Author photoAdrian Gubčo 20.03.2020 15:23

Predaj bytov v Zwirne sa spúšťa, koronavírus ho neovplyvní

Developer YIT Slovakia po dlhej príprave spustil predaj bytov v prvej etape projektu Ziwrn, veľkého developmentu, ktorý premení celý mestský blok na aktívnu súčasť nového centra Bratislavy. Spustenie predaja bolo naplánované v rovnakej dobe, ako prepukla pandémia koronavíru, developer však napriek tomu v procese pokračuje.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Spoločnosť získala pozemok na konci roka 2015 a v roku 2016 zorganizovala urbanisticko-architektonickú súťaž na nové riešenie priestoru. V konkurencii česko-slovenských ateliérov zvíťazila kancelária Compass Architekti, ktorá prišla so silným konceptom trojice blokov, ktoré spoločne vytvárajú veľkorysé námestie medzi novými budovami a zachovaným zrekonštruovaným zvyškom pôvodnej fabriky Cvernovka – Pradiarňou 1900, chránenou ako Národná kultúrna pamiatka. Compass zároveň navrhol aj zachovanie susednej Silocentrály, ktorá pamiatkou nie je.

Kvalitná vízia známych bratislavských architektov sa stretla s pozitívnym prijatím u podstatnej časti verejnosti, vrátane potenciálnych kupujúcich. Atraktívna lokalita v blízkosti nového centra metropoly, príťažlivá architektúra, rozsiahla vybavenosť a predpoklad ďalšieho rastu hodnoty nehnuteľností viedla k tomu, že na byty v prvej fáze sa vytvoril poradovník, v ktorom je vyše 4-tisíc záujemcov o bývanie. Keďže už v dohľadnej dobe sa očakáva zisk kľúčových povolení, developer začal týchto možných klientov oslovovať.

To potvrdzuje aj Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja v YIT Slovakia. „Čo sa týka spustenia predaja Zwirn, momentálne oslovujeme záujemcov chronologicky, podľa dátumu v ktorom sa zapísali do databázy cez kontaktný formulár na našej webovej stránke. Táto databáza sa tvorí od roku 2015 a evidujeme niekoľko tisíc záujmov. Aj keď každý deň pribúdajú noví, aktuálne spracovávame a podpisujeme rezervačné zmluvy s tými, ktorí už boli oslovení.“

V prvej fáze Zwirnu by malo vzniknúť 268 rezidenčných jednotiek, z toho 202 bytov a 66 apartmánov. Nachádzať sa budú v trojici polyfunkčných domov so šiestimi až ôsmimi podlažiami. Apartmány sa budú v menšej miere nachádzať už na prvom nadzemnom podlaží, druhé až šieste podlažie bude mať charakter typických podlaží. Dve najvyššie podlažia budú ustúpené a budú disponovať väčšími terasami. Strechy budú zelené.

Štandard má byť na vysokej úrovni, jeho súčasťou budú exteriérové žalúzie, stropné chladenie či podlahové vykurovanie. Výber materiálov sa ešte finalizuje, predtým sa však hovorilo aj o drevených parketách. Ceny zatiaľ developer nezverejňuje.

Jednotlivé domy vytvoria vďaka svojmu zalomeniu spoločne s už existujúcou zástavbou vnútroblok, ktorý bude parkovo upravený a kde vzniknú komunitné priestory pre obyvateľov. Či však bude tento dvor úplne privátny, zatiaľ známe nie je. Prízemie orientované do ulice či budúceho námestia bude vyplnené komerčnými prevádzkami. Nároky na parkovanie budú riešené predovšetkým v podzemnej garáži, vznikne tu 488 parkovacích miest, z toho 482 v garáži.

S ohľadom na existujúci počet potenciálnych klientov predpokladám, že aj napriek súčasnej pandémii a pravdepodobnej hospodárskej kríze sa projekt úspešne rozostavia, a to už v priebehu tohto roka. Dokončenie prvej etapy v takom prípade očakávam na prelome roka 2022 a 2023.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

Zvyšné etapy Ziwrnu sú stále ešte len v povoľovacom procese, pričom pravdepodobne nastane pomerne kuriózna situácia – tretia etapa sa dostane do výstavby skôr ako druhá. Príčinou takejto situácie boli pochybnosti okolo výkladu Územného plánu. Tie sa však podarilo prekonať, postupne tak napredujú všetky časti veľkého developmentu.

V tretej etape vznikne 230 bytov a apartmánov, k čomu sa pridá 11-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch vo výškovej dominante komplexu na nároží Košickej a Svätoplukovej. Parkovanie bude opäť riešené v podzemnej garáži, kde vznikne 548 miest, 12 bude na povrchu. Developer aktuálne čaká na vydanie záverečného stanoviska v posudzovaní vplyvov na životné prostredie, aby mohol postupovať v ďalších stupňoch povoľovania. Nateraz je predčasné odhadovať termíny výstavby, predbežne sa ale predpokladá, že by to mohlo byť v rokoch 2021-2023/2024.

Ako posledná tak vznikne druhá etapa, kde sa bude nachádzať aj najviac bytov – až 414 – ako aj najväčšie parkovacie kapacity. V podzemnej garáži bude 625 miest, na povrchu 14. Posledný blok prispeje k vzniku uličiek v predĺžení Oravskej a Tekovskej, vytvorí juhovýchodnú hranu námestia a doplní domoradie na Košickej ulici. Ukončenie výstavby, a tým aj dokončenie celého Zwirnu, predpokladám približne v roku 2025.

V projekte celkovo vznikne 902 bytov a apartmánov, približne 26-tisíc metrov štvorcových kancelárií a takmer 2-tisíc parkovacích miest. Rozsiahlu výmeru budú tvoriť retailové prevádzky v parteri jednotlivých objektov. Okrem komerčných funkcií vznikne v Zwirne aj kultúrno-eventový priestor v objekte Silocentrály pri zrekonštruovanej Pradiarni 1900, kým námestie má byť doplnené skulptúrou, na ktorú sa pripravuje dizajnová súťaž.

Špeciálnu kapitolu predstavujú úpravy okolia projektu v podobe dopravnej infraštruktúry a súvisiacich verejných priestranstiev. Na Svätoplukovej má vzniknúť bus-pruh, od Páričkovej aj Košickej ulice by mala byť vybudovaná segregovaná obojsmerná cyklotrasa a na Košickej bude zároveň vytvorený koridor pre budúcu električkovú trať. Po diskusiách s miestnymi obyvateľmi sa optimalizovalo aj riešenie parkovania na Košickej, kde bol prepracovaný pôvodný návrh, ktorý ho výraznejšie redukoval.

Ide tak o úplne komplexný development, obsahujúci širokú škálu funkcií, kvalitný verejný priestor a nové spojenia naprieč širším územím. Architekti uvádzajú, že ich cieľom bol vznik kontinuálneho blokového mesta, ktoré v Bratislave vo väčšom rozsahu absentuje. Inšpiráciou boli napríklad pražské Vinohrady, ktoré sú prototypom dobrej a prestížnej mestskej štvrte.

Zverejnené materiály nasvedčujú tomu, že Zwirn by ku vzniku takejto štvrte na Nivách mohol naozaj prispieť. Ide o vzorový development v celobratislavskom kontexte. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube