Author photoMartina Gregová 16.05.2024 20:17

Čerstvé potraviny, inkluzívny verejný priestor a kvalitná architektúra. Mestské tržnice zažívajú renesanciu

Mestské tržnice a trhoviská boli historicky dôležitým miestom v každom meste, v nedávnej minulosti však zažili úpadok. Dnes sa ale vracajú späť a v mnohých krajinách je to spojené s kvalitnou architektúrou a dizajnom. Tie najlepšie z nich dokonca ašpirujú na prestížne európske ocenenia. Ide o uznanie ich významu nielen po stránke ekonomickej, ale najmä sociálnej a kultúrnej. 

Autor: Nate Cook

Autor: Nate Cook

Mestské tržnice nie sú len miestom nakupovania. Plnia tiež dôležitú sociálnu funkciu. Denne miestne trhy navštívi množstvo obyvateľov z rôznych vekových, majetkových aj záujmových skupín. V minulosti boli tieto verejné priestoty dôležitými centrami obchodu. Ich význam vzrastal najmä v období, kedy sa do moderných miest začalo sťahovať čoraz viac ľudí. Tí boli, vzhľadom na potravinovú nesebestačnosť, odkázaní práve na nákup na miestnych tržniciach. S rozvojom obchodu ako takého, a neskôr s nástupom obchodných centier, však tieto mestské priestory začali v posledných desaťročiach postupne upadať.  

Dnes však v mnohých mestách vrátane Bratislavy vidno akúsi renesanciu v tejto oblasti nakupovania. „Trhová ekonomika síce priniesla nové spôsoby nakupovania, hustú sieť veľkých predajní, do ktorých sme nútení dochádzať autom, no nie každý chce už takto nakupovať. Nová generácia vytvára dopyt po alternatívnych a „skutočných“ produktoch, ktoré v sieti bežných potravín nenájdeme. Za renesanciou trhov možno vidieť aj zlepšovanie príjmov a dopyt po kvalite,” opisuje aktuálnu situáciu platforma CTZN.  

Dôležitosť tržníc a ich špecifickej architektúry potvrdzuje okrem iného aj fakt, že Nová tržnica, nachádzajúca sa na Trnavskom mýte, bola koncom roka 2022 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. „Naša tržnica dostala zákonnú ochranu a záruku, že toto mimoriadne dielo architekta Ivana Matušíka s veľkou pamiatkovou aj funkčnou hodnotou bude žiť aj ďalej," skonštatoval vtedajší starosta časti Nové Mesto Rudolf Kusý.   

Galéria

  • Autor: Nate Cook
  • Autor: Nate Cook
  • Autor: Nate Cook
  • Autor: Nate Cook
  • Autor: Nate Cook
  • Autor: Nate Cook
  • Autor: Nate Cook
  • Autor: Nate Cook

Kvalitnú architektúru tohto typu možno nájsť aj medzi dielami, ktoré sa dostali do užšieho výberu v rámci prestížneho európskeho architektonického ocenenia EUMies Award. Ide o projekt Targ Blonie_Food Market v poľskom meste Błonie, nachádzajúcom sa neďaleko Varšavy. 

Mestská tržnica tu funguje už roky, nedávno však bola zrekonštruovaná a získala modernú podobu. Na podlažnej ploche 1.453 metrov štvorcových tak dnes obyvatelia mestečka nájdu okrem lokálnych potravín aj kvalitný verejný priestor a zaujímavé architektonické riešenia. Autorkou projektu je Aleksandra Wasilkowska z ateliéru Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska. 

Dôvodom rekonštrukcie boli predovšetkým hygienické normy a nedostatok trhovej infraštruktúry. „Trhoviská ponúkajúce lokálne poľnohospodárske produkty posilňujú mestský priestor a prinášajú príležitosti na nákup zdravých a lacných potravín pre všetky sociálne skupiny. Okrem toho posilňujú tiež mikropodnikanie a susedské väzby,” opisuje dôležitosť tržníc architektka, ktorá stojí za návrhom.  

Projekt prestavby spočíva vo vytvorení hybridného verejného priestoru, ktorý okrem primárnej funkcie po novom slúži aj ako park. S cieľom minimalizovať nepriaznivé poveternostné vplyvy na prevádzku trhoviska bola vybudovaná séria bielych striech, a to v takmer celom rozsahu riešeného územia.  

Veľký dôraz bol kladený aj na návrh mestského mobiliáru. Ten v čase predaja slúži obchodníkom, po zatvorení trhov však vie byť využitý na sedenie, čo ešte viac podporuje stretávanie sa na danom mieste. Súčasťou tržnice je niekoľko menších objektov, v ktorých sídlia rôzne prevádzky. Okrem toho sa v priestoroch tržnice nachádza aj bar a detské ihrisko. 

Celý riešený areál bol navrhnutý ako bezbariérový, a to nielen pre potreby pohybu na invalidnom vozíku, ale aj z dôvodu podpory pouličných športov ako skateboarding. Hladký betónový poter sa v pôdoryse navyše strieda s ostrovčekmi plnými zelene. Stromy a nízka zeleň zvyšujú biodiverzitu a v budúcnosti budú poskytovať tieň v širšom okolí tržnice. Súčasťou projektu je aj zber dažďovej vody, ktorá zo striech steká priamo do dažďových záhrad, kvetinových lúk a kríkov.  

Príklad z poľského Błonie môže slúžiť ako inšpirácia pre mnohé slovenské mestá, ktoré v súčasnosti riešia otázku budúcnosti mestských tržníc. Rovnako jednoduchá a nie až tak ekonomicky náročná architektúra by totiž mohla pribudnúť aj u nás. Okrem podpory mikropodnikania totiž môže takýto typ projektov priniesť aj nové verejné priestranstvo, zeleň či priestory pre šport a oddych. 

 

(EUMies Award, CTZN, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube