YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.04.2020 12:00

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

ITB podpísalo zmluvu na začiatku apríla, financujúcimi partnermi sú Všeobecná úverová banka a Bank Burgenland. Zisk financií považuje developer za prejav stability a dôveryhodnosti. „Je nám cťou, že nám naši partneri Všeobecná úverová banka (VÚB), a rakúska Bank Burgenland prejavili dôveru aj v tomto čase,“ konštatuje spoločnosť v tlačovom vyhlásení. „Prejav dôvery VÚB a Bank Burgenland je pre nás dôkazom, že sme aj v neľahkých časoch stabilným partnerom.“

Developer pripomína úspech prvej etapy, v ktorej vzniklo 178 bytov a apartmánov v pätici objektov. Spoločne vytvárajú dvor, ktorý má byť jadrom susedskej komunity. Podľa ITB sa tento koncept stretol s veľmi pozitívnou odozvou a na podobnej myšlienke je založená aj druhá etapa.

Vzniknúť by tak mala riadková zástavba, pozostávajúca zo šestice domov v troch radoch, čím vznikne ďalšia trojica nádvorí. ITB a s developerom prepojená architektonická kancelária Architekti Šebo Lichý chce každému z dvorov dodať inú identitu, preto tu má vzniknúť svah na sánkovanie, multifunkčné detské ihrisko a vodná lagúna. Nový verejný priestor by mal vzniknúť aj po obvode obytného súboru, kde bude umiestnená vybavenosť.

Samotné budovy sa budú výškovo líšiť, najbližšie k prvej etape bude trojica sedem- až deväťpodlažných domov, prepojená komunikačnými jadrami, ktoré sú navrhnuté tak, aby tu dochádzalo k medziľudskej interakcii, ďalej dvojica domov, jeden s ôsmimi a druhý so šiestimi podlažiami, kde vzniknú strešné terasy pre obyvateľov s možnosťami grilovania, a nakoniec výšková dominanta projektu, veža so sedemnástimi podlažiami.

V developmente pribúda 217 bytov, pričom developer ich dáva do predaja postupne. Aktuálne je v ponuke 47 bytov, a to vo všetkých výmerách, od jednozbových bytov po päťizbové. Projekt obsahuje aj niekoľko špecifických jednotiek, napríklad prízemné mezonety s predzáhradkami, ktoré majú byť „spojením bytu a rodinného domu“. Štandard je deklarovaný ako prémiový, byty budú napríklad disponovať drevenými parketami alebo dizajnovými zariaďovacími predmetmi, inak však ide o priemer.

Developer zatiaľ napreduje v súlade s harmonogramom a s ohľadom na fakt, že generálnym dodávateľom je spoločnosť ise, meškanie neočakávam. Druhá etapa Čerešne Living by mala byť dokončená v roku 2022.

 

Výstavba v marci 2020. Zdroj: ITB Development

 

ITB Development medzičasom nezaháľa a pracuje už aj na ďalšom pokračovaní Čerešní Living. Ako v nedávnom rozhovore prezradil jeden z konateľov spoločnosti a vedúcich kancelárie Architekti Šebo Lichý, Tomáš Šebo, pribudnúť by mohlo hneď niekoľko ďalších dvorov. „V susedstve chceme spraviť ďalšiu bytovú časť, ktorá bude rozvíjať systém dvorov,“ hovorí Tomáš Šebo a naznačil aj ďalšie plány. „...V určitej dobe tak budú tvoriť Čerešne ucelený systém možno až desiatich dvorov, kde bude bývať veľa ľudí, ktorí si budú užívať dostatok služieb. Cieľom je vytvoriť kúsok mesta.“

Development sa nachádza v transformačnej oblasti bratislavských Polianok, ktoré možno považovať za prechodné územie medzi bratislavským vnútorným mestom a vonkajšími sídliskami, hoci samotnej lokalite dominujú skôr administratívno-výrobné areály. To sa s rozvojom Čerešní postupne mení, pričom tu vzniká akýsi samostatný mikrosvet.

Daná časť mesta však má každopádne k dispozícii pomerne bohatú občiansku vybavenosť, hlavne čo sa týka dostupnosti športových a rekreačných aktivít – v susedstve projektu sa nachádza areál dúbravského Športového centra polície, ktorý by mohla v dohľadnej dobe čakať modernizácia, kúpalisko alebo zimný štadión. Dosiaľ nevyužitý potenciál má vrch Sitina, ktorý by mohol byť vhodným doplnkom bratislavského lesoparku. Okrem toho, developer má ako vyvolanú investíciu dobudovať cyklotrasu, smerujúcu na Patrónku, teda aj Železnú studienku.

Výrazným zásahom do územia má byť aj dlhoočakávané rozšírenie Harmincovej ulice, čo patrí k ďalším vyvolaným investíciám ku Čerešniam Living – developer musel vykúpiť pozemky pod budúcim rozšírením. Proces výkupu pozemkov je takmer dokončený, mesto preto sľubuje, že prestavba ulice by mohla byť realitou už v najbližších rokoch.

Juhovýchodný okraj Dúbravky tak čakajú výrazné zmeny, po ktorých tu v najbližších rokoch vznikne špecifická a moderná súčasť mesta. Túto premenu by nemala ovplyvniť ani aktuálna situácia, ktorá development v Bratislave pravdepodobne významne ovplyvní. Ako sa však ukazuje, opäť by mohla zasiahnuť predovšetkým menej stabilné firmy, ktoré sa z trhu stiahnu, kým skúsení developeri prežijú a budú ďalej pokračovať v transformácii metropoly.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Výstavba v marci 2020. Zdroj: ITB Development
  • Výstavba v marci 2020. Zdroj: ITB Development
  • Výstavba v marci 2020. Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development

Súvisiace články

Nové byty v Dúbravke. Čerešne City spúšťajú ďalšiu etapu

28.12.2022 18:07:30 Adrian Gubčo

Developer ITB Development len nedávno dokončil druhú etapu svojho vlajkového projektu Čerešne City, nazvanú Čerešne Lake. Už čoskoro by ju ale mali doplniť ďalšie. Kľúčovou je v tejto chvíli najmä časť Čerešne Residence, ktorá prinesie ďalšie stovky bytov. Ide o ďalší krok v postupnej premene súčasného sídliska na samostatnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Moderný kus mesta namiesto čiernej diery: Čerešne Lake sú dokončené

28.11.2022 18:19:15 Adrian Gubčo

Keď bola v roku 2015 odhalená prvá etapa projektu Čerešne od spoločnosti ITB Development, zdalo sa, že uprostred ničoho vznikne typicky mestský development. Dnes sa situácia zmenila – na okraji Dúbravky rastie mestská štvrť. Dokončenie ďalšej etapy obytného súboru zvyšuje status tejto donedávna čiernej diery Bratislavy.

Čítať viac

Najvyššie budovy Dúbravky opäť bližšie k výstavbe: Čerešne Plaza sa posúva v povoľovaní

21.09.2022 14:32:44 Andrej Sárközi

Veľký projekt Čerešne Plaza, oficiálne známy ako Polyfunkčný komplex Čerešne 5, už čoskoro rozšíri ponuku priestorov pre bývanie vo štvrtom bratislavskom okrese. Piata etapa realizácie mohutného súboru prinesie jeho výškové dominanty - tri rezidenčné výškové budovy, doplnené o vybavenosť a verejné priestory. Zámer je opäť o čosi ďalej v povoľovaní, spustilo sa totiž posudzovanie EIA.

Čítať viac

Čerešne Lake získavajú definitívnu podobu

16.02.2022 17:46:42 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Druhá etapa rezidenčného projektu Čerešne, nazvaná Čerešne Lake, sa blíži k dokončeniu. Zo šiestich objektov, ktoré aktuálne vznikajú, sa už trojica kolauduje. O niečo neskôr bude dokončená zvyšná trojica objektov, vrátane polyfunkčného bytového domu N – výškovej dominanty komplexu. Developer ITB Development zároveň pripomína, že práce napredujú aj na vybavenosti pre rezidentov, ktorou má byť obytný súbor vybavený.

Čítať viac

Výškové budovy v Čerešne City dostali zelenú od mesta

28.01.2022 16:20:30 Adrian Gubčo

Takmer na deň presne pred rokom odhalil developer ITB Development svoje plány na ďalší rozvoj projektu Čerešne. Rezidenčný projekt dosiahol, resp. v budúcnosti dosiahne taký rozsah, že ho firma premenovala na Čerešne City. Ich súčasťou má byť aj trojica výškových budov, doplnená o vybavenosť a verejné priestory, vrátane prvého skutočného námestia v Dúbravke. Zámer teraz získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Druhá etapa Čerešní postupuje, projekt odhaľuje ďalšie novinky

19.05.2021 10:58:14 Adrian Gubčo

Druhá časť dúbravského projektu Čerešne City, nazvaná Čerešne Lake, už získava definitívne kontúry. Hrubú stavbu dosiahlo päť zo šestice rozostavaných objektov. Developer ITB Development tak postupne realizuje víziu obytnej komunity, ktorá nemá byť len obyčajným sídliskom, ale živou mestskou štvrťou. Opierať sa pri tom bude o sériu upravených dvorov aj o silnú orientáciu na rodiny.

Čítať viac

ITB Development odhaľuje ďalšie etapy Čerešní

29.01.2021 10:26:15 Adrian Gubčo

Spoločnosť ITB Development v priebehu včerajšej tlačovej konferencie odhalila plány rozvoja svojho najväčšieho projektu Čerešne. V území na juhovýchodnom okraji Dúbravky by mali pribudnúť minimálne tri ďalšie etapy, ktoré budú obsahovať nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť a veľkorysé verejné priestory. Koncept má spoločný názov Čerešne City.

Čítať viac

Pokračovanie projektu Čerešne Living napreduje, rastie aj výšková budova

18.01.2021 16:40:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa obytného súboru Čerešne Living v Dúbravke od developera ITB Development začína postupne získavať svoju finálnu podobu. Prvé dva z rozostavanej šestice domov už majú dokončené fasády, jeden ju práve získava, na dvoch ďalších sú dokončené hrubé stavby. Podlažia postupne pribúdajú aj na výškovej dominante developmentu, založeného na aktivácii dvorov medzi budovami.

Čítať viac

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

18.08.2020 16:00:06 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Čítať viac

Čerešne Living rozbiehajú výstavbu druhej etapy a odhaľujú nové vizualizácie

12.11.2019 17:10:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.

Čítať viac

Čerešne Living štartujú druhú etapu

26.09.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

11.02.2019 15:45:00 Adrian Gubčo

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Čítať viac

Prvá etapa projektu Čerešne Living pred dokončením

06.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú prvé časti prvej etapy rezidenčného projektu Čerešne Living a byty sa začínajú odovzdávať klientom. Developer ITB Development týmto projektom spúšťa transformáciu územia na juhovýchodnom okraji mestskej časti Dúbravka, v lokalite Polianky.

Čítať viac

Dúbravské Čerešne dozreli: Začína sa kolaudovať!

02.11.2018 12:59:00 PR

Čerešne living, moderné rodinné bývanie v bratislavskej Dúbravke, naberá čoraz jasnejšie kontúry. Tvorcovia projektu pozývajú budúcich obyvateľov na Čerešňové slávnosti.

Čítať viac

Construction update: Čerešne & Mamapapa, 05.07.2018

13.07.2018 09:20:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu má rozbehnutých viacero rezidenčných projektov. Dva z nich sa nachádzajú aj v mestskej časti Dúbravka a po určitých prieťahoch sa momentálne dostávajú do finálneho štádia výstavby.

Čítať viac

Čerešne odhaľujú druhú etapu

24.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development, ktorý aktuálne dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Čerešne, odhalil detaily k už dlhšie známemu zámeru rozšíriť obytný súbor o ďalšie domy. Celý projekt zároveň nesie aj nové meno, Čerešne Living.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube