V tejto chvíli je už takmer úplne isté, kde sa bude v Bratislave nachádzať nová ambasáda USA. Hoci to americká strana úplne priamo nepotvrdila, Ministerstvo zahraničných vecí USA nedávno odkúpilo bývalú centrálu spoločnosti Allianz na nároží Dostojevského radu a Olejkárskej ulice. Uplynulé mesiace navyše priniesli ďalšie rozšírenie plôch vo vlastníctve Američanov. Čo vieme o ich plánoch v lokalite?
Úvahy o tom, že by sa americké veľvyslanectvo presťahovalo do Zóny Pribinova, sú staré niekoľko rokov. Podľa týchto informácií americká strana reagovala na nedostatočné zabezpečenie súčasných budov na Hviezdoslavovom námestí aj na odpor verejnosti. Existujúce bezpečnostné opatrenia totiž vytvárajú veľkú fyzickú aj pocitovú bariéru v susedstve asi najkrajšieho bratislavského námestia. Preto sa hľadala nová lokalita, pričom z troch posudzovaných (z toho dvoch na okraji mesta) vyšla najlepšie poloha v blízkosti rozvíjajúcej sa nábrežnej zóny na Pribinovej.
Hoci mesto už v roku 2018 deklarovalo, že s Američanmi rokuje, navonok sa dlho zdalo, že sa táto téma rieši iba minimálne. V druhej polovici minulého roka sa však objavila informácia, že sa Allianz plánuje zbaviť svojho sídla. Mohutný administratívny komplex od architektov Petra Bauera a Petra Šuteka zo začiatku 90-tych rokov minulého storočia už neozhľadňoval nároky inštitúcie. Preto sa rozhodla pre presun do niektorého zo súčasných bizniscentier a nepotrebný majetok predala.
Majiteľom sa nestal žiaden z veľkých bratislavských developerov, ale práve Ministerstvo zahraničných vecí USA. To do veľkej miery potvrdilo plány na presťahovanie ambasády práve sem. Americká strana informáciu o predaji okomentovala naozaj diplomaticky. „V Bratislave OBO [Overseas Buildings Operations – štátna organizácia, zodpovedná za výstavbu amerických ambasád vo svete] a Ambasáda USA spolupracuje s mestom a lokálnymi partnermi na identifikovaní možností pre modernizáciu a rozvoj ambasády pri našom pokračujúcom cieli posilniť dôležité a dlhodobé vzťahy USA a Slovenska aj do budúcna,“ povedala vtedy Tara Hall, hovorkyňa Veľvyslanectva USA na Slovensku. „Keďže sme stále v skorej fáze nášho hľadania a plánovania, nemôžeme teraz komentovať žiadne špecifiká.“
V praxi sa však ukazuje, že Američania ďalej posilňujú svoju prítomnosť v lokalite. Ako dokazuje pohľad do katastra, americká strana prikúpila ďalšie plochy na nároží Krupkovej a Pribinovej. Predávajúcim bola spoločnosť blízka developerovi JTRE. Tento investor tu plánoval vybudovať ďalší zo série projektov v rámci developmentu Eurovea City, pravdepodobne rezidenčného charakteru. Touto akvizíciou však pôvodné plány padajú.
Ďalšou zmenou, tentokrát už viditeľnou aj voľným okom, je zrušenie pôvodného parkoviska na nároží Pribinovej a Olejkárskej. Daný pozemok síce vlastní súkromný investor – opäť blízky JTRE – len sotva by ale firma rušila výnosnú službu, pokiaľ by sa tu nepripravovala zásadnejšia transformácia, spojená s novými vlastníckymi pomermi.
Ak teda Ministerstvo zahraničných vecí USA smeruje k tomu, že skúpi celý mestský blok, otvára to množstvo ďalších možností a predpokladov. Kým niektoré z nich sú na úrovni špekulácií, iné možno považovať takmer za istotu. Čo teda bude platiť o budúcej ambasáde USA a ako to ovplyvní centrum Bratislavy?
V prvom rade, skúpenie celého mestského bloku otvára americkej strane široké možnosti pre jeho podstatnú prestavbu. To nevyhnutne znamená zánik pôvodnej zástavby, ktorá nie je zlučiteľná s nárokmi na optimálne zabezpečnie prevádzky pri súčasných technologických, energetických alebo ekologických štandardoch, ani s požiadavkami na bezpečnosť. Svoje dni tak má s najväčšou pravdepodobnosťou spočítané niekdajšia centrála Allianzu a jeden z čoraz užšieho počtu reprezentantov architektonickej postmoderny, ako aj sídlo Dopravného podniku Bratislava. Za tým však ľúto nebude pravdepodobne nikomu.
Vyčistenie územia umožní OBO vybudovať ambasádu s vysokými bezpečnostnými parametrami. S ohľadom na charakter prostredia a bezpečnosť krajiny to pravdepodobne nebude opevnenie. Osobne očakávam skôr umnú kombináciu zelene, vodných prvkov a subtílneho oplotenia, ktoré vytvoria okolo budúceho veľvyslanectva perimeter, brániaci neželanému prístupu. V preklade to môže znamenať aj „vodnú priekopu“, podobne ako to je v prípade novej Ambasády USA v Londýne.
V takom prípade bude záležať od kvality architektov, ako bude budova zasadená do prostredia. Hustú blokovú zástavbu možno podľa všetkého vylúčiť – americká strana nepotrebuje takú masívnu metráž priestorov, aby čo i len vzdialene vyplnila veľký rozsah pozemkov. Preto pôjde skôr o solitér s výraznou a rozpoznateľnou architektúrou. Kto ho bude navrhovať, taktiež nebolo zverejnené. „OBO zhromaždí tím popredných amerických profesionálnych architektov, inžinierov a stavebných expertov, ktorí budú spolupracovať s lokálnymi profesionálmi, aby podporili projekt v Bratislave,“ hovorí T. Hall.
Napriek tomu sa už v kuloároch narába s menom Diller Scofidio + Renfro. Ide o jednu z najoceňovanejších súčasných amerických kancelárií, ktorá má za sebou svetoznáme realizácie rozličných typológií. Verejnosť asi najlepšie pozná park High Line v New Yorku alebo Zaryadye v Moskve, ale aj galériu The Broad v Los Angeles alebo kultúrne centrum The Shed v novom developmente Hudson Yards opäť v New Yorku. O jej špičkovej kvalite nemožno pochybovať. Ich prítomnosť v Bratislave by bola veľkým prínosom pre lokálnu architektonickú diskusiu.
Viacmenej známe je aj meno slovenského partnera. Ide o jednu z najväčších architektonických a projekčných kancelárií v krajine, ktorá sa úspešne podieľala aj na mnohých realizáciách v downtowne. Spolupracovala pritom s viacerými medzinárodnými pracoviskami. Preto je možné predpokladať, že výsledok kooperácie bude na dobrej úrovni a „poslovenčenie“ neprinesie výrazný zánik pôvodných hodnôt návrhu.
V metropole tak môže vzniknúť reprezentatívny objekt Ambasády USA, ktorý môže byť jednou z najvýznamnejších realizácií súčasnej architektúry v meste. Nové centrum Bratislavy v okolí novostavby Slovenského národného divadla sa taktiež pravdepodobne stane zelenšie a získa novú pridanú hodnotu. Novú úroveň získa aj staré centrum, teda Hviezdoslavovo námestie, čo naznačuje aj hovorkyňa amabasády USA. „Akýkoľvek nový kampus ambasády podporí náš spoločný cieľ s mestom zredukovať súčasnú prítomnosť na Hviezdoslavovom námestí a odstrániť bezpečnostný kordón,“ zhŕňa.
Čo sa týka ďalších zmien na úrovni mesta – teda najmä odstránenia budovy DPB a meniarne a prípadnej výstavby novej v inej lokalite – Magistrát nateraz odmietol čokoľvek bližšie povedať. Napriek tomu je takmer isté, že prípadné nové sídlo Dopravného podniku vznikne v Jurajovom dvore. Okrem kancelárskych priestorov alebo dispečingu by sa tu mohla nachádzať aj ubytovňa. Architektonická štúdia pochádza už z roku 2018 a súvisí práve s vyššie zmienenými rokovaniami, ktoré vtedy mesto realizovalo s americkou stranou.
Bratislava by tak mohla vyriešiť ďalší bolehlav. Asi najzásadnejšia otázka – kedy – však ostáva doteraz najhoršie zodpovedateľná. Ak by aj americká strana v dohľadnej dobe zverejnila návrh projektu, prípadne aj s dokumentáciou, od jej predstavenia po realizáciu je ešte dlhá cesta. Okrem slovenských povoľovacích procesov je zásadnou témou financovanie, ktoré musí schváliť americká vláda. Súbežne s tým musí na presune pracovať DPB, nehovoriac o meniarni v areáli. Nie je vylúčené, že príprava a realizácia novej ambasády sa natiahne na celé desaťročie.
Až potom tak bude mesto naplno čerpať z výhod, ktoré presun prinesie. Bratislave sa opäť prinavráti jeho najkrajšie námestie v celom rozsahu, smerom k nábrežiu Dunaja na Mostovej azda vznikne skutočná pešia zóna, nové centrum možno získa pozoruhodnú architektonickú dominantu (po strate inej) a DPB bude sídliť v kvalitnejšej budove na vyššej technologickej aj estetickej úrovni. Do istej miery tak ide o win-win situáciu. To snáď ospravedlní roky čakania na vhodné riešenie súčasnej situácie.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre