Author photoAndrej Sárközi 09.12.2022 11:53

Zelená bytovka dostala zelenú. Rača získa nové bývanie

Developer VI Group rozvíja v Bratislave mnoho projektov. Aktívny je najmä v Petržalke, no prebiehajúce projekty má aj v Ružinove či v Rači. O krok bližšie k novému bytovému domu je práve mestská časť na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát. Vzniknúť tu má polyfunkčný objekt, známy pod názvom Verdena.

Zdroj: VI Group

Zdroj: VI Group

Zámer bude umiestnený v štvrti Krasňany, v dotyku s najstarším bratislavským sídliskom, na ktorom sa uplatnili princípy povojnovej bytovej výstavby. Lokalita sa vyznačuje riedkou zástavbou s veľkým rozsahom zelene či kombináciou roznych typov bytoviek. Tie staršie boli postavené ešte typickým spôsobom – z tehál. V okolí Peknej cesty, Kadnárovej či Jozefa Hagaru sa však nachádza aj mnoho novších panelových objektov. Na poslednej menovanej ulici bola v minulosti vybudovaná séria deviatich sedempodlažných bodových domov. 

Práve za nimi vznikne Verdena, oficiálne nazvaná aj ako Polyfunkčný dom Krasňany, od developera VI Group. Spoločnosť je prepojená s architektonickou kanceláriou, preto rovnako stojí za architektonickou stránkou prevažne bytového domu. V uplynulých dňoch ktorý dostal od mestskej časti Rača, ako príslušného stavebného úradu, stavebné povolenie

Na pozemkoch, prístupných z Vrbenského ulice, umiestni developer budovu, ktorá nahradí drobnejší nehodnotný objekt a momentálne nevyužívanú a zarastenú plochu. Vznikne tu osempodlažný dom s jedným podzemným podlažím. Zo zverejneného dokumentu vyplýva, že projekt má obsahovať 53 bytových jednotiek a 24 samostatných kancelárskych priestorov. 

Galéria

  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group

Podľa oficiálnej stránky projektu je však zrejmé, že sa nebude jednať o kancelárie, ale o rezidenčné priestory (apartmány?). V bytovke developer pripravil šesť jednoizbových bytových jednotiek a štyri jednoizbové apartmány, 32 dvojizbových bytov a 14 apartmánov, 10 trojizbových bytových jednotiek a 3 trojizbové apartmány, ale aj najväčšie štvorizbové nehnuteľnosti, ktorých bude päť s tromi apartmánmi. Aktuálne je zo všetkých 77 bytov a apartmánov voľných 58 jednotiek. 

Jednoizbový byt v projekte Verdena o rozlohe takmer 37 metrov štvorcových s balkónom by prípadného záujemcu vyšiel na vyše 190-tisíc eur, kým nebytový priestor na 153-tisíc. Štvorizbovú nehnuteľnosť o veľkosti 90 metrov štvorcových si môžu zákazníci zaobstarať za vyše 428-tisíc eur. K dispozícii sú aj pivničné kobky, ktorých cena sa pohybuje od 3.572 eur po najväčšiu za vyše 11-tisíc eur. 

Štandard bytov bude priemerný. Nehnuteľnosti v developmente budú obsahovať rekuperáciu v každom byte, plastové okná s tepelno-izolačným trojsklom, laminátové podlahy, v kúpelniach sa bude nachádzať keramický obklad či smaltovaná vaňa alebo sprchový kút.

VI Group pri tomto projekte zdôrazňuje najmä jeho zelený charakter. Zeleň má byť bohato prítomná na fasádach vďaka konštrukciám pre popínavé rastliny a prízemné apartmány budú disponovať predzáhradkami. Areál projektu bude uzavretý a prístupný len pre rezidentov. Parkovanie je v developmente vyriešené formou garáže, kde bude umiestnených 31 parkovacích miest a 67 stojísk bude na teréne. Pre osoby s telesným znevýhodnením budú k dispozícií štyri parkovacie miesta. Garážové státie vyjde záujemcu na 19-tisíc eur a parkovanie na teréne je k dispozícii za 14-tisíc eur.

 

Zdroj: VI Group

Architektúra projektu je založená najmä na zmieňovanom využití zelene, ktorá ozvláštňuje súčasne pôsobiacu, no inak pomerne štandardnú bytovku. Z vizualizácií zaujme niekoľko prvkov, napríklad výrazný vstup (ktorý sa však črtá ako bariérový), okno v kuchyni, tehličkové fasády na loggiách alebo jednotný spôsob ich zasklievania. Slabou stránkou je riešenie okolia, kedy je potenciálny verejný priestor pohltený parkoviskom.

Developer počíta so štartom výstavby v prvom kvartáli roku 2023. Ak sa to podarí, stavba by mala byť hotová vo štvrtom kvartáli o rok neskôr. Budúci obyvatelia by sa tak mohli nasťahovať v priebehu roka 2025.

V čase dokončenia bude Verdena v lokalite pravdepodobne pôsobiť ako osamelý projekt, ktorý nebude nijako nadväzovať na okolie. Developer by síce mohol tvrdiť, že sa dom snaží komunikovať so susedným sídliskom, no sídlisko už má uzavretý koncept a takýto spôsob dostavby pre neho nie je potrebný. Iná zástavba v susedstve developmentu je zase tvorená zastaraným priemyselným areálom Meopty, ktorý má síce najlepšie roky za sebou, no dodnes v ňom sídli viacero firiem. Potenciál pre vznik atraktívneho obytného prostredia tu však je – okrem blízkosti prírodného prostredia a areálovmu pomáha aj dostupnosť električkovej trate či vybudovaná základná vybavenosť.

Sídlisko Krasňany, narozdiel od iných sídlisk, si uchováva ľudskú mierku a disponuje mnohými peknými zákutiami. Ak sa v budúcnosti územie doplní kvalitnými developmentami, z Krasnian by mohla byť väčšia, no ešte krajšia a pre život lepšia štvrť, ktorá vytvorí ideálny prechod medzi mestom a prírodným prostredím vinohradov. Táto možnosť bude otvorená aj po dokončení polyfunkčného objektu Verdena v roku 2024. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube