Author photoAdrian Gubčo 21.04.2020 12:00

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

ITB podpísalo zmluvu na začiatku apríla, financujúcimi partnermi sú Všeobecná úverová banka a Bank Burgenland. Zisk financií považuje developer za prejav stability a dôveryhodnosti. „Je nám cťou, že nám naši partneri Všeobecná úverová banka (VÚB), a rakúska Bank Burgenland prejavili dôveru aj v tomto čase,“ konštatuje spoločnosť v tlačovom vyhlásení. „Prejav dôvery VÚB a Bank Burgenland je pre nás dôkazom, že sme aj v neľahkých časoch stabilným partnerom.“

Developer pripomína úspech prvej etapy, v ktorej vzniklo 178 bytov a apartmánov v pätici objektov. Spoločne vytvárajú dvor, ktorý má byť jadrom susedskej komunity. Podľa ITB sa tento koncept stretol s veľmi pozitívnou odozvou a na podobnej myšlienke je založená aj druhá etapa.

Vzniknúť by tak mala riadková zástavba, pozostávajúca zo šestice domov v troch radoch, čím vznikne ďalšia trojica nádvorí. ITB a s developerom prepojená architektonická kancelária Architekti Šebo Lichý chce každému z dvorov dodať inú identitu, preto tu má vzniknúť svah na sánkovanie, multifunkčné detské ihrisko a vodná lagúna. Nový verejný priestor by mal vzniknúť aj po obvode obytného súboru, kde bude umiestnená vybavenosť.

Samotné budovy sa budú výškovo líšiť, najbližšie k prvej etape bude trojica sedem- až deväťpodlažných domov, prepojená komunikačnými jadrami, ktoré sú navrhnuté tak, aby tu dochádzalo k medziľudskej interakcii, ďalej dvojica domov, jeden s ôsmimi a druhý so šiestimi podlažiami, kde vzniknú strešné terasy pre obyvateľov s možnosťami grilovania, a nakoniec výšková dominanta projektu, veža so sedemnástimi podlažiami.

V developmente pribúda 217 bytov, pričom developer ich dáva do predaja postupne. Aktuálne je v ponuke 47 bytov, a to vo všetkých výmerách, od jednozbových bytov po päťizbové. Projekt obsahuje aj niekoľko špecifických jednotiek, napríklad prízemné mezonety s predzáhradkami, ktoré majú byť „spojením bytu a rodinného domu“. Štandard je deklarovaný ako prémiový, byty budú napríklad disponovať drevenými parketami alebo dizajnovými zariaďovacími predmetmi, inak však ide o priemer.

Developer zatiaľ napreduje v súlade s harmonogramom a s ohľadom na fakt, že generálnym dodávateľom je spoločnosť ise, meškanie neočakávam. Druhá etapa Čerešne Living by mala byť dokončená v roku 2022.

 

Výstavba v marci 2020. Zdroj: ITB Development

 

ITB Development medzičasom nezaháľa a pracuje už aj na ďalšom pokračovaní Čerešní Living. Ako v nedávnom rozhovore prezradil jeden z konateľov spoločnosti a vedúcich kancelárie Architekti Šebo Lichý, Tomáš Šebo, pribudnúť by mohlo hneď niekoľko ďalších dvorov. „V susedstve chceme spraviť ďalšiu bytovú časť, ktorá bude rozvíjať systém dvorov,“ hovorí Tomáš Šebo a naznačil aj ďalšie plány. „...V určitej dobe tak budú tvoriť Čerešne ucelený systém možno až desiatich dvorov, kde bude bývať veľa ľudí, ktorí si budú užívať dostatok služieb. Cieľom je vytvoriť kúsok mesta.“

Development sa nachádza v transformačnej oblasti bratislavských Polianok, ktoré možno považovať za prechodné územie medzi bratislavským vnútorným mestom a vonkajšími sídliskami, hoci samotnej lokalite dominujú skôr administratívno-výrobné areály. To sa s rozvojom Čerešní postupne mení, pričom tu vzniká akýsi samostatný mikrosvet.

Daná časť mesta však má každopádne k dispozícii pomerne bohatú občiansku vybavenosť, hlavne čo sa týka dostupnosti športových a rekreačných aktivít – v susedstve projektu sa nachádza areál dúbravského Športového centra polície, ktorý by mohla v dohľadnej dobe čakať modernizácia, kúpalisko alebo zimný štadión. Dosiaľ nevyužitý potenciál má vrch Sitina, ktorý by mohol byť vhodným doplnkom bratislavského lesoparku. Okrem toho, developer má ako vyvolanú investíciu dobudovať cyklotrasu, smerujúcu na Patrónku, teda aj Železnú studienku.

Výrazným zásahom do územia má byť aj dlhoočakávané rozšírenie Harmincovej ulice, čo patrí k ďalším vyvolaným investíciám ku Čerešniam Living – developer musel vykúpiť pozemky pod budúcim rozšírením. Proces výkupu pozemkov je takmer dokončený, mesto preto sľubuje, že prestavba ulice by mohla byť realitou už v najbližších rokoch.

Juhovýchodný okraj Dúbravky tak čakajú výrazné zmeny, po ktorých tu v najbližších rokoch vznikne špecifická a moderná súčasť mesta. Túto premenu by nemala ovplyvniť ani aktuálna situácia, ktorá development v Bratislave pravdepodobne významne ovplyvní. Ako sa však ukazuje, opäť by mohla zasiahnuť predovšetkým menej stabilné firmy, ktoré sa z trhu stiahnu, kým skúsení developeri prežijú a budú ďalej pokračovať v transformácii metropoly.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Výstavba v marci 2020. Zdroj: ITB Development
  • Výstavba v marci 2020. Zdroj: ITB Development
  • Výstavba v marci 2020. Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube