Author photoAdrian Gubčo 20.08.2019 10:43

Príprava Vydrice sa spustila

Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave sa rozbieha. V super-exponovanej lokalite pod Bratislavským hradom sa spustili prípravné práce pre prvú časť novej štvrte Vydrica, ktorá má prepojiť nábrežie s historickým jadrom a obnoviť tak zaniknutú urbanistickú štruktúru, ktorá tu existovala niekoľko storočí. Developerom je spoločnosť Vydrica Development.

Aktuálne práce súvisia s čistením pozemku a odstraňovaním niektorých starších vrstiev – zaniknúť by mal napríklad oporný múr, ktorý kedysi tvoril zadnú stranu Arzenálu, teda vojenského skladu. Tým vznikne priestor pre výstavbu prvej etapy projektu, ktorý vznikne na mierne upravenom teréne.

Kým však táto časť Vydrice vznikne, rozsah zemných prác nepochybne vyvolá kontroverzné reakcie. Developer pripomína, že ide len o dočasný stav, a aj demontovaný múr bude obnovený, hoci v inej polohe. Z pôvodných štruktúr by sa mala zachovať aj časť barokových pivníc, staré ľadovne (teda akési chladiace miestnosti, kde sa uskladňovali potraviny) či zvyšky Kempelenovho vodovodu.

Samotná štvrť však bude v súčasnom, hoci nadčasovom štýle, založenom na rešpektovaní základných princípov historického urbanizmu. Obnovené budú pôvodné ulice Floriánska a Oeserov rad, predĺži sa Žižkova, opätovne sa zrealizujú prepojenia s hradným kopcom a rozšíria sa verejné priestory, ktoré budú riešené ako pešie zóny. Umožnené to bude vďaka tomu, že pod celou štvrťou bude podzemný parking.

Vo výsledku by malo vo Vydrici vzniknúť 450 bytov, ktoré bude patriť k najdrahším v Bratislave, 9-tisíc metrov štvorcových kancelárií a 9,7-tisíc metrov štvorcových retailu. V snahe osloviť aj menšie prevádzky galérií či remeselných pracovísk budú ponúkané aj špecifické priestory, ideálne práve pre takýchto prevádzkovateľov. Celkový počet parkovacích miest bude 700.

Projekt je pripravovaný rozsiahlym architektonickým tímom, kam patria kancelárie Compass, Šujan_Stassel, Marko&Placemakers, Siebert + Talaš, 2ka landscape architects a Jabornegg & Palffy. V rámci budov aj verejných priestranstiev majú byť využité tradičné bratislavské materiály – kameň, brizolit a tehla, strešná krajina má asociovať typickú strešnú krajinu centier európskych miest.

Samotné spustenie výstavby sa predpokladá na začiatku budúceho roka, po dokončení prípravných prác.

 

Miesto, kde vznikne druhá etapa

 

Vydrica je mnohými považovaná za kontroverzný projekt, čo sa však dá predpokladať s ohľadom na polohu, v ktorej vzniká. Bez veľkých pochybností možno povedať, že ide o najvýznamnejší veľký nezastavaný pozemok v republike, vďaka lokácii priamo pod Bratislavským hradom. Budúca zástavba Vydrice sa automaticky stane súčasťou základnej veduty Bratislavy, tvorenej Hradom, Dómom sv. Martina a Dunajom.

Okrem toho je územie zaťažené aj historickou traumou v podobe asanácie historickej Vydrice. Táto štvrť patrila k najstarším častiam mesta, hoci administratívne išlo o odlišnú jednotku. V posledných desaťročiach svojej existencie išlo o jednu z najchudobnejších častí Bratislavy, no zároveň aj najromantickejších. Definitívny zánik sa začal po Druhej svetovej vojne, klincom do rakvy bola výstavba Mostu SNP.

V priebehu nasledujúcich desaťročí bol tento priestor predmetom viacerých súťaží alebo workshopov, z čoho nakoniec vyplynul vznik Územného plánu zóny Podhradie. Aktuálny projekt je plne v súlade s týmto ÚPZ, preto nebolo možné očakávať obnovenie pôvodných štruktúr, čo podprahovo žiada časť verejnosti.

Každopádne, obnoviť, resp. revitalizovať, by sa mala aspoň jedna historická pamiatka – Vodná veža, jedna z najstarších stavieb Bratislavy. Objekt je v správe Hlavného mesta, ktoré musí pripraviť aj projekt obnovy, Vydrica Development však deklaruje spoluprácu a spoločne s mestom formuje aj víziu, na čo by pamaitka mohla slúžiť – na kultúrne účely ako súčasť tzv. „culture walku“, ktorý má z Vydrice urobiť prostredie príťažlivé aj z tohto hľadiska.

Nová štvrť tak má kombinovať, podľa predstáv Vydrica Development, to najlepšie z minulosti aj súčasnosti. Ak sa toto predsavzatie podarí splniť, mohlo by skutočne dôjsť k spojeniu roztrhnutých častí mesta – historického jadra s bariérou v podobe Mosta SNP a prázdneho územia západne od neho, a obnovovaného nábrežia s projektami River Park a Zuckermandel.

To by znamenalo výrazné mentálne rozšírenie centra ako takého. Bratislava tak viac už nebude vnímaná ako mesto s miniatúrnym historickým jadrom a Hradom, ale ako malé, no sebavedomé, celistvé a kompaktné európske veľkomesto.

 

Fotografie z 17.8.2019. Viac nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube