Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 22.02.2019 08:30

Pri Steine vzniká nový verejný priestor

Projekt Stein sa blíži k dokončeniu, s čím súvisí aj ukončovanie prác v bezprostrednom okolí. Na mieste, kde sa predtým nachádzalo bunkovisko a zariadenie staveniska, v týchto dňoch vzniká verejný priestor, ktorý bude predĺžením Kmeťovho námestia.

Article Big

Zdroj: YIT Slovakia

Novým námestíčkom tak vzniká viacmenej celistvá verejná os od Kmeťovho námestia až k Novému evanjelickému kostolu, ktorá bude z juhu vymedzená areálom Steinu2 a zo severu pozemkom Slovenskej technickej univerzity a jej internátom, hoci od neho bude oddelená plotom. Úpravy zabezpečuje developer rezidenčnej časti Steinu2, spoločnosť YIT Slovakia, architektom je Eugen Guldan.

Vznik nového priestranstva bude bodkou za redevelopmentom územia, ktorý premenil nevyužívaný areál niekdajšieho pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním, kanceláriami a službami v parteri jednotlivých objektov. Z pôvodného pivovaru sa zachovala jediná budova, Spilka s charakteristickou kupolou, ktorá je v režime Národnej kultúrnej pamiatky a je ešte stále v rekonštrukcii.

Developer pri marketovaní Steinu2 stavil na polohu a s tým spojené aspekty – dostupnosť služieb, kombináciu rušných mestských ulíc a pokojných intímnych dvorov či verejné priestory. V rámci projektu vznikla priečna línia, nazvaná Steinov dvor, ktorá spája Blumentálsku ulicu s priestorom za Spilkou a pred kostolom, bude teda zaústená aj do nového námestia.

 

Aktuálny stav realizácie - 22.2.2019

 

Z dosiaľ zverejnených informácií nie je presne známe, čo všetko bude toto priestranstvo obsahovať, pravdepodobne tu však bude workoutové ihrisko alebo iné prvky mobiliáru, ktoré sa nenachádzajú v rámci Steinovho dvora alebo Kmeťovho námestia. Pred kostolom by pravdepodobne malo byť v budúcnosti otvorenejšie priestranstvo, presne to však ešte nemožno určiť.

Táto nejasnosť je daná tým, že pozemky pred kostolom nepatria developerovi, ale Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý tú má zriadené parkovisko. Developer tak má možnosť zveľadiť len svoje vlastné pozemky, vstup do kostola bude aj naďalej blokovaný parkovaním – minimálne kým Hlavné mesto neprenajme alebo nepredá dané pozemky YIT alebo sa samé nerozhodne investovať.

Bola by veľká škoda, keby sa v tomto smere nepodarilo dohodnúť a pomerne rozsiahly verejný priestor (ak rátame aj Kmeťovo námestie) by bol narušený na tomto malom, no o to dôležitejšom kúsku. Ak má Hlavné mesto skutočne záujem o zvyšovanie kvality verejného priestoru, bude hľadať spôsoby, ako námestie dokončiť v plnom rozsahu.

Ak sa tak stane, vznikne z tejto časti mesta mimoriadne príjemná lokalita, čo umocnila aj nedávna obnova Kmeťovho námestia pod patronátom developera Corwin. Ten neďaleko zrealizoval ďalší mestotvorný projekt Blumental. Postupne ožíva aj verejná správa, príťažlivú podobu získava Blumentálska ulica, prvý príklad skutočne kompletnej ulice v centre Bratislavy.

Štvrť Blumentál sa podobnými zásahmi mení na príklad kvalitnej mestskej zóny, ktorá sa vyznačuje všetkými aspektami dobrého veľkomesta. Pozitívne trendy do veľkej miery vyplývajú z aktívnej spolupráce medzi lokálnymi aktérmi – developermi, aktivistami a odborníkmi. Všetko nasvedčuje tomu, že táto kooperácia by mala v budúcnosti pokračovať na ešte lepšej úrovni, čo je prísľubom zaujímavých návrhov, ktoré Blumentálsku štvrť pozdvihnú ešte vyššie.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Aktuálny stav - 22.2.2019
  • Aktuálny stav - 22.2.2019
  • Aktuálny stav - 22.2.2019

Súvisiace články

Na Steine2 prebiehajú posledné úpravy, Spilka získala finálnu podobu

21.06.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Stein2 je prakticky kompletne dokončený. Na developmente prebiehajú už len finálne úpravy, čo sa netýka len rezidenčnej časti, ktorá bola hotová skôr, ale aj poslednej fázy kancelárskej časti v podobe rekonštrukcie Spilky, jedinej zachovanej súčasti pôvodného areálu pivovaru Stein.

Čítať viac

Vznikne pri Steine2 nové námestie?

12.06.2019 06:45:00 Adrian Gubčo

S dokončovaním projektu Stein2 sa v bezprostrednom okolí realizujú aj finálne práce na úprave verejných priestranstiev. Najkrajšie z nich by mohlo vzniknúť v predĺžení Kmeťovho námestia až k Evanjelickému kostolu na Legionárskej. Ideu však brzdia komplikované vzťahy v území. Podarí sa ich prekonať a vybudovať atraktívne námestie so zeleňou?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube