YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 22.02.2019 08:30

Pri Steine vzniká nový verejný priestor

Projekt Stein sa blíži k dokončeniu, s čím súvisí aj ukončovanie prác v bezprostrednom okolí. Na mieste, kde sa predtým nachádzalo bunkovisko a zariadenie staveniska, v týchto dňoch vzniká verejný priestor, ktorý bude predĺžením Kmeťovho námestia.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Novým námestíčkom tak vzniká viacmenej celistvá verejná os od Kmeťovho námestia až k Novému evanjelickému kostolu, ktorá bude z juhu vymedzená areálom Steinu2 a zo severu pozemkom Slovenskej technickej univerzity a jej internátom, hoci od neho bude oddelená plotom. Úpravy zabezpečuje developer rezidenčnej časti Steinu2, spoločnosť YIT Slovakia, architektom je Eugen Guldan.

Vznik nového priestranstva bude bodkou za redevelopmentom územia, ktorý premenil nevyužívaný areál niekdajšieho pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním, kanceláriami a službami v parteri jednotlivých objektov. Z pôvodného pivovaru sa zachovala jediná budova, Spilka s charakteristickou kupolou, ktorá je v režime Národnej kultúrnej pamiatky a je ešte stále v rekonštrukcii.

Developer pri marketovaní Steinu2 stavil na polohu a s tým spojené aspekty – dostupnosť služieb, kombináciu rušných mestských ulíc a pokojných intímnych dvorov či verejné priestory. V rámci projektu vznikla priečna línia, nazvaná Steinov dvor, ktorá spája Blumentálsku ulicu s priestorom za Spilkou a pred kostolom, bude teda zaústená aj do nového námestia.

 

Aktuálny stav realizácie - 22.2.2019

 

Z dosiaľ zverejnených informácií nie je presne známe, čo všetko bude toto priestranstvo obsahovať, pravdepodobne tu však bude workoutové ihrisko alebo iné prvky mobiliáru, ktoré sa nenachádzajú v rámci Steinovho dvora alebo Kmeťovho námestia. Pred kostolom by pravdepodobne malo byť v budúcnosti otvorenejšie priestranstvo, presne to však ešte nemožno určiť.

Táto nejasnosť je daná tým, že pozemky pred kostolom nepatria developerovi, ale Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý tú má zriadené parkovisko. Developer tak má možnosť zveľadiť len svoje vlastné pozemky, vstup do kostola bude aj naďalej blokovaný parkovaním – minimálne kým Hlavné mesto neprenajme alebo nepredá dané pozemky YIT alebo sa samé nerozhodne investovať.

Bola by veľká škoda, keby sa v tomto smere nepodarilo dohodnúť a pomerne rozsiahly verejný priestor (ak rátame aj Kmeťovo námestie) by bol narušený na tomto malom, no o to dôležitejšom kúsku. Ak má Hlavné mesto skutočne záujem o zvyšovanie kvality verejného priestoru, bude hľadať spôsoby, ako námestie dokončiť v plnom rozsahu.

Ak sa tak stane, vznikne z tejto časti mesta mimoriadne príjemná lokalita, čo umocnila aj nedávna obnova Kmeťovho námestia pod patronátom developera Corwin. Ten neďaleko zrealizoval ďalší mestotvorný projekt Blumental. Postupne ožíva aj verejná správa, príťažlivú podobu získava Blumentálska ulica, prvý príklad skutočne kompletnej ulice v centre Bratislavy.

Štvrť Blumentál sa podobnými zásahmi mení na príklad kvalitnej mestskej zóny, ktorá sa vyznačuje všetkými aspektami dobrého veľkomesta. Pozitívne trendy do veľkej miery vyplývajú z aktívnej spolupráce medzi lokálnymi aktérmi – developermi, aktivistami a odborníkmi. Všetko nasvedčuje tomu, že táto kooperácia by mala v budúcnosti pokračovať na ešte lepšej úrovni, čo je prísľubom zaujímavých návrhov, ktoré Blumentálsku štvrť pozdvihnú ešte vyššie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Aktuálny stav - 22.2.2019
  • Aktuálny stav - 22.2.2019
  • Aktuálny stav - 22.2.2019

Súvisiace články

Promenáda pred kostolom na Legionárskej sa konečne dobuduje

14.04.2021 14:01:20 Adrian Gubčo

Spolu s dokončením rezidenčnej časti projektu Stein2 od developera YIT Slovakia vznikol v predĺžení Kmeťovho námestia smerom k tzv. Novému evanjelickému kostolu na Legionárskej príjemný verejný priestor – „promenáda“. Nelogicky však ostáva zakončený nevzhľadnou betónovou plochou, oplotením a parkoviskom. Čoskoro by sa to mohlo zmeniť.

Čítať viac

Park pri Stein2 čaká zmena: vznikne nová bratislavská promenáda?

15.06.2020 14:26:50 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Projekt Stein2 od developera YIT Slovakia v spolupráci s MiddleCap Group (vtedy ešte AMW Development) nepriniesol len vznik kancelárskych kapacít a bytových domov, ale aj vytvorenie nových verejných priestorov. Okrem privátneho dvora je to najmä časť budúcej promenády medzi Kmeťovym námestím a Novým evanjelickým kostolom. Víziu však môžu narušiť plány Starého Mesta a STU vybudovať tu priestor pre škôlku.

Čítať viac

Na Steine2 prebiehajú posledné úpravy, Spilka získala finálnu podobu

21.06.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Stein2 je prakticky kompletne dokončený. Na developmente prebiehajú už len finálne úpravy, čo sa netýka len rezidenčnej časti, ktorá bola hotová skôr, ale aj poslednej fázy kancelárskej časti v podobe rekonštrukcie Spilky, jedinej zachovanej súčasti pôvodného areálu pivovaru Stein.

Čítať viac

Vznikne pri Steine2 nové námestie?

12.06.2019 06:45:00 Adrian Gubčo

S dokončovaním projektu Stein2 sa v bezprostrednom okolí realizujú aj finálne práce na úprave verejných priestranstiev. Najkrajšie z nich by mohlo vzniknúť v predĺžení Kmeťovho námestia až k Evanjelickému kostolu na Legionárskej. Ideu však brzdia komplikované vzťahy v území. Podarí sa ich prekonať a vybudovať atraktívne námestie so zeleňou?

Čítať viac

Stein2 je pred dokončením, Staré Mesto má ďalší rehabilitovaný mestský blok

15.04.2019 10:05:00 Adrian Gubčo

V týchto týždňoch sa dokončuje výstavba projektu Stein2, ktorý mení prakticky celý mestský blok z opusteného priemyselného areálu na aktívnu súčasť mesta. Okrem rezidenčnej časti finálnu poobu získava aj kancelárska, dokončiť ešte ostáva verejné priestranstvá, hoci tieto si na ideálnu podobu ešte nejakú dobu počkajú.

Čítať viac

Stein2 sa blíži k dokončeniu

21.01.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Rezidenčná časť projektu Stein2, ktorý vznikol na mieste niekdajšieho pivovaru Stein, získava finálne kontúry. Takmer dokončené sú už všetky fasády a realizujú sa exteriérové úpravy. Jeden z najmestskejšie pôsobiacich projektov v Bratislave bude v priebehu tohto roka dokončneý.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 03.07.2018

11.07.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt prestavby celého mestského bloku, kde sa kedysi nachádzal areál pivovaru Stein, sa dostáva do finálnych fáz. Prvé časti projektu sú už dokončené a všetky zvyšné sú už prinajmenšom v štádiu hrubej stavby.

Čítať viac

Stein2 spúšťa predaj poslednej etapy

21.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v poslednej etape projektu Stein2. Pôvodne ich malo byť päť, štvrtá a piata však boli spojené do jednej. Posledná časť komplexu je už vo výstavbe.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 2.12.2017

05.12.2017 09:20:00 Adrian Gubčo

Stein2, pomerne rozsiahly projekt premeny celého mestského bloku pod hlavičkou dvoch developerov, YIT Slovakia developujúceho rezidenčnú časť a AMW Development developujúceho administratívu, má dokončené prvé časti.

Čítať viac

Predaj bytov v tretej etape Stein2 spustený

25.09.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spúšťa predaj bytov v tretej etape projektu Stein2. O tomto dátume som písali už dávnejšie a skorý začiatok predaja potvrdzovalo aj tempo výstavby - tretia etapa rezidenčnej časti tohto väčšieho developmentu už rastie.

Čítať viac

Odhaľuje sa budúcnosť Spilky v projekte Stein2

30.08.2017 10:30:00 Adrian Gubčo

Po Blumentali, na ktorý sme sa pozreli v minulom článku, je Stein2 ďalším väčším projektom, meniacim okolie Račianskeho mýta. Rozsiahla premena niekdajšieho priemyselného areálu pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním a kanceláriami developujú spoločnosti YIT Slovaka a AMW Development. Zároveň sa konečne odhalili zámery s budovou tzv. Spilky, ktorá sa ako jediná budova z pivovaru zachovala.

Čítať viac

Prvá časť obnovy Kmeťovho námestia dokončená

06.07.2018 09:35:00 Adrian Gubčo

Kmeťovo námestie, menšie verejné priestranstvo vo východnom okraji mestskej časti Staré Mesto, prešlo prvou časťou obnovy, v rámci ktorej revitalizuje miestny zanedbaný park. Zmeny realizuje v spolupráci so samosprávou developer Corwin, stojaci za blízkym projektom Blumental.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube