Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 23.01.2018 10:30

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Article Big

Zdroj: Slovenská Národná Galéria

Podľa vyjadrenia Alexandry Kusej, riaditeľky SNG, sa pracuje na všetkých stavbách, ktoré sú súčasťou projektu, pričom v tejto chvíli je dokončená hrubá stavba nového depozitárneho domu, ošetrili sa všetky kovové konštrukcie v budove Premostenia a administratívnej budovy, pribudla konštrukcia nadstavby knižnice a založená je multifunkčná hala.

V súvislosti s čoraz zreteľnejšie sa rysujúcou novou podobou galérie, odborní pracovníci galérie už začali pracovať aj na podobe budúcich stálych expozícii, ktoré predstavia nielen viac zo zbierok galérie, ale budú reflektovať aj úspešné výstavby z posledných rokov (napríklad Sen x Skutočnosť). Ku koncu roka 2017 bolo preinvestovaných takmer 20% celkových prostriedkov na rekonštrukciu, teda vyše 8,8 milióna eur.

Okrem týchto odpovedí som sa na SNG obrátil aj s ďalšími otázkami. Na základe čitateľských podnetov bola predložená téma označenia galérie, napríklad svetelným logom na fasáde Premostenia. Ladislava Gnacková, manažérka pre publicitu, priblížila, že v blízkej dobe sa naozaj začne pracovať na projekte informačného systému, hoci je ešte predčasné povedať, čo sa naplánuje.

Niektoré z predošlých podnetov sa týkali aj budúcej podoby nádvoria, ktoré si získalo popularitu vďaka prítomnosti Letného pavilónu SNG, ako aj vďaka prítomnosti zelene. K tomu, ako sa tento priestor využije, p. Gnacková približuje: "Nadviazanie je predovšetkým v rovine spôsobu verejného využívania priestranstva, zachovania zelene, doplnenia mobilnej zelene. Tiež sme vymenili tvrdú dlažbu za mlat, teda priepustný materiál (napr. v Belvedere vo Viedni), aby sme zabezpečili príjemnú klímu. Zároveň pripravujeme doplniť o „oddychový mobiliár“ a bohatý spoločenský program, ako aj novinky – ako nepretržitú prevádzku tohto priestoru, ak nám to kapacity dovolia."

Nová budova okrem toho dovolí vystavovať aj nové diela, pre ktoré doteraz neboli vytvorené dostatočné kapacitné a technické podmienky. To potvrdzuje aj p. Gnacková, keď hovorí, že "...odvážnejšie nakupujeme veľkorozmerné diela (s vedomím novej budovy sme realizovali akvizície od Tomáša Džadoňa alebo Andreja Dúbravského)." SNG je tak na dobrej ceste stať sa, v súlade s ambíciami vedenia a architektov (Kusý - Paňák v spolupráci s pôvodným autorom V. Dedečkom), nielen kvalitnou stredne veľkou galériou, ale modernou verejnou inštitúciou 21. storočia, otvorenou pre všetky skupiny.

Kedy tak bude galéria otvorená? Na dátume dokončenia sa negatívne podpísali obmedzenia súvisiace s konaním predsedníctva Slovenskej republiky v EK, keď boli práce obmedzené konaním podujatí v blízkej Redute. Napriek tomu, dokončenie rekonštrukcie sa stále avizuje na rok 2019 s predpokladom okamžitého otvorenia po úspešnej kolaudácii.

V budúcom roku tak môže byť konečne dokončený jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave i na Slovensku, po ktorom dostane metropola nielen špičkové nové priestory verejného charakteru, ale aj obnovenú budovu s ikonickou architektúrou európskeho rozmeru.

 

Viac informácii na portáli Archinfo.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik

Súvisiace články

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube