Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.08.2018 09:30

Čierna stavba na ulici Palisády

Dom na ulici Palisády 5 prechádza prestavbou, ktorá je pomerne radikálna. Na tom by v princípe nemuselo byť nič zlé, keby nechýbalo označenie stavby - čo nasvedčuje tomu, že stavba je nepovolená, teda "čierna".

Article Big

Na danom mieste sa donedávna nachádzal štvorpodlažný obytný dom, pravdepodobne z 20-tych rokov 20. storočia, ktorý získal v neskorších obdobiach nadstavbu. Súčasná prestavba úplne poprela pôvodnú architektúru a premenila objekt na moderný bytový dom s piatimi nadzemnými podlažiami a zvýšeným suterénom, kde vznikol vjazd do garáže. Z pôvodnej architektúry zostal navonok jediný zachovaný relikt v podobe tehlového obloženia fasády na mieste schodiska. Architekt nie je známy.

Keďže označenie stavby chýba aj naďalej, nie je ani presne známe, kto je stavebník. Podľa katastra aj zistení portálu Aktuality.sk sú majiteľmi budovy podnikatelia aktívni v gastronómii či predaji luxusného oblečenia. Mestská časť Bratislava - Staré Mesto majiteľov vyzvala na zastavenie prác, tí však nereagovali. Mestská časť preto podala trestné oznámenie. Ani to však výstavbu nijakým spôsobom nezastavilo a dnes sa už stavba v podstate dokončuje.

Možno povedať, že ide o jeden z najvýraznejších príkladov staviteľskej arogancie v Bratislave. Dom rastie necelých dvesto metrov od vchodu do parlamentu, v jednej z najprestížnejších a najvzácnejších lokalít v krajine a pritom bez akéhokoľvek povolenia. Hoci samospráva v princípe spravila všetko, čo mohla a mala, žiaden účinok to nemalo a s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote sa už nič zásadné s problémom nestane. Po hoteli Park Inn či stavbe pod Mostom SNP sa opäť ukazuje, že na niektorých otrlejších stavebníkov je verejný sektor krátky.

Takíto stavebníci zároveň výrazne škodia aj obrazu developmentu v Bratislave. Hoci väčšina developerov stavia svoje projekty plne v súlade s povoleniami, územnými plánmi a legislatívou, je to práve takáto menšina podnikateľov, ktorí stoja za mnohými negatívnymi tvrdeniami, ktoré sa o developmente (väčšinou nesprávne) hovoria.

Namieste by preto bolo posilniť možnosti verejnej správy zasiahnuť proti podobným stavebníkom. V blízkom zahraničí je už bežná existencia tzv. stavebnej polície, ktorá môže kedykoľvek zastaviť stavbu a nariadiť úpravu do pôvodného stavu. Na Slovensku a v Bratislave zvlášť takáto inštitúcia však stále chýba - a to je veľká chyba.

Galéria

Súvisiace články

Hotel Park Inn bude mať novú fasádu

13.04.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Starosta mestskej časti Staré Mesto - srdce Bratislavy dnes predstavil novú podobu fasády hotela Park Inn, niekdajšieho Danube. Nová fasáda je výsledkom súťaže architektov.

Čítať viac

Kategórie

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Posedenie s výhľadom - nové lavičky na obnovenej Východnej terase Bratislavského hradu.

Seating with a view - new benches on revitalised Eastern terrace of Bratislava castle.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #bratislavacastle #publicspace #urbanism #city #view #architecture #design #bench
Priemyselný areál na Patrónke prejde premenou, vzniknúť tu má spoločenský hub a pripomienka histórie územia.

Industrial zone in Patrónka will transform onto social hub with memorial of historical events which took place over there.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #industrialarchitecture #culture #sport #publicspace #patronka

@bratislavsky_kraj
Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
Pozrieť viac

YouTube