YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.04.2020 17:14

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

YIT predáva všetky obytné jednotky v prvej etape, teda 201 bytov a 66 apartmánov v bloku dotýkajúcom sa existujúcej zástavby od Košickej ulice, resp. Dulovho námestia. Blok pozostáva zo šiestich sekcií (vchodov), štyri z nich budú mať osem nadzemných podlaží, dvojica sedem podlaží. Rezidencie sa nachádzajú na všetkých podlažiach, smerom do ulice – Košickej, do budúceho námestia či do uličky v predĺžení Oravskej – však budú orientované obchodné prevádzky.

V ponuke sú jednoizbové až päťizbové rezidencie s výmerami od 35,37 metrov štvorcových plus 4,98 metrov štvorcových balkónu až po strešný penthouse s výmerou 103,59 metrov štvorcových, k čomu navyše patrí terasa o výmere 14,3 metrov štvorcových. V ponuke je však aj byt s o niečo menšou výmerou, avšak s terasou o rozsahu presahujúcom 128 metrov štvorcových.

Zwirn sa nachádza v dnes v jednej z najlukratívnejších štvrtí v Bratislave – priamo na okraji nového centra Bratislavy, no zároveň v dotyku so zavedenými a zelenými časťami Nív a sídliska 500 bytov. V blízkej budúcnosti by navyše tadiaľto mala viesť električková trať a vzniknúť nová rozsiahla vybavenosť. Projekt bol preto vystavený obrovskému záujmu potenciálnych klientov, čo viedlo developera k rozhodnutiu nastavieť ceny pomerne veľkoryso, hoci pôvodne sa hovorilo o triezvejších sumách.

Najlacnejší byt, zmieňovaný jednoizbák, tak vyjde na 181-tisíc eur, kým najdrahší na 686-tisíc. Dvojizbové rezidencie stoja okolo štvrťmilióna eur, ceny trojizbových začínajú na vyše 300-tisíc eurách, štvorizbové stoja okolo pol milióna. Priemerná cena sa líši s ohľadom na podlažie, v priemere však dosahuje okolo 5,1-tisíc eur za meter štvorcový. V cene je aj pivničná kobka, parkovacie miesto treba dokúpiť, pričom cena by sa mala pohybovať medzi 25- až 33-tisíc eur.

Za tieto sumy dostanú klienti pomerne vysoký bytový štandard, ktorého súčasťou sú hliníkové okná, podlahové vykurovanie, stropné chladenie (okrem bytov na prvom podlaží, kde bude fancoilová jednotka) alebo exteriérové žalúžie. Drevené parkety súčasťou štandardu nie sú. Dispozície považujem len za priemerné, niektoré sú však vyslovene nevydarené s obrovskými šatníkmi a chodbami na úkor obytných miestností.

 

Zwirn - celkový pohľad. Zdroj: YIT Slovakia

 

Napriek nedostatkom, vysokým cenám či aktuálnej situácii však predpredaj postupuje úspešne. Ako hovorí Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja YIT Slovakia, pandémia koronavírusu nepriniesla zastavenie predpredaja. „Predpredaj projektu Zwirn pokladáme za veľmi úspešný, aj keď do toho zasiahla mimoriadna situácia súvisiaca s vírusom COVID-19,“ potvrdzuje.

„Aktuálne už podpísané rezervačné dohody predstavujú 50% tohtoročného plánu predaja, ďalších cca 30% máme rezervovaných, oslovili sme ani nie tretinu záujemcov, ktorých evidujeme v našom CRM systéme. Každý deň však evidujeme nových záujemcov, ktorí sa do nášho CRM systému zaznamenávajú. Odhadujeme, že celú databázu záujemcov, ktorú evidujeme v našom CRM systéme by sme mohli dooslovovať koncom júna tohto roku.“

Aktuálny stav tak potvrdzuje informácie, ktoré boli publikované už dávnejšie a podľa ktorých pripadalo na 268 bytov vyše 4-tisíc záujemcov. Aj napriek určitej korekcii záujmu potenciálnych klientov, stále je dosť iných zákazníkov, ktorí do Zwirnu investovali. „Tí z oslovených, ktorí v projekte chcú skutočne bývať, tí záujem nestratili a už s nami podpísali rezervačnú dohodu. Tí, ktorí mali záujem o investičné byty, ešte váhajú a vyčkávajú, ale byty si rezervovali,“ zhodnotila S. Ferencová.

Developer preto neuvažuje o korekcii cien, ktoré sú len o niečo nižšie ako vo Vydrici či v Eurovei, čo sú najdrahšie veľké projekty v Bratislave. Sumy v danej úrovni majú zároveň odrážať náročnosť stavby. „Ceny bytov a garážových státí sú nastavené tak, že odzrkadľujú ceny vstupných materiálov a prác, a to počínajúc sanačnými, búracími, nákladmi na povoľovanie, stavebnými materiálmi, profesiami atď.,“ vysvetľuje YIT.

YIT dopĺňa, že ide o predpredajové ceny, s ktorými sú oslovovaní ľudia v databáze. Cena platí vždy pre vopred definovaný počet rezervácií.

 

Rekonštrukcia Pradiarne 1900, 13.4.2020

 

Developer plánuje rozbehnúť výstavbu prvej etapy v druhej polovici tohto roka, pričom v dohľadnej dobe očakáva vydanie stavebného povolenia. Dokončenie a kolaudácia sa očakáva v prvej polovici roku 2023, v čase, kedy už bude rozostavaný celý development a prvá jeho časť – zrekonštruovaná Pradiareň 1900 s priľahlým námestím –  bude dokončená.

Národná kultúrna pamiatka Pradiarne, jedna z dvojice zachovaných objektov pôvodnej Cvernovky, spoločne s bývalou Silocentrálou, bude dokončená už v priebehu tohto roka. Stavebné práce napredujú aj napriek pandémii koronavírusu a historická budova sa postupne odhaľuje, okrem toho sa konečne spustili práce aj na námestí a podzemných garážach, ktoré budú k objektu patriť.

Už v tomto roku sa z Pradiarne 1900 stane kancelársky komplex s 11.760 metrami štvorcovými kancelárskych priestorov a 3.110 metrami štvorcových retailu. Developer postupne budovu napĺňa. „Aktuálne máme zazmluvnených takmer 50% priestorov, sídlo YIT Slovakia zaberie približne 2.000 m2,“ upresňuje S. Ferencová. V tomto ohľade však situáciu komplikuje pandémia.

YIT priznáva, že v tomto ohľade už vplyv pandémie cítiť. „Záujem o priestory v Pradiarni pretrváva, aj keď, samozrejme, aj do tohto procesu zasiahla situácia s COVID-19 a niektorí záujemcovia zaujali vyčkávaciu taktiku. Avšak, máme silného partnera, Colliers, ktorý prevzal pod svoje krídla jednak prenájom priestorov, jednak správu objektu.“

Známe je, že do Pradiarne 1900 sa mala nasťahovať spoločnosť Medusa, ktorá tu mala zriadiť aj veľkú reštauráciu. Majiteľ siete P. Štecko sa však vyjadril, že pandémia môže byť pre celý gastronomický sektor fatálna a výrazne sa dotkne aj tejto siete. Zmluva s developerom je v každom prípade podpísaná a reštaurácia v Pradiarni vznikne, či sa ale nejako upraví jej koncept, ešte nie je známe. 

Každopádne, rekonštrukcia bude dokončená v tomto roku, susedné námestie by malo nasledovať v budúcom roku. „Naše plány ako aj postup realizácie počítajú s termínom september 2021,“ konkretizuje termín S. Ferencová.

Zatiaľ nie je definitívne známe vedenie budúcej cyklotrasy po Páričkovej ulici, mesto totiž vyrokovalo s developerom susedného komplexu Stanica Nivy vedenie obojsmernej trasy po južnej strane ulice, v zmysle územného rozhodnutia, o ktoré žiada YIT, by však mala trasa byť vedená po jednotlivých stranách Páričkovej.

Neznámou ostáva aj budúca podoba umeleckého diela, ktoré námestie doplní – developer totiž chce veľký verejný priestor využiť pre osadenie artefaktu, ktorý by reflektoval identitu územia. Pre tento účel sa mala už na jar zorganizovať umelecká súťaž, ktorá sa však taktiež posunie. Prebehnúť by mala počas tohtoročnej jesene, s tým, že dielo by mohlo byť inštalované v čase dokončenia námestia.

 

Budúce námestie pred Pradiarňou 1900. Zdroj: YIT Slovakia

 

Po urbanizme a architektúre Zwirnu sa tak konkretizuje už aj podoba jednotlivých bytov. Tie budú patriť k najdrahším v meste, čo zároveň prispeje ku vzniku špecifickej komunity budúcich obyvateľov na vysokej ekonomickej úrovni. To sa vysoko pravdepodobne odrazí na charaktere prevádzok a vplyve Zwirnu na okolitú lokalitu.

Dá sa predpokladať, že v parteri jednotlivých objektov vzniknú zariadenia, ktoré budú stavať na kvalite, dizajne a špecifickej identite, čo môže z Zwirnu vytvoriť pomerne exkluzívny, no populárny bod v rámci mesta. Od Dulovho námestia až po nábrežie Dunaja a výhľadovo po Einsteinovu ulicu vznikne sieť nových moderných priestorov, pričom námestie pri Pradiarni 1900 bude jednou z kľúčových častí. Na túto atraktivitu budú reagovať ceny okolitých nehnuteľností, a to aj v rámci staršej zástavby.

Je zrejmé, že YIT má v rukách prémiový produkt. Development vzniká priamo na okraji nového centra Bratislavy, a pritom v polohe a podobe, ktorá lokalitu skôr dotvorí, ako by sem vkladala nejakú cudziu štruktúru, fungujúcu ako osamotený ostrov. Nastavenie tak vysokých cien preto nie je veľmi prekvapivé, hoci ešte celkom nedávno developer tvrdil, že až takéto sumy pýtať nebude.

Dá sa preto diskutovať o tom, či je v rámci popredných bratislavských projektov Zwirn predražený, alebo prináša porovnateľnú či lepšiu hodnotu za peniaze. Kriticky vnímam úroveň niektorých dispozícií, ktoré ma sklamali, a to aj s ohľadom na skúsenosť architektov z kancelárie Compass, ktorí za návrhom projektu stoja. Inak však treba priznať, že tento projekt bude čoskoro „place to be“.

Zatiaľ sa zdá, že sila projektu a lokality prebije aj vplyv koronavírusu. Pre iných developerov, ktorí zamýšľajú realizovať nadštandardné schémy v novom centre metropoly, by to mohlo byť inšpiráciou: investovať do silného a achitektonicky príťažlivého konceptu má zmysel. Zwirn do budúcna nemusí byť výnimkou, ale etalónom, ktorý budú budúce projekty prekonávať.

 

Pozrite si priebeh rekonštrukcie Pradiarne 1900 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Rekonštrukcia Pradiarne 1900, 5.4.2020
  • Rekonštrukcia Pradiarne 1900, 5.4.2020
  • Rekonštrukcia Pradiarne 1900, 13.4.2020
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Druhá etapa Zwirnu konečne postupuje: Projekt získal dôležité rozhodnutie

21.12.2022 13:32:56 Andrej Sárközi

Územie medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy napreduje v písaní nového príbehu premeny na novú štvrť. Postupne tu totiž rastie projekt Zwirn od developera YIT Slovakia. Len nedávno sa kompletne odhalila fasáda domov v prvej etape, vo výstavbe je tretia a bližšie k realizácii je aj druhá - hoci je paradoxne posledná.

Čítať viac

Jedinečná fasáda je kompletne odhalená. Zwirn sa blíži k dokončeniu

13.12.2022 19:15:14 Andrej Sárközi

Zwirn od developera YIT Slovakia postupne mení rozvíjajúci sa okraj bratislavského downtownu. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie a definitívnu podobu začína získavať aj prvá etapa developmentu. Komplex začína potvrdzovať tvrdenia o vzorovom projekte.

Čítať viac

Unikátnou nie je len tepláreň. Pradiareň 1900 si vyslúžila ocenenie za najlepšiu konverziu

03.12.2022 15:00:25 Martina Gregová

Prvý ročník architektonického ocenenia, ktoré sa zameriava na propagáciu inšpiratívnych príkladov konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku, pozná svojho víťaza. Za najlepšiu realizáciu tohto druhu bola vyhlásená konverzia historickej budovy Pradiarne a Silocentrály - Pradiareň 1900. Do užšieho výberu sa dostali aj iné objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Najväčšia tehlová fasáda na Slovensku. Zwirn odhaľuje svoju tvár

17.10.2022 15:58:41 Adrian Gubčo

Prvá etapa polyfunkčného projektu Zwirn v novom centre mesta začína získavať definitívnu podobu. Postupne sa odhaľuje tehlová fasáda prvého z trojice blokov, ktoré budú po dokončení tvoriť celý development. V krátkom slede by mala nasledovať aj tretia etapa, ktorá je už vo výstavbe. Komplex od developera YIT Slovakia má asociovať industriálnu minulosť lokality.

Čítať viac

Dokončenie Zwirnu je bližšie, postupuje aj posledná etapa

16.06.2022 10:06:01 RED

Atraktívny projekt Zwirn od developera YIT Slovakia postupne rastie. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie, dokončená je hrubá stavba prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je aj tretia etapa s rezidenciami a kancelárskou vežou. Definitívu tak nemá už len druhá etapa, aj tu však nastal postup - projekt je v územnom konaní.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Zwirn 3 je právoplatné, projekt ide do výstavby

28.04.2022 11:42:25 Adrian Gubčo

Už onedlho sa v downtowne rozbehnú ďalšie stavebné práce. Právoplatné stavebné povolenie získala tretia etapa Zwirnu, polyfunkčného súboru, ktorý okrem bytov obsahuje aj kancelársku časť. Čoskoro tak začne pribúdať nový blok, doplnený o administratívnu výškovú dominantu celého projektu. Developerom Zwirnu aj Zwirn Offices je YIT Slovakia.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má stavebné povolenie

10.03.2022 13:44:29 Adrian Gubčo

V novom centre Bratislavy sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Stavebné povolenie získala tretia etapa projektu Zwirn od YIT Slovakia. Najnovšia časť projektu vznikne na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej a okrem dvojice bytových domov prinesie aj dominantu v podobe administratívneho objektu. Medzičasom, prvá etapa sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky.

Čítať viac

V Pradiarni 1900 vznikne inovačné centrum globálnej firmy

10.02.2022 13:39:53 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že sa mu podaril veľký úspech. Časť priestorov v zrekonštruovanej industriálnej pamiatke Pradiareň 1900 si prenajala nadnárodná farmaceutická spoločnosť Takeda. V Bratislave plánuje vybudovať medzinárodné centrum pre inovácie (ICC). Zamestnať plánuje stovky špičkových expertov v oblasti technológií a IT. Ide o významnú správu – pre Bratislavu totiž ide o smer, akým by sa mala v budúcnosti uberať, ak chce byť úspešným a bohatým mestom.

Čítať viac

Ďalšia etapa Zwirnu sa blíži k výstavbe

14.01.2022 14:24:29 Adrian Gubčo

Výstavba polyfunkčného komplexu Zwirn od YIT Slovakia rýchlo napreduje. Do areálu pôvodnej Bratislavskej cvernovej továrne sa tak postupne vracia mestská štruktúra. V dohľadnej dobe by sa mohla pridať aj ďalšia etapa – developer spustil kampaň k predaju kancelárií v objekte Zwirn Offices a pripravuje územie pre výstavbu rezidenčných objektov. Výstavba by sa mohla začať už na jar.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu postupuje, podobu získava aj námestie pred Pradiarňou

14.06.2021 14:00:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa projektu Zwirn od developera YIT Slovakia napreduje v realizácii podzemných podlaží. Postupne sa tak realitou stáva prvá časť projektu, ktorý v blízkej budúcnosti prinesie prepojenie staršej časti štvrte Nivy a nového centra mesta – downtownu. Súčasťou projektu bude aj námestie, ktoré sa už začína formovať v susedstve industriálnej pamiatky Pradiareň 1900.

Čítať viac

Zwirn odštartoval oficiálny predaj bytov, podoba umeleckého diela na námestí zatiaľ nie je známa

11.02.2021 12:38:05 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pred niekoľkými dňami oficiálne odštartoval predaj bytov v rozostavanej prvej etape projektu Zwirn, významného developmentu, ktorý mení bývalý brownfield na atraktívnu súčasť nového centra mesta. Ide o ďalšiu novinku po udelení územného rozhodnutia pre tretiu etapu, ako aj ukončení súťaže na sochárske dielo, ktoré má dotvoriť budúce námestie medzi Zwirnom a Pradiarňou 1900.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má územné rozhodnutie

26.01.2021 18:06:31 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia opäť pokročil v príprave realizácie ďalších častí projektu Zwirn. Po dokončení rekonštrukcie Pradiarne 1900 a spustení výstavby prvej rezidenčnej etapy získal územné rozhodnutie pre tretiu etapu, zahŕňajúcu bývanie aj kancelársku vežu. Druhá etapa je v príprave taktiež, dobudovaná však bude ako posledná.

Čítať viac

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

30.11.2020 15:20:32 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

09.09.2020 10:38:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Na návšteve v Pradiarni 1900

25.05.2020 17:05:00 Adrian Gubčo

Už tento rok by mal byť dokončený jeden z najpríťažlivejších projektov v Bratislave – rekonštrukcia historickej pradiarne, súčasť areálu Cvernovky na Svätoplukovej ulici v štvrti Nivy. Developer YIT Slovakia mení priemyselný objekt na modernú kancelársku budovu. Pôjde o prvú dobudovanú časť projektu Zwirn, ktorý premení celý blok na aktívnu súčasť nového centra mesta.

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu odhaľuje detaily

07.05.2020 11:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn patrí síce k najočakávanejším developmentom v Bratislave, jeho príprava sa však nezaobišla bez komplikácií. Tou najzásadnejšou bol Územný plán, ktorý sťažoval realizáciu polyfunkčného súboru v navrhovanej podobe. Aj preto sa v prípade Zwirnu vyskytla anomália – v projekte, pozostávajúcom z troch etáp, sa len teraz začala posudzovať druhá, kým tretia už získala záverečné stanovisko EIA.

Čítať viac

Predaj bytov v Zwirne sa spúšťa, koronavírus ho neovplyvní

20.03.2020 15:23:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po dlhej príprave spustil predaj bytov v prvej etape projektu Ziwrn, veľkého developmentu, ktorý premení celý mestský blok na aktívnu súčasť nového centra Bratislavy. Spustenie predaja bolo naplánované v rovnakej dobe, ako prepukla pandémia koronavíru, developer však napriek tomu v procese pokračuje.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je spolovice dokončená, pozrite sa dovnútra

17.10.2019 15:35:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky Pradiareň 1900 a priľahlej Silocentrály, ktoré sú poslednými zachovanými časťami niekdajšieho areálu Bratislavskej centrálnej továrne. V tomto čase je rekonštrukcia približne vo svojej polovici. Po jej dokončení sa Pradiareň 1900 premení na kancelársku budovu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Obnova Pradiarne 1900 napreduje

24.07.2019 15:04:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia objektu pradiarne v niekdajšom priemyselnom areáli Cvernovka, ktorá sa mení na kancelársku budovu Pradiareň 1900, rýchlo postupuje. Jedna z najvzácnejších industriálnych pamiatok v Bratislave sa čoskoro dočká podoby, akú mala v časoch najväčšej slávy v 20-tych rokoch 20. storočia.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Zwirn sa posúva v povoľovaní, dopravné riešenie vyvoláva odpor

06.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Zwirn je čoraz bližšie k výstavbe. Už nejakú dobu prebieha rekonštrukcia objektu Pradiarne 1900, ešte tento rok by sa mala spustiť realizácia prvého z obytných blokov. Prvé povolenia už získala aj tretia etapa developmentu. Popri prípravách sa však začínajú ozývať kritici, útočiaci na dopravné riešenie.

Čítať viac

Prvá etapa Zwirnu je v územnom konaní

17.04.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Veľký multifunkčný projekt Zwirn od developera YIT Slovakia sa približuje k realizácii. Predpokladom pre to je však získanie všetkých potrebných povolení, predovšetkým územného rozhodnutia. Územné konanie pre prvú etapu projektu spoločne s priľahlou dopravnou a technickou infraštruktúrou sa spúšťa práve v týchto dňoch.

Čítať viac

Construction update: Pradiareň 1900, 11.2.2019

25.02.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

V novom centre mesta napreduje okrem výstavby nových budov aj rekonštrukcia starších objektov – novú podobu získava niekdajšia pradiareň, súčasti areálu Cvernovka, spoločne so susednou Silocentrálou. Už čoskoro sa premenia na kancelársky komplex nazvaný Pradiareň 1900.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje tretiu etapu Zwirnu

09.10.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia v týchto dňoch podáva na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) projekt tretej etapy rozsiahleho developmentu Zwirn, ktorý premení blok po niekdajšom priemyselnom podniku na polyfunkčnú zónu s bývaním, kanceláriami, obchodmi a verejnými priestranstvami. Popri tom sa odhaľujú aj oficiálne vizualizácie.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Príprava Zwirnu napreduje

01.02.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pokračuje v príprave realizácie projektu Zwirn. Po rekonštrukcii pamiatkovo chránenej Pradiarne a nového námestia, ktoré v rámci projektu vznikne, predložil na posudzovanie EIA aj prvú trojicu bytových domov, ktoré vytvoria prvý z troch blokov, ktoré budú Zwirn po dokončení tvoriť.

Čítať viac

Administratívna budova Bratislavskej cvernovej továrne je minulosťou

16.11.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Hoci nedávno jedna hanba v Bratislave pribudla (viď príspevok z pondelka), ďalšia definitívne zanikla. Developer YIT Slovakia dokončuje asanáciu niekdajšej administratívnej budovy v rámci prípravy na projekt Zwirn.

Čítať viac

Cvernovka sa mení na Zwirn a odhaľuje nové vizalizácie

02.10.2017 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v príprave projektu transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne (Cvernovky), na ktorý v minulom roku usporiadal medzinárodnú architektonickú súťaž.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube