Author photoAdrian Gubčo 06.05.2021 14:47

Cresco Real Estate predstavuje projekt Agáty

Spoločnosť Cresco Real Estate po dlhšej príprave odhaľuje podobu projektu Agáty, doteraz známeho ako Sand Resort. Zámer vznikne na severnom okraji Dúbravky, v susedstve klubu Penati, lesa, železnice, ako aj v blízkosti vznikajúcej štvrte Bory. Projekt má byť kombináciou rezidenčného a rekreačného bývania, developer sa otvorene obracia aj na investorov do nehnuteľností.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Projekt bol odhalený už v roku 2019, kedy boli predstavené jeho základné kontúry. Pozdĺž Agátovej ulice má vzniknúť hlavný objekt v tvare písmena E so štyrmi, resp. pri pohľade od ulice piatimi podlažiami. Smerom na juh, k lesu, bude mať dom terasový tvar. Objekt mal byť podľa pôvodnej dokumentácie rozdelený na tri časti: bytový dom, apartmánový dom a apartmánový hotel. Druhou časťou projektu bude séria 29 jedno- a dvojpodlažných viliek, ktoré budú umiestnené okolo novej (nateraz) zaslepenej ulice.

„Rezidenčný trh na Slovensku trpí akútnym nedostatkom bývania, najmä v novostavbách, a my sa snažíme tento dopyt uspokojiť,“ hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. „Projekt Agáty sa zacieľuje na široké spektrum potenciálnych klientov. Ponúkame v ňom byty, apartmány a domy určené na bývanie alebo na strednodobý či dlhodobý prenájom vrátane služieb, čo je dnes vo svete už bežný produkt.“ Lákadlom má byť predovšetkým blízkosť lesa a športové možnosti, ako aj rozvíjajúca sa vybavenosť.

V Agátoch vznikne 121 bytov a apartmánov, 1-izbové až 4-izbové s výmerami od 24,91 m2 do 105,80 m2. V ponuke je aktuálne 37 bytov a apartmánov, s cenami presahujúcimi 3,3-tisíc eur za meter štvorcový. Najlacnejší apartmán tak vychádza na 146-tisíc eur, najdrahší na 349-tisíc eur. Štandard možno označiť ako priemerný, dispozície pripomínajú iné overené projekty v Bratislave – napríklad Slnečnice, čo nie je náhoda. Niektoré byty budú môcť mať na terase vírivku.

Domy zatiaľ do ponuky dané neboli. Ich štandard by mal byť o čosi vyšší, disponovať budú päticou izieb a všetky budú obsahovať záhradku, teoreticky aj bazén.

Hoci štandardom nepatrí projekt k luxusným, obsahuje pomerne zaujímavú spoločnú vybavenosť. V projekte vznikne spoločný bazén, posilňovňa a recepcia. Tieto prvky zatiaľ nie sú veľmi často využívané ani pri popredných bratislavských developmentoch, pritom v blízkej Viedni sú komunitné bazény v podstate už bežnou súčasťou nájomných obytných súborov (napríklad v štvrti Aspern). V tomto prípade developer očakáva, že doplnkové služby zvýšia atraktivitu projektu pre segment záujemcov o bývanie v nájme. Nachádzať sa tu bude aj klasické detské ihrisko a v budúcnosti má pribudnúť cyklotrasa.

Architektúra projektu zodpovedá ambícii vytvoriť príjemnú komunitu, no s prihliadnutím na lokalitu – nejde teda o žiadnu avantgardu, ale ani o nepríťažlivý obytný súbor. Autorom je ateliér Compass, ktorý s developerom spolupracoval na podobe väčšej časti Slnečníc. „Projekt Agáty sme sa snažili koncipovať v štýle kvalitného moderného bývania spojeného s oddychom, ktorý zužitkováva dve výnimočné danosti lokality. Na jednej strane je to výborná vybavenosť a bezproblémová dostupnosť, na druhej strane je to nádherné prírodné prostredie. Veríme, že budúci obyvatelia Agátov ocenia obe tieto kvality, ktoré sú pri bývaní v meste vyhľadávanou raritou,“ zhodnotil návrh architekt Matej Grébert z Compassu.

Výstavbu Agátov plánuje developer začať v 3. štvrťroku 2021, dokončenie je plánované v 3. kvartáli 2023.

 

Spoločný bazén v otvorenom vnútrobloku. Zdroj: Cresco Real Estate

 

Agáty si vysoko pravdepodobne nájdu klienta, jednak v radoch záujemcov o bývanie, ale aj medzi investormi. Na tých developer špeciálne cieli a pripomína dôvody, prečo by mali vložiť peniaze do tohto projektu. „Napríklad pri kúpe dvojizbového apartmánu v cene 189.000 eur dokáže klient pri jeho následnom predaji po piatich rokoch získať výnos na úrovni  5 % p. a.,“ vysvetľuje Michal Pauer, obchodný riaditeľ Cresco Real Estate. „V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti formou hypotekárneho úveru môže byť priemerná ročná návratnosť investície až 15 % p. a. A to aj v prípade pesimistického scenára priemerného ročného rastu cien bytov na úrovni 3 %.“

Developer si je vedomý vysokého dopytu po bytoch v Bratislave pri nízkej ponuke, čo je garantom ďalšieho rastu cien aj výnosov. Celý projekt tak do istej miery koncipuje nielen ako živú komunitu s vysokou kvalitou bývania – čo je sľub u väčšiny developerských projektov – ale aj ako vhodné miesto pre investičnú kúpu, čo sa už tak otvorene nezdôrazňuje. Iní klienti môžu mať totiž obavu, že pri veľkom počte investičných bytov bude dochádzať k narušeniu susedských vzťahov.

Či to tak bude, je nateraz len špekuláciou, vo veciach ako spoločný bazén či posilňovňa by sa však mohli inšpirovať aj niektoré iné projekty. Platí to najmä pre väčšie obytné súbory, kde je dostatok bytov na to, aby sa náklady na správu bazéna až tak nepremietli do platieb za správu domu. Podobné prvky vedia život v meste veľmi spríjemniť. Postupom času to bude platiť omnoho viac, kedy bude (aj) Bratislava v letných mesiacoch prehriata a obyvatelia budú potrebovať možnosti, ako sa schladiť. Nie každý bude mať k dispozícii les, kúpalisko či blízku vodnú plochu, spoločný bazén je preto ideálne riešenie.

V prípade Agátov je zaujímavá aj otázka ďalšieho rozvoja okolia. Pozemky v tejto oblasti majú pestrú paletu vlastníkov, z dlhodobého hľadiska však možno očakávať ich postupne sceľovanie a postupný rozvoj zástavby. Nie je nepredstaviteľné, že susedný zalesnený masív bude postupne obstavaný a urbanizácia sa preleje západným smerom – na Veľkú lúku v okolí náleziska Villa Rustica. Podoba slepej ulice nasvedčuje tomu, že nebude slepá naveky. V budúcnosti by mohla obsluhovať nové rodinné domy a vilky pod lesom.

V takom prípade vzrastie význam plánovaného terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Bory, ktorého výstavba je uvažovaná už v najbližších rokoch. Víziu vzniku TIOPu pripomína aj developer. Aktívne využívanie železničnej dopravy bude nevyhnutné, pokiaľ sa má zabezpečiť dobré spojenie oblasti s centrom mesta. Rozvoj Borov aj záhorských predmestí Bratislavy totiž zaťaží už dnes zaplnené prístupové komunikácie do vnútorného mesta. Vznik TIOPu, na ktorý však má nadviazať aj predĺženie električkovej trate do Borov, sa očakáva do polovice tohto desaťročia.

Dnes trochu izolovaný development preto možno v kontexte budúceho vývoja vnímať ako súčasť plošného rastu mesta. Bratislava, bez ohľadu na oficiálne čísla, jednoznačne rastie a pri absencii vhodnejšej regulácie expanduje do krajiny. Podobných projektov teda bude – aj na severe Dúbravky – ešte oveľa viac. Kvalitatívne snáď budú minimálne na úrovni Agátov, aby boli viac prínosom ako záťažou.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube