú čo povedať k otázkam, ktoré trápia vývoj nielen Bratislavy. Od súkromných projektov po veľké strategické vízie, od architektúry po dopravné témy - aj o tom je vznik metropoly. Seriálom vás bude sprevádzať Adrian Gubčo, autor portálu YIM.BA - Yes In My Bratislava.

 

V spolupráci s Danucem Slovensko. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube