YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.09.2020 11:05

Haly AB Kozmetiky prejdú rekonštrukciou, bude tu sídliť Unimed Pharma

Okolie nedávno zrekonštruovanej budovy bývalej AB Kozmetiky v Rači prejde ďalšími zmenami. Farmaceutická spoločnosť Unimed Pharma si tu plánuje zriadiť svoje nové sídlo, pričom by chcela využiť haly bývalého podniku a komplexne ich zrekonštruovať. O novinke informoval starosta mestskej časti Rača Michal Drotován na sociálnej sieti.

Zdroj: Unimed Pharma via Michal Drotován

Zdroj: Unimed Pharma via Michal Drotován

Lokalita, kde by mohlo nové sídlo firmy vzniknúť, prechádza veľkými zmenami. Hoci sa nachádza pomerne ďaleko od centra, postupne tu vznikajú kancelárske kapacity – už dlhšie sa tu nachádza dvojica administratívnych centier Reding Tower, ku ktorým najnovšie pribudla po dlhom chátraní zrekonštruovaná AB Kozmetika. Nedávno sa odhalil ďalší zámer – sídlo by si tu mala vybudovať technologická spoločnosť Innovatrics. Paletu nových developmentov dopĺňa obytný súbor Malé Krasňany.

Napriek tomu sa tu nachádzajú aj nevzhľadné objekty, pričom haly AB Kozmetiky sú jednými z nich. Zámer Unimed Pharma, farmaceutickej firmy venujúcej sa vývoju a výrobe generických oftalmologických produktov, je preto mimoriadne vítaný, keďže jej cieľom je totálna rekonštrukcia objektu. Budova sa premení z dnešného ruinózneho stavu na atraktívny súčasný kancelársky komplex, ktorý lokalitu príjemne dotvorí.

Projekt je aktuálne konzultovaný s mestskou časťou Rača, v ktorej katastri sa nachádza. Podľa miestnej samosprávy, všetky dokumenty budú v dohľadnom čase podané na posudzovanie zodpovednými orgánmi. Konkrétnych detailov a informácií je tak len úplné minimum – nie je známy ani len architekt okrem architektov z kancelárie Expoline/Cubedesign. Očividné je, že hoci budova bude len dvojpodlažná, bude inak pomerne rozsiahla. Podľa všetkého sa tu bude nachádzať aj výroba, daný charakter produkcie však územie veľmi nezaťaží.

Čo sa týka benefitov pre verejnosť, okrem premeny zanedbaného objektu a pozdvihnutia úrovne lokality sa mestská časť snaží s investorom dohodnúť na vybudovaní dnes absentujúceho chodníka medzi električkovou zastávkou a obytným súborom Malé Krasňany. Unimed Pharma sa k tomuto plánu údajne postavila pozitívne.

Keďže nie sú známe žiadne detaily, je pomerne komplikované predpovedať, kedy by sa mohla spustiť výstavba. S prihliadnutím na reaktívnosť úradov však očakávam spustenie prác v priebehu roka 2022. S ohľadom na komplexnosť rekonštrukcie by táto mohla byť dokončená pravdepodobne až ku koncu roka 2023 alebo v roku 2024. Do spustenia výstavby spoločnosť zabezpečí v existujúcom objekte strážnu službu, aby sa zamedzilo devastovaniu stavby aj okolia.

 

Zdroj: Unimed Pharma via Michal Drotován

 

Realizácia daného projektu bude pre Raču aj Krasňany, štvrť, kde má vzniknúť, pozitívom. Nepochybne tu budú koncentrované desiatky pracovných miest, ktorých umiestnenie mimo centrum Bratislavy, resp. mimo niekoľkých administratívnych lokalít v rámci mesta, je vhodný spôsob, ako rozložiť záťaž na územie. Firme navyše toto vymiestnenie umožní uvažovať o ďalšej priestorovej expanzii.

Predstavenie vízie vlastného sídla rastúcej slovenskej spoločnosti zapadá do aktuálneho trendu, kedy sa významnejšie lokálne firmy začínajú vo väčšej miere zaoberať pôsobením svojich centrál. Reprezentatívnu podobu má napríklad sídlo úspešnej slovenskej stavebnej firmy KJG, vo svojej vlastnej príťažlivej budove Wallenrod sídli developer ITB Development, v Twin City HB Reavis, do obnovenej Pradiarne 1900 zas smeruje YIT Slovakia. Vlastné budovy majú aj banky – dobre pôsobí sídlo Slovenskej sporiteľne, ČSOB aj staršia budova VÚB.

Ešte zaujímavejšie sú projekty kancelárskych kampusov firiem pracujúcich s informačnými technológiami: Stengl plánuje kampus na Žižkovej ulici v centre mesta, už zmieňovaná bola centrála Innovatrics a svetoví architekti budú navrhovať kampus ESETu, našej medzinárodne najúspešnejšej korporácie.

Vznik firemných centrál je dobrou príležitosťou pre tvorbu výraznej a zapamätateľnej architektúry, ktorá môže popri ekonomických a racionálnych projektoch mnohých administratívnych centier, určených predovšetkým pre zahraničných klientov, vynikať. Vo významných metropolách, kde sa sústredia veľké nadnárodné spoločnosti, bývajú v mnohých prípadoch práve ich sídla ukážkou najprogresívnejších trendov a pokrokov v architektonickom aj technologickom prístupe. Prítomnosť veľkých firiem je zároveň jednou z vecí, ktoré určujú význam mesta.

Preto je vhodné rozličnými nástrojmi, v prípade mesta najmä mäkkými, vytvárať v Bratislave pro-podnikateľské prostredie a náladu. Hlavné mesto Slovenska musí presvedčivo ukázať, že mu záleží na tom, aby tu mohli inovatívni a talentovaní ľudia tvoriť nápady a následne ich premieňať (aj) na ekonomické hodnoty. Škála nástrojov je široká: od poradenstva cez marketingové kampane, zvýhodnené nájomné v mestských budovách, inkubátory, inovačné vouchery až po fondy rizikového kapitálu. Tým mesto dokáže získať tú najvzácnejšiu komoditu: ľudský kapitál.

Výsledok postupne uvidíme v uliciach Bratislavy sami: od vzniku malých, lokálnych firiem, ktoré budú obývať mestský parter a oživovať ho, až po rast možných budúcich korporácií, ktoré si následne budú v metropole budovať reprezentatívne sídla a prispievať ku skvalitňovaniu mesta verejnoprospešnými investíciami (viď spoluzakladateľov ESETu, ktorí stoja napríklad za krásnou Galériou Nedbalka alebo co-workingovým centrom v Mlynskej doline, kde sídlia mladé firmy). Úžitok z toho bude mať aj verejný sektor.

Mesto je vzájomne previazaný organizmus, kde musia všetky komponenty fungovať správne, ak má rásť úroveň mestského prostredia aj kvalita života. Popri sociálnom rozmere má aj ekonomický, preto musí zároveň vytvárať príležitosti, aby sa v ňom oplatilo žiť alebo sa prisťahovať. Bratislava je v tomto kontexte na tom zatiaľ ešte relatívne dobre, no nemusí to tak byť navždy – preto by nemala spať na vavrínoch. Bez podpory podnikania (a dostupnosti bývania) totiž môže v globalizovanom svete rýchlo prísť o svoje zjavné bohatstvo, ktoré sem stále ešte láka tisíce ľudí zo Slovenska aj zo zahraničia.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Unimed Pharma via Michal Drotován
  • Zdroj: Unimed Pharma via Michal Drotován
  • Zdroj: Unimed Pharma via Michal Drotován
  • Zdroj: Unimed Pharma via Michal Drotován

Súvisiace články

Z ruiny moderné firemné sídlo. Centrála Unimed Pharma je už vo výstavbe

29.11.2022 14:30:00 Andrej Sárközi

Farmaceutická spoločnosť Unimed Pharma bude mať v Bratislave vlastné sídlo, doplnené o výrobné haly. Projekt je známy už niekoľko rokov, no až v uplynulých mesiacoch sa práce na transformovaní kedysi nevábneho územia naplno rozbehli. V bratislavskom kontexte ide o pomerne výnimočný projekt.

Čítať viac

Realizácia centrály Unimed Pharma začína

15.02.2022 12:45:08 Adrian Gubčo

Pri vstupe do račianskej štvrte Krasňany v smere od centra aktuálne prebiehajú asanačné práce na halách niekdajšieho podniku AB Kozmetika. Ide o prípravu na budúcu výstavbu – nie však rezidenčného komplexu, ale nového sídla a výrobných hál farmaceutickej spoločnosti Unimed Pharma. Onedlho by mala začať aj výstavba, keďže investor už dlhšie disponuje potrebnými povoleniami.

Čítať viac

Pri železničnej stanici Vinohrady vznikne technologický kampus Innovatrics

31.07.2020 10:42:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava nepatrí k technologickým centrám Európy, predsa len aj v slovenskej metropole sídlia viaceré domáce firmy, ktoré sa prepracovali medzi svetovú špičku. Popri známych príkladoch, ako je ESET alebo Pixel Federation patrí k takýmto úspešným prípadom aj firma Innovatrics, svetový líder v biometrii. Na dnes prázdnom pozemku pri Železničnej stanici Vinohrady by už čoskoro malo vyrásť jej nové sídlo.

Čítať viac

Novinky z Rače

21.07.2020 10:30:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Rača patrí k periférnym častiam Bratislavy, stavebný rozvoj sa jej však nevyhýba. Aj tu pribúdajú nové projekty, vrátane nových polyfunkčných súborov. Developeri pripomínajú dostupnosť prírodného prostredia Malých Karpát, prítomnosť električkovej trate alebo historické prostredie tradičnej vinohradníckej obce, Rača sa však mení na modernú a živú bratislavskú štvrť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube