YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.11.2022 13:30

Keď je architektúra umením. Slovenská národná galéria je pokladom nábrežia

V tejto chvíli ostávajú už len dni do otvorenia zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Jej obnova bola akútna už od roku 2001, no práce sa naozaj spustili až na prelome rokov 2015 a 2016. Bratislava po dlhom čakaní v zrekonštruovanej SNG nezíska len modernejšiu inštitúciu, ale aj výnimočný verejný komplex, ktorý posunie mesto na vyššiu úroveň.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Slovenská národná galéria bola v posledných rokoch obmedzená len na budovu Esterházyho paláca na nároží Námestia Ľudovíta Štúra a Rázusovho nábrežia. Po novom však bude umeniu slúžiť celý mohutný súbor budov medzi námestím a Riečnou ulicou a medzi nábrežím a Paulínyho. SNG využije polovicu mestského bloku a vďaka novému prístupu ho aj vzájomne poprepája sériou verejných priestranstiev vysokej kvality. Verejne prístupná – bez lístka – bude aj významná časť samotnej galérie, vrátane stálych expozícií.

Rekonštrukcia priniesla nielen nové spojenia, ale aj nové expozičné priestory. Opäť sa využije ikonické Premostenie, architektonicky najvýraznejšia časť SNG. Prestrešením a prestavbou bývalého amfiteátra vznikol rozsiahly priestor, vhodný pre vystavovanie veľkorozmerných diel. Kompletnou rekonštrukciou prešla aj administratívna budova. Veľkou novinkou je kompletne nová budova depozitára, kde sa bude uchovávať, skúmať a reštaurovať rozsiahly zbierkový fond galérie v moderných priestoroch na súčasnej úrovni. Naostatok, verejnosť uvíta kvalitnejšie služby kaviarne, kníhkupectva, galerijného obchodu či knižnice.

To všetko je zabalené vo výnimočnej architektúre od architekta Vladimíra Dedečka. Legendárny autor sa stal víťazom súťaže, organizovanej v 60-tych rokoch 20. storočia. Jeho idea – vybudovať vyzdvihnutý priestor, ktorý otvára priehľad na nádvorie barokových Vodných kasární – priniesla vznik jednej z najinvenčnejších stavieb Bratislavy. Pre expozičné účely je vynikajúca, lebo umožňuje dobré presvetlenie, no zo severu, takže obrazy nie sú poškodzované. Premostenie navyše disponuje rozponom až 74 metrov, čo je prejavom nielen architektonickej, ale aj konštrukčnej výnimočnosti. Napriek kontroverznému prijatiu zo strany verejnosti, Premostenie potvrdzuje svoje kvality a čoskoro sa to ukáže aj po jeho otvorení.

Rekonštrukcia nepriniesla obnovu zašlého lesku len Premosteniu, ale aj ostatným častiam komplexu. Architekti obnovy – kancelária BKPŠ, Kusý – Paňák – k zadaniu pristupovali mimoriadne citlivo, s rešpektom k pôvodnému autorovi. Vladimír Dedeček na koncepte obnovy dokonca spolupracoval a architektom po smrti odovzdal autorské práva. Výsledkom bude takmer istý zápis komplexu medzi národné kultúrne pamiatky ako jedného z najlepších prejavov neskoromodernej architektúry v Bratislave i na Slovensku.

Slovenská národná galéria je pozoruhodným spojením výnimočnej architektúry s výnimočnou funkciou. Bez akéhokoľvek preháňania ide o jeden z najlepších aj najdôležitejších investičných projektov v metropole za posledné roky.

 

Obnovená administratívna budova a vedľa nej hmota nového depozitára. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Popri Paulínyho vznikla Travertínová záhrada. SNG zrecyklovala travertínové kochlíky spod premostenia. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Na obloženie depozitára sa použili recyklované fasádne prvky z ostatných objektov. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Administratívna budova je umeleckým dielom sama osebe. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Súčasťou rekonštrukcie sú priechody cez areál galérie, ktoré otvoria nové verejné priestory. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nový výstavný priestor na mieste niekdajšieho letného kina. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Fotografie z 11.11.2022. Pozrite si rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie vo fotoalbumoch. Ďalšie fotky zvnútra galérie nájdete v poslednom článku

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ešte lepšia SNG: Staré Mesto ohlasuje úpravu námestia pred hlavným vchodom, stačiť ale nebude

15.03.2023 14:37:53 Andrej Sárközi

Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria (SNG) patrí k tomu najlepšiemu zo slovenskej architektúry. Kultivovanejšiu a civilizovanejšiu tvár dodáva celej Bratislave, pričom revitalizáciou prešli aj časti okolitého verejného priestoru. Dlhodobým problémom je však nádvorie medzi galériou a hotelom Carlton – tzv. Námestie Karola Vaculíka. Dnes nevzhľadný priestor, patriaci najmä autám a starým garážam, by sa mal viac otvoriť ľuďom.

Čítať viac

Fantastický úspech aj otázky do budúcna: Opravená SNG má skvelé priestory, potrebuje skvelý obsah

15.12.2022 18:06:19 Andrej Sárközi

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria (SNG) sa teší mimoriadnej obľube už piaty deň. Mnohí návštevníci mohli prvýkrát obdivovať jej ikonickú architektúru aj zvnútra a projekt sa stal okamžite vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Nová etapa SNG však nesmie byť len o budove, ale aj o jej obsahu.

Čítať viac

Kľúčový bratislavský projekt je dokončený. SNG otvára po 21 rokoch zrekonštruovaný areál

01.12.2022 15:31:52 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných projektov v Bratislave je konečne dokončený. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), jednej z kotevných kultúrnych inštitúcií v krajine, radikálnym spôsobom posúva jej úroveň a s ňou aj kvalitu celého mesta i štátu. Zároveň prináša obnovu architektúry, ktorá si bez akýchkoľvek debát zaslúži prívlastok ikonická.

Čítať viac

Bratislava sa dočkala. SNG je pred otvorením, pozrite sa dovnútra

10.11.2022 11:19:45 Andrej Sárközi

Nekonečné prieťahy, problémy, nesplnené plány a navyšovania rozpočtov skončili. V Slovenskej národnej galérii (SNG) aktuálne prebieha kolaudačný proces. Kotevná inštitúcia slovenskej kultúry, ktorej súčasťou je najvýraznejšia stavba bratislavského nábrežia, sa takto radikálne posúva. Jej špecifické a ikonické výstavné priestory dlhé roky bezútešne chátrali, teraz sa však ukazuje, že vďaka rekonštrukcii vzniknú expozície, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Čítať viac

Dlhé čakanie na SNG je takmer na konci, komplikáciám čelí aj teraz

06.10.2022 17:12:33 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bude dokončená v lete tohto roka

03.02.2022 14:03:41 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch – ba až desaťročiach – bude tento rok konečne stavebne dokončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Kotevná slovenská kultúrna inštitúcia, sídliaca v ikonickom komplexe na nábreží Dunaja, tak získa výrazne väčšie a kvalitnejšie priestory. Hoci v plnej prevádzke, aj s vybavenými interiérmi a prvými výstavami, bude až neskôr, už tento rok by sa mala začať zrekonštruovaná časť galérie sprístupňovať verejnosti.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG sa blíži k záveru

06.08.2021 17:10:57 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných verejných projektov na Slovensku sa blíži k záveru. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) prinesie masívne skvalitnenie areálu tejto kotevnej kultúrnej inštitúcie, výrazné zlepšenie možností pre vystavovanie a uchovávanie diel a otvorenie veľkej časti mestského bloku pre návštevníkov. Dokončenie stavebných prác sa očakáva v priebehu budúceho roka.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG pokračuje, fasáda Premostenia sa začína odhaľovať

29.01.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Komplexná obnova a modernizácia komplexu Slovenskej národnej galérie v centre Bratislavy je vo vysokom štádiu realizácie. V posledných dňoch sa začala konečne odhaľovať aj finálna podoba najvýraznejšieho prvku galérie – Premostenia, jedného z najvýraznejších prvkov bratislavského nábrežia.

Čítať viac

Kontrolný deň v SNG, 11.10.2018

12.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas včerajšieho stretnutia zástupcovia našej poprednej kultúrnej inštitúcie – Slovenskej národnej galérie – predstavili aktuálny postup prác na dlhoočakávanej rekonštrukcii areálu tejto inštitúcie. Práce svižne napredujú a pomaly sa už začína rysovať budúca podoba galérie, ktorá bude jedným z najkvalitnejších priestorov pre verejnosť v metropole.

Čítať viac

Construction update: Slovenská národná galéria, 28.7.2018

31.07.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas uplynulého víkendu oslavovala Slovenská národná galéria (SNG) svoje sedemdesiate narodeniny. Významné výročie si pripomenula radou vydarených aktivít, jednou z nich bola aj prehliadka práve rekonštruovaného areálu za účasti generálnej riaditeľky galérie, Alexandry Kusej.

Čítať viac

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

19.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Čítať viac

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

23.01.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje (+ nové vizualizácie)

26.08.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem množstva súkromných projektov sa v Bratislava realizuje aj nepomerne menšie množstvo verejných zámerov. Jedným z najvýznamnejších je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá pomaly napreduje.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube