Author photoAdrian Gubčo 04.09.2018 13:30

Nové rekonštrukcie v Starom Meste

V mestskej časti Bratislava - Staré Mesto sa nachádza mnoho budov, ktoré sú síce funkčné, ale roky bez údržby sa podpísali na ich vonkajšom stave. Mnohé z nich zároveň patria k vzácnym funkcionalistickým pamiatkam. Zdá sa, že pre dve z nich svitá na lepšie časy, keďže mestská časť udelila stavebné povolenia pre ich rekonštrukcie.

Prvou z týchto budov je bytový dom na Heydukovej 16-18 a Mariánskej 8, známejší ako Mariánsky dvor alebo Marienhof. Dom pochádza z rokov 1932-1934, autorom je architekt Josef Nowotny. Dom bol zvonku už vo veľmi zanedbanom stave, ktorý sa rokmi zhoršoval. Po nedávnej rekonštrukcii časti Mariánskej ulice sa tento stav ešte viac zvýraznil, obnova, ku ktorej snáď príde čo najskôr, preto prichádza v pravý čas.

Druhou, ešte exponovanejšou budovou je objekt niekdajšej poisťovne Kotva na Vajanského nábreží 9. Šesťpodlažný dom, v ktorom sa okrem kancelárii nachádzali (a nachádzajú) aj byty, je vďaka svojej nárožnej hranolovitej nadstavbe výrazným prvkom nábrežia, čo zvýrazňuje emblém kotvy na tejto nadstavbe. Aj táto realizácia od Bedřicha Brettschneidera z roku 1930 vykazovala už značné známky chátrania. Obnova, ktorá bude hotová do dvoch rokov, by mala výrazne prospieť nielen výzoru domu, ale aj tejto časti nábrežia, ktorá má veľkomestský charakter.

Hoci sa stále v centrálnej Bratislave nachádza viacero mimoriadne schátraných budov (napríklad na Kapitulskej či na Panenskej ulici), počet zrenovovaných budov pribúda každým rokom. Metropola tak opeknieva, no ruka v ruke s tým rastie tlak na to, aby kráse budov sekundovali aj stav a kvalita verejných priestranstiev. A tá zatiaľ, napriek posunom najmä v poslednom roku, stále kríva.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Mariánsky dvor, 30.4.2018
  • Poisťovňa Kotva. Zdroj: Archív autora

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube