Author photoMartina Gregová 20.05.2024 19:57

Dom, ktorý sa rozpráva s lesom. Výnimočná drevostavba spája dokonalý interiér s blízkosťou prírody

Pri návrhu rodinných domov postavených v prírodnom prostredí sa architekti takmer vždy snažia jedinečnú atmosféru tohto prostredia preniesť aj do interiéru. V projekte Drevodom na Devíne sa to podarilo vďaka príkladnému návrhu okenných otvorov a vhodne zvolenému materiálovému riešeniu. Výsledkom je rodinný dom, v ktorom ide jedinečný interiérový dizajn ruka v ruke s hodnotnou architektúrou.

Autor: Maroš Fečík

Autor: Maroš Fečík

Rodinný dom situovaný na juhozápadnom okraji Devína poskytuje svojim obyvateľom ničím nerušený výhľad na Devínsky hrad a priamy kontakt s blízkou Devínskou lesostepou. Výrazne ho ovplyvnila morfológia terénu. Dom tak má až tri nadzemné podlažia na celkovej ploche až 240 metrov štvorcových. Vznikol tu navyše unikátny interiér. Autormi projektu sú architekti zo štúdia plusminus architects.

Do domu sa vstupuje zo severnej strany. Vstupná hala, vybavená dostatočným úložným priestorom, priamo nadväzuje na hosťovskú izbu a kúpeľňu. V zadnej časti prvého nadzemného podlažia je situovaná denná miestnosť, ktorá zasahuje výškovo až do druhého nadzemného podlažia. Denná miestnosť obsahuje priestrannú kuchynskú linku s barovým ostrovom, jedálenské sedenie pre osem osôb a obývaciu izbu s krbom. „Obývacia časť sa otvára z juhovýchodu na juhozápad a plynulo prechádza do lesa cez zvýšené drevené terasy,” popisujú architekti. Interiér je s exteriérom opticky prepojený vďaka celopresklenej fasáde.

Z materiálového hľadiska na prízemí dominujú neutrálne farby ako svetlošedá, biela a čierna, pričom nechýba ani bohaté zastúpenie dreva. Najvýraznejšie je použité pri obložení stropu, no nachádza sa aj na vybraných kusoch nábytku a pri nábytkových častiach vyrobených na mieru. Výnimkou je kuchynská linka v pastelovej zelenej farbe.

Galéria

 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Autor: Maroš Fečík
 • Zdroj: plusminus architekti
 • Zdroj: plusminus architekti

Druhé nadzemné podlažie je vyhradené pre detské izby a príslušnú kúpeľňu. Vedľa oceľového schodiska sa nachádza menšia pracovňa pre tri osoby s dostatočným úložným priestorom a výhľadom do dennej miestnosti situovanej o podlažie nižšie. Veľký úložný priestor vznikol aj v detských izbách, ktoré sú doplnené o spaciu časť a pracovné kútiky. Z materiálového hľadiska tu prevláda drevo, doplnené o sivé, biele a čierne akcenty.

Najvyššie obývané podlažie je vyhradené pre hlavnú spálňu, ktorá disponuje pomerne rozsiahlym šatníkom a kúpeľňou. Z tejto časti domu je možný výstup na jednu z terás, prislúchajúcich k domu. Medzi nevšedné interiérové riešenia patrí sklenená priečka medzi spálňou a kúpeľňou, ktorú je možné pre väčšie súkromie oddeliť závesom.

Kúpeľňa obsahuje samostatne stojacu okrúhlu vaňu, umývadlovú zostavu situovanú v strede miestnosti a pomerne rozsiahly sprchový kút, oddelený sklenenou priečkou. Podobne ako v dennej časti, aj tu architekti na obloženie stropu zvolili štruktúrovaný drevený obklad, ktorý pomáha vytvoriť útulnú atmosféru.

Po oceľovom schodisku sa dá dostať až na strechu, ktorá obyvateľom poskytuje dodatočné odpočinkové plochy s ničím nerušeným výhľadom na krásne okolie. Poloha a veľkosť okenných otvorov v celom objekte boli navrhnuté s ohľadom na tento zámer. K domu navyše prislúcha niekoľko cenných exteriérových priestorov, ako sú terasy, menší bazén, saunovací domček či tieniaca pergola pre tri autá. Zaujímavosťou je, že klient si renomovaného architekta povolal aj na riešenie krajinnej architektúry - jej dizajn pripravil Eugen Guldan. 

Okrem unikátneho interiéru stojí za zmienku aj konštrukčná stránka domu. „Dom je založený na betónových pilótach a železobetónovej doske. Nadzemná časť je drevostavba zo systému Lignotrend. Fasáda je prevetrávaná, ukončená cédrovými doskami,” popisujú architekti. Ide tak o príťažlivý príklad na Slovensku stále ešte legislatívou zaznávaneho typu budovy - drevostavby. Ich výraznejšia podpora by sa mohla podpísať na ekologizácii stavebníctva. 

Autorom projektu Drevodom na Devíne sa podarilo vhodne využiť danosti pozemku, čím vznikol rodinný dom ponúkajúci viac než len vkusne zariadené vnútorné priestory. Premyslená architektúra reaguje na existujúcu morfológiu terénu a orientáciu pozemku. Vnútorné priestory domu zas ponúkajú unikátne interiérové prvky a riešenia, ktoré tvoria nielen funkčný, ale aj vizuálne zaujímavý koncept. Značné zastúpenie dreva prispieva k vytvoreniu útulnej atmosféry a odkazuje na architektúru domu aj výnimočné prírodné prostredie, do ktorého je rodinný dom zasadený.

 

(plusminus architekti, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube