Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.09.2019 10:40

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Article Big

Na výrazný medzník v postupe rekonštrukcie vzácnej industriálnej pamiatky upozornil developer, ktorý pripomenul, že Pradiareň získava podobu z rokov 1900-1920, kedy sa ukončil stavebný vývoj objektu.

Jasne biela fasáda objektu nasleduje vzor mnohých nedávnych rekonštrukcií historických objektov v Bratislave, ktoré sa takto vracajú k autentickej podobe z minulosti. Biela sa vtedy považovala za známku bohatstva. Takisto aj Pradiareň 1900, ako sa bude po novom volať, bola vybudovaná ako reprezentatívna výrobná budova jedného z najúspešnejších bratislavských podnikov.

Po rekonštrukcii tu však namiesto výroby (a donedávna kultúry) budú kancelárie najavyššieho štandardu na výmere 11.760 metrov štvorcových, k čomu sa pridá vyše 3-tisíc metrov štvorcových retailu. Interiér je do veľkej miery zariadený ako holopriestor, čo spoločne s veľkorysými svetlými výškami jednotlivých podlaží umožňuje nájomníkom vytvoriť zaujímavo riešené kancelárie. Očakáva sa, že táto ponuka zaujme predovšetkým klientov z kreatívneho prostredia.

Pradiareň 1900 bude pravdepodobne najpríťažlivejšou súčasťou blízkeho okolia a veľkolepý rámec nového verejného priestoru v rámci celého developmentu. YIT s budovou uvažuje ako so spoločenským jadrom štvrte, čo má posilniť zrevitalizovaný objekt Silocentrály, kde bude eventový priestor. Autorom projektu rekonštrukcie je kancelária Bouda Masár Architekti.

 

 

Okrem Pradiarne 1900 postupujú aj ďalšie časti Zwirnu. Po etapách by mali vzniknúť tri bloky polyfunkčných domov s bývaním a kanceláriami na nároží Košickej a Svätoplukovej ulice. Prvá etapa však bude tvorená rezidenčnou časťou najbližšie k Dulovmu námestiu. Aký je aktuálny postup?

„V súčasnosti prebieha proces územného konania I. etapy projektu, súčasne prebieha proces hodnotenia vplyvov na životné prostredie III. etapy projektu a zároveň pripravujeme podklady pre začatie procesu hodnotenia vplyvov na životné prostredie II. etapy projektu Zwirn,“ vyjadrila sa pre YIM.BA Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja v YIT Slovakia. Do konania však vstúpili so svojimi námietkami občania, situáciu tak rieši Okresný úrad.

Dá sa čakať, že až po definitívnom zisku kľúčového územného rozhodnutia pristúpi developer k spusteniu predaja bytov. „Spustiť predaj bytov v projekte Zwirn máme v pláne koncom tohto roka,“ potvrdzuje S. Ferencová. V prvej fáze by malo vzniknúť 202 bytov a 56 apartmánov.

Po internete sa už šíria správy, že predpredaj projektu bol spustený, to však YIT odmieta. „Exkluzívny predpredaj a poradovník, ako si ho mnoho ľudí možno predstavuje, neexistuje,“ hovorí S. Ferencová, zároveň však pripúšťa, že počet záujemcov je veľký. „Evidujeme však záujemcov o byty v projekte Zwirn, a to v našom CRM systéme... Títo záujemcovia, z ktorých niektorí svoj záujem prejavili aj 3 roky dozadu, budú mať informácie o spustení predaja medzi prvými.“ Finálny cenník ešte nie je známy, developer pravdepodobne čaká, ako sa vyvinie situácia v predaji u konkurenčných projektov.

Naštartovanie výstavby prvej časti Zwirnu sa očakáva v prvej polovici budúceho roka, tretia etapa by mala nasledovať o rok neskôr. Dokončenie sa predpokladá v roku 2022, resp. 2023. Druhá fáza čaká na zmenu Územného plánu, ktorá by mala pravdepodobne prísť v druhej polovici roka 2020.

Autorom architektúry projektu, rovnako ako urbanistickej koncepcie celej štvrte, je architektonická kancelária Compass. Tá zvíťazila v medzinárodnej architektonickej súťaži, ktorá bola – s ohľadom na fakt, že vyhlasovateľom bol súkromný investor – netradične overená Slovenskou komorou architektov. Vo výsledku však vznikol vzorový zámer, ktorý údajne ocenil aj jeden z najvýznamnejších expertov na živé a kvalitné mestá, Jan Gehl.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

Otázkou ešte ostáva riešenie dopravy v oblasti, ktoré sa stalo predmetom sporov. Najproblematickejším sa zdá riešenie Košickej ulice, kde sa viacerí miestni obyvatelia obávajú jej rozšírenia po výstavbe prípadnej električkovej trate v stredovom páse. Rozšírením je však myslené jej pretvorenie na plnohodnotnú štvorprúdovú ulicu, čím je síce aj dnes, no vonkajší pruh je používaný na parkovanie.

Developer sľubuje, že spoločne s Hlavným mestom aj mestskou časťou hľadá optimálne riešenie. „Predpokladáme, že po takmer 4 mesiacoch intenzívnych diskusií, odborných debát, analýz a pracovných jednaní, si už čoskoro budeme môcť dovoliť spoločne s Hl. mestom ako aj MČ Ružinov predstaviť tzv. „nové, resp. aktualizované riešenie dopravy na Košickej ulici“,“ tvrdí YIT.

Toto riešenie by malo odrážať nielen požiadavky občanov, ale byť aj v súlade s novou dopravnou koncepciou Magistrátu pre oblasť nového centra Bratislavy. Jej súčasťou je silnejšia preferencia verejnej dopravy a jej riešenie (okrem iného) v podobe výstavby minimálne dvoch električkových tratí. Jedna z nich bude takmer určite viesť po Košickej ulici.

Developer hovorí, že chce aj naďalej otvorene komunikovať. V tejto súvislosti plánuje zorganizovať ďalšie stretnutie s obyvateľmi. „V predmetnej záležitosti plánujeme ďalšie verejné stretnutie s občanmi, kde im radi odprezentujeme tento nový návrh,“ uzatvára. Presný dátum stretnutia zatiaľ špecifikovaný nebol.

Každopádne, Zwirn smeruje k tomu, aby bol jedným z najlepších developmentov v Bratislave, ktorý vytvorí optimálny prechod medzi existujúcimi a stabilizovanými ružinovskými štvrťami a novým centrom mesta. Po jeho dokončení sa zahojí veľká rana v tejto časti metropoly, ktorá sa vďaka tomu stane kompaktnejším a príjemnejším mestom.

 

Fotografie z 14.9.2019. Viac vo fotoalbume.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

09.09.2020 10:38:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube