Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.07.2019 09:10

Na návšteve v Sky Parku, júl 2019

Projekt Sky Park, jeden z najväčších a najvýznamnejších súčasných developmentov v Bratislave od spoločnosti Penta Real Estate, napreduje, hoci masívnejšie zmeny nie sú s výnimkou kancelárskej budovy Sky Park Offices také viditeľné. Intenzívne práce teraz prebiehajú najmä v interiéri, čo je viditeľné zvnútra – a práve to ukážem v tomto článku.

Article Big

Výstavba je najviac pokročilá v prípade trojice rezidenčných veží, ktoré hrubú stavbu dosiahli už pred niekoľkými mesiacmi. Zvonka je teraz viditeľné postupné inštalovanie fasádnych prvkov, najmä bielych betónových segmentov, ktoré budovám dodajú charakteristický výzor, vychádzajúci z architektonického rukopisu kancelárie Zaha Hadid Architects. Inštalácia týchto prvkov by mala vyvrcholiť v auguste osadením strešnej konštrukcie.

V interiéroch sa začína črtať definitívna podoba viacerých podlaží, a to najmä vo veži B, ktorá dosiahla plnú výšku zo všetkých ako prvá. V nej sa nachádzajú už funkčné výťahy, všetky podlažia majú nainštalované okná a dokončené priečky v bytoch. Približne do výšky 16. podlažia boli zrealizované vstupné dvere, ešte vyššie dosiahli kúpeľne a realizujú sa maľovky. V niektorých bytoch sa už zhotovujú podlahy vnútri bytov aj na balkónoch. Dlažby sú už osadené aj na chodbách v spodnej polovici veže.

V prípade ostatných veží tieto práce až tak pokročilé nie sú. Hoci sú už osadené výťahy, nie sú ešte v prevádzke a pracovníci používajú stavebný výťah. Postupne sa aj tu zhotovujú kúpeľne a na nižších podlažiach sa nachádzajú zárubne a začínajú osádzať vchodové dvere. Výmaľby sa však začínajú realizovať v najvyšších tretinách veží.

Podľa oficiálnej webstránky developera, prvá z veží by sa mala kolaudovať už ku koncu tohto roka, zvyšné dve v prvej polovici budúceho. S ohľadom na postup prác na stavbe považujem tento termín za reálny, hoci zvonka to tak vyzerať nemusí.

 

Časť finálnej podoby fasády sa už odhaľuje

 

Byty

Aj tentokrát som mal možnosť navštíviť viacero bytov v dvoch vežiach všetkých veľkostí a dispozícií, zároveň v rozličných štádiách prípravy. K spoločným znakom patrí najmä fakt, že drvivá väčšina z nich disponuje skvelými výhľadmi, v prípade bytov obrátených k centru vidno Bratislavský hrad aj z najnižších obytných podlaží, hoci naozaj kvalitný výhľad je od piateho-šiesteho nadzemného podlažia.

Dispozície sa ukazujú ako veľmi efektívne najmä v dvojizbových a štvorizbových jednotkách, o niečo horšie to je v trojizbových, keďže väčšina z nich sa nachádza v tej časti veží, kde dispozíciu výrazne determinuje ich tvar. Obývačka je tak pomerne neštandardná, čo bude musieť byť riešené nábytkom na mieru. Spálne sú však dostatočne priestorné. Štvorizbové byty spĺňajú veľkorysé nároky na priestorový komfort.

Keďže už má časť bytov aj dokončené balkóny – resp. loggie – je možné konštatovať, že tieto sú v prípde menších bytov veľmi príjemné, pri väčších sú už v porovnaní s niektorými developmentami podobného štandardu, ale menšej mierky, výrazne menšie a menej dostatočné. Na druhej strane, použiteľnosť balkónov na najvyšších podlažiach veží je obmedzená, čo ma vedie až k rečníckej otázke, či vôbec majú balkóny na takých vysokých vežiach zmysel.

Ako vhodná alternatíva kontaktu s okolím koniec-koncov slúžia veľkorysé okná so zníženým parapetom, čo najmä na najvyšších troch podlažiach (Penthouse and Panoramic Collection) v kombinácii s vyššími svetlými výškami stropov pôsobí naozaj dobre.

Nanešťastie, prístup k najviac dokončeným bytom som nemal, keďže boli už zmknuté, čiže nedokážem úplne okomentovať štandard vyhotovenia, ale napríklad dlažba a obklady v kúpeľniach otvorených bytov boli zhotovené príkladne a bez chýb.

Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že jednotlivé byty v Sky Parku potvrdia deklarovanú úroveň a aj napriek masovosti domov – kde sa bude v jednej veži nachádzať až 264 bytov (celkovo bude v prvej fáze projektu 792 bytov) – pôjde o bývanie s vysokou materiálovou kvalitou, dobrými výhľadmi a s určitou dávkou prestíže.

 

Pohľad z loggie na najvyššom obytnom podlaží

 

Sky Park Offices

V čase dokončenia rezidečných veží A a C, teda približne v lete 2020, majú byť dokončované aj prvé dva objekty v rámci kancelárskej časti Sky Parku, teda Sky Park Offices. Tie zahŕňajú výstavbu nového administratívneho centra a rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky, Jurkovičovej teplárne.

V prípade tejto časti projektu je naopak viditeľný veľmi rýchly postup a nová veža, ktorá dosiahne výšku 80 metrov a bude mať 18 nadzemných podlaží, sa rýchlo stáva súčasťou panorámy nového centra Bratislavy. Pred niekoľkými týždňami bol na budove testovaný už aj prvý segment fasády. Pri danom tempe dosiahne plnú výšku ešte v priebehu tohto roka.

Po dokončení tu vznikne 31-tisíc metrov štvorcových kancelárií najvyššieho štandardu s certifikátom udržateľnosti LEED Gold. Súčasťou budovy bude aj retail aj na prvom podlaží. Vzhľadom na rýchly postup výstavby sú už známe mená prvých nájomníkov, sídliť tu napríklad bude medzinárodná advokátska firma Dentons. V podzemnej garáži vznikne približne 600 parkovacích miest.

Viditeľné sú aj zmeny na Jurkovičovej teplárni, kde sa postupne obnovuje fasáda a začína sa pracovať na príprave vnútornej vstavby, v ktorej vzniknú kancelárske priestory o výmere približne 5-tisíc metrov štvorcových. Očakávaný je vznik veľkého coworkingového centra a dodatočných služieb v podobe gastra a eventového priestoru. Zachované budú viaceré pôvodné prvky budovy, vrátane násypníkov alebo žeriavu.

Oba objekty vhodne dotvoria zvyšok SkyParku vďaka dobrej úrovni architektúry od kancelárie Vietzke&Borstelmann v prípade Sky Park Offices a pôvodnej nadčasovej kvality teplárne od Dušana Jurkoviča, rekonštruovanej kanceláriou ADOM M Studio.

V čase dokončenia jednotlivých budov bude ukončená aj realizácia nového mestského parku, do ktorého bude Sky Park osadený. Developer hovorí o vysokej kvalite, zaručenej poprednými pracoviskami v podobe ateliérov Marko&Placemakers a Townshend. Z verejného priestoru v projekte sa má stať populárna bratislavská atrakcia.

 

Sky Park Offices

 

Záver

Už v auguste získajú rezidenčné veže takpovediac finálnu podobu, keď budú osadené strešné prvky a minimálne pri veži B by mala byť ukončená inštalácia všetkých betónových segmentov a postupne odhaľovaný finálny výzor fasády. Jeden z možných symbolov modernej Bratislavy je tak krôčik od dokončenia.

Viacero signálov naznačuje, že pôjde o, na bratislavské pomery, mimoriadny development, čo je dané rozsahom, významom, vplyvom na mestskú panorámu, rozpočtom, ale v konečnom dôsledku aj úrovňou. Je zrejmé, že nejde ani náhodou o jeden z najlepších projektov Zaha Hadid Architects, čo je len prirodzené pri trhu, aký je v Bratislave. Napriek tomu bude realizácia od architektov svetového rangu v metropole Slovenska výnimočná.

S blížiacim sa termínom dokončenia sa najakútnejšou otázkou stáva, či bude celý development využívaný tak, ako to developer prezentuje pred verejnosťou – teda že pôjde o aktívnu a kľúčovú súčasť nového centra Bratislavy. Byty sú vypredané prakticky všetky, určite sa postupne naplnia aj kancelárie, Sky Park však bude potrebovať aj bežných návštevníkov. Čiastočne by tomu malo napomôcť, že projekt výrazne zlepší možnosti pešieho spojenia medzi autobusovou stanicou a nábrežím Dunaja.

Každopádne, o tejto otázke rozhodne nielen úroveň architektúry, ale aj úroveň verejného priestoru, ktorý má byť spojením príjemného rezidenčného parku a živého verejného priestoru. V malom tak ide o ukážku problému celej Bratislavy, kde sa relatívne vysoký osobný štandard daný silnými príjmami obyvateľstva mieša so zúfalým stavom mesta ako takého.

V tomto prípade však developer nechce nechať nič na náhodu a do priestoru náležite investovať. Ak pôjde o všestranne úspešný projekt, pôjde o dobrý príklad aj pre Hlavné mesto – ktoré musí pre svoju vyššiu kvalitu preniesť ťažisko záujmu práve na verejný priestor.

 

Fotografie z 4.7.2019. Pozrite si všetky zábery zo Sky Parku aj zo Sky Park Offices.

Galéria

  • Veže A, B
  • Na veži B sa už odhaľuje finálny obklad
  • Veža B
  • Pohľad z loggie na najvyššom obytnom podlaží
  • Vnútri penthousu na najvyššom obytnom podlaží
  • Veža C získava fasádny betónový obklad
  • Sky Park Offices
  • Jurkovičova tepláreň
  • Vnútri Jurkovičovej teplárne
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Prvá časť parku v Sky Parku je už otvorená

26.08.2020 17:29:00 Adrian Gubčo

Bez veľkých fanfár a oznamov bola v uplynulých dňoch otvorená prvá časť parku v rámci developmentu Sky Park, kľúčovej časti vznikajúceho nového centra Bratislavy. Prístupné sú plochy v okolí budovy Sky Park Residence 2, čo súvisí s odovzdávaním veže. Ďalšie časti by mali byť sprístupnené do konca tohto roka.

Čítať viac

Prvá časť parku v Sky Parku sa čoskoro otvorí

20.08.2020 14:03:00 Adrian Gubčo

O niekoľko dní sa po troch rokoch výstavby konečne otvorí prvá časť parku v rámci projektu Sky Park, kľúčovej časti nového centra Bratislavy. Sprístupnenie verejného priestranstva je spojené s dokončením a odovzdaním prvej z veží, ktoré tento rozsiahly development tvoria. Slovenská metropola získa nový ikonický priestor.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Zlatá hodinka v Sky Parku. Autor Martin Srnák.

Golden hour in Sky Park by Martin Srnák.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture #goldenhour #skyline #slovakia #thisisbratislava

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @vbarchitekten @markoandplacemakers
V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
Pozrieť viac

YouTube