Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.05.2019 14:30

Bytový dom Račianska je dokončený, Lofty Kominárska sa čoskoro spustia

Projekt bytového domu Račianska, ktorý premenil starší zanedbaný objekt na atratívnu a súčasnú bytovku, získal finálnu podobu. Po dokončení prvej časti prestavby v prvej polovici minulého roka je dnes dokončená aj druhá časť, pozostávajúca z nadstavby o dve podlažia. V susedstve sa čoskoro naštartuje rekonštrukcia bývalých tlačiarní Svornosť na projekt Lofty Kominárska.

Article Big

Pôvodný dom na Račianskej č. 20 bol pomerne nenápadný, dnes však svojim moderným a minimalistickým výrazom, ale aj zväčšenou mierkou priťahuje pozornosť. Stavba mala predtým šesť nadzemných podlaží, po prestavbe sa zvýšila na osem. V súčasnosti tak presahuje rímsy ostatných domov na tejto strane ulice, to sa však onedlho zmení.

V rámci prestavanej budovy pribudlo 30 bytov, developerovi, spoločnosti Lofty Kominárska, sa podarilo predať takmer všetky – voľné ostávajú tri byty, nachádzajúce sa v nadstavbe. Developer sa snažil klientov osloviť na kombináciu lokality, architektúry a vysokého štandardu, čím mal na mysli o niečo vyššiu svetlú výšku miestností, podlahové vykurovanie alebo veľké okná. Byty orientované na juh majú k dispozícii balkón, dom má aj vlastný dvor.

Bez ohľadu na marketing developera však treba pripustiť, že architektonická kancelária, ktorá stojí za prestavbou objektu, patrí k slovenskej špičke. GutGut má za sebou mnohé výnimočné realizácie (spomeniem minimálne Mlynicu, vzorový projekt prestavby málo hodnotného industrálneho objektu na multifunkčné centrum s kanceláriami, bytmi a eventovým priestorom) a pravidelne získava architektonické ocenenia.

Aj Bytový dom Račianska sa vďaka GutGut-u zmenil na zaujímavý mestský dom, ktorého koncept sa v blízkej dobe, po rekonštrukcii tlačiarne Svornosť, ešte viac rozvinie. Ten istý developer totiž pokračuje s architektmi v spolupráci, vďaka čomu vznikne na bratislavské pomery viacmenej unikátna konverzia industriálnych priestorov, keďže plnohodnotné lofty v Hlavnom meste takmer neexistujú.

 

Lofty Kominárska - posledná známa podoba. Zdroj: GutGut

 

Zatiaľ o rekonštrukcii tlačiarne nie je známych veľa informácií a ani developer sám nechcel prezradiť detaily, hádam okrem odkazu, že podrobnosti budú zverejnené po oficiálnom spustení predaja, a to už v priebehu tohto mesiaca. Neoficiálne sa však hovorí, že prvé lofty majú svojich majiteľov.

Zo známych informácií možno potvrdiť, že súčasný objekt prejde prestavbou a nadstavbou o tri podlažia, čím dorovná výšku Bytového domu Račianska. V nadstavbe pribudne 15 bytov, na nižších podlažiach bude 35 dvojpodlažných loftov. Od Kominárskej aj Račianskej ulice by mal vzniknúť aktívny parter s obchodnými prevádzkami. Počet parkovacích miest ešte nie je presne známy.

Tak ako susedný objekt, aj Lofty Kominárska prejdú výraznou vizuálnou premenou, rozhodne však pozitívnou. Výška objektu po novom zdôrazní nárožnú polohu budovy a v prostredí so zástavbou podobnej výšky, vrátane niekoľkých novostavieb, ako aj v dobrej dostupnosti do centra mesta, je akceptovateľná. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že Lofty Kominárska budú jednou z veľmi dobrých konverzií.

Architektonická úroveň, ktorou sa oba projekty vyznačujú, by mala slúžiť ako inšpirácia pre developerov, ktorí pozdĺž Račianskej realizujú svoje zámery. Treba povedať, že tí najsilnejší lokálni hráči si najímajú renomované architektonické kancelárie, čo je na projektoch vidno – príkladmi sú Pri Mýte, Urban Residence alebo Guthaus – o niečo slabšie je to ale s nie tak známymi spoločnosťami.

V susedstve napríklad spoločnosť Arca Capital ohlásila prípravu projektu Kominarca, ktorý kvalitu svojich susedov nedosahuje. Je to škoda, keďže vhodne navrhnutý projekt by Račiansku ulicu v tomto úseku, kde sa stretáva kompaktné mesto s prvým a asi najlepším bratislavským povojnovým sídliskom (Februárka), vynikajúco dotvoril.

Dátum realizácie Loftov Kominárska ešte nebol upresnený, predpokladám však, že práce sa spustia najneskôr v priebehu niekoľkých mesiacov. Račianska ulica tak bude čoskoro pôsobiť o niečo mestskejším a živším dojmom. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • BD Račianska. Zdroj: GutGut
  • Lofty Kominárska, staršia vizualizácia. Zdroj: GutGut

Súvisiace články

Projekt Lofty Kominárska opäť štartuje

05.05.2021 12:59:23 Adrian Gubčo

Zámer premeny bývalých Kníhtlačiarní Svornosť na Kominárskej ulici je známy už niekoľko rokov, realizácia sa však doteraz nespustila. Zmeniť by sa to malo v najbližších mesiacoch, keďže pri projekte nastal konečne posun. Developer, spoločnosť Werks, s. r. o., by mohol v dohľadnej dobe obdržať potrebné povolenia a spustiť práce na vzniku bytov loftového typu, v Bratislave zriedkavých.

Čítať viac

Známe sú ďalšie detaily o Loftoch Kominárska

06.09.2019 14:40:00 Adrian Gubčo

Projekt Loftov Kominárska predstavuje jeden z menšieho, hoci rastúceho počtu úspechov pri záchrane industriálneho dedičstva v Bratislave. Objekt Kníhtlačiarne Svornosť z roku 1953 prejde už čoskoro nadstavbou a dostavbou, po ktorej tu vznikne loftové bývanie, v Hlavnom meste Slovenska jedinečné.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Bytový dom Račianska sa nadstavuje

10.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Bytového domu Račianska, ktorý vznikol rekonštrukciou pôvodného staršieho domu, sa rozširuje. Hoci v obnovenej budove už bývajú ľudia, spoločnosť Lofty Kominárska pridáva dve podlažia. Nadstavba súvisí s plánom prestavať aj susednú budovu.

Čítať viac

Construction update: Bytový dom Račianska, 03.04.2018

10.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na Račianskej ulici č. 20 sa dokončuje prvá časť rekonštrukcie staršieho objektu, ktorý sa premenil na projekt pod názvom Bytový dom Račianska. Z nenápadnej budovy sa premenil na veľmi vkusný doplnok tejto rušnej ulice.

Čítať viac

Budúca podoba Loftov Kominárska

16.01.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Architektonické štúdio GutGut patrí k najlepším na Slovensku a dokazuje to svojimi početnými realizáciami aj návrhmi. Veľmi príťažlivá je aj rekonštrukcia staršieho domu na Račianskej na bytový dom, ktorá sa už dokončuje, no ešte zaujímavejšia by mohla byť transformácia vedľa stojacej niekdajšej tlačiarne Svornosť na loftové bývanie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube