Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 28.08.2019 08:17

Na vežiach Sky Parku začína vznikať strešná konštrukcia, Jurkovičova tepláreň má obnovenú fasádu

Výstavba projektu Sky Park sa dostala do jednej z kľúčových fáz – postupne sa odhaľuje podoba prvej z rezidenčných veží, ktorá bude čoskoro dotvorená strešnou konštrukciou, ktorá jej má dodať očakávanú eleganciu a ešte príťažlivejší výzor. Okrem toho developer, Penta Real Estate, oznamuje, že dokončil obnovu fasády Národnej kultúrnej pamiatky Jurkovičovej teplárne.

Article Big

Prvá časť masívneho polyfunkčného developmentu v novom centre Bratislavy sa takto začína dostávať „do cieľovej rovinky“ pred dokončením v priebehu budúceho roka. V priestore medzi Továrenskou, Čulenovou a Bottovou ulicou aktuálne vznikajú tri rezidenčné veže, jedna kancelárska, a rekonštruuje sa objekt niekdajšej teplárne.

Tri rezidenčné veže sú už v štádiu hrubej stavby, na najpokročilejšej veži II je už z veľkej časti nainštalovaná fasáda a s postupným realizovaním strešnej konštrukcie bude dokončená aj „koruna“ veže.

Ide o zásadnú súčasť jej dizajnu a jeden z výrazných benefitov projektu – na strechách totiž budú terasy prístupné pre rezidentov, pričom vďaka konštrukcii budú tieto chránené pred prudkým vetrom aj vypadnutím. Zvyšné dve veže začnú konštrukcie získavať o niečo neskôr, malo by to však byť už v priebehu najbližších týždňov.

Intenzívne práce momentálne prebiehajú v interiéroch jednotlivých budov, postupne sa dokončujú byty a spoločné priestory na jednotlivých podlažiach – v prípade veže II sú už napríklad funkčné výťahy a čoskoro sa začnú realizovať priestory lobby, pričom developer odhalil ich finálny dizajn, priamo od Zaha Hadid Architects, ktorí stoja za návrhom Sky Parku.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Popri rezidenčných vežiach sa ukončila prvá fáza rekonštrukcie tzv. Jurkovičovej teplárne, vzácnej industriálnej stavby od architekta Dušana Jurkoviča. Tá zahŕňala obnovu fasády z režného muriva (tehál), po ktorej bude nasledovať prestavba samotného interiéru. V rámci nej by mala v hlavnej hale pribudnúť mohutná vstavba s kanceláriami.

Jurkovičova tepláreň sa totiž premení na administratívno-eventový priestor s co-workingovým centrom, reštauráciou alebo eventovou halou. Takýmto spôsobom má tvoriť jadro života v Sky Parku, čo bude zdôraznené osadením teplárne v rámci parku od Marko & Placemakers a Townshend, ktorý tu začne čoskoro vznikať. Takýto kontrast historickej a modernej architektúry spoločne so zeleňou bude v Bratislave jedinečný.

„Jurkovičova tepláreň bude unikátnym priestorom v celej Bratislave. K jej rekonštrukcii sme pristupovali s maximálnym ohľadom na jej historickú hodnotu a verejné využitie,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ v Penta Real Estate Slovensko. „Zachováme jej industriálny charakter, napríklad plánujeme zakonzervovať pôvodný žeriav v turbínovej hale a umiestniť ho do novej polohy pod strechou, kde bude tvoriť dominantu priestoru,“ dodáva.

Do rekonštrukcie developer investuje približne 11 miliónov eur, jej dokončenie očakáva na konci tretieho kvartálu budúceho roka. Architektom je kancelária ADOM M Studio.

Ešte o niečo skôr by mala byť dokončená výstavba prvej kancelárskej budovy, ktorá vzniká v susedstve teplárne, teda Sky Park Offices. Tá momentálne rastie závratným tempom, pričom sa zdá, že svoju plnú výšku 80 metrov dosiahne najneskôr v októbri. Postupne sa už okolo budovy rozkladá lešenie, ktoré nasvedčuje tomu, že v najbližšej dobe sa naplno rozbehne aj inštalácia fasády.

Sky Park Offices ponúkne 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch spoločne s 1,2-tisíc metrami štvorcovými občianskej vybavenosti. V podzemí vznikne približne 500 parkovacích miest. Architektom budovy je nemecká kancelária Vietzke & Borstelmann, projektantom GFI.

 

Jurkovičova tepláreň s obnovenou fasádou

 

Sky Park je jedným z najväčších a najambicióznejších projektov v metropole, čo síce platí o všetkých konkurenčných projektoch v okolí, tento je však obohatený ešte architektúrou, za ktorou stoja skutočne svetové mená. Developer totiž ešte v rokoch 2009-2010 zorganizoval architektonickú súťaž, ktorej víťazom sa stala kancelária držiteľky Pritzkerovej ceny Zahy Hadid.

Projekt prešiel odvtedy výraznými zmenami, zachoval si však mnoho z pôvodnej elegancie a organického futurizmu, typického pre tvorbu Zaha Hadid Architects. V jadre nového downtownu tak vznikne celkovo až šesť veží, z toho štyri rezidenčné a dve kancelárske.

Kým prvá trojica 31-podlažných rezidenčných budov s celkovo 792 bytmi je už takmer pred dokončením, štvrtá s ďalšími 264 by sa mala začať budovať v prvej polovici roka 2020. Okrem toho vznikne aj kancelárska veža, ktorá bude s takmer 120 metrami výškovou dominantou komplexu, kde sa výstavba taktiež predpokladá už na začiatku roka 2020.

Development za celkovo 420 miliónov eur už mení panorámu Bratislavy, po plnom dokončení bude jej kľúčovou súčasťou. V kontexte iných dokončovaných projektov, kde taktiež vznikajú výškové budovy, tak vzniká časť mesta, ktorá charakterom nijako nepripomína strednú Európu.

Štvrť by sa však mala vyznačovať aktívnym parterom, miešaním funkcií a zdôrazeným významom verejného priestoru. Oneskorene, ale predsa, by sa mala do oblasti doviesť kvalitná verejná doprava v podobe električiek, očakávaný je aj rozvoj siete cyklotrás.

Ak sa podarí s novými budovami a komplexami skutočne prebudovať aj infraštruktúru a nastaviť ju v prospech chodcov a cyklistov, získa Hlavné mesto Slovenska mimoriadne príťažlivé, potenciálne veľmi živé a pre úspešnú budúcnosť zásadné nové jadro, ktoré navždy zmení obraz Bratislavy. Ide o prerod bezprecedentného významu. Sky Park v ňom zaujíma centrálnu rolu.

 

Fotografie z 22.8.2019. Viac v samostatných albumoch pre Sky Park a Sky Park Offices.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Sky Park napreduje: Jurkovičova tepláreň ohlasuje ďalších nájomníkov, štvrtá rezidenčná veža je pred ziskom stavebného povolenia

21.01.2020 16:25:00 Adrian Gubčo

Rok 2020 bude pre projekt Sky Park, jeden z najvýraznejších developmentov v metropole, zlomový. V priebehu najbližších mesiacov sa začnú sprístupňovať prvé časti veľkého polyfunkčného developmentu, zároveň sa rozbehne výstavba budov, ktoré rozvoj územia zavŕšia. Bratislava tak získa ďalší transformovaný kus mesta.

Čítať viac

Prvé časti Sky Parku naberajú finálne kontúry

09.12.2019 11:10:10 Adrian Gubčo

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave, Sky Park, bude mať čoskoro dokončené svoje prvé časti. Developer Penta Real Estate už postúpil vo výstavbe natoľko, že ukázal vnútro veže II, ktorá bude odovzdaná ako prvá, širšej verejnosti, resp. partnerom a klientom. Postupuje však aj realizácia ďalších častí developmentu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube