Author photoAndrej Sárközi 10.11.2022 11:19

Bratislava sa dočkala. SNG je pred otvorením, pozrite sa dovnútra

Nekonečné prieťahy, problémy, nesplnené plány a navyšovania rozpočtov skončili. V Slovenskej národnej galérii (SNG) aktuálne prebieha kolaudačný proces. Kotevná inštitúcia slovenskej kultúry, ktorej súčasťou je najvýraznejšia stavba bratislavského nábrežia, sa takto radikálne posúva. Jej špecifické a ikonické výstavné priestory dlhé roky bezútešne chátrali, teraz sa však ukazuje, že vďaka rekonštrukcii vzniknú expozície, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Autor: Martin Deko / SNG

Autor: Martin Deko / SNG

Masívne skvalitnenie budov jednej z najdôležitejších verejných inštitúcií v krajine. To sa vďaka komplexnej rekonštrukcii udialo so Slovenskou národnou galériou. Obnova však bola potrebná ešte v 90. rokoch minulého storočia.

Potreba rekonštrukcie sa stala alarmujúcou už v roku 2001. Pre zlý stav bolo uzatvorené premostenie – najikonickejšia súčasť areálu SNG z roku 1977, ktorá pribudla v rámci veľkej prestavby galérie pod gesciou významného architekta Vladimíra Dedečka. V roku 2002 a 2005 prebehli dve architektonické súťaže, ktoré priniesli víziu novej podoby Slovenskej národnej galérie. Zodpovedá za ňu kancelária Architekti BKPŠ, do istej miery národní architekti Slovenska (podieľali sa na návrhu novostavby SND alebo NBS), ktorí svoju koncepciu intenzívne konzultovali s V. Dedečkom (ktorý im pred smrťou odovzdal aj autorské práva). Trvalo však celé desaťročie, kým sa práce konečne spustili. 

Realizácia sa začala v roku 2015, no niekoľkokrát bola pozastavená. Najskôr pre konanie Predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, čo si vyžiadalo uzáveru okolia Reduty, alebo pre zistenie nových konštrukčných skutočností. Nekonečný príbeh obnovy pokračoval až doteraz. SNG definitívne otvorí svoje brány už v najbližších týždňoch. Ako informovala vo svojom statuse na sociálnej sieti: „Po dlhej a náročnej rekonštrukcii otvárame novú Slovenskú národnú galériu (SNG) v Bratislave!” 

Galéria

 • Nádvorie, dole priestor pre knižnicu. Autor: Martin Deko / SNG
 • Nádvorie. Autor: Martin Deko / SNG
 • Stromy na nádvorí ostali zachované. Autor: Martin Deko / SNG
 • Nádvorie, dole priestor pre knižnicu. Autor: Martin Deko / SNG
 • Hlavný vstup a recepcia. Autor: Martin Deko / SNG
 • Hlavný vstup. Autor: Martin Deko / SNG
 • Hlavný vstup. Autor: Martin Deko / SNG
 • Priestory galerijného obchodu. Autor: Martin Deko / SNG
 • Expozičná časť. Autor: Martin Deko / SNG
 • Autor: Martin Deko / SNG
 • Tzv. Dedečkova harmonika - schodisko na vyššie podlažia expozičnej časti. Autor: Martin Deko / SNG
 • Tzv. Dedečkova harmonika - schodisko na vyššie podlažia expozičnej časti. Autor: Martin Deko / SNG
 • Bývalý amfiteáter sa prestrešením zmenil na veľkú výstavnú a eventovú sálu. Autor: Martin Deko / SNG
 • Bývalý amfiteáter sa prestrešením zmenil na veľkú výstavnú a eventovú sálu. Autor: Martin Deko / SNG
 • Bývalý amfiteáter sa prestrešením zmenil na veľkú výstavnú a eventovú sálu. Autor: Martin Deko / SNG
 • Expozícia v Premostení. Autor: Martin Deko / SNG
 • Expozícia v Premostení. Autor: Martin Deko / SNG
 • Nové výhľady. Autor: Martin Deko / SNG
 • Depozitár. Autor: Martin Deko / SNG
 • Zdroj: SNG / Ján Krížik

Galéria rovnako 27. októbra tohto roka definitívne a úspešne prebrala od zhotoviteľa stavby Hornex-Strabag zrekonštruovaný areál. „V ten istý deň SNG v súčinnosti so Stavebným úradom začala kolaudačný proces rozsiahleho areálu, pozostávajúceho z niekoľkých stavebných objektov. Drobné úpravy, ktoré ale nebránia kolaudácii a užívaniu budovy, budú dodatočne dokončené v priebehu jesene," uviedla pre YIM.BA Slovenská národná galéria. 

Vedenie rovnako informovalo, že sa rozhodlo nečakať na kompletne vybavený interiér a zariadené expozície, ale jednotlivé časti areálu otvárať postupne. „Úspešné dokončenie rekonštrukcie SNG, náročnej investičnej akcie rezortu kultúry, neznamená len obnovu národnej galérie. Je to historický moment pre slovenskú kultúru, umeleckú scénu, ale aj pre samotné hlavné mesto, v ktorom vznikne úplne nový verejný priestor a živé miesto pre trávenie voľného času na brehu Dunaja," ozrejmila SNG vo svojom stanovisku.

Pri príležitosti otvorenia SNG zverejnila inštitúcia taktiež podcast s príznačným názvom „Kedy už?”, v ktorom sa zameriava na detaily celej rekonštrukcie, ale i toho, čo čaká návštevníkov galérie. V podcaste generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá vysvetľuje, že do priestorov by sa veľmi radi nasťahovali vo februári budúceho roka, v tomto období by mal byť totiž dodaný interiér. „Ale čo najviac zaujíma verejnosť je, kedy sa otvorí areál – pracujeme tu s termínom 11. december. Areál budeme otvárať výstavou, ktorá bude vo všetkých priestoroch,” priblížila riaditeľka. 

Ide o výstavu, ktorá nesie názov "Prológ. 12 farieb reality". Nakombinované sú tu situácie, zostavené z veľkých inštalácií, ktoré do SNG pribudli počas dlhých zatvorených rokov. Ďalšou novinkou bude interaktívna výstava Prečo umenie?, v ktorej sa kurátori podujali odpovedať na najčastejšie otázky návštevníčok a návštevníkov spojené s umením. Poslednou vrstvou bude výstava samotnej budovy, jej spoločných a spoločenských priestorov. 

V podcaste Kusá prezradila aj detailnejšie informácie o tom, ako mala rekonštrukcia prebiehať. „Pôvodná idea bola, že rekonštrukcia prebehne po etapách. Rozhodnutie niekdajšieho ministra kultúry Mareka Maďariča bolo, že stavba prebehne naraz. A to pre nás bolo veľmi dôležité rozhodnutie,” poznamenala. Podľa nej je toto iné ako výstavba nákupných centier, administratínych budov, bytov alebo diaľnic. „Stavba je neuveriteľne zložitá a naše nároky sú vysoké. Som pre galériu absolútne zapálená, je to pre našu kultúru nesmierne dôležité,” uviedla generálna riaditeľka. 

Nové priestory v Premostení SNG. Autor: Martin Deko / SNG

V podcaste SNG rovnako dodala, že je to komplikovaný administratívny proces. „Máme štyri rôzne stavebné povolenia, podľa ktorých budeme musieť galériu skolaudovať ako jednu stavbu. Ani jedno umelecké dielo nemôže ísť do neskolaudovanej budovy,” ozrejmila generálna riaditeľka s tým, že po skolaudovaní dostanú k dispozícii areál s rozlohou 28-tisíc metrov štvorcových.

Riaditeľka SNG sa dotkla aj témy niekoľkoročného predlžovania rekonštrukcie historickej pamiatky: „Kvôli tomu, že sa rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie naťahuje tak dlho, máme pocit, že ďalšie predlžovanie by už bolo trápne…” Jedným z jej cieľov je, aby návštevník Bratislavy, ktorý pricestoval napríklad z Popradu, si nerozložil svoju základňu v Eurovei, ale príde do SNG, kde môže tráviť svoj voľný čas. 

Priebeh sťahovania do priestorov priblížila Mária Bohumelová, riaditeľka úseku výskumu a rozvoja. „Máme 90-tisíc diel. Ako prvé budú presťahované priestory z Hurbanových kasární (sochársky depozit, úžitkové umenie, grafiky a architektúra), následovať bude maľba zo Zvolena. Časť diel sa ale hýbe už teraz,” povedala v podcaste. 

Finálna podoba sa definitívne odhalí 11. decembra 2022. Po otvorení galéria postupne sprístupní aj stále expozície, kinosálu, modernú knižnicu (ktorá by mala byť najväčšou umenovednou knižnicu na Slovensku), kaviareň a galerijné kníhkupectvo. Vo výsledku získa neporovnateľne lepšie podmienky, ako tomu bolo doteraz. Okrem Premostenia prešiel radikálnou premenou aj bývalý amfiteáter či letné kino – tu sa vybudovalo prestrešenie. Vznikla tak jedna mohutná sála, ktorá bude slúžiť na prezentáciu a výstavy nadrozmerných diel. Rovnako vznikla úplne nová budova depozitáru a zlepšilo sa administratívne zázemie pracovníkov SNG. Srdcom komplexu bude opätovne nádvorie Vodných kasární, kde sa ešte pred obnovou nachádzal populárny Letný pavilón. Tento priestor je zmenený na nepoznanie - stromy sa síce zachovali, vďaka novému povrchu však bude možné priestor opäť využívať na relaxačné účely. 

Okrem úprav vnútri areálu by sa mali skvalitniť aj niektoré z okolitých verejných priestranstiev. Od Paulínyho vznikne (resp. vzniká) „travertínová záhrada", teda pobytový priestor, doplnený recyklovanými travertínovými kochlíkmi, ktoré sa predtým nachádzali pod Premostením. Zo zadnej časti galérie - pred novým hlavným vstupom - by zas mala vzniknúť akási piazzeta, ktorá bude prepájať nové priečne prepojenia od nábrežia, Riečnej, od Hviezdoslavovho námestia a od Námestia Ľudovíta Štúra. SNG tak aktivuje celý mestský blok. Do budúcna sa očakáva, že na tieto aktivity nadviaže aj susedný hotel, ktorý sa viac otvorí do tohto priestoru. 

Galéria takto získa omnoho príťažlivejší charakter. Zmodernizované expozície (vrátane unikátneho Premostenia), nové služby – spomenuté kníhkupectvo, knižnicu, kaviareň alebo galerijný obchod. Výrazne lepšie podmienky pre uchovávanie, reštaurovanie a štúdium diel posúvajú SNG do 21. storočia. Potvrdí tak svoju pozíciu kultúrnej špičky a ďalej ju zvýši. Svojim vybavením dosiahne dobrý európsky štandard, čo je v podmienkach podvyživenej slovenskej kultúrnej scény a infraštruktúry unikát. 

Zrekonštruovaný areál SNG má všetky predispozície na to, aby sa stal medzi obyvateľmi Bratislavy, Slovenska i zahraničnými návštevníkmi mimoriadne populárnou inštitúciou. Aktívne bude rozvíjať kultúru a kultivovanosť spoločnosti, ponúkne obohacujúci zážitok laikom, odborníkom či milovníkom umenia a kultúry. Je škoda, že rekonštrukcia prišla s výrazným oneskorením - na druhej strane ale prichádza s úrovňou, ktorá robí z jej otvorenia udalosť medzinárodného významu. 

 

Pozrite si rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube