Author photoAdrian Gubčo 08.04.2024 18:12

Technologický unikát už rastie. Výstavba sídla Innovatrics napreduje, slúžiť bude aj startupom

V oblasti kancelárskej výstavby sa výstavba v poslednom období utlmila. Napriek tomu vzniká aktuálne niekoľko mimoriadnych projektov, spoločných tým, že si ich stavebníci budujú ako vlastné sídla. Asi najvýnimočnejším z nich je nová centrála – alebo kampus – spoločnosti Innovatrics. Objekt rastie v susedstve Železničnej zastávky Vinohrady.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Innovatrics

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Innovatrics

Innovatrics patrí k menšiemu okruhu slovenských spoločností, ktoré dosiahli globálny úspech. Technologická firma, venujúca sa biometrii, pôvodne začala fungovať v malom dome v rámci klasickej račianskej zástavby. Postupne ale začala rásť, s čím musela meniť sídla. Dlhšiu dobu si prenajímala priestory v Jarošova Office Centre, nedávno sa presťahovala do Lakeside Park 02. Ide však len o dočasný nájom – na hrane Nového Mesta a Rače už rastie definitívne sídlo.

Projekt bol v príprave dlhšiu dobu. Investor požiadal stavebný úrad v Novom Meste o začiatok stavebného konania už v apríli 2020, to sa však začalo až na začiatku roka 2022. Stavebné povolenie bolo udelené na konci toho istého roka. Ani to však nebol koniec zmien.

Ako sa vyjadrila Barbora Horvat, COO a CFO Innovatrics pre Forbes, projekt prešiel inováciami. „Je to možno trochu nezvyčajné, ale po získaní povolenia sme sa na projekt pozreli ešte raz a povedali si, že je rok 2022 a niektoré veci treba urobiť inak,“ skonštatovala. „Vedeli sme, že to nebude lacné ani jednoduché, ale rozhodli sme sa, že si technológie, ktoré je možné nasadiť, opäť prejdeme a všetko, čo sa dá aj vyskúšame.“

Galéria

  • Innovatrics. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Innovatrics. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Innovatrics. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Innovatrics
  • Zdroj: Innovatrics
  • Dokončovaná centrála Unimed Pharma. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Dokončovaná centrála Unimed Pharma. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Unimed Pharma. Zdroj: Expoline

Budova tak má byť špičkou v oblasti biometrie aj ekológie. „Chceme v budove používať biometriu všade tam, kde to dáva zmysel,“ približuje pre YIM.BA Ján Záborský, Communications Manager v Innovatrics. „Cieľom je, aby bola budova akýmsi showroomom našich technológií, kde si ich naši partneri môžu pozrieť priamo v praxi.“

Jednotlivé riešenia budú optimalizovať využívanie budovy aj pohodlie pracovníkov. „Vieme napríklad cez biometriu sledovať obsadenosť jednotlivých priestorov a podľa toho nastavovať napríklad chladenie, už teraz máme biometrické skrinky na osobné veci atď.,“ popisuje Záborský. Rovnako platí, že kamera bude snímať zamestnancov a na základe biometrie im otvorí dvere do oddelení, kam budú mať oprávnenie vstúpiť.

V prípade ekologických technológií, firma zdôrazňuje predovšetkým prítomnosť tepelných čerpadiel, termálnej aktivácie betónového jadra (systém TABS, známy aj z projektov spoločnosti Immocap), fotovoltické panely, inteligentné tienenie či zadržiavanie dažďovej vody. „Veríme, že po dostavaní bude budova jednou z energeticky najúspornejších na Slovensku,“ naznačuje Záborský. Geotermálnych vrtov by malo byť 44, hĺbku budú mať 140 metrov. Budova bude mať aj vlastnú studňu.

Sídlo má byť príťažlivé aj navonok. Budova bude tvorená jedným podzemným a štyrmi nadzemnými podlažiami, doplnenými o ustúpené technické podlažie. Nadzemná časť bude mať približný tvar písmena U so zaoblenými okrajmi a ramenami smerujúcimi na západ. Na južnom krídle budú podlažia ustupovať, čím vzniknú priestory pre exteriérové terasy. Interiér bude vyplnený administratívou, prístupnou z centrálneho átria cez celú výšku objektu.

Autorom architektonického riešenia je kancelária A.M. Architects, ktorá objektu dodala atraktívny súčasný výraz, inšpirovaný odtlačkom prstu. Zamestnanci budú mať vďaka tvaru budovy k dispozícii presvetlené kancelárie, dvojicu auditórií či priestory pre coworking. Jadrom budovy bude strom, rastúci v strede átria. Autormi interiérov budú kancelárie Inflow Design, MelisMichalko Architecture a Zeit Architects.

Parkovanie bude zabezpečené prostredníctvom 109 miest – 51 stojísk bude na teréne a 59 parkovacích miest v podzemnej garáži. V susedstve objektu sa bude nachádzať upravená parková zeleň a uvažuje sa aj nad vznikom kaviarne na námestí pred vstupom do budovy.

V objekte by mohlo pracovať teoreticky až 400 ľudí. Nie všetci budú zamestnanci Innovatrics – do Lakeside Parku sa napríklad sťahovali približne 160 ľudí. Spoločnosť však chce poskytnúť priestor technologickým startupom. Z rastúcej budovy pri zastávke Vinohrady sa tak stane významné centrum inovácií. Budova má dosiahnuť štádium hrubej stavby aj byť opláštená do konca tohto roka, sťahovanie by malo podľa Záborského prebehnúť v prvom kvartáli budúceho roka.

 

Dokončovaná centrála Unimed Pharma. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nové sídlo Innovatrics bude vo viacerých ohľadoch patriť k absolútne výnimočným budovám v celobratislavskom kontexte. Kombinácia architektúry, technologického vybavenia, ekologických opatrení aj fungovania budovy z neho môžu spraviť latku pre ostatných developerov. Komplex výrazne skultivuje okolie železničnej zastávky.

Zároveň z neho spraví omnoho frekventovanejšie miesto. Investor s tým počítal – predpokladá, že podstatná časť ľudí bude do práce chodiť vlakom, električkou alebo bicyklom. Nie je to vôbec vylúčené, keďže z hľadiska dostupnosti patrí táto lokalita k mimoriadne dobre vybaveným častiam mesta. Do budúcna sa bude jej dostupnosť len zvyšovať, keď sa zrealizujú plánované modernizácie železničnej a cestnej siete.

V tomto smere možno badať rastúcu atraktivitu Račianskej u investorov. Staršie výrobné alebo nevyužívané areály sú stále väčšinou nahrádzané bývaním, nechýba tu však niekoľko kancelárskych komplexov či kampusov. Najväčším z nich bude Uptown Offices, teda súčasť Palmy od Corwinu. Pozoruhodným je však práve dokončovaná centrála medicínskej firmy Unimed Pharma.

Aj v tomto prípade ide o technologicky pokročilú stavbu. Tvorená je dvojpodlažnou administratívnou časťou z juhozápadnej strany a halového distribučného priestoru. V administratívnej sekcii vznikol foyer a galerijný priestor pre prezentáciu firmy a rôzne eventové podujatia. Napojená na foyer je aj jedálenská časť, ako aj technické zázemie. Kancelárie sú umiestnené najmä na druhom podlaží administratívnej sekcie budovy, po obvode vnútornej galérie.

Architektúra centrály je súčasná a na relatívne dobrej úrovni. Fasáde dominuje pravidelný raster, ktorý spája administratívnu aj distribučnú časť. Autorom je kancelária Cubedesign / Expoline. Oproti pôvodnému stavu, tvorenému postupne sa rozpadajúcimi halami AB Kozmetiky, ide o radikálne zlepšenie.

Račianska bola kedysi dôležitou výpadovkou, okolo ktorej sa rozvíjal priemysel. Dnes sa ale jej charakter mení. Ulica sa transformuje na mestský bulvár, okolo ktorého vznikajú atraktívne polyfunkčné projekty, kancelárske sídla významných firiem, kultúrno-spoločenské priestory a výrazné architektonické realizácie. Sídlo Innovatrics, rovnako ako Unimed Pharma, sa v tomto novom prostredí nijako nestratia, práve naopak – budú výrazným prvkom celkového rastu významu aj statusu lokality.

 

Fotografie z 29.3.2024. Pozrite si výstavbu Innovatrics a Unimed Pharma vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube