Author photoAdrian Gubčo 06.07.2023 16:56

Na návšteve veľkého M. Predajnosť bytov nás neznervózňuje, hovorí investor extravagantného projektu

V srdci bratislavského downtownu dosiahol plnú výšku ďalší výrazný projekt. Nevyniká výškou, určite ale tvarom, ktorý je na lokálne pomery netradičný – dve veže developmentu Metropolis spolu vytvárajú obrovské písmeno M. Developer Mint Investments dosiahol významný míľnik a nachýlil sa k definitívnemu dokončeniu nadštandardného obytného súboru.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Správne nastavený projekt

Metropolis vzniká na Bottovej ulici, ktorá mu pôvodne dala meno – projekt sa v oficiálnych dokumentoch nazýva Rezidencia Bottova. Súčasný investor mal pozemky vo vlastníctve ešte v čase, kedy bolo okolie tvorené prázdnymi plochami po bývalých výrobných areáloch a objektoch. „Pôvodné územné rozhodnutie s cieľom vybudovať tu rezidenčný projekt je už z roku 2008,“ približuje Marek Moucha z Mint Investments. „Prvé plány hovorili o dokončení okolo roku 2012.“

Doba však vtedy ešte celkom výstavbe nadštandardných rezidenčných veží celkom nepriala. „Museli sme si preveriť situáciu, nevedeli sme, či by nebolo pozemok lepšie zobchodovať,“ vysvetľuje Moucha. Situácia sa začala meniť na konci minulého desaťročia, kedy sa rozbehla realizácia viacerých veľkých susedných developmentov. V tom čase sa aktivizoval aj Mint Investments, kedy v roku 2017 predstavil aktualizovanú podobu zámeru a padlo rozhodnutie zámer dotiahnuť do realizácie.

Územnoplánovacia regulácia tu neumožňovala vznik takých vysokých veží, ako to je napríklad v Sky Parku. Projekt sa tak musel vymedziť inými vlastnosťami – architektúrou, kvalitnejším vybavením a technológiami. „Museli sme projekt uchopiť neštandardne. Preto sme zvolili dvojicu lichobežníkových veží v tvare M, aby to vyzeralo zvonka zaujímavo. Takisto sme tomu museli dať najlepšie možné technológie, aby sme nepredávali len emóciu.“

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Mint Investments

Metropolis naštartoval výstavbu v roku 2021 a na bratislavský realitný trh priniesol (resp. prinesie) 292 luxusnejších bytov. Jednotlivé veže majú 16 a 18 podlaží, výškovo sú však zhodné. V najvyššom bode dosahujú približne 63 metrov. Súčasťou projektu je aj občianska vybavenosť v dvojpodlažnom parteri, orientovanom do Bottovej ulice, a budúca zelená zóna v akomsi vnútrobloku medzi Metropolisom a susednou Apollo Residence.

K osobitým prvkom projektu patrí okrem tvaru prítomnosť niekoľkých bytov s predzáhradkami – čo je uprostred štvrte výškových budov netradičné – existencia podlubia, do ktorého bude zasunutý parter, alebo terasové rezidencie na najvyšších podlažiach. Trh však na projekt reaguje zatiaľ celkom pozitívne. Predaných je 65% jednotiek, pričom do predaja ešte neboli nasadené všetky z nich.

Developer deklaruje spokojnosť s aktuálnou úrovňou predaja, ktorý sa úplne nezastavil ani v posledných mesiacoch. „Pocítili sme vplyv aktuálnej situácie, čo súvisí s výškou hypoték alebo úverov. Tým, že ide o luxusné bývanie, však máme množstvo klientov s vlastnými prostriedkami,“ pripomína. M. Moucha. „Sme spokojní. Kým niekto nepredáva, my sme od začiatku roka predali 6 alebo 7 bytov. Vo finále sme ani nečakali, že by to bolo oveľa lepšie.“

Väčšinu klientov pritom tvoria Slováci, ktorí sa zameriavajú aj na väčšie a drahšie byty. Kupujú ich pritom ako vlastné bývanie. Podľa developerov sú medzi nimi rodiny, prípadne ľudia, ktorí pracujú v zahraničí a v Metropolise si kupujú byt, v ktorom budú tráviť len časť roka. Investičné byty sú štandardne menšie a kupovali sa najmä pri spustení predaja.

Zákazníci reagujú aj na netypické rezidencie – byty s predzáhradkami, kde je predaných sedem z desiatich, ako aj na terasové byty na najvyšších podlažiach. Developer sa neobáva, že by ich obyvatelia mali nedostatok súkromia (čo je predmetom kritiky na sociálnych sieťach). Terasy sú riešené tak, aby po aplikovaní ďalších opatrení, napríklad kochlíkov so zeleňou, poskytovali adekvátnu úroveň súkromia s ohľadom na polohu v husto zastavanom centre mesta.

Trošku odlišná situácia je v prípade retailu. Marek Moucha tvrdí, že tu je postup predávania jednotiek pozvoľný. Cieľom je poskytnúť obyvateľom služby a obchody, ktoré im zvýšia kvalitu života a zabezpečia saturáciu základných potrieb.„Máme dlhodobých záujemcov o retailové priestory v Metropolis, keďže ide o lukratívnu lokalitu, hoci ešte neboli spustené do predaja,“ popisuje developer. „Chceme si na to dať čas. Za nás je výhodné, ak má klient pohodu a kľud, pričom nemusí robiť viac ciest.“ Situáciu ale sťažuje fakt, že Metropolis je lokalizovaný priamo medzi dvojicou veľkých nákupných centier. Podľa Mouchu sa navyše jednotkám v parteroch bytoviek vo všeobecnosti tak nedarí, preto chce klásť dôraz na optimálny výber služieb.

Mint Investments sa tak priblížilo k finálnej fáze výstavby. Podľa firmy vzniká zaujímavý a extravagantný projekt s vlastným semiprivátnym parkom, kvalitným technickým vybavením a štandardom a vo vynikajúcej lokalite. Vedie ho to k presvedčeniu, že pripravil špičkový doplnok bratislavského downtownu.

 

Glajcha na vrchole Metropolisu. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

V srdci nového mesta

Dosiahnutie plnej výšky Mint Investments oslávil tradičnou ceremóniou – osadením glajchy na vrchole budovy. Zúčastnené spoločnosti, ale aj médiá mali možnosť prehliadnuť si veže zblízka, rovnako ako výhľady z najvyššieho technického podlažia na západnej z nich. Metropolis má skutočne jedinečnú polohu – o niekoľko rokov bude totiž zo všetkých strán obklopený nových projektami.

Už dnes rastie na druhej strane Bottovej štvrtá rezidenčná veža Sky Parku od Alto Real Estate. Ten istý developer prikúpil pozemky pod dočasnou autobusovou stanicou a na mieste plánovaného parkovacieho domu v susedstve. Medzi Sky Park Offices a Metropolisom vznikne centrála spoločnosti ZSE a bytový dom, ktoré pripraví Immocap. Smerom na juhovýchod sa zase spúšťa príprava projektu Portum od firmy Portum Towers.

Metropolis medzi nimi nechce zaniknúť. Vymykať sa chce najmä architektonickou kvalitou. „Bratislavský downtown je jedinečný, aj preto sme uvažovali nad tým tak, že každá budova v downtowne by mala byť originálna, no zároveň by nemala svojou architektúrou príliš kričať,“ hovorí architekt Juraj Sonlajtner z pražského štúdia City Work Architects, ktoré stojí za dizajnom Metropolisu. „V porovnaní s inými dominantami má síce Metropolis menšiu výšku, no budova je navrhnutá tak, aby bola výrazná, symetrická a osobitá.“

Už v blízkej dobe by sa navyše malo začať ukazovať, ako budú veže vo výsledku vyzerať. Na časti fasády sa už dokonca testuje vzorka (mock-up), ktorá naznačuje, že dom sa bude od okolitých objektov skutočne odlišovať aj svojim výrazom. „S ohľadom na materiálové riešenie fasád sa bude ich podoba líšiť pri rozličnom počasí. Betónový raster by mal byť počas slnečného počasia jasný, pri zatiahnutom šedý. Výplne budú pripomínať travertín,“ približuje zástupca developera.

Fasáda bude plne odhalená pravdepodobne na konci tohto roka. Okrem toho sa dnes pracuje najmä v interiéroch, postupne sa dopĺňajú okenné výplne, technológie sú v približne dvoch tretinách výšky. Úplné dokončenie Metropolisu sa očakáva na konci druhého kvartálu 2024 – teda o necelý rok.

Netradičný projekt bude ďalším kúskom v mozaike bratislavského downtownu. V tejto chvíli sa už začína formovať predstava, ako bude vo finále vyzerať. Do konca tohto roka predstavia svoje vízie Alto Real Estate a Penta Real Estate, ktoré prebrali pozemky od HB Reavis. Na štart čaká okrem Portumu aj susedný Ister Tower. Svoje projekty si postupne pripravuje JTRE, ktoré postupne vybuduje viaceré z najvyšších veží Bratislavy.

Keď sa všetky plány stanú realitou, Metropolis bude skutočne trochu v úzadí. Pôjde o prekvapivé budovy v srdci nového mesta, ktoré vzniká na troskách priemyselného jadra Bratislavy. Dotvoria ho realizáciou, ktorá bude v kontexte metropoly svojská, no vysoko pravdepodobne aj zaujímavá. Pre downtown tak bude vítaným obohatením. 

 

Fotografie z 4.7.2023. Pozrite si výstavbu Metropolisu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube