Author photoAdrian Gubčo 14.06.2024 18:57

Viac bývania v Ružinove. Projekt Pont sa odhaľuje, sľubuje inovácie a kvalitnú architektúru

Ružinov je populárnou rezidenčnou časťou Bratislavy, či už ide o jeho staršie časti alebo modernejšie sídliská. Investori tu preto pripravujú nové rezidenčné schémy, pričom neváhajú navrhovať aj prepracovanejšie projekty pre náročnejšiu klientelu. Príkladom takéhoto zámeru má byť Pont, ktorý sa plánuje v transformujúcej sa štvrti na rozhraní Trávnikov a Prievozu.

Zdroj: Inter Development

Zdroj: Inter Development

Sídlisko Ružinov bolo pôvodne budované s tým, že každý zo sektorov bude okrem dominujúcej rezidenčnej funkcie orientované na iný účel. Na Ostredkoch to bola správa a administratíva, na Trávnikoch zdravotníctvo, na Pošni obchod a kultúra a na Štrkovci šport a rekreácia. Južne od Trávnikov, v páse medzi Gagarinovou a Mierovou, zas vznikla séria úradných budov vyššieho významu.

V posledných desaťročiach sa však tento monofunkčný charakter začína meniť. V prázdnom priestore medzi objektami, príp. aj na ich mieste začali vznikať polyfunkčné projekty s bývaním a drobnou občianskou vybavenosťou. Urbanizácia sa už niekoľko rokov chystá v priestore medzi Miestnym úradom Ružinov a Ministerstvom hospodárstva SR.

Už v roku 2021 YIM.BA informovala o vydaní kladného záväzného stanoviska na zámer Polyfunkčný objekt Mierová. V zmysle daného stanoviska malo ísť o dom s dominujúcou rezidenčnou funkciou, tvorený tromi podzemnými a 12 nadzemnými podlažiami, pričom hlavná hmota mala byť odsunutá od Mierovej smerom ku Gagarinovej. Investorom je Palinka s.r.o., blízka spoločnosti Inter Development.

Galéria

  • Zdroj: Inter Development
  • Zdroj: Inter Development
  • Zdroj: Inter Development
  • Zdroj: Inter Development
  • Zdroj: Inter Development

Zámer medzičasom získal územné rozhodnutie aj stavebné povolenie. Vysoké štádium povoľovania podnietilo developera k predstaveniu definitívnej podoby a názvu projektu. Po novom sa bude volať Pont a podľa slov investora pôjde o bývanie, ktoré „spája živé s tichým, krásne s funkčným a moderné s ľudským“.

Za týmito slovami sa skrýva súbor, ktorého prvé dve nadzemné podlažia bude tvoriť podnož s administratívnou, príp. retailovou funkciou, vo zvyšku vznikne obytná veža. V zmysle záväzného stanoviska tu bolo naplánovaných 50 bytov, oficiálny web uvádza 48 bez najvyššieho podlažia. Developer hovorí o 2- až 4-izbových bytoch, najmenšie jednotky však pripomínajú skôr 1,5-izbové byty.

Pont inak ponúka rezidencie v podstate štandardných dispozícii a pomerne dobrého štandardu. Jeho súčasťou je stropné chladenie a kúrenie, tepelné čerpadlo, rekuperácia, exteriérové screenové tienenie a kompozitné okná. Na juh (do Mierovej) orientované byty budú mať k dispozícii pomerne veľkorysé loggie. Developer zdôrazňuje aj prítomnosť recepcie a základných služieb a vybavenosti. Rezidentom bude okrem detského ihriska slúžiť aj zelená strecha podnože.

Reakcia klientov nie je najhoršia – už dnes je nemalá časť bytov predaných (13) alebo rezervovaných (7). Ako voľných je uvádzaných 13 bytov, časť rezidencií sa však zatiaľ nedostala do ponuky. V ponuke sa neobjavili ani byty na najvyššom podlaží. Z jednotiek, ktoré sú k dispozícii alebo rezervované, sa najlacnejšia ponúka za takmer 236-tisíc eur, najdrahšia za bezmála 457-tisíc eur. Cena za meter štvorcový sa pohybuje zhruba na úrovni 5,1-tisíc eur za meter štvorcový.

V danej časti Ružinova ide o vyššiu sumu. Podľa Inter Development však Pont ponúka všestrannú kvalitu, čo je dané lokalitou, technológiami i štandardom. Otvorene sa hlási aj k architektovi, ktorým je známy autor viacerých úspešných rezidenčných projektov Peter Moravčík a jeho kancelária PMArchitekti. Dom bude mať moderný výraz, na ktorého podobe sa budú výrazne podieľať loggie alebo nepravidelne vystupujúce balkóny. Dôležitou súčasťou architektúry má byť aj zeleň.

Začiatok realizácie komplexu sa predpokladá v poslednom štvrťroku tohto roka. Skolaudovaný by mal byť o dva roky neskôr, odovzdávať sa tak bude na začiatku roka 2027.

 

Projekt vznikne v území, kde sa v minulosti umiestňovali úradné a správne budovy. Zdroj: Inter Development

 

Pont prináša urbanizáciu nevyužitého priestoru v podobe polyfunkčného súboru, ktorý sám osebe pôsobí pomerne atraktívne. V kontexte zástavby v páse medzi Gagarinovou a Mierovou však pôjde o ďalší prvok, ktorý prispeje k jej celkovej nesúrodosti. Ide však o prirodzený dôsledok dávno nastaveného vývoja, ktorý tu favorizoval solitérne budovy a komplexy pred ucelenou štruktúrou.

Na pripravovanom projekte každopádne vidno architektonickú spriaznenosť s neďaleko umiestneným projektom Seberíniho od spoločnosti Hornex. Architektom však boli opäť PMArchitekti, v ktorých tvorbe vidno občasné využívanie kontrastu horizontálnych hmôt s výraznou vertikálou. Aj tento development priniesol využitie dlhodobo prázdneho priestoru.

Pri ďalších pripravovaných lokálnych projektoch je vysoká architektonická úroveň otázna. Príkladom je Polyfunkčný objekt Mierová od firmy RETEP. Tvorený bude komplexom, pozostávajúcim zo 14-podlažného hotela a sedempodlažnej bytovky. Podobu projektu stvárnili Niveau Architekti, ktorí budovám dali do istej miery formálny výraz, daný pravidelným rastrom predsadenej fasády.

Na východnom okraji zóny, na križovatke ulíc Gagarinova a Mierová, by zas mohol vzniknúť zámer s názvom Bytový dom Mierová – Gagarinova. Projekt má Hlavným mestom vydané súhlasné záväzné stanovisko k investičnej činnosti. Jeho podoba nie je známa vôbec.

Napokon, iným známym projektom je Rezidencia Mierova v susedstve s križovatkou s Hraničnou. Pôvodný projekt Treenium sľuboval modernú budovu podľa vzoru milánskeho Bosco Verticale. Rozostavaný development ale skončil neúspechom. Reštart prišiel až s novým developerom Henris Immo, ktorý zrealizoval náročnú prestavbu a dostavbu, po ktorej však pôvodný koncept nepripomína skoro v ničom.

Táto časť Bratislavy tak prechádza pomerne búrlivým vývojom, ktorý prinesie zmenu jeho podoby. Kvalita jednotlivých projektov lavíruje a je celkom možné, že Pont medzi nimi bude najlepší. Na druhej strane, veľkú konkurenciu v tomto smere nemá.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube