Author photoAdrian Gubčo 03.11.2020 11:38

Sky Park sa pripravuje na otvorenie zvyšku areálu

Po otvorení prvej časti verejných priestranstiev v okolí projektu Sky Park sa na sprístupnenie pripravuje aj zvyšok areálu. Developer Penta Real Estate finišuje s kolaudovaním dvojice rezidenčných veží, ako aj s prácami na administratívnych objektoch. V príprave je spustenie predaja bytov v štvrtej rezidenčnej veži a teoreticky aj štart výstavby dominanty Sky Park Tower.

Autor: Martin Srnák

Autor: Martin Srnák

Prvá časť parku bola otvorená na konci augusta a dobre dotvorila sériu verejných priestranstiev v lokalite nového centra Bratislavy. Platí to aj s prihliadnutím na fakt, že otvorené ešte nebolo celé územie, ale len časť zelených a spevnených plôch v okolí veže Sky Park Residence 2 (B). Je však zrejmé, že do budúcna vzniklo atraktívne územie, ktoré bude alternatívou voči relatívne hustej zástavbe v okolí.

Otvoreniu celého parku bránila neukončená kolaudácia zvyšných dvoch rezidenčných veží. Táto je pred ukončením len dnes – resp., v prípade veže C sa čaká na správoplatnenie povolenia k užívaniu stavby, pri veži A ešte toto rozhodnutie nebolo vydané, je však v procese. Verejnosť sa tak sprístupnenia nových zelených plôch dočká v najbližších týždňoch.

Nido

To potvrdzuje aj Lenka Vargová, PR Specialist Penta Real Estate. „Stále platí, že zvyšné časti parku budú pre verejnosť sprístupnené po vydaní právoplatných kolaudačných rozhodnutí pre veže A a C,“ konštatuje. „Predpokladáme, že by sa tak mohlo stať už koncom novembra.“ Verejnosť tak k súčasnému centrálnemu bodu s fontánou a amfiteátru pri veži B získa aj nové detské ihrisko, work-outové ihrisko, bezbariérové prístupy do parku a v čase dokončenia administratívnych objektov (ku koncu roka, nájomníci sa začnú sťahovať v januári 2021) aj amfiteáter pri Jurkovičovej teplárni. Otvoriť by sa mal aj priečny prechod územím od Čulenovej k Továrenskej.

Otvorenie areálu prichádza v pomerne nešťastnom období, kedy je jeho oživenie limitované aktuálnou situáciou v súvislosti s pandémiou, ako aj ročným obdobím, ktoré nepraje aktívnejšiemu využívaniu verejných priestranstiev. Napriek tomu by sa ešte v priebehu tohto roka mohli začať otvárať prvé prevádzky, ktoré prispejú k vneseniu aktivity a náplne do územia.

„Otvorenie prenajatých prevádzok vo vežiach je naplánované ešte do konca tohto roka, avšak v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie a vládnych opatrení sa to môže zmeniť,“ hovorí Lenka Vargová. Konkrétne zloženie a mená obchodov či reštaurácií však známe nie sú (s výnimkou lekárne Dr. Max a barbershopu) a developer ich sám asi ani nebude odhaľovať. „Mená jednotlivých prevádzok nateraz nezverejňujeme, nakoľko nájomcovia si želajú svoje novootvorené prevádzky najskôr odkomunikovať po vlastnej osi,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti.

Dodatočná vybavenosť vznikne aj v rámci administratívnych komplexov Sky Park Offices a v Jurkovičovej teplárni. V tej by sa mal nachádzať nový reštauračný koncept od spoločnosti Medusa (podobný ako v Pradiarni 1900) a kaviareň s galériou (DOT.). Za predpokladu, že sa pandemická situácia do budúcej jari ukľudní, by sa z parku v Sky Parku mohol stať aktívny a využívaný verejný priestor s množstvom menších prevádzok, ktoré budú generátorom života v oblasti.

 

Autor: Martin Srnák

 

V tomto čase by už mala byť zrejmá budúcnosť zatiaľ nezrealizovaných a nerealizovaných častí projektu. K tým patrí obytná veža Sky Park Residence 4, a najmä výšková aj dizajnová dominanta komplexu, kancelárska budova Sky Park Tower. Tieto objekty dotvoria nielen urbanistický koncept projektu, ale aj verejné priestranstvá a v prípade kancelárskej veže aj potvrdia pozíciu developmentu ako jedného z ikonických bratislavských projektov.

Bližšie k výstavbe je však podľa všetkého rezidenčná veža, ktorá vznikne juhovýchodne od Sky Park Residence 2 a 3. Svojim umiestnením uzavrie akési „námestie“, ktoré vzniklo v križovaní peších trás v parku a je dotvorené fontánou. Budova bude identická ako už vybudované veže, bude tak mať 31 podlaží a výšku 103,8 metrov. V parteri vzniknú dodatočné služby a veľkorysá lobby, na streche zas terasa pre rezidentov. Celkový počet bytov by mal byť 264.

Spustenie oficiálneho predaja sa predpokladá v dohľadnej dobe. „Konkrétne informácie o začiatku predaja bytov vo štvrtej rezidenčnej veži prinesieme už v najbližších týždňoch,“ sľubuje Lenka Vargová. Developer pôvodne uvažoval o štarte predaja už v marci 2020, v tom čase však naplno udrela pandémia koronavírusu COVID-19. To narušilo plány viacerých investorov, Penta Real Estate nevynímajúc. Ako sa však ukázalo, ani pandémia zásadne nezmenila situáciu s cenami nehnuteľností v metropole, čo je signálom k tomu, aby sa realizovali pôvodné plány.

Výstavba by sa tak mala taktiež spustiť už onedlho. „Začiatok výstavby predpokladáme v prvom kvartáli nového roka,“ potvrdzuje developer. V takom prípade možno dokončenie budovy očakávať na začiatku roka 2024.

Výhľad v prípade Sky Park Tower je nanešťastie mierne odlišný. Kým situácia na rezidenčnom trhu praje výstavbe nových bytov, pri kancelárskych nehnuteľnostiach je to komplikovanejšie. Mnohí klienti aktuálne prehodnocujú svoje plány a vyčkávajú na vyjasnenie situácie s pandémiou. Hoci zaznievajú aj hlasy, ktoré naznačujú, že firmy budú teraz vyžadovať ešte rozľahlejšie priestory (aby mali zamestnanci viac priestoru a rozostupov), v Bratislave majú každopádne pribudnúť státisíce metrov štvorcových kancelárií.

Projekt 119,45 metrov vysokej veže s 29 podlažiami by ich mal priniesť približne 34,5-tisíc. Nachádzať sa tu bude, podľa všetkého, aj vyhliadková reštaurácia. Penta Real Estate je každopádne optimistická. „Začiatok výstavby kancelárskej budovy Sky Park Tower bude závisieť od aktuálneho vývoja na trhu s kancelárskymi nehnuteľnosťami. Nakoľko však už veža disponuje právoplatným stavebným povolením, na projekt sa pozeráme pozitívne a je v našom najväčšom záujme druhú etapu (vrátane Sky Park Tower) v tomto ikonickom projekte dokončiť,“ uzatvára Lenka Vargová.

Situácii by mohlo nahrávať, že developerovi sa údajne darí pomerne úspešne obsadzovať Sky Park Offices, ako aj nepotvrdené plány Penty presťahovať sa práve do tejto veže. Ak sa skutočne podarí budovu rozostavať napríklad ešte v prvej polovici budúceho roka, dokončená by mohla byť azda na začiatku roka 2024.

 

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

 

Vznik prvej etapy Sky Parku – teda trojice rezidenčných veží, kancelárskej budovy Sky Park Offices a rekonštrukcie Jurkovičovej teplárne – zásadne zmenil panorámu Bratislavy, ale aj priestor jej nového centra. Nové výškové budovy sú neprehliadnuteľné a už v blízkej dobe vnesú do donedávna len veľmi málo využívaného územia aktivitu. Zároveň platí, že mená spojené s navrhovaním komplexu dodajú slovenskej metropole punc významného medzinárodného mesta.

Penta Real Estate totiž po akvizícii pozemku usporiadala v rokoch 2009-2010 medzinárodnú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazila kancelária Zaha Hadid Architects. Pôvodný koncept oblých veží v organicky tvarovanom parku prešiel úpravami a racionalizáciou, napriek tomu však ide o výnimočný development v bratislavskom kontexte. Okrem úprav sa dá projektu vyčítať viacero vecí – narušenie blokovej štruktúry typickej pre túto časť mesta, komerčný charakter Jurkovičovej teplárne alebo výrazovú aj výškovú uniformitu štvorice identických obytných veží – faktom ale ostáva, že vznikol skutočne pôsobivý priestor.

Na tvorbe projektu sa podieľali ďalšie popredné pracoviská v regióne. Sky Park Offices redizajnovali odídenci zo ZHA z kancelárie Vietzke&Borstelmann, park je výsledkom práce kancelárií Marko&Placemakers a Townshend Landscape Architecture, rekonštrukcia teplárne je výsledkom súťaže, v ktorej vyhralo ADOM M Studio. Za projekciu zodpovedajú Pantograph a GFI.

V Bratislave tak vznikol prvý projekt, ktorý navrhol držiteľ(ka) najprestížnejšieho svetového ocenenia v architektúre, Pritzkerovej ceny. Pre mesto daného významu, ktoré zároveň nepatrí k sídlam, budovaným z "petrodolárov" alebo z osobnej iniciatívy lokálneho diktátora, to je dobrým znakom. Sky Park sa stáva ďalším ostrovčekom, ukazujúcim pôsobivú cestu, akú Bratislava za posledné tri desaťročia napriek problémom prekonala. Ide o kúsok veľkého sveta na Slovensku – a to je pozitívom.

 

Fotografie z 28.10.2020. Pozrite si výstavbu Sky Parku a Sky Park Offices vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Autor: Martin Srnák
  • Autor: Martin Srnák
  • Autor: Martin Srnák
  • Autor: Martin Srnák
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube