Author photoAdrian Gubčo 20.08.2020 14:03

Prvá časť parku v Sky Parku sa čoskoro otvorí

O niekoľko dní sa po troch rokoch výstavby konečne otvorí prvá časť parku v rámci projektu Sky Park, kľúčovej časti nového centra Bratislavy. Sprístupnenie verejného priestranstva je spojené s dokončením a odovzdaním prvej z veží, ktoré tento rozsiahly development tvoria. Slovenská metropola získa nový ikonický priestor.

Výstavba Sky Parku sa spustila po dlhej príprave v lete 2017. Developer Penta Real Estate usporiadal už v rokoch 2009-2010 veľkú medzinárodnú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazila popredná svetová architektonická kancelária Zaha Hadid Architects s konceptom veží, osadených do parku organických tvarov. Hoci projekt prešiel výrazným redizajnom, základná vízia sa dodržala.

Development tak má pomerne priliehavé meno. V tejto chvíli je dokončená prvá z troch aktuálne rozostavaných rezidenčných veží s 31 podlažiami a výškou 103,8 metrov, pričom developer už v priebehu niekoľkých dní spustí odovzdávanie bytov klientom. Zvyšné dve veže budú definitívne dokončené a odovzdné ešte v priebehu tohto roka. V realizácii je aj dvojica administratívnych budov, ktorých dokončenie je naplánované taktiež na tento rok.

Nido

Popri dokončovaní jednotlivých budov investor ukončuje práce na úpravách verejných priestranstiev. Developer avizuje, že v tejto chvíli sú už vysadené všetky stromy (medzi nimi javory, brezy, čerešne či duby) a dokončuje sa výsadba trvaliek. Park sa bude otvárať zároveň s odovzdávaním jednotlivých fáz.

„Predpokladáme, že park okolo druhej veže bude sprístupnený koncom augusta, kedy začne aj odovzdávanie prvých bytov majiteľom tejto veže,“ hovorí Lenka Vargová, mediálna zástupkyňa Penta Real Estate. „Čo sa týka ďalších častí parku v okolí prvej a tretej veže, budeme čakať až do vydania kolaudačných rozhodnutí týchto veží a ich správoplatnenia. Veríme, že by sa tak mohlo stať už na jeseň.“ Novú zelenú plochu tak Bratislava získa už naozaj čoskoro.

Územie ožije aj otvorením nových prevádzok v parteri veží a v objektoch, ktoré vznikli od Čulenovej ulice, či hlavne Továrenskej ulice. V prípade týchto priestorov zatiaľ developer nespresňuje, aké značky by tu mali nájsť miesto. „V tejto časti Sky Parku sme momentálne v rokovaniach s veľkým záujemcom, konkrétne meno však zatiaľ špecifikovať nebudeme,“ konštatuje L. Vargová.

Developer aspoň prezradil, že v Sky Parku bude materská škola, potraviny, zubná ambulancia, lekáreň, vináreň, reštaurácie a kaviarne, nechtové štúdio, kaderníctvo či barber shop. Ten má už potvrdené meno – Begentleman.

Dokončenie verejných priestorov Sky Parku otvorí v území nové prepojenia, takže z ukončenia výstavby projektu budú profitovať nielen návštevníci Sky Parku, ale aj tranzitujúci chodci, najmä medzi nábrežím a autobusovou stanicou. Bezproblémové spojenie medzi Landererovou a Továrenskou však ešte nejakú dobu realitou nebude. „Cez peší prechod cez areál Sky Parku sa na Landererovu ulicu ešte nebude dať prejsť (hoci časť parku už dostupná bude),“ vysvetľuje hovokyňa. „Areál Sky Park Offices, ktorý s Landererovou ulicou susedí zostane ohradený oplotením až do kolaudácie projektu Sky Park Tower, ktorý síce disponuje stavebným povolením, termín začiatku výstavby však zatiaľ nevieme bližšie špecifikovať.“

V každom prípade bude projekt, v rámci ktorého sa v podstate nebudú na povrchu nachádzať plochy prístupné automobilom, z hľadiska úrovne pešieho pohybu kvalitný. V areáli okrem toho pribudlo aj pomerne veľké množstvo cyklostojanov, ktoré sú funkčné a nejde o žiadne dizajnové „lámače kolies“. Penta Real Estate ukončila aj práce na ostatnom mobiliári, vrátane detského ihriska alebo amfiteátra, ktorý bude otvorený medzi prvými v rámci sprístupnenia okolia veže II.

 

Otvárať sa majú čoskoro aj prevádzky v parteri veží a od ulice

 

S blížiacim sa dokončením prvej časti projektu, kde sa okrem trojice veží Sky Park Residence s takmer ôsmimi stovkami bytov nachádza aj kancelárska budova Sky Park Offices s 18 podlažiami a približne 31-tisíc metrami štvorcovými a obnovená Jurkovičova tepláreň s coworkingovými priestormi a gastrom, sa aktuálnou stáva otázka ďalšieho vývoja developmentu. Ako bolo povedané, v prípade Sky Park Tower termín spustenia výstavby nie je známy (hoci ešte nedávno developer tvrdil, že to bude určite na budúci rok). To isté platí aj o štvrtej rezidenčnej veži.

Tá rovnako ako Sky Park Tower disponuje potrebnými povoleniami. Developer zatiaľ oficiálny predaj nespúšťa, rovnako ako výstavbu. „Momentálne je našou  prioritou riadne a podľa avizovaných termínov dokončiť prvú etapu projektu,“ vysvetľuje L. Vargová. „Konkrétny termín začiatku výstavby 4. rezidenčnej veže momentálne nevieme bližšie špecifikovať.“

O niečo konkrétnejšia je Penta Real Estate v prípade reliktov pôvodnej zástavby, ktoré v dotyku s projektom ostali – najmä tzv. „Bezákovho domu“ na Továrenskej a malej stavby, patriacej donedávna Univerzitnej knižnici. „K búraniu Bezákovho domu (tzv. žltý dom na Továrenskej) pristúpime až po dokončení 4. rezidenčnej veže, keďže pozemok vrátane domu bude slúžiť ako zariadenie staveniska pre túto vežu,“ hovorí otvorene developer. Dané rozhodnutie je logické, aj keď budova pôsobí úboho.

Situácia je komplikovanejšia pri knižnici. „O vysporiadanie knižnice sa snažíme už roky, keďže budova nie je využívaná na svoj účel, ktorým je uskladnenie knižničného fondu. Budova je vo veľmi zlom technickom stave aj napriek našej investícii, v rámci ktorej sme budovu sanovali, aby sa sama nezrútila. Budova, je vo vlastníctve Univerzitnej knižnice v Bratislave, ktorá ju nevyužíva a odmieta s nami akúkoľvek komunikáciu na túto tému.“ So žiadosťou o stanovisko som dávnejšie oslovil aj Univerzitnú knižnicu, po prvotnej ochote odpovedať však už žiadne vysvetlenie neprišlo.

Penta Real Estate preto nevidí budúcnosť objektu priaznivo. „Budova tak ďalej chátra a okrem toho, že  v danom prostredí pôsobí neesteticky, môže sa stať potenciálnym bezpečnostným rizikom. Pokiaľ do nej Univerzitná knižnica nechystá zainvestovať značné finančné prostriedky na jej obnovu, nevidíme pre budova do budúcna žiadne iné využitie ako je jej demolácia.“

Asanáciu jednotlivých objektov a úpravu okolia však pravdepodobne nemôžeme čakať skôr ako v roku 2024, kedy sa najskôr dokončia obe zostávajúce veže.

 

Rezidenčné veže sú prakticky dokončené

 

Otváranie Sky Parku bude pre rozvoj mestského prostredia v Bratislave možno podobnou udalosťou, ako bolo otvorenie Eurovey – zásadne sa zväčší rozsah príjemných priestorov pre peších v modernom atraktívnom prostredí. Sky Park síce nemá výhodu v podobe dotyku s veľtokom, má však dostatočne dobrú polohu na to, aby bol navštevovaný a park využívaný nielen rezidentmi a pracujúcimi v kancelárskych komplexoch.

Tak ako Eurovea, aj tento development, hoci nejde o blokovú štruktúru typickú pre centrá európskych veľkomiest, prispeje k zmene imidžu Bratislavy a pozdvihnutiu jej mestského charakteru. Len celkom nedávno išlo o mŕtvú časť metropoly – dnes tu bude niečo, čo bude Hlavné mesto Slovenska v dobrom reprezentovať. Nejde o najlepšiu prácu Zaha Hadid Architects, napriek tomu Sky Park dizajnovo predstihol drvivú väčšinu bratislavských developmentov a priniesol sem svetoznámu značku.

Ďalším krokom je prepojenie verejných priestranstiev v tomto projekte s plochami v okolí, ako aj zvýšenie ich funkčnosti, bezpečnosti a estetiky, aby Sky Park nepôsobil ako akýsi vytrhnutý ostrov. Zdá sa, že po intenzívnom zaťažovaní bude Továrenská čoskoro potrebovať úpravy, výraznú estetizáciu by si zaslúžila Landererova, Čulenova a v princípe aj Bottova. Ideálne by bolo, keby boli tieto ulice prestavované podľa jednotného vzoru a na úrovni, zodpovedajúcej novému centru mesta.

To však už nie je v rukách len developera, ale aj Magistrátu a Metropolitného inštitútu Bratislavy. Druhá menovaná inštitúcia na vytvorení pravidiel rozvoja verejného priestoru pracuje – na jeseň by mal byť odhalený „Manifest verejných priestorov“, ktorý stanoví základné kvalitatívne východiská pri tvorbe dobrých verejných priestorov.

Či sa stihnú nové mestské princípy odraziť na podobe bezprostredného okolia Sky Parku, je otázne. V každom prípade však bude skvalitnenie územia aj vo verejnej správe potrebné – ak chce Bratislava skutočne vytvoriť príjemné nové centrum, ktoré vytvorí zaujímavý protipól voči historickému jadru mesta. Metropola už čoskoro nemusí byť charakterizovaná len ako menšie mesto s malým centrom, ale ako veľkomesto plné kontrastov, ktoré čosi ponúka každému obyvateľovi či návštevníkovi.

 

Fotografie z 19.8.2020. Pozrite si aktuálny postup výstavby Sky Park Residence a Sky Park Offices vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube