Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.09.2018 13:30

Nové rekonštrukcie v Starom Meste

V mestskej časti Bratislava - Staré Mesto sa nachádza mnoho budov, ktoré sú síce funkčné, ale roky bez údržby sa podpísali na ich vonkajšom stave. Mnohé z nich zároveň patria k vzácnym funkcionalistickým pamiatkam. Zdá sa, že pre dve z nich svitá na lepšie časy, keďže mestská časť udelila stavebné povolenia pre ich rekonštrukcie.

Article Big

Prvou z týchto budov je bytový dom na Heydukovej 16-18 a Mariánskej 8, známejší ako Mariánsky dvor alebo Marienhof. Dom pochádza z rokov 1932-1934, autorom je architekt Josef Nowotny. Dom bol zvonku už vo veľmi zanedbanom stave, ktorý sa rokmi zhoršoval. Po nedávnej rekonštrukcii časti Mariánskej ulice sa tento stav ešte viac zvýraznil, obnova, ku ktorej snáď príde čo najskôr, preto prichádza v pravý čas.

Druhou, ešte exponovanejšou budovou je objekt niekdajšej poisťovne Kotva na Vajanského nábreží 9. Šesťpodlažný dom, v ktorom sa okrem kancelárii nachádzali (a nachádzajú) aj byty, je vďaka svojej nárožnej hranolovitej nadstavbe výrazným prvkom nábrežia, čo zvýrazňuje emblém kotvy na tejto nadstavbe. Aj táto realizácia od Bedřicha Brettschneidera z roku 1930 vykazovala už značné známky chátrania. Obnova, ktorá bude hotová do dvoch rokov, by mala výrazne prospieť nielen výzoru domu, ale aj tejto časti nábrežia, ktorá má veľkomestský charakter.

Hoci sa stále v centrálnej Bratislave nachádza viacero mimoriadne schátraných budov (napríklad na Kapitulskej či na Panenskej ulici), počet zrenovovaných budov pribúda každým rokom. Metropola tak opeknieva, no ruka v ruke s tým rastie tlak na to, aby kráse budov sekundovali aj stav a kvalita verejných priestranstiev. A tá zatiaľ, napriek posunom najmä v poslednom roku, stále kríva.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Mariánsky dvor, 30.4.2018
  • Poisťovňa Kotva. Zdroj: Archív autora

Súvisiace články

Rekonštrukcia domu pod Katedrálou sv. Martina je pred dokončením

02.08.2021 12:50:45 Adrian Gubčo

Dom na Rudnayovom námestí 3, známy aj ako Waydanovský dom, bol dlhodobo charakteristický svojou zanedbanosťou. Hoci turistov priťahovala do námestia obrátená fasáda s oknami pomaľovanými na spôsob obrazov Van Gogha, vo všeobecnosti išlo o hanbu mesta. To sa však zmenilo – Bratislavská arcidiecéza a Farnosť sv. Martina finišuje s rekonštrukčnými prácami.

Čítať viac

Budova Magistrátu prejde rekonštrukciou, známa je jej podoba

28.06.2021 11:34:26 Adrian Gubčo

Hlavné mesto zorganizovalo ďalšiu architektonickú súťaž, hoci tentokrát v určitej tichosti. Novú podobu by mal získať interiér tzv. Novej radnice, jednej z dvoch hlavných budov Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy. Rekonštrukcia časti budovy by mala priniesť zlepšenie podmienok pre zamestnancov aj návštevníkov budovy a byť v súlade s jej pamiatkovým statusom.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre