Author photoAndrej Sárközi 05.04.2023 16:07

Strašidelný skelet bude minulosťou. Škandalózny projekt nahradí luxusné bývanie

Rozostavaný komplex v Slávičom údolí straší miestnych obyvateľov už vyše dve desaťročia. Skelet polyfunkčného objektu je v realizácii od roku 2000, stavba bola spájaná so zločineckými skupinami a tiež postavená načierno. Dnes sa však zdá, že sa „hirošima” Starého Mesta po dlhých rokoch čakania dobuduje.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Hantabal Architekti

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Hantabal Architekti

Jeden z ďalších nekonečných príbehov Bratislavy. Polyfunkčný objekt Slávičie údolie v Starom Meste je nedostavaný už viac ako 20 rokov. Prvé spory ohľadne projektu sa objavili už na prelome milénií v súvislosti s inzerátmi, ponúkajúcimi byty v komplexe. Development však nebol v tom čase povolený. Stavebník, spoločnosť Hoza, aj napriek tomu rozbehla výstavbu domu, ktorý zasahoval do susedných pozemkov. Neskôr sa zmenili vlastníci, ktorými sa stali firmy International Investments and Securities Holding a Machnáč. 

Práve druhá menovaná firma bola spájaná s mafiánskou skupinou takáčovcov. Konkrétne s Martinom Bognárom, ktorý bol podľa Trend Reality obvinený z toho, že sa podieľal na vyberaní výpalného v bratislavských reštauráciách. Bognár bol rovnako advokátom Ľubomíra Kudličku, ktorý je považovaný za údajného bossa tejto zločineckej skupiny. Okrem iného vystupoval aj ako svedok proti Jozefovi Majskému. Martin Bognár náhle zomrel v roku 2008.

Stavba bola podľa portálu priamo prepojená s mafiánskou skupinou. Stavebné práce realizovala spoločnosť K.S.I., ktorej konateľom je už uvedený Ľubomír Kudlička (údajný boss takáčovcov) a rovnaká firma bola aj vlastníkom pozemkov, na ktorých stojí celý projekt.

Galéria

  • Zdroj: Hantabal Architekti
  • Zdroj: Hantabal Architekti
  • Zdroj: Hantabal Architekti
  • Skelet projektu Slávičie údolie. Fotografia z 11.11. 2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Skelet projektu Slávičie údolie. Fotografia z 11.11. 2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Bývalá podoba projektu. Zdroj: Slávičie údolie
  • Bývalá podoba projektu. Zdroj: Slávičie údolie

Projekt nakoniec získal dodatočné stavebné povolenie, stalo sa tak ešte v roku 2005. Ani potom sa problémy neskončili, stavebník postavil hrubú stavbu domu, ktorá bola vyššia o dve podlažia a mala iný tvar strechy či iné funkčné zloženie. Tieto zmeny vysvetlil stavebník pre portál Trend Reality ešte v roku 2017 – podľa nich sa zmenili podmienky a preto sa rozhodol vykonať úpravy, kým čakal na schválenie zmeny stavby pred dokončením.

Mestská časť preto nariadila stavebníkovi tieto dve podlažia odstrániť a dať projekt do stavu, v akom bol povolený. Developer sa voči rozhodnutiu odvolal, argumentujúc, že najvyššie ustúpené podlažie sa nezarátava tak ako prvé podlažie, ktoré je podľa neho v skutočnosti zapustené v teréne. Spoločnosť však so svojou obhajobou neuspela a najvyššie podlažie mala nakoniec odstrániť spoločne s prístavbou zasahujúcou do susedného pozemku – čo sa aj udialo. V roku 2019 sme predpokladali, že výstavba by sa na pozemku mohla konečne obnoviť a objekt dobudovať. Nič také sa však nestalo. 

V súčasnosti už vlastníkom pozemkov nie je firma z mafiánskych zoznamov. Pozemky a projekt aktuálne vlastní firma SU living s.r.o., ktorej stopercentným vlastníkom je spoločnosť Belevis, s.r.o. Tá sa zaoberá developmentom nehnuteľností a jej dcérske spoločnosti zase realitnou činnosťou a výstavbou. Aktívna je predovšetkým v Nitre, kde postavila kultivovaný projekt Jelenecká a viacero ďalších pripravuje. Veľký ohlas mala architektonická súťaž na jej sídlo v centre Nitry. 

 

Skelet projektu Slávičie údolie. Fotografia z 11.11.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Je teda zrejmé, že „hirošima” Starého Mesta by sa mohla po dvadsiatich rokoch dočkať dobudovania. Mestská časť Staré Mesto zverejnila upovedomenie o začatí konania o dodatočnom povolení, resp. odstránení časti stavby. 

Dlhodobo schátraný a neobývaný objekt dnes obsahuje v prvom podzemnom podlaží parkovaciu garáž s novovybudovaným vjazdom z priľahlej komunikácie Slávičie údolie, dve vertikálne jadrá v nadväznosti na nadzemnú časť objektov a technické priestory budovy. Podľa aktuálnych plánov majú byť v severnej časti prvého podzemného podlažia umiestnené priestory pre občiansku vybavenosť, ktoré budú priamo prístupné z chodníka ulice Slávičie údolie. Stavebnými úpravami prejde prvé nadzemné podlažie, kde bude z väčšej časti vytvorená parkovacia garáž. Pribudne aj novovybudovaný vjazd z ulice Slávičie údolie zo severovýchodnej strany parcely, kobky, priestory určené pre občiansku vybavenosť a dve vertikálne jadrá. 

Druhé nadzemné podlažie bude určené pre občiansku vybavenosť a byty, prístupné bude priamo z Vrchnej ulice. Každý byt bude mať balkón a v priestoroch, kde z dôvodu orientácie k svetovým stranám a tienenia susedného objektu garáže nie sú dostatočné svetelné podmienky, sú naprojektované nebytové priestory určené na občiansku vybavenosť. Na streche prvého nadzemného podlažia – nad parkovaním, budú vytvorené terasy s extenzívnou zeleňou, ktoré prispejú k vyššiemu komfortu občianskej vybavenosti orientovanej do dvora. 

Tretie a štvrté nadzemné podlažie je určené pre dvojizbové, trojizbové a štvorizbové byty. Posledné piate je riešené ako polpodlažie, teda zaberá plochu polovice predchádzajúceho podlažia. Tu sa budú nachádzať dva štvorizbové byty s dvomi terasami a extenzívnou zeleňou.

Developer dodáva, že rezidencie v projekte budú vysokého štandardu, k čomu majú patriť rozličné smart technológie, strešné záhrady či privátne výťahy priamo do bytu. Je tak zrejmé, že pôjde o ten najluxusnejší segment bývania. 

 

Zdroj: Hantabal Architekti

Podľa informácií z príslušného dokumentu, projekt prepracovala známa a oceňovaná kancelária Hantabal architekti, víťazi CE ZA AR za bytový dom Life Park Residence. Architekti sa podľa dostupných materiálov postarali o úplnú vizuálnu transformáciu objektu. Výraz domu bude tvorený preskleniami na celú výšku budovy, pásovými balkónmi a posuvnými tieniacimi paravánmi so "závojovým efektom". Na jeho podobe sa podieľalo Studio Kubinsky umelcov Bohuša a Moniky Kubinských. Budova bude pôsobiť transparentným dojmom a celkovo vyšším štandardom. 

S aktuálnym začatím konania o dodatočnom povolení a zverejnenou novou podobou chytá projekt Slávičie údolie zaslúžený druhý dych. Problémy stavby by sa týmto mohli definitívne skončiť, zabudnutá by taktiež mala byť minulosť, spojená s mafiánskymi skupinami. Objekt sa dočká jemnejšieho a podľa všetkého aj kvalitnejšieho spracovania, čo pomôže celej lokalite.

Belevis predpokladá, že už čoskoro získa potrebné povolenia a čoskoro sa rozbehnú stavebné práce. Realizácia je naplánovaná na roky 2023 až 2025. Nekonečný príbeh, trvajúci vyše dvadsať rokov, tak smeruje k definitívnemu záveru. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube