Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.06.2020 11:21

Urban Residence sa blíži k dokončeniu

Jeden z príkladných polyfunkčných developmentov v širšom centre mesta – Urban Residence v rozvojovej lokalite pozdĺž Račianskej ulice – bude čoskoro dokončený. Postupne sa začína odhaľovať fasáda tretej etapy, ktorá zavŕši premenu postindustriálneho pozemku na aktívnu súčasť metropoly. Developerom je Lucron Group.

Article Big

Zámer bol prvýkrát detailne predstavený v roku 2016, kedy sa spustila aj výstavba. Komplex pozostáva z troch častí, dvojice nižších doskových domov (jeden z nich je tvorený dvomi sekciami) a výškovej dominanty s 13 nadzemnými podlažiami v južnej časti pozemku. Dom rastie naproti obdobnej dominante v rámci susedného projektu Pri Mýte, vďaka čomu nepôsobí v novej zástavbe tak cudzorodo.

Keď sa odhalila podoba projektu, nevedel som sa vyhnúť nadšeniu – Urban Residence v plnej miere potvrdzuje svoj názov, keďže predstavuje dobré skĺbenie bývania, služieb a verejného priestoru, vhodného do husto zastavanej lokality v kompaktnej časti mesta. Medzi jednotlivými domami vznikol pomerne rozsiahly líniový park, ktorý bude v budúcnosti pokračovať cez Pri Mýte až k projektu Kominarca, čím vznikne zelená alternatíva voči rušnej Račianskej. Prízemie je z väčšej časti využité pre umiestnenie prevádzok, obyvatelia tak majú k dispozícii základnú občiansku vybavenosť.

Prvé dve fázy potvrdili svoju kvalitu aj atraktivitu pre klientov, momentálne sú vypredané (357 bytov), z veľkej časti zabývané a funguje aj väčšina prevádzok. Posledná fáza je dnes vo vysokom štádiu výstavby, pričom bola odhalená podstatná časť finálnej podoby fasády. Postupne sa realizuje aj zvyšok vonkajšej časti budovy, vo všeobecnosti už ale existuje celkom jasná predstava, ako bude tretia časť projektu vyzerať.

V záverečnej časti Urban Residence vzniká 80 bytov, kde ostáva voľných posledných šesť jednotiek. Štvoricu tvoria menšie, 1,5-izbové byty s výmerou 32 metrov štvorcových a balkónom s vyše ôsmimi metrami štvorcovými, dva byty sú zas 4-izbové s 82 metrami štvorcovými interiéru a veľkorysými balkónmi s takmer 47 metrami štvorcovými. Cena menších bytov je na úrovni okolo 170-tisíc eur, väčších 400-tisíc eur.

V tejto cene dostanú klienti okrem lokality aj relatívne slušný štandard (hoci nie luxusný) a úroveň vyhotovenia, čo naznačili už predošlé etapy. Dispozície odrážajú skúsenosti projektantov, ktorí navrhli už tisíce bytov, nejaké zbytočné mrhanie priestorom tu teda nebadať. Cena parkovacieho miesta je 21,9-tisíc eur.

Z ponuky sa medzičasom vytratila obrovská strešná rezidencia, ktorá pôvodne zaberala celé podlažie a bola jedným z najväčších (a najdrahších) bytov v novostavbe na bratislavskom realitnom trhu. Developerovi sa ju nakoniec nepodarilo predať, preto bol byt rozdelený na dve a v takejto forme sa dostane do ponuky. Podobné prípady, kedy sa investori snažili o predaj masívnych jednotiek, sa už v Bratislave vyskytli, a viackrát skončili rozdelením bytov – čo je nakoniec ešte výhodnejšie.

Výstavba tretej etapy Urban Residence a tým pádom aj celého projektu by mala byť ukončená na jar 2021. Spolu s budovou pribudnú na prízemí aj nové prevádzky a dotvorí sa verejný priestor, ktorého súčasťou bude pomerne veľké detské ihrisko. V tomto čase sa predpokladajú aj úpravy trojuholníkového priestranstva smerom k Filiálke, kde by mestská časť Nové Mesto rada videla parčík.

 

Zdroj: Lucron

 

Tretia etapa, podobne ako predošlé, potvrdzuje vysokú úroveň architektov, ktorí projekt navrhujú. Kancelária Compass Architekti je dnes už pravdepodobne najaktívnejšou kanceláriou, ktorá navrhuje niekoľko obrovských mestských areálov a zón a vo svojom portfóliu má rezidenčné aj kancelárske budovy v rozličných situáciách, čomu architektúru svojich projektov prispôsobuje. Urban Residence bol v čase predstavenia zámerom v takmer najcentrálnejšej polohe, s čím sa architekti veľmi dobre vyrovnali.

Nižšie časti sú tak farebne odlíšené a rozdelené na menšie časti, aby dlhé fasády, ktorá od ulice aj vnútrobloku vznikajú, nepôsobili príliš monotónne. Obyvatelia majú k dispozícii pomerne hlboké balkóny – v podstate loggie, čo zlepšuje kontakt s exteriérom. Prvá etapa je zároveň o niečo nižšia ako druhá, aby sa podarilo vyrovnať zástavbu na oboch stranách Račianskej. Tá má v tomto krátkom úseku charakter mestskej triedy.

Tretia etapa pôsobí v tomto kontexte na prvý pohľad cudzo, nielen charakterom bodovej „výškovej“ budovy, ale aj mierne odlišnou architektúrou a materialitou. S postupným odhaľovaním sa však ukazuje, že jej hmota, osadenie aj výzor boli navrhnuté správne. Dominanta komplexu bude napriek výške pôsobiť ľahko a elegantne, čomu napomôže nielen predsunutá biela konštrukcia, ale aj zábradlia, ktoré nie sú sklenené ako v etapách predtým.

Z Urban Residence tak vznikne ucelený komplex, ktorý je vhodnou formou zástavby do tejto postupne sa rozvíjajúcej lokality. Okolie projektu sa v dohľadnej dobe výrazne zmení – dokončený snáď raz bude projekt Pri Mýte, v príprave je masívna prestavba Istropolisu, zastrešená poprednými európskymi architektmi, a vo (vzdialenom) výhľade je výstavba železničnej stanice Filiálka. V horizonte možno piatich rokov by sa mohla spustiť aj modernizácia Račianskej električkovej radiály, spojená s komplexnou rekonštrukciou ulice.

Napriek týmto výrazným vstupom sa Urban Residence nestratí. Ide o dobrý projekt na dobrom mieste, akých je v Bratislave potrebných stále veľa.

 

Fotografie z 28.6.2020. Pozrite si výstavbu Urban Residence vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lucron

Súvisiace články

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

26.04.2021 12:05:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube