Author photoAdrian Gubčo 25.04.2019 08:30

Práce na projekte Slávičie údolie sa obnovujú

Na ulici Slávičie údolie v lukratívnej časti Starého Mesta už dlhé roky straší rozostavaný skelet objektu s neslávnou históriou. Polyfunkčný dom, ktorý je v realizácii už od roku 2000, sa začal budovať ako čierna stavba, navyše je projekt spájaný s osobami z prostredia organizovaného zločinu. Dnes sa však zdá, že sa nekonečný príbeh začína blížiť ku koncu.

Zdroj: Slávičie údolie

Zdroj: Slávičie údolie

Prvé spory ohľadne projektu sa objavili už na konci 90-tych rokov 20. storočia, v súvislosti s inzerátmi ponúkajúcimi byty v komplexe, ktorý nebol vtedy povolený. Stavebník, spoločnosť Hoza, však napriek tomu rozbehla výstavbu domu, ktorý zasahoval do susedných pozemkov. Neskôr sa zmenili vlastníci, ktorými sa stali firmy International Investments and Securities Holding a Machnáč, kde je najmä druhá menovaná spájaná s tzv. skupinou takáčovcov.

V roku 2005 získal projekt dodatočné stavebné povolenie, no ani potom sa problémy neskončili, keď stavebník postavil hrubú stavbu domu, ktorý je o dve podlažia vyšší nad rámec povolenia, má iný tvar strechy či iné funkčné zloženie. Zmeny vysvetlil stavebník pre portál Trend Reality tak, že sa zmenili podmienky a preto sa rozhodol vykonať úpravy, kým čakal na schválenie zmeny stavby pred dokončením.

Mestská časť preto nariadila stavebníkovi tieto dve podlažia odstrániť a dať projekt do stavu, v akom bol povolený. Developer sa voči rozhodnutiu odvolal, argumentujúc, že najvyššie ustúpené podlažie sa nezarátava, tak ako prvé podlažie, ktoré je podľa neho v skutočnosti zapustené v teréne, ide teda o podzemné podlažie.

So svojou obhajobou však International Investments and Securities Holding celkom neuspelo, preto bolo v záujme pokračovania stavby povinné odstrániť najvyššie podlažie, spoločne s prístavbou zasahujúcou do susedného pozemku. Keďže k tomu už došlo, development sa konečne môže dokončiť.

O tom, že by mohol byť koniec príbehu naozaj blízko, v konečnom dôsledku svedčí aj novo spustená webstránka projektu spoločne s rozbehnutým predajom. V projekte na piatich nadzemných podlažiach vzniká 21 bytov a apartmánov, s výmerami od 35 do 130 metrov štvorcových, teda od 1,5-izbovej jednotky po päťizbovú rezidenciu. Priemerné ceny sa pohybujú na úrovni okolo 3-tisíc eur za štvorcový meter. Štandard možno označiť za vyšší (hliníkové okná, exteriérové žalúzie, podlahové vykurovanie, drevené parkety, predpríprava pre klimatizáciu), hoci niektoré dispozície sú atypické, čo môže byť pri zariaďovaní problém.

Súčasťou projektu by mali byť aj minimálne tri priestory pre občiansku vybavenosť (potraviny, kaderníctvo a tapas bar), pôvodne navrhované kancelárie sa zmenili na byty. Parkovanie sa nachádza prevažne v podzemnej garáži, čiastočne aj na povrchu. Developer zabezpečil 24 parkovacích miest a ďalšie sa snaží získať na susednom pozemku.

Výstavba by sa na pozemku mala obnoviť pravdepodobne okolo mája tohto roku, projekt by už mal mať vydané stavebné povolenie, ktoré čaká na právoplatnosť. Developer by v takom prípade rád videl projekt dokončený do konca tohto roka.

Slávičie údolie, inak jedna z exkluzívnejších štvrtí v rámci Bratislavy, už roky vizuálne trpí na prítomnosť nedokončeného skeletu budovy, spojenej so spormi a kauzami. V tejto chvíli je dokončenie projektu najlepšou možnosťou, ako tento kŕč prekonať, a zvýšiť hodnotu lokality, keď zanikne jej najväčšia hanba. Bolo by skvelé, keby sa projekt zároveň vyznačoval vyššou úrovňou architektúry, v danom momente je to však oneskorené želanie.

V Hlavnom meste sa nachádza viacero podobných rozostavaných objektov, blokovaných rozličnými spormi, majetkovými vzťahmi či nedostatkom financií. Dlhé roky prázdne budovy mimoriadne škodia štvrtiam, kde sa nachádzajú, preto by malo byť záujmom samosprávy aktívne do procesov vstúpiť a prispieť k riešeniu – či už sú to pokuty alebo spolupráca v snahe o rýchlejšie vyriešenie problémov. Príklad zo Slávičieho údolia by mal slúžiť ako memento, ktoré sa nemá opakovať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Slávičie údolie
  • Zdroj: Slávičie údolie
  • Zdroj: Slávičie údolie
  • Zdroj: Slávičie údolie
  • Zdroj: Slávičie údolie
  • Zdroj: Slávičie údolie
  • Zdroj: Slávičie údolie

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube