Author photoAdrian Gubčo 23.01.2018 10:30

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Zdroj: Slovenská Národná Galéria

Zdroj: Slovenská Národná Galéria

Podľa vyjadrenia Alexandry Kusej, riaditeľky SNG, sa pracuje na všetkých stavbách, ktoré sú súčasťou projektu, pričom v tejto chvíli je dokončená hrubá stavba nového depozitárneho domu, ošetrili sa všetky kovové konštrukcie v budove Premostenia a administratívnej budovy, pribudla konštrukcia nadstavby knižnice a založená je multifunkčná hala.

V súvislosti s čoraz zreteľnejšie sa rysujúcou novou podobou galérie, odborní pracovníci galérie už začali pracovať aj na podobe budúcich stálych expozícii, ktoré predstavia nielen viac zo zbierok galérie, ale budú reflektovať aj úspešné výstavby z posledných rokov (napríklad Sen x Skutočnosť). Ku koncu roka 2017 bolo preinvestovaných takmer 20% celkových prostriedkov na rekonštrukciu, teda vyše 8,8 milióna eur.

Okrem týchto odpovedí som sa na SNG obrátil aj s ďalšími otázkami. Na základe čitateľských podnetov bola predložená téma označenia galérie, napríklad svetelným logom na fasáde Premostenia. Ladislava Gnacková, manažérka pre publicitu, priblížila, že v blízkej dobe sa naozaj začne pracovať na projekte informačného systému, hoci je ešte predčasné povedať, čo sa naplánuje.

Niektoré z predošlých podnetov sa týkali aj budúcej podoby nádvoria, ktoré si získalo popularitu vďaka prítomnosti Letného pavilónu SNG, ako aj vďaka prítomnosti zelene. K tomu, ako sa tento priestor využije, p. Gnacková približuje: "Nadviazanie je predovšetkým v rovine spôsobu verejného využívania priestranstva, zachovania zelene, doplnenia mobilnej zelene. Tiež sme vymenili tvrdú dlažbu za mlat, teda priepustný materiál (napr. v Belvedere vo Viedni), aby sme zabezpečili príjemnú klímu. Zároveň pripravujeme doplniť o „oddychový mobiliár“ a bohatý spoločenský program, ako aj novinky – ako nepretržitú prevádzku tohto priestoru, ak nám to kapacity dovolia."

Nová budova okrem toho dovolí vystavovať aj nové diela, pre ktoré doteraz neboli vytvorené dostatočné kapacitné a technické podmienky. To potvrdzuje aj p. Gnacková, keď hovorí, že "...odvážnejšie nakupujeme veľkorozmerné diela (s vedomím novej budovy sme realizovali akvizície od Tomáša Džadoňa alebo Andreja Dúbravského)." SNG je tak na dobrej ceste stať sa, v súlade s ambíciami vedenia a architektov (Kusý - Paňák v spolupráci s pôvodným autorom V. Dedečkom), nielen kvalitnou stredne veľkou galériou, ale modernou verejnou inštitúciou 21. storočia, otvorenou pre všetky skupiny.

Kedy tak bude galéria otvorená? Na dátume dokončenia sa negatívne podpísali obmedzenia súvisiace s konaním predsedníctva Slovenskej republiky v EK, keď boli práce obmedzené konaním podujatí v blízkej Redute. Napriek tomu, dokončenie rekonštrukcie sa stále avizuje na rok 2019 s predpokladom okamžitého otvorenia po úspešnej kolaudácii.

V budúcom roku tak môže byť konečne dokončený jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave i na Slovensku, po ktorom dostane metropola nielen špičkové nové priestory verejného charakteru, ale aj obnovenú budovu s ikonickou architektúrou európskeho rozmeru.

 

Viac informácii na portáli Archinfo.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská Národná Galéria / Ján Krížik

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube