Author photoAdrian Gubčo 18.11.2022 13:30

Keď je architektúra umením. Slovenská národná galéria je pokladom nábrežia

V tejto chvíli ostávajú už len dni do otvorenia zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Jej obnova bola akútna už od roku 2001, no práce sa naozaj spustili až na prelome rokov 2015 a 2016. Bratislava po dlhom čakaní v zrekonštruovanej SNG nezíska len modernejšiu inštitúciu, ale aj výnimočný verejný komplex, ktorý posunie mesto na vyššiu úroveň.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Slovenská národná galéria bola v posledných rokoch obmedzená len na budovu Esterházyho paláca na nároží Námestia Ľudovíta Štúra a Rázusovho nábrežia. Po novom však bude umeniu slúžiť celý mohutný súbor budov medzi námestím a Riečnou ulicou a medzi nábrežím a Paulínyho. SNG využije polovicu mestského bloku a vďaka novému prístupu ho aj vzájomne poprepája sériou verejných priestranstiev vysokej kvality. Verejne prístupná – bez lístka – bude aj významná časť samotnej galérie, vrátane stálych expozícií.

Rekonštrukcia priniesla nielen nové spojenia, ale aj nové expozičné priestory. Opäť sa využije ikonické Premostenie, architektonicky najvýraznejšia časť SNG. Prestrešením a prestavbou bývalého amfiteátra vznikol rozsiahly priestor, vhodný pre vystavovanie veľkorozmerných diel. Kompletnou rekonštrukciou prešla aj administratívna budova. Veľkou novinkou je kompletne nová budova depozitára, kde sa bude uchovávať, skúmať a reštaurovať rozsiahly zbierkový fond galérie v moderných priestoroch na súčasnej úrovni. Naostatok, verejnosť uvíta kvalitnejšie služby kaviarne, kníhkupectva, galerijného obchodu či knižnice.

To všetko je zabalené vo výnimočnej architektúre od architekta Vladimíra Dedečka. Legendárny autor sa stal víťazom súťaže, organizovanej v 60-tych rokoch 20. storočia. Jeho idea – vybudovať vyzdvihnutý priestor, ktorý otvára priehľad na nádvorie barokových Vodných kasární – priniesla vznik jednej z najinvenčnejších stavieb Bratislavy. Pre expozičné účely je vynikajúca, lebo umožňuje dobré presvetlenie, no zo severu, takže obrazy nie sú poškodzované. Premostenie navyše disponuje rozponom až 74 metrov, čo je prejavom nielen architektonickej, ale aj konštrukčnej výnimočnosti. Napriek kontroverznému prijatiu zo strany verejnosti, Premostenie potvrdzuje svoje kvality a čoskoro sa to ukáže aj po jeho otvorení.

Rekonštrukcia nepriniesla obnovu zašlého lesku len Premosteniu, ale aj ostatným častiam komplexu. Architekti obnovy – kancelária BKPŠ, Kusý – Paňák – k zadaniu pristupovali mimoriadne citlivo, s rešpektom k pôvodnému autorovi. Vladimír Dedeček na koncepte obnovy dokonca spolupracoval a architektom po smrti odovzdal autorské práva. Výsledkom bude takmer istý zápis komplexu medzi národné kultúrne pamiatky ako jedného z najlepších prejavov neskoromodernej architektúry v Bratislave i na Slovensku.

Slovenská národná galéria je pozoruhodným spojením výnimočnej architektúry s výnimočnou funkciou. Bez akéhokoľvek preháňania ide o jeden z najlepších aj najdôležitejších investičných projektov v metropole za posledné roky.

 

Obnovená administratívna budova a vedľa nej hmota nového depozitára. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Popri Paulínyho vznikla Travertínová záhrada. SNG zrecyklovala travertínové kochlíky spod premostenia. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Na obloženie depozitára sa použili recyklované fasádne prvky z ostatných objektov. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Administratívna budova je umeleckým dielom sama osebe. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Súčasťou rekonštrukcie sú priechody cez areál galérie, ktoré otvoria nové verejné priestory. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nový výstavný priestor na mieste niekdajšieho letného kina. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Fotografie z 11.11.2022. Pozrite si rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie vo fotoalbumoch. Ďalšie fotky zvnútra galérie nájdete v poslednom článku

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube