Author photoAdrian Gubčo 02.03.2023 17:41

Svetová architektúra v Bratislave. Súťaž na Southbank má víťazov

Hlavné mesto Slovenska sa stáva miestom, kam prichádza svoje projekty realizovať čoraz viac architektov svetového kalibru. Rovnako to bude aj v prípade očakávaného zámeru Southbank na pravom brehu Dunaja. Developer Penta Real Estate odhalil mená víťazov veľkej medzinárodnej súťaže, ktorí patria do prvej ligy globálnej architektonickej scény.

Zdroj: Snøhetta

Zdroj: Snøhetta

Developer získal pozemky na pravobrežnom nábreží Dunaja, v susedstve plánovaného Nového Lida, v priebehu minulého roka. Priestor prebral po spoločnosti HB Reavis, ktorá sa medzičasom stiahla z bratislavského trhu. Penta zas v tom čase prešla transformáciou, kedy sa z nej vyčlenila firma Alto Real Estate a prevzala aj vlajkový projekt Sky Park. Pre Penta Real Estate to vytvorilo príležitosť vytvoriť nový ikonický development, s ktorým bude spájaná.

Developer pristúpil v auguste 2022 k vyhláseniu veľkej medzinárodnej dvojkolovej súťaže, pričom tri tímy boli vopred vybraté do druhého kola. V každom prípade išlo o známe a silné mená. Kancelárie Office for Metropolitan Architecture (OMA), BIG – Bjarke Ingels Group + Pantograph + Inflow aj Zaha Hadid Architects (ZHA) patria k najprestížnejším súčasným svetovým pracoviskám. Líder OMA Rem Koolhaas je asi najoslavovanejší architekt súčasnosti a Bjarke Ingels jeden z najvplyvnejších. Je fér skonštatovať, že súťaž takéhoto rangu sa v Bratislave ešte nekonala.

Atraktívne zadanie prilákalo obrovské množstvo ďalších tímov. Odborná porota vybrala z 52 návrhov troch postupujúcich, ktorými boli autorský kolektív Snøhetta + Studio Egret West + gro (1), kancelária KCAP (2) a kolektív William Matthews Associates + Boele + Sadovsky & Architects + Mikhail Riches + Expedition Engineering + LOLA landscape architects + Studio Akkerhuis (3). Snøhetta či KCAP sú mimoriadne známe mená, Sadovsky & Architects zas víťazí v jednej súťaži na Slovensku za druhou. Druhé kolo tak bolo prísľubom kvalitného „súboja“ myšlienok a ideí.

Ako dnes developer oznámil, porota pristúpila k vyhláseniu víťaza. Stal sa ním kolektív Snøhetta + Studio Egret West + gro. Špičková nórska kancelária v kooperácii s britským a slovenským ateliérom sa presadil s dosiaľ nepredstaveným návrhom, ktorý bude najprv odbornej verejnosti odhalený v priebehu apríla, čoskoro na to aj širokému publiku. Developer konštatuje, že v Bratislave vznikne ďalší projekt svetovej úrovne.

Pri tomto tvrdení si pomáha výberom známych realizácií architektov z celého sveta. Snøhettu predstavuje v súvislosti s operou v Osle, sídlom denníka Le Monde alebo prvou európskou podvodnou (podhladinovou) reštauráciou Under. Investor pripomína, že architekti sú známi citlivým vnímaním prírodného kontextu a jeho presahom do architektúry a urbanizmu. Studio Egret West je zas známe projektami s dôrazom na placemaking, napríklad v podobe londýnskych developmentov Barking, Kidbrooke alebo Old Vinyl Factory. Mady by Gro je mladý slovenský ateliér, za sebou má víťazstvo v súťaži na petržalské Námestie republiky.

Developer uzatvára, že pri výbere víťaza odborná porota posudzovala predovšetkým nosný koncept návrhu, komplexnosť spracovania, kvalitu urbanizmu a architektúry a taktiež prácu s verejným priestorom s dôrazom na zeleň a prírodný kontext, v ktorom sa projekt nachádza. Pripravovaný projekt v Southbanku má byť v súlade s developmentom v Novom Lide od J&T Real Estate.

Galéria

  • Priestor Southbanku. Zdroj: Penta Real Estate
  • Priestor Southbanku. Zdroj: Penta Real Estate
  • Priestor Southbanku. Zdroj: Penta Real Estate
  • Priestor Southbanku. Zdroj: Penta Real Estate
  • Priestor Southbanku. Zdroj: Penta Real Estate

Víťazstvo Snøhetty v súťaži v skutočnosti nie je až také prekvapivé – hoci konkurencia musela byť naozaj tvrdá. Nórski architekti v poslednom období získavajú úspechy v súťažiach v nábrežných zónach, napríklad v Sydney alebo v Budapešti. Skúsenosti nepochybne zužitkovali aj v Bratislave. Vychádzajúc z doterajších realizácií alebo budapeštianskeho konceptu, Southbank bude založený na kompaktnom urbanizme, úzkom prepojení s vodným elementom a vysokej kvalite verejných priestorov s uchopiteľnou mierkou.

Pre nové centrum Bratislavy, ktoré začne čoskoro expandovať na pravý breh Dunaja, ide o vynikajúce správy. Táto časť mesta v tejto chvíli nepotrebuje extravagantné pokusy ani organické tvary, parametrické objekty ani sebavedomé gestá silných individualít. Oveľa užitočnejší je solídny, prehľadný a citlivý urbanizmus, ktorý zdôrazní kľúčové kvality územia v podobe dostupnosti rieky, nábrežia a zelene Sovieho lesa. Priestor pre naozaj mimoriadnu architektúru je v Lide, kde má vzniknúť kultúrny objekt nadmestského významu.

Už teraz možno povedať, že očakávania od aprílového predstavenia podoby zámeru sú vysoké. Bratislava sa má v tomto desaťročí konečne stať mestom na oboch stranách rieky (pre kritikov, dnes ním jednoducho nie je), pričom rozšírenie mestotvornej zástavby na pravý breh je kľúčový krok.

Southbank s Novým Lidom sú pre celé mesto strategickými projektami. Ich vznikom sa zo slovenskej metropoly stane konečne skutočné veľkomesto – a vďaka dobrej úrovni projektov snáď aj veľkomestom vysokej kvality. Mená víťazov sú prísľubom toho, že to tak naozaj bude.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube