YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.06.2017 10:00

Záhorské Sady pridávajú ďalšiu etapu

V rozvíjajúcej sa gated community Záhorské Sady v mestskej časti Záhorská Bystrica, ktorú developuje spoločnosť Penta Investments, pribúda ďalšia, dovedna už štvrtá etapa, v rámci ktorej vzniká 24 nových radových domov. Okrem toho developer na pozemku v nadväznosti na Záhorské Sady buduje aj dvojicu dvojdomov.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Nová etapa radových domov je reakciou na úspech predošlých etáp, ktoré sa všetky vypredali, a to pomerne rýchlo.

Vzniknú na južnom okraji areálu, v susedstve záhradkárskej kolónie, ponúkané sú dva základné typy, 4-izbové a 5-izbové domy. Oba typy majú dve nadzemné podlažia, na prízemí s obývačkou, kuchyňou a rodičovskou spálňou (v prípade 5-izbových s ďalšou spálňou/pracovňou), na druhom podlaží s detskými izbami. Výmery začínajú na vyše 126 metroch štvorcových, najväčší dom má viac ako 181 metrov štvorcových.

Ceny sú pomerne priaznivé, čo má za následok, že 40% domov je dva mesiace po spustení predaja predaných, ďalšie sú rezervované, osem je uvádzaných ako dostupné.

Architektúru jednotlivých domov spracovalo štúdio Morócz Tačovský. Domy sú už vo výstavbe, dokončené by mali byť v lete budúceho roka.

 

Dvojdomy. Zdroj: Penta Real Estate

 

Vo výstavbe sú už aj dvojdomy, ktoré, prísne vzaté, nepatria priamo do Záhorských Sadov, hoci sa ich dotýkajú. Všetky štyri jednotky sú 5-izbové, ich výhodou sú rozsiahlejšie pozemky. Jeden z domov je predaný, ostatné predrezervované. Dokončenie sa očakáva v druhej polovici budúceho roka.

Záhorské Sady predstavujú klasický príklad rozširovania mesta formou tzv. sprawlu, teda sídelnej kaše, ktorá premieňa voľnú krajinu na urbanizovanú oblasť. Sprawl ako taký sa vyznačuje mnohými negatívami, okrem záberu krajiny a narušenia ekologických procesov je to aj veľká záťaž na dopravnú a technickú infraštruktúru a oslabenie atraktivity vnútorných miest, pretože ich potenciálni obyvatelia sa sťahujú na predmestia.

To je spojené s ďalším negatívnym javom, priestorovou separáciou bohatšieho obyvateľstva, v extrémnej podobe do tzv. gated communities, teda uzatvorených, súkromných areálov, ktorým sú aj Záhorské Sady, čím vznikajú sociálne homogénne oblasti. Záujmom metropoly by malo byť vytváranie vyváženého sociálneho mixu obyvateľstva a ekonomickej udržateľnosti mesta, preto by budúce územné plánovanie malo podobným javom zabrániť.

Našťastie, väčšina projektov developera má charakter zahusťovania vnútri mesta, čo je pozitívny proces.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube